Krzysztof Wołodźko

Skąd kłopoty z czytelnictwem?

numer 1709 - 26.04.2017
Czy Polacy i Polki czytają zbyt mało? Niewykluczone. Ale warto pamiętać, że niskie standardy czytelnicze to problem systemowy, to suma wielu głębokich przemian, które dokonały się w ciągu ostatnich kilku dekad. A dość częste protekcjonalne marudzenie i załamywanie rąk nad „nieoczytanym społeczeństwem” to jeszcze jeden element pedagogiki wstydu.

Unieruchomieni

numer 1706 - 22.04.2017
Powoli, zbyt powoli kończy się w Polsce dość powszechne myślenie, że usługi publiczne to relikt PRL‑u, a jedynym wielkim determinantem rzeczywistości społecznej, gospodarczej i kulturowej powinien być rynek. Niestety, za lata hegemonii takiego myślenia płacimy licznymi dysfunkcjami sfery publicznej, także tymi, które poważnie ograniczają powszechniejszy dobrobyt.

Prawda na szalach propagandy

numer 1705 - 21.04.2017
W latach 90. XX w. dość powszechne było przeciwstawianie „obiektywnych” mediów liberalnych „stronniczym” środkom przekazu związanym z prawicą. Po trzech dekadach III Rzeczypospolitej nikt już chyba nie wierzy w tak proste, choć przez lata skuteczne kłamstewko. Problem w tym, że do dziś płacimy za nie licznymi patologiami debaty publicznej.

Pamięć i wspólnota

numer 1696 - 10.04.2017
Pamięć o Smoleńsku ma przynajmniej dwa istotne aspekty, nierozerwalnie ze sobą związane: ściśle społeczny i okołopaństwowy. W obu wypadkach doświadczamy rozbicia i poczucia niemożności. To fatalna sytuacja – ale tego podziału nie można zakopać fałszywym złudzeniem „zgody narodowej”. Być może najmądrzejsze, co można zrobić, to przywoływać pamięć zmarłych i ich pracę dla Polski.

Sukces już jest. A co ze wspólnotą?

numer 1692 - 05.04.2017
Nie jest prawdą, że czynnikiem, który najbardziej ułatwia obecnej władzy jej sprawowanie, jest nieudolność opozycji. PiS przede wszystkim pomogło samo sobie – grając mocno, odkąd tylko odniosło podwójne zwycięstwo w 2015 r. Ale za zwycięstwem idzie odpowiedzialność za wspólnotę.

Dobre państwo, lepszy biznes

numer 1688 - 31.03.2017
Rynek bez państwa to taka sama utopia jak państwo bez rynku. W III RP zbyt długo żyliśmy w złudzeniu, że najlepsza polityka przemysłowa /technologiczna kraju to brak wszelkiej tego typu polityki.

Wstydliwy temat: patologie transformacji

numer 1684 - 27.03.2017
Na początku transformacji demiurdzy III Rzeczypospolitej zapomnieli o tym, że sama zmiana stosunków ekonomicznych nie wystarczy dla pozytywnej przemiany ustrojowej i społecznej. Więcej: często nie interesował ich fakt, że nowe formy kolonialnych zależności mogą wypchnąć na margines życia obywatelskiego sporą część społeczeństwa.

​Ucywilizować polską pracę

numer 1680 - 22.03.2017
To już pewne: w ciągu ostatniego roku nasza gospodarka doświadczyła przynajmniej kilku zmian, które z perspektywy pracowników i pracownic korzystnie wpływają na rynek pracy. Demografia i emigracja zarobkowa robią swoje: kurczą się rezerwy siły roboczej. Dla firm to spore wyzwanie, ale też szansa na prowadzenie bardziej przemyślanych strategii biznesowych.

Tani i głupi jak Polak? Jak hartowała się III RP

numer 1676 - 17.03.2017
Po blisko trzech dekadach transformacji stać nas już chyba na większy dystans wobec rodzimych przemian. Wciąż jednak wracają pytania: co się właściwie stało w Polsce i z Polską w czasach, gdy z „ludowej ojczyzny” przepoczwarzała się w III Rzeczpospolitą? Tym bardziej że dla młodszych roczników lata 90. XX w. to już prawie zamierzchłe czasy.

System do wyleczenia

numer 1672 - 13.03.2017
Jeżeli nie będziemy więcej rozmawiali o służbie zdrowia, to pokolenie 30-, 40-latków doczeka parszywej starości. Niestety, ten temat podejmowany jest naskórkowo, nawet gdy budzi emocje. Odpowiedzialne są za to także media.

