Krzysztof Wołodźko

Dla kogo dobrostan?

numer 1653 - 18.02.2017
III RP to brak efektywnej polityki społecznej, minimalny namysł nad dysfunkcjami mechanizmów rynkowych, które na różne sposoby blokowały poprawę warunków życiowych biedniejszej części społeczeństwa, ostentacyjne wręcz przyzwolenie na wyzysk, jawne lekceważenie wobec państwa ze strony tzw. liberałów. Dziś ten stan rzeczy wreszcie ulega zmianie.

System truje

numer 1650 - 15.02.2017
Spore emocje wzbudziła wypowiedź red. Tomasza Sakiewicza dotycząca fatalnej jakości powietrza w polskich miastach: „Smog to efekt oligarchicznego systemu III RP. Biedni zatruwają siebie i bogatych, bo nie stać ich na normalne ogrzewanie”. Jedni mieli ubaw, ale – co ciekawe – nawet wśród ludzi lewicy pojawiały się głosy, że to właściwie trafna opinia.

„Tak” dla państwa!

numer 1645 - 09.02.2017
Ład społeczno-gospodarczy nie opiera się jedynie na zysku ekonomicznym. Potrzeba elementarnej sprawiedliwości w relacjach międzyludzkich, strategii dotyczących dużych wyzwań społecznych, choćby takich jak demografia, polityki społecznej nastawionej na realizację interesów także ludności uboższej, zamieszkującej prowincję.

Wielki mały człowiek?

numer 1641 - 04.02.2017
Dobrze widzianą przez elity III Rzeczypospolitej praktyką było perfumowanie trupów schowanych w szafie. Im bardziej trąciło truchłem – tym więcej polewano perfumami. Dlatego także historia Lecha Wałęsy boli i gniewa. Nie tylko ze względu na osobę jednego człowieka o dramatycznie splątanym życiorysie.

Między państwem a społeczeństwem

numer 1639 - 02.02.2017
Polityka społeczna PiS‑u jest wyzwaniem dla całej klasy politycznej i opiniotwórczych środowisk lewicy, prawicy i centrum. Jest też jak papierek lakmusowy i bolesna diagnoza wielu aspektów naszej rzeczywistości po niemal trzech dekadach transformacji.

Lepiej zapobiegać, niż czekać na trumnę

numer 1634 - 27.01.2017
System ochrony zdrowia to jeden z bardziej newralgicznych elementów funkcjonowania państwa. Jak w soczewce skupiają się w nim liczne – udane i budzące niepokój – elementy polskiej transformacji. Niestety w debacie publicznej zbyt mało mówimy o tym, czemu właściwie ma służyć ochrona zdrowia w Polsce w ciągu najbliższych dekad.

Są dziś w Polsce rachunki krzywd

numer 1632 - 25.01.2017
Jeszcze przed wyborami parlamentarnymi jesienią 2015 r. słyszałem wielokrotnie od ludzi „życzliwych” i obdarzonych kompetencjami jasnowidzów, że „Prawo i Sprawiedliwość oszuka wyborców”, „PiS niczego nie zmieni”, „PiS nie będzie pamiętało o słabszych”. Co było dalej, wiemy – gdy wprowadzono program Rodzina 500+, skowytowi liberalnych elit nie było końca.

Niepokonani

numer 1626 - 18.01.2017
Obaj zmagali się z rakiem – zmarły niedawno Tomasz Kalita, przez lata związany z Sojuszem Lewicy Demokratycznej, oraz ksiądz Jan Kaczkowski. Byli z podobnych roczników. I obaj udowodnili swoim życiem, że przez ciężką chorobę i cierpienie można przejść mężnie, żyjąc „na pełnej petardzie”, a przy tym nie użalając się nad sobą i nie zapominając o innych.

Lewica, liberałowie i klasa ludowa

numer 1623 - 14.01.2017
Zwycięstwo wyborcze PiS-u i realia 2016 r. pokazały, że – przynajmniej na najbliższe lata – dość ścisły w III RP sojusz środowisk lewicy z liberalnym salonem skutecznie zablokował drogi tych pierwszych do klasy ludowej. Na licznych aliansach z liberałami lewica wyszła jak Zabłocki na mydle.

KOD kontra KOD. Historia samozaorania

numer 1619 - 10.01.2017
Kijowski, Petru, Schetyna – trzej muszkieterowie „demokracji” – okazali się zwykłymi ciurami obozowymi.
Niektórzy wierzyli, że na dobre i na złe stoją z obnażonymi szpadami w pierwszym szeregu wiadomego komitetu. Ale ciury, jak to ciury, lepiej się czują przy kuchni w taborach.

