Grzegorz Broński

Sąd kazał wysłać maluchy do... Brazylii!

numer 1757 - 24.06.2017
Polki z mieszanych małżeństw przeżywają gehennę w polskich sądach, które często przyznają dzieci ich zagranicznym partnerom. Pani Ewelina wraz z dwiema córkami ukryła się w Polsce przed mężem Brazylijczykiem. Sąd niby stanął po jej stronie i zapewnił, że jest bezpieczna, ale potem kazał odesłać dziewczynki do Ameryki ­Południowej. W podobnej sytuacji jest wiele kobiet.

​Diler celebrytów oskarżony o sprzedaż narkotyków

numer 1756 - 23.06.2017
AFERA Prokuratura Okręgowa w Warszawie zakończyła śledztwo przeciwko Cezaremu P. – ustaliła „Codzienna”. Mężczyznę nazwano „dilerem celebrytów”, bo sprzedawał kokainę ludziom rzekomo należącym do „elity” i rozprowadził ponad 3 kg narkotyków. Wśród klientów Cezarego P. znalazły się osoby o znanych nazwiskach.

Upiekł ciasto z ziołem

numer 1755 - 22.06.2017
Policjanci zwalczający przestępczość narkotykową mają pełne ręce roboty – zwłaszcza z likwidacją upraw konopi indyjskich i handlem marihuaną. Co rusz słyszymy o odkryciu kolejnych profesjonalnych plantacji, w które gangsterzy zainwestowali ogromne pieniądze. Problemem są jednak również drobni przestępcy – niby niegroźni, bo z zaledwie kilkoma krzewami.

​Księgowa oskubała sędziów na co najmniej milion złotych

numer 1754 - 21.06.2017

PRAWO Iwona J. była „głównym specjalistą do spraw księgowości” w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu. Dzisiaj jest podejrzana o wyłudzenie co najmniej miliona złotych. Jej łupem miały paść pieniądze z… funduszu płac sędziów! Jakim cudem w sądzie nikt się nie zorientował, że kradła przez trzy lata? To także wyjaśnia prokuratura.


​Sędzia z wyrokiem nadal jest sędzią

numer 1751 - 17.06.2017


SKANDAL Jak możliwy jest taki absurd?! Pod koniec kwietnia Janusz K. został skazany prawomocnym wyrokiem za branie łapówek na cztery lata więzienia. Trafił za kratki? Nie! Przestał być sędzią? Nie! Dostaje co miesiąc wypłatę? Tak! „Codzienna” próbowała wyjaśnić przyczyny tej niedorzecznej sytuacji.


​Zaskakująca decyzja sądu

numer 1750 - 16.06.2017
SKANDAL Sędzia Paweł M. wyniósł z marketu element wiertarki. Został przyłapany przez sklepowych ochroniarzy. Wybuchł skandal, sędziego odsunięto od orzekania. Nadal nie poniósł kary, choć sprawa trafiła do sądu dyscyplinarnego. Ten jednak – jak ustaliła „Codzienna” – dopatrzył się luk w materiale dowodowym i cztery dni temu zwrócił akta do rzecznika dyscyplinarnego.

Aby urlop był jedynie miłym wspomnieniem

numer 1749 - 14.06.2017
Po powrocie z wakacji powinniśmy z uśmiechem oglądać zdjęcia zrobione na urlopie. Niestety, podczas letnich miesięcy nie brakuje przykrych niespodzianek czy nawet tragedii. Tymczasem wielu z nich dałoby się uniknąć przy zachowaniu minimum ostrożności. Zwłaszcza w trakcie zabawy nad wodą. Warto więc przestrzegać kilku zasad, abyśmy później mieli jedynie przyjemne wspomnienia.

Biegły badał Gawronika. Sąd ma teraz kłopot

numer 1747 - 12.06.2017
PRAWO Do kuriozalnej sytuacji doszło podczas procesu Aleksandra Gawronika. Biegły, który badał byłego senatora wykrywaczem kłamstw, wykonywał przed laty dla niego zlecenie, a na dodatek nie dostał pieniędzy. Prokuratura i sąd są zaskoczone ujawnieniem tych informacji dopiero podczas rozprawy. „Niedopuszczalne” – mówią zgodnie.


Zabójca 10-letniego Olka wkrótce wyjdzie na wolność

numer 1746 - 10.06.2017
Krzysztof F. był sędzią w Koninie. Miał długi z powodu hazardu. Porwał 10-letniego Olka i zażądał okupu, ale zabił chłopca, zanim dostał pieniądze. Morderca wkrótce zakończy odsiadywanie wyroku. – Nie wyobrażam sobie, że mógłbym spotkać go na ulicy – mówi „Codziennej” zdenerwowany Wojciech Ruminkiewicz, ojciec ofiary.


