Grzegorz Broński

Sędziowie wzywają do buntu przeciw prawu

numer 1802 - 17.08.2017
Korporacja sędziowska protestowała przeciw reformie wymiaru sprawiedliwości zapowiadanej przez rząd, ale tak jawnego wezwania do bojkotu chyba nikt się nie spodziewał. Tymczasem Forum Współpracy Sędziów (istnieje od kilku miesięcy) wystosowało zdumiewający apel. Brzmi jak zachęta do sparaliżowania pracy w sądach.

Bo zwierzak przeszkadza w wakacjach

numer 1801 - 16.08.2017
Co roku prośby, apele, błagania... Niestety, nie pomaga nic, nawet groźby i coraz surowsze wyroki orzekane w sądach. W wakacje ludzie nadal porzucają psy, koty i inne zwierzaki, bo wyjeżdżają na urlop. Niektórzy obchodzą się z nimi w okrutny sposób. Przerażająco barbarzyński.

​Szanse będą równe. Ustawa o OZE podpisana

numer 1801 - 16.08.2017
ENERGETYKA Fundusze z kapitałem zagranicznym i banki, wsparte przez polityków opozycji, lamentowały, że w parlamencie przyjęto niedobrą nowelizację Ustawy o odnawialnych źródłach energii. Próbowano nawet wywrzeć presję na prezydenta, aby zawetował zmianę przepisów. Nowelizacja została jednak podpisana.

Szczątki Polaków jako „pomoc naukowa”

numer 1800 - 14.08.2017
Podczas II wojny światowej Niemcy handlowali szczątkami – czaszkami, kośćmi, szkieletami – pomordowanych Polaków, a wiele uniwersytetów w Europie Zachodniej wykorzystywało je jako pomoc naukową. Skandal przez dziesiątki lat był wstydliwie przemilczany, choć w wielu laboratoriach nadal mogą być przechowywane makabryczne „eksponaty”.

Naciski lobby na prezydenta – chcą weta. Dopną swego?!

numer 1800 - 14.08.2017
Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii wygląda niepozornie (zaledwie dwa punkty), ale dotyczy ogromnego rynku wycenianego na dziesiątki miliardów złotych. Jej podstawowym celem jest ukrócenie dziwacznych praktyk. Giganci branży – głównie fundusze z kapitałem zagranicznym – natychmiast podnieśli larum. I próbują wywrzeć presję na prezydencie, aby zawetował ustawę.

​Fatalne zauroczenie

numer 1799 - 12.08.2017

PRAWO Sędzię Magdalenę P. z Gdańska łączyły intymne relacje z adwokatem Piotrem P. Na tym jednak nie poprzestali. Podczas romansu kobieta podejmowała decyzje korzystne dla klientów kochanka. Skandal wybuchł dawno temu, ale dopiero teraz zapadają ostateczne decyzje – prawomocnie została skazana, ale dyscyplinarka trwa.

Dłuuugie śledztwo – nadal badają kontakty Niesiołowskiego

numer 1798 - 11.08.2017
POLSKA LOKALNA Od ponad roku prokuratorzy w Łodzi badają wyłączony z innego śledztwa wątek, w którym pojawia się nazwisko posła Stefana Niesiołowskiego. Postępowanie ciągle toczy się „w sprawie”, czyli nikomu nie postawiono zarzutów. Gotowa jest za to kluczowa opinia biegłych, ale śledczy milczą o jej treści.

Wyszli z sali rozpraw na polityczne wiece

numer 1796 - 09.08.2017
Od dawna sędziowie ochoczo komentują wydarzenia polityczne, ale szczególnie aktywni stali się, gdy Sejm obradował nad ustawami mającymi zreformować wymiar sprawiedliwości. Wówczas zaczęli brać udział nawet w demonstracjach i wiecach u boku polityków opozycji. Są tego skutki.

Okradają z nadziei

numer 1796 - 09.08.2017
Każdy z nas widział dramatyczne apele o pomoc chorym dzieciom. Najczęściej finansową, bo leczenie, które daje im szansę na wyzdrowienie, jest kosztowne. Aż trudno uwierzyć, że istnieją hieny gotowe wykorzystać dramat maluchów i organizują fałszywe zbiórki. Niedawno w ręce policji wpadła też kobieta, rzekomo śmiertelnie chora, a w rzeczywistości cyniczna oszustka.

Kpiny ze Schetyny, najmocniej oberwał Halicki

numer 1794 - 07.08.2017
„I czekasz, aż się Donald wypier... Jak przegra wybory, no to wtedy wbijasz nóż w plecy, nie?” – takie scenariusze snuł Radosław Sikorski, były minister spraw zagranicznych w restauracji Sowa i Przyjaciele. Rugał nie tylko Grzegorza Schetynę, ale też innych liderów Platformy Obywatelskiej. W partii miłości musieli być zszokowani oceną partyjnego kolegi.

