Grzegorz Broński

Pod gruzami domu ukrył zbrodnię

numer 1977 - 16.03.2018
Ogrom tragedii, do której doszło w Poznaniu, przeraża. Po wybuchu gazu zawalił się dom – pod gruzami znaleziono ciała pięciu osób. Szybko jednak odkryto, że Beata J. została w bestialski sposób zamordowana. Zbrodnię najprawdopodobniej popełnił jej zazdrosny mąż.

​Morderca przyszedł w nocy

numer 1977 - 16.03.2018
zabójstwo Koszmarna zbrodnia w Wielkopolsce – w nocy młody mężczyzna wtargnął do domu ciężarnej dziewczyny. Zadał jej wiele ciosów nożem, ostrze dosięgnęło też nienarodzonego dziecka – przyszło na świat w szpitalu z raną klatki piersiowej. Ataku szaleńca nie przeżyli rodzice kobiety.

Wpadli mordercy Jaroszewiczów

numer 1976 - 15.03.2018
Mordercy Piotra Jaroszewicza i jego żony Alicji usłyszeli zarzuty. Dwóch przyznało się do winy. To przełom w wyjaśnianiu zbrodni sprzed 26 lat, do której doszło w podwarszawskim Aninie. Podejrzanymi są członkowie tzw. gangu karateków. Motyw? Oficjalna wersja – rabunek. Mało jednak prawdopodobna.

Szukanie sposobu na I prezes SN

numer 1975 - 14.03.2018
Pierwsza prezes Sądu Najwyższego nadal nie podała terminu posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa, a politycy PiS-u nie mają wątpliwości, że zwłoka jest celowa. Być może jednak nie trzeba będzie czekać na ruch Małgorzaty Gersdorf. Pojawiła się bowiem wątpliwość, czy jej rezygnacja z szefowania KRS-owi była skuteczna, a to znacząco zmieniałoby sytuację.

​„Newsweek” dokonał „odkrycia”. W jawnych informacjach

numer 1973 - 12.03.2018
MANIPULACJA Jak się kreuje pseudoafery, zademonstrowali właśnie dziennikarze „Newsweeka”. Informacje o majątku Mateusza Morawieckiego są publicznie znane, ale dziennikarzom śledczym z redakcji kierowanej przez Tomasza Lisa wystarczyło, aby dokonać sensacyjnego odkrycia. Nie zawahali się zaatakować nawet najbliższych premiera.

Nie ma mandatu, nie może reprezentować rady

numer 1973 - 12.03.2018
Członkami Krajowej Rady Sądownictwa zostali nowi sędziowie – to już fakt. Podczas gorącej politycznej debaty niemal bez echa przeszła istotna zmiana. Sędzia Waldemar Żurek przestał być rzecznikiem KRS‑u. – Bo nie jest już członkiem rady – zwraca uwagę poseł Stanisław Piotrowicz.

Rozliczają stare afery, odkrywają nowe

numer 1973 - 12.03.2018
Pierwsze tygodnie tego roku to był pracowity czas dla agentów Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Za kratkami znalazł się prezydent Tarnobrzega, zarzuty usłyszały osoby zamieszane w prywatyzację Ciechu, wpadł były szef mazowieckiego NFZ-etu, rozbito szajki powołujące się na wpływy w ważnych instytucjach państwowych. A to tylko część afer łapówkarskich.

​Sędziowie bali się niepotrzebnie

numer 1972 - 10.03.2018
PRAWO Sędziowska korporacja głośno protestowała przeciwko ujawnianiu oświadczeń majątkowych. Jej główny argument – rzekomo zagrożone bezpieczeństwo, bo przestępcy mogą wykorzystać informacje. Minęło już kilka miesięcy od opublikowania dokumentów w internecie. Co się stało? Nic! – Bo to była jedynie gra na emocjach – mówi „GPC” prawnik i poseł PiS‑u Bartłomiej Wróblewski.

Gersdorf chce zablokować prace KRS‑u

numer 1971 - 09.03.2018
Sejm wybrał sędziów – członków Krajowej Rady Sądownictwa, ale nie zaczęli oni jeszcze pracować. Musi najpierw zostać zwołane inauguracyjne posiedzenia KRS‑u. Decyzję o jego terminie podejmie I prezes Sądu Najwyższego, czyli... Małgorzata Gersdorf, która zrezygnowała z szefowania KRS‑owi.

​Na razie bez zarzutów ws. Pieczyńskiego

numer 1971 - 09.03.2018
PRAWO Prokuratura nadal wyjaśnia okoliczności ataku na Krzysztofa Pieczyńskiego. Wcześniej aktor – bardzo zaangażowany w walkę z Kościołem – próbował wykreować napaść polityczną, ale nie wyszło. Napastnik nie znał bowiem celebryty, bał się ludzi... w czerwonych kurtkach.

