Krzysztof Wołodźko

Zapłacicie za tę hucpę

numer 1757 - 24.06.2017
„No to lipa, synek” – cicho westchnął Donald Tusk, gdy usłyszał swoje dziecko, Michała, zeznającego w środę przed komisją ds. Amber Gold. Powyższe to oczywiście licentia poetica. Równie dobrze były premier, a obecnie wysoki funkcjonariusz unijny, mógł po prostu głośno i szpetnie zakląć. Narracja Platformy o ośmiu latach własnej władzy rozsypała się jak domek z kart.

W przedpokoju u silniejszych

numer 1754 - 21.06.2017
W realiach III RP po raz kolejny powtarza się ten sam schemat: lewica radykalizuje się politycznie, społecznie i ideowo w czasach rządów Prawa i Sprawiedliwości. I nieledwie zamraża działalność, gdy rządzą tzw. liberałowie, czyli Platforma Obywatelska. Czy cokolwiek na tym wygra? Można wątpić.

Kryzys elit czy kryzys państwa?

numer 1750 - 16.06.2017
Komitet Obrony Demokracji jest w pewnym sensie najłatwiejszą opozycją dla Prawa i Sprawiedliwości. Suma wszystkich blamaży, jakie popełnili ludzie tego ruchu, pokazuje nie tylko fatalny stan opozycji. Wiele mówi także o tym, że liberalny mainstream pozbawiony instytucjonalnego zaplecza nie radzi sobie z rzeczywistością i jedyne, czego żąda, to III RP minus PiS.

Stolik z wódką i polityką

numer 1748 - 13.06.2017
Ksiądz Kazimierz Sowa od lat grał rolę człowieka umiaru. Chętnie też krytykował uwikłanie „Kościoła toruńskiego” w politykę. Wspierał za to tzw. Kościół otwarty, dobrze widziany przez liberalny mainstream. I oto zdyskredytował do cna opcję, której był gorącym apologetą.

I

To jest tylko rock’n’roll?

numer 1746 - 10.06.2017
Przystanek Woodstock to bodaj najgorętsza rockowa impreza w Polsce. Najgorętsza politycznie, bo muzycznie to dość uładzony mainstream. To paradoks Jerzego Owsiaka: zbudował swój wizerunek buntownika na popularnym rocku i dobrej komitywie z establishmentem III Rzeczypospolitej.


Po liberalizmie?

numer 1744 - 08.06.2017
Coraz częściej słychać głosy, że Platforma Obywatelska ma nikłe szanse odzyskać władzę w ciągu jednej czy dwóch kadencji. Nie jest to problem tylko pewnej formacji politycznej. Liberalizm po polsku jest bowiem w dużym kryzysie. Pytanie, kto będzie po nim płakał.


Ludzie oszustw i władzy

numer 1738 - 01.06.2017
Wyniki ekshumacji zwłok ofiar tragedii smoleńskiej przerażają. To nie jest wina Prawa i Sprawiedliwości, że oszustwo rządu Donalda Tuska musiało wyjść na jaw w tak dramatycznych okolicznościach.

Przaśny sklepik z marzeniami

numer 1737 - 31.05.2017
Po ponad ćwierćwieczu na ekrany telewizorów wrócił kultowy serial „Miasteczko Twin Peaks”, stworzony przez Davida Lyncha i Marka Frosta. Na początku lat 90. XX w. oglądaliśmy go także w Polsce, pełni nadziei, że teraz będzie u nas jak na Zachodzie.

Rynek pracowników? Niekoniecznie

numer 1731 - 24.05.2017
Wzrost gospodarczy, o którym informują analitycy ekonomiczni, to bodaj największy sojusznik rządu Beaty Szydło – także na gruncie polityki społecznej i rodzinnej tego gabinetu. Ale rynek pracownika to wciąż bardziej nadzieja niż rzeczywistość.

Światy niewspółmierne. Jak pamiętać?

numer 1728 - 20.05.2017
Wielokrotnie już nagradzany najnowszy film Siergieja Łoźnicy „Austerlitz” to refleksja nad kultywowaniem pamięci o Zagładzie przez społeczeństwa hiperkonsumpcji.

Strategia ekscesów

numer 1725 - 17.05.2017
Warto się zastanowić, czy znaczna część poplatformerskiej opozycji pogodziła się z demokratycznymi wynikami wyborów z 2015 r. Jak się zdaje, dziś w KOD-zie nie tylko deprecjonują legalny werdykt wyborców, ale chcą utrzymać atmosferę społecznego podenerwowania – z braku merytorycznej wizji własnej polityki antypis chwyta się strategii ekscesów.