Trener odmówił szkolenia homoseksualistom

numer 1744 - 08.06.2017
Niedawno prawomocny wyrok usłyszał drukarz z Łodzi, który odmówił homoseksualistom zrobienia propagandowych materiałów. Teraz kłopoty ma trener krav magi z Poznania, bo nie chciał szkolić homoseksualistów. Obrażeni donieśli na niego do rzecznika praw obywatelskich, a ten powiadomił policję.


Dzielnicowi mają być bliżej nas

numer 1743 - 07.06.2017
W teorii powinni znać wszystkie zagrożenia w swoim rewirze, a mieszkańcy powinni rozpoznawać ich, aby w każdej chwili móc poprosić o pomoc. W praktyce było znacznie gorzej. Od kilku miesięcy działa jednak program „Dzielnicowy bliżej nas”. I wyraźnie widać efekty. Policjanci, którzy służą na pierwszej linii, przestali kojarzyć się jedynie z represjami.

Prawnik w roli podejrzanego

numer 1738 - 01.06.2017
Ostatnie miesiące to niedobry czas dla adwokatury (innych korporacji także). Przybywa śledztw, w których mecenasi występują jako podejrzani. A powodów jest całe spektrum: afera reprywatyzacyjna, łapówki, oszukiwanie klientów…

Jest polskie śledztwo ws. groźnego pedofila

numer 1734 - 27.05.2017
Tomasz K., brat byłego wiceministra sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska, został zatrzymany w Bukareszcie. Pod zarzutem rozpowszechniania materiałów pedofilskich. Pomimo to, przez trzy miesiące, polska prokuratura nie wszczęła śledztwa w sprawie ohydnej działalności mężczyzny. Stało się to dopiero w czwartek po interwencji „Codziennej”!

​Czarne owce palestry

numer 1733 - 26.05.2017
PRAWO Wrocławska adwokat Anna D. obiecała ogromną łapówkę – 200 tys. zł lub mieszkanie – za informacje z toczącego się śledztwa. Próbowała przekupić asystentkę prokuratora ze specwydziału walczącego z… korupcją! Prawniczka wpadła i trafiła do aresztu.

​Pijana sędzia za kierownicą

numer 1732 - 25.05.2017
ETYKA SĘDZIOWSKA Kolejny skandal z sędzią w roli głównej – tym razem chodzi o Beatę B. z Siemianowic Śląskich. Kierowała samochodem i spowodowała kraksę, a badanie trzeźwości wykazało, że była kompletnie pijana. Miała ponad 2 promile. Wprawdzie natychmiast odsunięto ją od orzekania, ale zarzuty usłyszy dopiero po uchyleniu immunitetu.

Prokurator przesłuchuje i łapie się za głowę

numer 1731 - 24.05.2017
Nie ma znaczenia, jakiego rodzaju popełniono przestępstwo. Prokuratorzy powinni ścigać każde z taką samą bezwzględnością. Są jednak delikwenci, którzy zdumiewają absurdalnością swoich wyczynów. Chyba najpierw coś zrobili, a dopiero później pomyśleli.

​Mordercy Brzeskiej jeszcze bezkarni

numer 1728 - 20.05.2017
ŚLEDZTWO Pół roku minęło od wznowienia śledztwa w sprawie zabójstwa Jolanty Brzeskiej, a także postępowania dotyczącego skandalicznych działań prokuratury i policji tuż po odnalezieniu zwłok kobiety. Nikt dotychczas nie usłyszał zarzutów, jednak, jak zapewnia „Codzienną” prokurator Maciej Załęski, postępowanie jest kontynuowane.

Aferzyści ukradli, zapłacą klienci

numer 1726 - 18.05.2017
Od lat prokuratury badają aferę ze SKOK-iem Wołomin, z którego oszuści – czołową rolę odegrali byli oficerowie WSI – wyprowadzili setki milionów złotych. Tymczasem syndyk masy upadłościowej rozesłał wezwania do „udziałowców”, czyli wszystkich, którzy w przeszłości byli klientami firmy. Muszą zapłacić po kilkaset złotych, aby zmniejszyć straty spowodowane przez aferzystów.

​Co się działo z kasą – zeznania „obrońców demokracji”

numer 1726 - 18.05.2017
AFERA W Pruszkowie przesłuchali Mateusza Kijowskiego, a w Świdnicy dopiero szykują wezwanie, bo nie wiadomo, w jakiej roli ściągną szefa KOD-u – podejrzanego czy świadka. Zeznawali za to jego koledzy od „obrony demokracji”. Pozostaje jeszcze tajemnicza sprawa braku pieniędzy w sejfie mazowieckiego KOD-u...

Autem wprost do jeziora. Przez nawigację

numer 1725 - 17.05.2017
Jadąc w daleką trasę lub nieznany wcześniej teren, wielu kierowców posiłkuje się GPS‑em, czyli nawigacją satelitarną. Bez wątpienia bardzo przydatną, ale niektórzy ufają jej zbyt bezkrytycznie. Tak bardzo, że potrafią wjechać nawet... do jeziora. I dość naiwnie tłumaczą później: „urządzenie tak mnie skierowało”.