Krzysztof Wołodźko

Duże kłopoty średnich miast

numer 1802 - 17.08.2017
Problemy prowincji i rejonów peryferyjnych nie zaczęły się w Polsce dziś. I nie skończą się nagle jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, dlatego trzeba o nich rozmawiać. Jest jednak coś wymownego w tym, że tytuły takie jak „Newsweek” dopiero teraz widzą problem. Dla nich to przede wszystkim okazja, żeby przyłożyć obecnemu rządowi.

Rynek ochrony czy patologiczny układ?

numer 1799 - 12.08.2017
Ochrona wielu placów budowy, osiedli mieszkaniowych, miejsc publicznych, hal produkcyjnych itp. to czyste kpiny: schorowani, starsi pracownicy to tak naprawdę żadna ochrona. W dodatku wciąż panują w tym biznesie złodziejskie płace i dzikie warunki pracy. Od lat wokół tej branży panuje zmowa milczenia – zbyt wielu ludziom zależy, żeby nic się nie stało kurze znoszącej złote jaja.

Przystanek Grzegorz

numer 1796 - 09.08.2017
W tym roku na Przystanku Woodstock zainstalowała się nowa ekipa miłośników mocnych brzmień i posthipisowskich rozrywek. Mowa o Przystanku Grzegorz, czyli akcji marketingowej platformerskiej wierchuszki, która desperacko szuka elektoratu w rejonach dość dla siebie osobliwych. I – wbrew pozorom – raczej tam go nie znajdzie. 

Kto przekona „gorszą” Polskę?

numer 1790 - 02.08.2017
Prawo i Sprawiedliwość musi budować jasny i czytelny przekaz dotyczący oferty dla Polski B i ludzi skrzywdzonych w ciągu ośmiu lat rządów Platformy Obywatelskiej. Istotnym narzędziem walki o dominację nad wyobraźnią społeczną jest informacyjna mgła, która w znacznej mierze dociera właśnie do młodszych.

Krajobraz po bitwie

numer 1785 - 27.07.2017
Będziemy walczyli w instytucjach, będziemy walczyli na ulicach, będziemy walczyli za granicą – nigdy się nie poddamy. Parafraza słów Winstona Churchilla dobrze oddaje atmosferę ostatnich dni w Polsce. Ale także strona prorządowa powinna lepiej uchwycić jej znaczenie, żeby przekonywać nieprzekonanych. Na żelaznym elektoracie świat się nie kończy.

Trzecia droga czy ślepy zaułek?

numer 1783 - 25.07.2017
Głęboko w cieniu wystąpień przeciw zmianom w systemie sądowniczym toczyła się wielotygodniowa desperacka akcja protestacyjna ratowników medycznych walczących zarówno o podwyżki, jak i poprawę warunków wykonywania zawodu. Kilka dni temu wreszcie udało się zawrzeć porozumienie między protestującymi i Ministerstwem Zdrowia.

Skąd w Polsce ten zapaszek?

numer 1778 - 19.07.2017
Adam Michnik na łamach „Wyborczej” niezbyt subtelnie daje do zrozumienia, że „narodowosocjalistycznej” władzy śmierdzą skarpetki. Najwyraźniej szwankuje mu powonienie, skoro przez lata nie poczuł o wiele silniejszego smrodku, bijącego z zabagnionych obszarów III RP.

Obywatele drugiej świeżości

numer 1774 - 14.07.2017
Obywatele RP to pomysł na mocną konfrontację z Prawem i Sprawiedliwością, agresywną taktykę według reguł psychologii tłumu. Ale próba gry na polu przeciwnika, czyli kontrmanifestacja smoleńska, skończyła się fiaskiem: zero pozytywnego przekazu, pozbawieni ikry politycy opozycji, męczeńskie pozy na ofiary systemu, a po wszystkim wizyta w restauracji.

Lekcja ze Stanów Zjednoczonych

numer 1769 - 08.07.2017
Przy okazji wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce wiele mówiono o geopolityce, obronności, handlu międzynarodowym. A przecież wypadałoby naszych amerykańskich gości zapytać i o to, jak udało się im przez dekady rozwoju zorganizować kilka naprawdę świetnych instytucji.


Państwo równych szans albo marne państwo

numer 1766 - 05.07.2017
Powszechna równość możliwości, jedna z naczelnych zasad ładu społecznego opartego na jak najszerszym dobrobycie, jest w Polsce wartością niemal kompletnie zapomnianą. A jednak to właśnie do niej odwołał się Jarosław Kaczyński w Przysusze.