Czy Tomasz J. chciał ukryć zbrodnię?

numer 1969 - 07.03.2018
W wyniku wybuchu gazu i zawalenia się kamienicy w Poznaniu zginęło pięć osób, a wiele odniosło poważne obrażenia. Początkowo sądzono, że był to jedynie tragiczny, nieszczęśliwy wypadek. Ale tylko do czasu odnalezienia okaleczonych zwłok Beaty J., która została zamordowana przez męża. I to Tomasz J. najprawdopodobniej wywołał katastrofę.

Złodziei (jeszcze) nie skazuje – jest na zwolnieniu

numer 1962 - 27.02.2018
Sądy Mirosław Topyła, sędzia z Żyrardowa, który schował do kieszeni cudze 50 zł, nie pojawia się na razie na sali rozpraw. Uniewinniony przez Sąd Najwyższy „roztargniony” sługa Temidy przebywa bowiem na zwolnieniu lekarskim. – Trudno ocenić, kiedy wróci do orzekania – mówi „GPC” sędzia Iwona Wiśniewska-Bartoszewska z Sądu Okręgowego w Płocku.

​Znowu! PO i Nowoczesna przeciw Polakowi

numer 1961 - 26.02.2018
TOTALNA OPOZYCJA Tyle właśnie warte jest słowo polityków opozycji. Deklarowali, że poprą każdego kandydata z Polski na wiceszefa Parlamentu Europejskiego, a teraz publicznie namawiają do głosowania przeciw prof. Zdzisławowi Krasnodębskiemu. – To absolutnie skandaliczne zachowanie – mówi „GPC” eurodeputowana PiS‑u Jadwiga Wiśniewska.

​ABW czyta, prokurator czeka, Wałęsa bezkarny

numer 1961 - 26.02.2018
ARCHIWA Nie widać końca śledztwa ws. publikowania przez Lecha Wałęsę skanów dokumentów UOP-u. Prokuratura w Zielonej Górze nadal czeka na opinię ABW. – Wprawdzie jedną już otrzymała, ale brakowało odpowiedzi na najważniejsze pytanie – tłumaczy „GPC” prokurator Zbigniew Fąfera.

Sędziowie, którzy nie poddali się groźbom

numer 1960 - 24.02.2018
Pierwszy etap wyboru sędziów – członków Krajowej Rady Sądownictwa zakończony. Oficjalnie podano nazwiska 18 kandydatów – wśród nich są prawnicy należący do SSP „Iustitia”, które protestowało przeciwko reformie KRS‑u. Teraz stali się obiektem ataków.

​CBA w gabinecie prezydenta Tarnobrzega

numer 1960 - 24.02.2018
KORUPCJA Grzegorz K., prezydent Tarnobrzega, został zatrzymany przez agentów CBA w swoim gabinecie. Chwilę wcześniej – jak twierdzi prokuratura – przyjął 20 tys. zł. To miała być łapówka.

Prokurator nie tylko stawia zarzuty

numer 1957 - 21.02.2018
Najważniejszym zadaniem policjantów jest ściganie morderców, złodziei, oszustów, gwałcicieli i wysyłanie ich za kratki. Ale nie jedynym. Ogromnie dużo uwagi poświęcają oni również prewencji, czyli zapobieganiu najgorszemu. A co, jeśli już doszło do przestępstwa? Sprawca musi ponieść surową karę, nie można jednak zapominać o pokrzywdzonych.

Prokurator nie tylko stawia zarzuty

numer 1957 - 21.02.2018
Najważniejszym zadaniem policjantów jest ściganie morderców, złodziei, oszustów, gwałcicieli i wysyłanie ich za kratki. Ale nie jedynym. Ogromnie dużo uwagi poświęcają oni również prewencji, czyli zapobieganiu najgorszemu. A co, jeśli już doszło do przestępstwa? Sprawca musi ponieść surową karę, nie można jednak zapominać o pokrzywdzonych.

​Opowieści o homofobii były kłamstwem

numer 1955 - 19.02.2018
Śledztwo Manipulacją okazały się informacje, jakoby 14-letni Kacper popełnił samobójstwo z powodu prześladowań o podłożu homofobicznym. Prokuratura od pięciu miesięcy prowadzi śledztwo, przesłuchano już niemal wszystkich świadków. – Nie znaleziono żadnych przesłanek potwierdzających, że chłopiec był ofiarą nękania – powiedziała „Codziennej” prokurator Jolanta Szkilnik.

​Józef P. słucha, co nagrało CBA

numer 1954 - 17.02.2018
ŚLEDZTWO Były polityk PO słucha swoich rozmów telefonicznych, które nagrali agenci CBA. Prokuratura w Poznaniu wykonała już wszystkie zaplanowane czynności w śledztwie przeciwko byłemu senatorowi Platformy Obywatelskiej Józefowi P., który usłyszał zarzuty korupcyjne. Teraz podejrzani (Józef P. wraz z asystentem) zapoznają się z zebranymi dowodami.