Krzysztof Wołodźko

Apokalipsy nie stwierdzono

numer 1975 - 14.03.2018
Wbrew katastroficznym wizjom liberałów niedziela niehandlowa okazała się wdzięcznym tematem do internetowych żartów i memów, a nie problemem społecznym i gospodarczym. Niedzielne ograniczenie handlu najpewniej przyjmie się w Polsce bez większych problemów.

Jak się nie dać postprawdzie?

numer 1970 - 08.03.2018
„Czas postprawdy” Ralpha Keyesa to lektura obowiązkowa dla wszystkich świadomych uczestników debaty publicznej. I tych, którzy właściwie nie opuszczają Twittera i Facebooka, i dla tych, którzy wciąż wolą telewizję, radio, papierową gazetę. Autor zabiera nas w podróż po świecie medialnych oszustw nazywanych dziś postprawdą.

Pracownik najemny: bez niego ani rusz

numer 1965 - 02.03.2018
Jeszcze niedawno wydawało się, że brak rąk do pracy to ostatnia rzecz, o jaką będziemy musieli się martwić w skali mikro- i makrogospodarczej. Dziś już widać, że jedziemy na rezerwie. I nagle uświadamiamy sobie, że dobry pracownik to osoba wykwalifikowana, czyli znająca swoją wartość. A jego brak powoduje poważne problemy w funkcjonowaniu firmy.

Historia jak kamień, historia jak chleb

numer 1958 - 22.02.2018
Przez dekady III RP bardzo często słyszałem ze strony liczącej się lewicy i mainstreamowych liberałów, że Polacy powinni się oduczyć myślenia o rzeczywistości za pomocą symboli, że polityka historyczna jest passé, że nowoczesne państwa nie walczą o przyszłość, opierając się na historii. Ale to nie była i nie jest prawda.

Chcemy lepszej Polski? Inwestujmy w prowincję

numer 1954 - 17.02.2018
PiS w sprawach społeczno-gospodarczych stoi przed rzadko spotykaną szansą. Ponieważ i tak nie dogaduje się z liberalnym mainstreamem, nic nie straci jako ambasador polskiej prowincji. Więcej jeszcze: może zyskać wdzięczność elektoratu przez dekady przyzwyczajonego do tego, że nikt się o niego faktycznie nie troszczy. 

Afera szczepionkowa. Wizerunkowy blamaż służby zdrowia

numer 1948 - 10.02.2018
W Polsce nie istnieje prawidłowa komunikacja społeczna i sensowna debata publiczna dotycząca polityki zdrowotnej. Instytucje publiczne, ale także środowiska lekarskie, nie radzą sobie z opinią publiczną, gdy narasta medialny szum. Tzw. afera szczepionkowa jest tego najlepszym przykładem.

Jak nie wejść w buty elit III RP

numer 1939 - 31.01.2018
Zaharujecie się na śmierć, ale dogonimy Zachód – tak wyglądał pomysł transformacyjnych elit na modernizację. Był to przede wszystkim sposób na sprowadzenie polskiego społeczeństwa do roli taniego zasobu na peryferiach bogatszej Europy.

Jak w „Procesie” Kafki. Historia Małgorzaty Tyrpy

numer 1933 - 24.01.2018
Lata cierpień pod jednym dachem z pijącym alkoholikiem, wyrok eksmisji i zagrożenie bezdomnością – choć bez długów wobec miasta, heroiczna walka z depresją o każdy zwykły dzień, próby pomocy ze strony kolejnych osób, które rozbijają się o ośli upór krakowskich urzędników – tak wygląda życie jednej z położnych z Krakowa. 

Morawiecki w Mlekovicie. A lemingi na prawicy

numer 1927 - 17.01.2018
Społeczeństwo Polska wieś i rolnictwo wciąż padają ofiarą najgorszych stereotypów
Jesteśmy jako społeczeństwo przeżarci kalkami myślowymi pierwszych lat transformacji. I stąd porównania wizyty premiera Morawieckiego w Mlekovicie do realiów z epoki Edwarda Gierka. Do tego dochodzą zwyczajowe uprzedzenia wobec wszystkiego, co się wiąże ze sprawami wsi.