Nasi sąsiedzi, a nie wrogowie

numer 1617 - 07.01.2017
Powiedzmy sobie wprost: nikt nie wygrywa żadnej cywilizacyjnej wojny, gdy bici są ludzie, którzy żyją w Polsce często
od wielu już lat, prowadzą swoje drobne biznesy, tutaj płacą podatki, wydają swoje pieniądze, posyłają dzieci do polskich szkół. I nie stawiają żadnych nadzwyczajnych żądań. To są nasi sąsiedzi, od lat żyliśmy z nimi dobrze

Polityczny fast food

numer 1613 - 02.01.2017
To niezwykłe, że Ryszard Petru, lider Nowoczesnej, protegowany Balcerowicza, jawi się w polskich realiach jako coś niesamowicie świeżego, choć to przecież stare danie szybko podgrzane w medialnej mikrofalówce.

Czego nie rozumie KOD?

numer 1609 - 28.12.2016
Kilka dni przed Bożym Narodzeniem Eurostat podał smutne informacje dotyczące jeszcze czasów rządów PO. Otóż w Polsce w 2014 r. zanotowano największe nierówności w zarobkach w całej Unii Europejskiej! Tak, dotyczy to czasów, gdy zaprzyjaźnione z premierem Tuskiem „obiektywne” media wzmacniały propagandę sukcesu à la zielona wyspa.

KOD dziczeje

numer 1606 - 23.12.2016
Ludzie związani z KOD-em, którzy pod Wawelem lżą Jarosława Kaczyńskiego w stylu budzącym zażenowanie nawet ludzi niechętnych obecnej władzy, albo ci, którzy przed Sejmem zachowują się jak nieprzytomni z nienawiści, nie mają najmniejszego prawa określać się mianem „światlejszych”.

Janusze polskiej opozycji

numer 1603 - 20.12.2016
„Parlament Europejski patrzy na Aleppo, a powinien patrzeć na ulice Warszawy” – głośna już wypowiedź europosła Platformy Obywatelskiej Janusza Lewandowskiego wskazuje nie tylko na jego obojętność wobec odległego umęczonego miasta.

Warto pamiętać, trzeba iść dalej

numer 1598 - 14.12.2016
Trzeba pamiętać o 13 grudnia 1981 r. jako swoistym antyświęcie polskości: jako dniu, w którym „bandyci przebrani za władzę” przetrącili kręgosłup solidarnościowemu społeczeństwu. Ale trzeba też pytać o to, co dziś utrudnia coraz to młodszym rocznikom Polek i Polaków dobre życie we własnym kraju.

System szwankuje kosztem najsłabszych

numer 1594 - 09.12.2016
Zastanawiam się niekiedy nad tym, dlaczego w Polsce jednak rosną statystyki związane z przemocą domową. Jednym z poważnych problemów jest to, co można nazwać „niejawnymi kosztami transformacji”. Tymczasem Niebieska Karta, czyli system udzielania pomocy ofiarom przemocy domowej, wciąż działa nie dość skutecznie.

Dobrosąsiedztwo, kapitał społeczny i zdrowie

numer 1592 - 07.12.2016
Polskie społeczeństwo jest jednym z najszybciej starzejących się w Europie. Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że procentowy udział ludności powyżej 65. roku życia w ogólnej liczbie obywateli wzrośnie z 15,8 proc. w 2015 r. do 32,7 proc. w 2050 r. Mowa o ponad 11 mln osób. Zdecydowanie też wzrośnie zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze.

Rok bez lewicy. Ktoś to zauważył?

numer 1585 - 29.11.2016
Tak, to złośliwy tytuł, a raczej też gorzka ironia. Odpowiedź na tytułowe pytanie nie jest jednoznaczna. Paradoksalnie, choćby dzięki partii Razem, lewica pozaparlamentarna znaczy dziś więcej niż postkomuniści w Sejmie.

Jak się zmienia polska wieś?

numer 1580 - 23.11.2016
Po politycznym zwycięstwie Prawa i Sprawiedliwości w debacie publicznej mocniej zaistniała polska prowincja, miasteczka i wsie zepchnięte na pobocze rozwoju. Częściej mówi się o nich w kontekście społeczno-gospodarczym, ale przecież nie samym chlebem żyje człowiek. Jak zatem wygląda na wsi dostęp do dóbr kultury?