Sezon na wykluczenie

numer 1763 - 01.07.2017


Od czasu wygranej Prawa i Sprawiedliwości lato to dla nadwiślańsko-liberalnych elit wyjątkowo ponura pora roku. Chamstwo wylega na plaże, chodzi po górach, roi się nawet w zagranicznych kurortach. To chyba ten natłok bliźnich wyzwala w luminarzach z rejonów „Newsweeka” publicystyczny skowyt.


Oto folwark pani Hani

numer 1760 - 28.06.2017
Komisja weryfikacyjna dopiero rozpoczęła prace, a już jest gorąco. Hanna Gronkiewicz-Waltz długo usiłowała umywać ręce, gdy wskazywano na jej współodpowiedzialność za patologie stołecznej reprywatyzacji. Dziś przedstawia się jako ofiara politycznej nagonki, ale w rzeczywistości wpadła w pułapkę swoich zaniechań i własnego postępowania.


Zapłacicie za tę hucpę

numer 1757 - 24.06.2017
„No to lipa, synek” – cicho westchnął Donald Tusk, gdy usłyszał swoje dziecko, Michała, zeznającego w środę przed komisją ds. Amber Gold. Powyższe to oczywiście licentia poetica. Równie dobrze były premier, a obecnie wysoki funkcjonariusz unijny, mógł po prostu głośno i szpetnie zakląć. Narracja Platformy o ośmiu latach własnej władzy rozsypała się jak domek z kart.

W przedpokoju u silniejszych

numer 1754 - 21.06.2017
W realiach III RP po raz kolejny powtarza się ten sam schemat: lewica radykalizuje się politycznie, społecznie i ideowo w czasach rządów Prawa i Sprawiedliwości. I nieledwie zamraża działalność, gdy rządzą tzw. liberałowie, czyli Platforma Obywatelska. Czy cokolwiek na tym wygra? Można wątpić.

Kryzys elit czy kryzys państwa?

numer 1750 - 16.06.2017
Komitet Obrony Demokracji jest w pewnym sensie najłatwiejszą opozycją dla Prawa i Sprawiedliwości. Suma wszystkich blamaży, jakie popełnili ludzie tego ruchu, pokazuje nie tylko fatalny stan opozycji. Wiele mówi także o tym, że liberalny mainstream pozbawiony instytucjonalnego zaplecza nie radzi sobie z rzeczywistością i jedyne, czego żąda, to III RP minus PiS.

Stolik z wódką i polityką

numer 1748 - 13.06.2017
Ksiądz Kazimierz Sowa od lat grał rolę człowieka umiaru. Chętnie też krytykował uwikłanie „Kościoła toruńskiego” w politykę. Wspierał za to tzw. Kościół otwarty, dobrze widziany przez liberalny mainstream. I oto zdyskredytował do cna opcję, której był gorącym apologetą.

I

To jest tylko rock’n’roll?

numer 1746 - 10.06.2017
Przystanek Woodstock to bodaj najgorętsza rockowa impreza w Polsce. Najgorętsza politycznie, bo muzycznie to dość uładzony mainstream. To paradoks Jerzego Owsiaka: zbudował swój wizerunek buntownika na popularnym rocku i dobrej komitywie z establishmentem III Rzeczypospolitej.


Po liberalizmie?

numer 1744 - 08.06.2017
Coraz częściej słychać głosy, że Platforma Obywatelska ma nikłe szanse odzyskać władzę w ciągu jednej czy dwóch kadencji. Nie jest to problem tylko pewnej formacji politycznej. Liberalizm po polsku jest bowiem w dużym kryzysie. Pytanie, kto będzie po nim płakał.


Ludzie oszustw i władzy

numer 1738 - 01.06.2017
Wyniki ekshumacji zwłok ofiar tragedii smoleńskiej przerażają. To nie jest wina Prawa i Sprawiedliwości, że oszustwo rządu Donalda Tuska musiało wyjść na jaw w tak dramatycznych okolicznościach.

Przaśny sklepik z marzeniami

numer 1737 - 31.05.2017
Po ponad ćwierćwieczu na ekrany telewizorów wrócił kultowy serial „Miasteczko Twin Peaks”, stworzony przez Davida Lyncha i Marka Frosta. Na początku lat 90. XX w. oglądaliśmy go także w Polsce, pełni nadziei, że teraz będzie u nas jak na Zachodzie.