W sprawach społecznych trzeba ciągłości!

numer 1923 - 12.01.2018
Rekonstrukcja rządu jest ważna. Ale nie mniej istotne są zachodzące w Polsce przemiany społeczne. Rząd Morawieckiego nie może być oceniany jedynie na podstawie zmian personalnych. Ważne, czy będzie rządem kontynuacji w kwestiach polityki prorodzinnej i społecznej.

Ukraińcy w Polsce. Tożsamość i integracja

numer 1917 - 04.01.2018
Ukraińscy pracownicy i pracownice w Polsce to już nie tylko domena Warszawy i kilku największych miast. Spotkamy ich również w mniejszych miastach, położonych zdecydowanie bliżej zachodniej granicy. A ukraińskie dzieci to już zwyczajna sprawa w naszych szkołach.

Raport o stanie umysłów

numer 1913 - 29.12.2017
W 2017 r. opozycja starała się wygrać wszystko. I właściwie wszystko przegrała. Skąd tak wyraźny brak skuteczności przy potężnym przecież wsparciu zaprzyjaźnionych mediów? Opozycję gubi pycha.

Kredyt dla Morawieckiego! Kredyt zaufania

numer 1907 - 20.12.2017
Potrzebujemy polityka młodszego pokolenia, który będzie decyzyjny i zdolny mówić o gospodarce językiem innym niż Ryszard Petru. Jeśli Mateusz Morawiecki nie wypali się wielką polityką, może wyrosnąć na gracza dużego formatu. Do tego potrzebuje kredytu zaufania wśród elektoratu rządzącej partii.

Trzecia droga premiera Morawieckiego

numer 1902 - 14.12.2017
Zacznijmy od parafrazy klasyka: „Daremne żale, próżny trud” opozycji. Exposé nowego premiera pokazało, że Prawo i Sprawiedliwość nie zlekceważyło zwykłych ludzi. Prospołeczna polityka, choć teraz z mocniej zaakcentowaną strategią rozwoju, to wciąż priorytet obozu władzy.

„Wesele” Klaty. Między komiksem a sednem spraw

numer 1896 - 07.12.2017
Teatr Liberalna inteligencja dostała spektakl zgodny ze swoimi oczekiwaniami 
Jan Klata zrobił z „Wesela” Wyspiańskiego kontrowersyjny patchwork. To teatralny komiks z blackmetalową muzyczną oprawą i momentami, które sprowadzają na widownię głęboką ciszę. Może taka jest dziś Polska?

Wolność ultraliberałów – tym Polacy się nie najedzą

numer 1889 - 29.11.2017
PiS Rządząca partia wypracowała własną lewicę, prawicę i centrum


Brudna strona tęczy

numer 1885 - 24.11.2017
Społeczeństwo Mroczna strona hippisowskiej kontrkultury 


Ku gwiazdom, pod wiatr

numer 1880 - 18.11.2017
Wiele stronic najnowszej książki o Krzysztofie Klenczonie sprawia, że serce się kraje. Wiele budzi ciepły uśmiech. Warto sięgnąć po „Historię jednej znajomości”, żeby przypomnieć sobie życie jednej z najjaśniejszych gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej.

Na pomoc skrzywdzonej kobiecie

numer 1873 - 09.11.2017
Zagrożenie bezdomnością Przerażająca urzędnicza obojętność w stolicy Małopolski


Nowy, niebezpieczny świat

numer 1869 - 04.11.2017
„Broń matematycznej zagłady” Cathy O’Neil to książka, która zagląda pod podszewkę nowoczesnych społeczeństw i globalnego rynku, uzależnionych od bezliku danych. Opowieść skrzy się od anegdot, ale autorka nigdy nie traci z oczu głównego wątku: niebezpiecznego wpływu, jaki technologie informatyczne wywierają na świat.