Krzysztof Wołodźko

Rezydentom należy się empatia

numer 1850 - 12.10.2017
Społeczeństwo Sprawna służba zdrowia to cywilizacyjny standard 

Nie jest prawdą, jak trąbi opozycja, że protesty lekarzy rezydentów zaczęły się teraz. Nabrzmiewały od dawna. Ale ponieważ od dłuższego czasu przyzwyczailiśmy się, że lekarze mają się świetnie, wybuchające raz po raz punktowo protesty rezydentów były zbywane wzruszeniem ramion. Niesłusznie.

Wzmocnić pracę, odbudować kapitał

numer 1847 - 09.10.2017
Po najnowszą książkę Rafała Wosia pt. „To nie jest kraj dla pracowników” chętniej sięgają lewica i liberałowie. Ale także prawica będzie miała z jej lektury sporo pożytku, szczególnie w tym momencie rozwoju Polski, gdy słusznie pęka mit najwspanialszej z możliwych transformacji.

Pamięć silniejsza od zbrodni

numer 1844 - 05.10.2017
HISTORIA „Operacja polska” NKWD 1937–1938

Zbrodnie totalne mają większy cel niż biologiczne unicestwienie ludzkich mas. Zamiarem sprawców jest głębokie przekształcenie pamięci i kultury – śmierć podwójna ludzkich społeczności. Taki los miał spotkać ofiary „operacji polskiej” NKWD w latach 1937–1938 w Rosji sowieckiej.

Gorsza Europa, gorsi klienci

numer 1840 - 30.09.2017
Gospodarka Zachodni biznes dyskryminuje rynki byłych demoludów

Coraz częściej i głośniej wybrzmiewają w mediach informacje o tym, że zachodnie firmy wciskają konsumentom z Europy Południowo-Wschodniej towary gorszej jakości. Problem nie wynika jedynie z naszej neokolonialnej zależności, lecz także ze słabości konsumenckiego oporu.

Inna Rzeczpospolita – nieobojętne państwo?

numer 1837 - 27.09.2017
Rozwój Polski Zachodzące zmiany gospodarcze podważają dogmaty III RP


Polska Wschodnia i Północna – ziemie zapomniane?

numer 1835 - 25.09.2017
Rząd PiS‑u zwraca dużą uwagę na inwestycje na wschodzie Polski. To w dużym stopniu decyzja polityczna, ściśle związana z uwarunkowaniami podziału na Polskę A i Polskę B. Ale wiele wskazuje na to, że wkrótce to północne obszary kraju zaczną domagać się od polityków większego zainteresowania.

Czy Polska jest kolonią Zachodu?

numer 1832 - 21.09.2017
W świecie globalnego kapitalizmu nie istnieje coś takiego jak stuprocentowa suwerenność gospodarcza poszczególnych państw. Nie przekreśla to podziału geoekonomicznej mapy świata na tych, którzy mogą więcej, i na tych, którzy mogą mniej. Gra o kontrolę nad rynkami poszczególnych państw to ekonomiczna wojna, która nigdy nie ma końca.

Nastolatki i Polska. Perspektywy i obawy

numer 1827 - 15.09.2017
Polska młodzież chce bezpiecznej i stabilnej przyszłości. Akceptuje też program Rodzina 500+ i nie chce emigracji zarobkowej jako sposobu na dorosłe życie. W najbliższych latach młody elektorat jeszcze bardziej pogłębi problemy postplatformerskiej opozycji. 

Porozmawiajmy o rynkowych patologiach

numer 1825 - 13.09.2017
Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, nie jest bohaterem mojej opowieści społeczno-gospodarczej, trudno jednak przejść obojętnie wobec listu otwartego, jaki wystosował do Jacka Rostowskiego i Mateusza Szczurka, prominentnych polityków Platformy Obywatelskiej, przez lata bezpośrednio odpowiedzialnych za najważniejsze decyzje ekonomiczne państwa polskiego. 

Dobrostan społeczny, powszechny dobrobyt

numer 1822 - 09.09.2017
Kolejne rządy III RP stawiały na teorię „skapywania” jako jedynie słuszną doktrynę i metodę wzrostu dobrobytu. Jednak po latach wcielania w życie takiej filozofii rządzenia platformerska zielona wyspa zieleniła się zaledwie punktowo. Jeśli PiS choćby częściowo, a przynajmniej trwale zmieni ten trend, osiągnie rzecz w naszych realiach niebywałą.

