Krzysztof Wołodźko

Niepokonani

numer 1626 - 18.01.2017
Obaj zmagali się z rakiem – zmarły niedawno Tomasz Kalita, przez lata związany z Sojuszem Lewicy Demokratycznej, oraz ksiądz Jan Kaczkowski. Byli z podobnych roczników. I obaj udowodnili swoim życiem, że przez ciężką chorobę i cierpienie można przejść mężnie, żyjąc „na pełnej petardzie”, a przy tym nie użalając się nad sobą i nie zapominając o innych.

Lewica, liberałowie i klasa ludowa

numer 1623 - 14.01.2017
Zwycięstwo wyborcze PiS-u i realia 2016 r. pokazały, że – przynajmniej na najbliższe lata – dość ścisły w III RP sojusz środowisk lewicy z liberalnym salonem skutecznie zablokował drogi tych pierwszych do klasy ludowej. Na licznych aliansach z liberałami lewica wyszła jak Zabłocki na mydle.

KOD kontra KOD. Historia samozaorania

numer 1619 - 10.01.2017
Kijowski, Petru, Schetyna – trzej muszkieterowie „demokracji” – okazali się zwykłymi ciurami obozowymi.
Niektórzy wierzyli, że na dobre i na złe stoją z obnażonymi szpadami w pierwszym szeregu wiadomego komitetu. Ale ciury, jak to ciury, lepiej się czują przy kuchni w taborach.

Nasi sąsiedzi, a nie wrogowie

numer 1617 - 07.01.2017
Powiedzmy sobie wprost: nikt nie wygrywa żadnej cywilizacyjnej wojny, gdy bici są ludzie, którzy żyją w Polsce często
od wielu już lat, prowadzą swoje drobne biznesy, tutaj płacą podatki, wydają swoje pieniądze, posyłają dzieci do polskich szkół. I nie stawiają żadnych nadzwyczajnych żądań. To są nasi sąsiedzi, od lat żyliśmy z nimi dobrze

Polityczny fast food

numer 1613 - 02.01.2017
To niezwykłe, że Ryszard Petru, lider Nowoczesnej, protegowany Balcerowicza, jawi się w polskich realiach jako coś niesamowicie świeżego, choć to przecież stare danie szybko podgrzane w medialnej mikrofalówce.

Czego nie rozumie KOD?

numer 1609 - 28.12.2016
Kilka dni przed Bożym Narodzeniem Eurostat podał smutne informacje dotyczące jeszcze czasów rządów PO. Otóż w Polsce w 2014 r. zanotowano największe nierówności w zarobkach w całej Unii Europejskiej! Tak, dotyczy to czasów, gdy zaprzyjaźnione z premierem Tuskiem „obiektywne” media wzmacniały propagandę sukcesu à la zielona wyspa.

KOD dziczeje

numer 1606 - 23.12.2016
Ludzie związani z KOD-em, którzy pod Wawelem lżą Jarosława Kaczyńskiego w stylu budzącym zażenowanie nawet ludzi niechętnych obecnej władzy, albo ci, którzy przed Sejmem zachowują się jak nieprzytomni z nienawiści, nie mają najmniejszego prawa określać się mianem „światlejszych”.

Janusze polskiej opozycji

numer 1603 - 20.12.2016
„Parlament Europejski patrzy na Aleppo, a powinien patrzeć na ulice Warszawy” – głośna już wypowiedź europosła Platformy Obywatelskiej Janusza Lewandowskiego wskazuje nie tylko na jego obojętność wobec odległego umęczonego miasta.

Warto pamiętać, trzeba iść dalej

numer 1598 - 14.12.2016
Trzeba pamiętać o 13 grudnia 1981 r. jako swoistym antyświęcie polskości: jako dniu, w którym „bandyci przebrani za władzę” przetrącili kręgosłup solidarnościowemu społeczeństwu. Ale trzeba też pytać o to, co dziś utrudnia coraz to młodszym rocznikom Polek i Polaków dobre życie we własnym kraju.

System szwankuje kosztem najsłabszych

numer 1594 - 09.12.2016
Zastanawiam się niekiedy nad tym, dlaczego w Polsce jednak rosną statystyki związane z przemocą domową. Jednym z poważnych problemów jest to, co można nazwać „niejawnymi kosztami transformacji”. Tymczasem Niebieska Karta, czyli system udzielania pomocy ofiarom przemocy domowej, wciąż działa nie dość skutecznie.