Bez oszustw, bez wyzysku, grzecznie prosimy!

numer 1722 - 13.05.2017
Nie jest żadną tajemnicą, że – na ogół zagraniczne – sieci handlowe mają się w Polsce znakomicie. Wielkopowierzchniowe sklepy, które w dogodny dla klienta i klientki sposób oferują właściwie mydło i powidło, stały się trwałym elementem naszego krajobrazu: społecznego, gospodarczego, przestrzennego, kulturowego. Czy tylko na dobre, czy też na złe?

Byli głupi, są ślepi

numer 1719 - 10.05.2017
Za niemal całe ideowe zaplecze postplatformerskiej opozycji robi kilka tygodników opinii i gazeta, która najlepsze lata ma już za sobą. A te tytuły, niemal bez zmian, od lat podają do wierzenia swoim wyznawcom te same lumpenliberalne slogany. I nie widzą, jak bardzo przeobraziła się nasza rzeczywistość społeczno-gospodarcza w ostatnich latach.

Pośród bieli i czerwieni

numer 1713 - 02.05.2017
Dzień Flagi powinien być dniem wszystkich Polek i Polaków, którzy godnie i nieraz bez nagród, ponosząc straszliwe koszty, służyli ojczyźnie. Zamiast czekoladowego orła – budujmy panteon tych, którzy z różnych stron szli ku niepodległej Rzeczypospolitej, tworzyli ją czynem, pragnieniem i myślą – aby nigdy nie zginęła.

Skąd kłopoty z czytelnictwem?

numer 1709 - 26.04.2017
Czy Polacy i Polki czytają zbyt mało? Niewykluczone. Ale warto pamiętać, że niskie standardy czytelnicze to problem systemowy, to suma wielu głębokich przemian, które dokonały się w ciągu ostatnich kilku dekad. A dość częste protekcjonalne marudzenie i załamywanie rąk nad „nieoczytanym społeczeństwem” to jeszcze jeden element pedagogiki wstydu.

Unieruchomieni

numer 1706 - 22.04.2017
Powoli, zbyt powoli kończy się w Polsce dość powszechne myślenie, że usługi publiczne to relikt PRL‑u, a jedynym wielkim determinantem rzeczywistości społecznej, gospodarczej i kulturowej powinien być rynek. Niestety, za lata hegemonii takiego myślenia płacimy licznymi dysfunkcjami sfery publicznej, także tymi, które poważnie ograniczają powszechniejszy dobrobyt.

Prawda na szalach propagandy

numer 1705 - 21.04.2017
W latach 90. XX w. dość powszechne było przeciwstawianie „obiektywnych” mediów liberalnych „stronniczym” środkom przekazu związanym z prawicą. Po trzech dekadach III Rzeczypospolitej nikt już chyba nie wierzy w tak proste, choć przez lata skuteczne kłamstewko. Problem w tym, że do dziś płacimy za nie licznymi patologiami debaty publicznej.

Pamięć i wspólnota

numer 1696 - 10.04.2017
Pamięć o Smoleńsku ma przynajmniej dwa istotne aspekty, nierozerwalnie ze sobą związane: ściśle społeczny i okołopaństwowy. W obu wypadkach doświadczamy rozbicia i poczucia niemożności. To fatalna sytuacja – ale tego podziału nie można zakopać fałszywym złudzeniem „zgody narodowej”. Być może najmądrzejsze, co można zrobić, to przywoływać pamięć zmarłych i ich pracę dla Polski.

Sukces już jest. A co ze wspólnotą?

numer 1692 - 05.04.2017
Nie jest prawdą, że czynnikiem, który najbardziej ułatwia obecnej władzy jej sprawowanie, jest nieudolność opozycji. PiS przede wszystkim pomogło samo sobie – grając mocno, odkąd tylko odniosło podwójne zwycięstwo w 2015 r. Ale za zwycięstwem idzie odpowiedzialność za wspólnotę.

Dobre państwo, lepszy biznes

numer 1688 - 31.03.2017
Rynek bez państwa to taka sama utopia jak państwo bez rynku. W III RP zbyt długo żyliśmy w złudzeniu, że najlepsza polityka przemysłowa /technologiczna kraju to brak wszelkiej tego typu polityki.