Na dnie Paryża i Londynu

numer 1668 - 08.03.2017
Bezdomni Polacy w Europie Zachodniej to temat tabu, rzecz wstydliwa. Tym bardziej że przez lata przedstawiano migrację zarobkową Polek i Polaków jedynie w różowych barwach – była jak wentyl bezpieczeństwa. Ale migracja zarobkowa ma również ciemne strony. Jedną z nich jest polska bezdomność na obczyźnie.

Pozostawieni samym sobie?

numer 1663 - 02.03.2017
28 lutego po raz szósty obchodziliśmy Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Czym one w ogóle są? To bardzo rzadko występujące schorzenia uwarunkowane najczęściej genetycznie, o przewlekłym i często ciężkim przebiegu, które w blisko 50 proc. przypadków ujawniają się w wieku dziecięcym. Znamy dziś ponad osiem tysięcy rzadkich chorób.

Troska o wieś

numer 1659 - 25.02.2017
Jeszcze w pierwszej połowie lutego rząd premier Beaty Szydło opracował Strategię na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, obejmującą perspektywę do 2030 r. Jednym z istotnych celów programu jest wyrównanie poziomu jakości życia między obszarami wiejskimi a miastami. Oby dokument nie pozostał jedynie zadrukowanym mądrymi słowami papierem.

Ślepcy w gabinecie luster

numer 1656 - 22.02.2017
Ludzie, którzy głosili apoteozę III Rzeczypospolitej, nie rozumieją, że zapłacili utratą władzy i wpływów za własne wyobcowanie. Wielkomiejska, na ogół stołeczna elita, przyzwyczajona do korzystnego dla siebie status quo, czyli rządów Platformy, szczerze nie znosi elektoratu, który wybudził ją z błogostanu.

Dla kogo dobrostan?

numer 1653 - 18.02.2017
III RP to brak efektywnej polityki społecznej, minimalny namysł nad dysfunkcjami mechanizmów rynkowych, które na różne sposoby blokowały poprawę warunków życiowych biedniejszej części społeczeństwa, ostentacyjne wręcz przyzwolenie na wyzysk, jawne lekceważenie wobec państwa ze strony tzw. liberałów. Dziś ten stan rzeczy wreszcie ulega zmianie.

System truje

numer 1650 - 15.02.2017
Spore emocje wzbudziła wypowiedź red. Tomasza Sakiewicza dotycząca fatalnej jakości powietrza w polskich miastach: „Smog to efekt oligarchicznego systemu III RP. Biedni zatruwają siebie i bogatych, bo nie stać ich na normalne ogrzewanie”. Jedni mieli ubaw, ale – co ciekawe – nawet wśród ludzi lewicy pojawiały się głosy, że to właściwie trafna opinia.

„Tak” dla państwa!

numer 1645 - 09.02.2017
Ład społeczno-gospodarczy nie opiera się jedynie na zysku ekonomicznym. Potrzeba elementarnej sprawiedliwości w relacjach międzyludzkich, strategii dotyczących dużych wyzwań społecznych, choćby takich jak demografia, polityki społecznej nastawionej na realizację interesów także ludności uboższej, zamieszkującej prowincję.

Wielki mały człowiek?

numer 1641 - 04.02.2017
Dobrze widzianą przez elity III Rzeczypospolitej praktyką było perfumowanie trupów schowanych w szafie. Im bardziej trąciło truchłem – tym więcej polewano perfumami. Dlatego także historia Lecha Wałęsy boli i gniewa. Nie tylko ze względu na osobę jednego człowieka o dramatycznie splątanym życiorysie.

Między państwem a społeczeństwem

numer 1639 - 02.02.2017
Polityka społeczna PiS‑u jest wyzwaniem dla całej klasy politycznej i opiniotwórczych środowisk lewicy, prawicy i centrum. Jest też jak papierek lakmusowy i bolesna diagnoza wielu aspektów naszej rzeczywistości po niemal trzech dekadach transformacji.

Lepiej zapobiegać, niż czekać na trumnę

numer 1634 - 27.01.2017
System ochrony zdrowia to jeden z bardziej newralgicznych elementów funkcjonowania państwa. Jak w soczewce skupiają się w nim liczne – udane i budzące niepokój – elementy polskiej transformacji. Niestety w debacie publicznej zbyt mało mówimy o tym, czemu właściwie ma służyć ochrona zdrowia w Polsce w ciągu najbliższych dekad.


CYBERBEZPIECZEŃSTWO