Ponad setka sędziów nie pokaże, co posiada

numer 1790 - 02.08.2017
Do końca czerwca opublikowane miały być oświadczenia majątkowe sędziów. Spora grupa wykorzystała jednak kruczek prawny, ale po nowelizacji ustawy i tak będą musieli pokazać, czego się dorobili. Ponad setka sędziów skorzystała z innej możliwości – klauzuli „zastrzeżone” i ich oświadczenia pozostaną tajne. Co dziwne, niemal aż połowa z nich orzeka na Dolnym Śląsku.

Szukając grzybów, możemy znaleźć kłopoty

numer 1790 - 02.08.2017
Sezon urlopowy pozwala na różne formy relaksu, także podczas długich spacerów po lesie. Tym bardziej że już w wakacje pojawiają się grzyby i jagody... Brak ostrożności może jednak spowodować, że banalna przechadzka zakończy się wielką akcją policji. Chociażby po ataku... dzików.

„Wyborcza” ma czas do poniedziałku – albo proces

numer 1787 - 29.07.2017
Robert K. z adwokatem Aleksandrem Kowzanem postawili „Gazecie Wyborczej” ultimatum – albo do poniedziałku ukażą się przeprosiny, albo do sądu trafi pozew o naruszenie dóbr osobistych. – Za powielanie kłamstw na temat mojego klienta i zrobienie z niego homofoba – tłumaczy „Codziennej” prawnik.

​Sędzia sędziemu oka nie wykole

numer 1786 - 28.07.2017

Prawo Co najbardziej irytuje Polaków domagających się radykalnych zmian w sądownictwie? Przewlekłość postępowań i bezkarność „nadzwyczajnej kasty”. Zapoznaliśmy się z danymi o rozstrzygnięciach postępowań dyscyplinarnych przeciwko sędziom w latach 2011–2015. Te liczby porażają!

Zagrożenia zamachami niskie, ale...

numer 1784 - 26.07.2017
W Polsce możemy się czuć bezpiecznie – zagrożenie zamachami terrorystycznymi jest na bardzo niskim poziomie. Służby specjalne zatrzymują jednak co pewien czas osoby, które wspierały dżihadystów lub inną grupę morderców. Pojawiają się także doniesienia, że nasi rodacy, w różnych zakątkach świata, walczą z bronią w ręku. Ramię w ramię z terrorystami!

„Hoss” orze, jak może

numer 1783 - 25.07.2017

SPRAWIEDLIWOŚĆ Arkadiusz Ł., uważany za pomysłodawcę perfidnego oszustwa „na wnuczka”, wreszcie stanął przed sądem. Jego obrońca zarzucił śledczym, że podsłuchy świadczące o winie oszusta mogły zostać zarejestrowane nielegalnie. Prokuratura odrzuca zarzuty. – Każdy orze, jak może – ironizują śledczy.

Meczet budują, a los kościoła zagrożony!

numer 1783 - 25.07.2017
„Zróbmy wszystko, by nie spełnił się najgorszy scenariusz – sprzedaż kościoła św. Klemensa” – alarmują środowiska polonijne w niemieckim Essen. Uzyskali bowiem informację, że są takie plany. „Codzienna” potwierdziła, że niestety, to realna groźba.

Sąd umywa ręce – Kowalski będzie płacił za aferzystów

numer 1781 - 22.07.2017
Tak właśnie Polacy mogą liczyć na pomoc sądów. Aferzyści ze SKOK‑u Wołomin ukradli setki milionów złotych, a syndyk żąda po kilkaset złotych od byłych klientów Kasy. Gdy prokuratura uznała takie działania za bezprawne i wysłała wniosek do sędziego komisarza, ten uznał, że wszystko jest w porządku.

Złodziej ukradł, oddał łup i… przeprosił

numer 1781 - 22.07.2017
Przestępcy zazwyczaj idą w zaparte i nawet schwytani na gorącym uczynku krzyczą: „to nie moja ręka”. Niektórzy złodzieje, rabusie i innej maści rzezimieszki potrafią jednak zaskoczyć, gdy oddają, co ukradli, a nawet... przepraszają ofiary. Rzadko, ale się zdarza.

​Aferzyści stracą to, co ukradli

numer 1779 - 20.07.2017

PRAWO Na oszustów padł blady strach – prokuratorzy w całym kraju zaczęli skutecznie korzystać z zapisów o konfiskacie rozszerzonej, która pozwala odbierać aferzystom majątki. Także te zainwestowane w legalne firmy lub przepisane na członków rodziny. Lista „kandydatów” jest bardzo długa – chociażby byli oficerowie WSI stojący za przekrętem w SKOK‑u Wołomin.