Dobrosąsiedztwo, kapitał społeczny i zdrowie

numer 1592 - 07.12.2016
Polskie społeczeństwo jest jednym z najszybciej starzejących się w Europie. Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że procentowy udział ludności powyżej 65. roku życia w ogólnej liczbie obywateli wzrośnie z 15,8 proc. w 2015 r. do 32,7 proc. w 2050 r. Mowa o ponad 11 mln osób. Zdecydowanie też wzrośnie zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze.

Rok bez lewicy. Ktoś to zauważył?

numer 1585 - 29.11.2016
Tak, to złośliwy tytuł, a raczej też gorzka ironia. Odpowiedź na tytułowe pytanie nie jest jednoznaczna. Paradoksalnie, choćby dzięki partii Razem, lewica pozaparlamentarna znaczy dziś więcej niż postkomuniści w Sejmie.

Jak się zmienia polska wieś?

numer 1580 - 23.11.2016
Po politycznym zwycięstwie Prawa i Sprawiedliwości w debacie publicznej mocniej zaistniała polska prowincja, miasteczka i wsie zepchnięte na pobocze rozwoju. Częściej mówi się o nich w kontekście społeczno-gospodarczym, ale przecież nie samym chlebem żyje człowiek. Jak zatem wygląda na wsi dostęp do dóbr kultury?

Wszyscy zapłacimy za bylejakość elit

numer 1574 - 16.11.2016
Przepoczwarzenie Polski Ludowej w III Rzeczpospolitą wiązało się nie tylko z dość szeroko opisaną transformacją społeczno-gospodarczą. Rzecz jasna, w ciągu ponad dwóch dekad przemian budowaliśmy nowe realia ustrojowe. Ale przy okazji powstał nowy, silny i istotny gracz: elity transformacyjne. Jeżeli one nas zawiodą, sytuacja Polski będzie fatalna.

Zdrowia życzmy samorządom. I pieniędzy

numer 1571 - 12.11.2016
Problemy finansowe i prawne powodują, że znaczna część samorządów nie realizuje własnych projektów związanych z polityką zdrowotną albo czyni to w bardzo ograniczonym zakresie. Co więcej, obecnie funkcjonujące samorządowe programy prowadzą na ogół do narastania nierówności w dostępie do świadczeń zdrowotnych.

Kiedy staną szklane domy?

numer 1566 - 05.11.2016
Szklane domy, które kojarzymy przede wszystkim z literackim mitem, były w gruncie rzeczy śmiałą wizją modernizacyjną. Przecież poważnym problemem II Rzeczypospolitej był nie tylko olbrzymi głód mieszkaniowy, ale również warunki życiowe znacznej części ludności miast i wsi przedwojennej Polski.

Platforma? Była taka porażka

numer 1564 - 03.11.2016
Coraz więcej – i słusznie – mówi się o promocji rodzimego kapitału, patriotyzmie gospodarczym, wyjściu z neokolonialnego dryfu. Ale niedawny raport Najwyższej Izby Kontroli wskazuje na wieloletnie zaniedbania i finansowe marnotrawstwa dotyczące promocji gospodarczej naszego kraju. Gdyż rządy Platformy to wiele porażek, których nie widać w mediach.

Gdy „społem” znaczyło „razem”

numer 1561 - 29.10.2016
Dzieje rodzimej spółdzielczości to jedna z kart niemal zupełnie wydartych z księgi naszej zbiorowej pamięci. To także smutne świadectwo kontrastu między dawnymi a obecnymi pokoleniami Polaków: na nowo, raczkując, uczymy się wspólnotowości opartej na samopomocy i samoorganizacji. Dobre przykłady z przyszłości mogą pomóc w dobrej zmianie.

CETA. Skok do królestwa niewoli

numer 1559 - 27.10.2016
Protesty przeciwko kompleksowej umowie społeczno-gospodarczej (CETA) między Unią Europejską a Kanadą były jednym z bardziej nietypowych wydarzeń społecznych w ostatnim czasie. Jak się okazuje, jeden sprzeciw wciąż może zjednoczyć zarówno lewicowe, jak i prawicowe środowiska ideowo-polityczne. Co więcej, może zyskać także poparcie polskich rolników.

Niepodległość i praca u podstaw

numer 1554 - 21.10.2016
Polska spółdzielczość, której solidne fundamenty powstały w ostatnich dekadach zaborów, w czasach II Rzeczypospolitej mogła wreszcie w pełni się rozwijać. Jednak wciąż odgrywała podobną rolę: w swoich licznych odsłonach była szkołą patriotyzmu, aktywności społecznej, na wsiach i w miastach uczyła kultury pracy i organizowanej dla wspólnego dobra przedsiębiorczości.