Gorzka, potrzebna pamięć

numer 1820 - 07.09.2017
Pierwsza Solidarność staje się wydarzeniem coraz odleglejszym w czasie i coraz bardziej nieoczywistym kulturowo. Nie tylko upływ kolejnych dekad, ale głębokie przemiany polskiego życia sprawiają, że pamięć o solidarnościowym fenomenie staje się coraz większym wyzwaniem.

Ostrożnie z coachingiem

numer 1813 - 30.08.2017
Coaching, czyli dobrze już w Polsce znany motywacyjny biznes, kryje w sobie wiele pułapek, o których zbyt rzadko się mówi. A przecież to dziwna hybryda szkół psychologicznych sprowadzonych do manipulowania ludźmi, duchowości epoki New Age i ekonomii zredukowanej do sztuki sprzedaży licznych iluzji. Ogromna popularność coachingu daje do myślenia.

Polska jest warta namysłu

numer 1808 - 24.08.2017
„Seminaria lucieńskie” pod patronatem prezydenta Lecha Kaczyńskiego wciąż stanowią źródło refleksji nad otaczającą nas rzeczywistością. Bieżące zmagania polityczne wymagają przemyślanej strategii. Tym bardziej że świat coraz szybciej i radykalniej zmienia się na naszych oczach.

​500+ ma się dobrze

numer 1806 - 22.08.2017
Pięćsetplusowy impuls rozwojowy jest solą w oku zjednoczonej opozycji. Stąd raz po raz słychać z tamtych okolic głosy, które próbują zdeprecjonować prorodzinny program Prawa i Sprawiedliwości. Ale to już się nie uda, bo nawet po stronie przeciwników rządu widać zdumienie efektywnością tego projektu.

III RP – strefa dyskomfortu

numer 1804 - 19.08.2017
Wzrost notowań Prawa i Sprawiedliwości po tzw. sądnym tygodniu potwierdza, że wyobcowanie liberalnych elit zaszło daleko. Nie działają ideowopolityczne kalki, z pomocą których zjednoczona opozycja próbuje społeczeństwu obrzydzić obecną władzę. Przeciwnicy PiS-u tłumnie wychodzą na ulice. Ale przytłaczająca większość społeczeństwa zostaje w domu.

Duże kłopoty średnich miast

numer 1802 - 17.08.2017
Problemy prowincji i rejonów peryferyjnych nie zaczęły się w Polsce dziś. I nie skończą się nagle jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, dlatego trzeba o nich rozmawiać. Jest jednak coś wymownego w tym, że tytuły takie jak „Newsweek” dopiero teraz widzą problem. Dla nich to przede wszystkim okazja, żeby przyłożyć obecnemu rządowi.

Rynek ochrony czy patologiczny układ?

numer 1799 - 12.08.2017
Ochrona wielu placów budowy, osiedli mieszkaniowych, miejsc publicznych, hal produkcyjnych itp. to czyste kpiny: schorowani, starsi pracownicy to tak naprawdę żadna ochrona. W dodatku wciąż panują w tym biznesie złodziejskie płace i dzikie warunki pracy. Od lat wokół tej branży panuje zmowa milczenia – zbyt wielu ludziom zależy, żeby nic się nie stało kurze znoszącej złote jaja.

Przystanek Grzegorz

numer 1796 - 09.08.2017
W tym roku na Przystanku Woodstock zainstalowała się nowa ekipa miłośników mocnych brzmień i posthipisowskich rozrywek. Mowa o Przystanku Grzegorz, czyli akcji marketingowej platformerskiej wierchuszki, która desperacko szuka elektoratu w rejonach dość dla siebie osobliwych. I – wbrew pozorom – raczej tam go nie znajdzie. 

Kto przekona „gorszą” Polskę?

numer 1790 - 02.08.2017
Prawo i Sprawiedliwość musi budować jasny i czytelny przekaz dotyczący oferty dla Polski B i ludzi skrzywdzonych w ciągu ośmiu lat rządów Platformy Obywatelskiej. Istotnym narzędziem walki o dominację nad wyobraźnią społeczną jest informacyjna mgła, która w znacznej mierze dociera właśnie do młodszych.

Krajobraz po bitwie

numer 1785 - 27.07.2017
Będziemy walczyli w instytucjach, będziemy walczyli na ulicach, będziemy walczyli za granicą – nigdy się nie poddamy. Parafraza słów Winstona Churchilla dobrze oddaje atmosferę ostatnich dni w Polsce. Ale także strona prorządowa powinna lepiej uchwycić jej znaczenie, żeby przekonywać nieprzekonanych. Na żelaznym elektoracie świat się nie kończy.