Grzegorz Broński

Wpadł na kradzieży, ale wyroki i tak wydawał

numer 1653 - 18.02.2017
PRAWO Sędziego Pawła M. ze Szczecina schwytali sklepowi ochroniarze. Z towarem w kieszeni, za który nie zapłacił. Został zawieszony dopiero po ponad pół roku. W tym czasie wydał – jak ustaliła „GPC” – kilkanaście orzeczeń. Skazywał m.in. oszustów i handlarzy narkotyków.

Coraz więcej złodziei w togach

numer 1652 - 17.02.2017
AFERA Gdy we Wrocławiu wpadł Robert W., dominowało zdumienie, że sędzia okazał się złodziejem. Skala problemu może jednak być znacznie większa. Wyszło bowiem na jaw, że dwójka jego kolegów po fachu (ze Szczecina i Łodzi) już wcześniej dokonywała kradzieży, jednak skandali tych nie ujawniono. Dopiero po wielu miesiącach zapadły decyzje dyscyplinarne.

Bój na pozwy ekologów i Henryka Stokłosy

numer 1651 - 16.02.2017
PRAWO Spór trwa od lat, zapadły liczne wyroki. Oskarżenia rzucają obie strony – z jednej stowarzyszenie ekologiczne, z drugiej znany przedsiębiorca Henryk Stokłosa i prawnicy. W tym tygodniu miały ruszyć dwa nowe procesy. Niespodziewanie jednak pojawiła się szansa na porozumienie.

Zły dotyk doktora

numer 1650 - 15.02.2017
Ginekolog, onkolog, seksuolog, pediatra... Wszyscy bez wątpienia wykonywali zawód ogromnego zaufania publicznego. Oczekiwano od nich pomocy i nierzadko zwierzano się z bardzo intymnych dolegliwości. Niestety, byli wśród nich zwyrodnialcy wykorzystujący swoją pozycję. W czterech ścianach gabinetu molestowali pacjentów.

Rehabilitacja pana starosty na… ginekologii

numer 1648 - 13.02.2017
WIeLKOPOLSKA Starosta poznański Jan Grabkowski przeszedł ciężką operację po pęknięciu tętniaka aorty. Wraca do zdrowia, ale konieczna była długa rehabilitacja. „Codzienna” ustaliła, że samorządowiec Platformy Obywatelskiej przebywał w szpitalu w Puszczykowie. Dlaczego jednak leżał na oddziale... ginekologicznym?

Przez okno życia do rodziny

numer 1647 - 11.02.2017
SPOŁECZEŃSTWO Nie było żadnego śledztwa, nikt nie chciał stawiać zarzutów 17-latce, która zostawiła syna w oknie życia, a zamieszanie z rzekomym ściganiem dziewczyny to efekt plotki powtarzanej w internecie. Policja i prokuratura bardzo szybko zakończyły czynności, sprawą chłopczyka zajął się sąd rodzinny. Teraz prawo opieki nad dzieckiem mają jego dziadkowie.

Więźniowie narkotyzują się w celach

numer 1646 - 10.02.2017
WIĘZIENNICTWO Przestępcy siedzący w więzieniu w Czarnem mieli kilka dni temu „niespodziankę” – ponad 600 osób przebadano na obecność narkotyków. Wyniki zaskoczyły: 24 osadzonych było odurzonych amfetaminą lub marihuaną.

Gdy nauczyciel zbyt mocno lubi ucznia

numer 1644 - 08.02.2017
Jeszcze całkiem niedawno takie sytuacje znaliśmy w Polsce jedynie z amerykańskich filmów. Niestety, teraz i w naszych szkołach nie brakuje skandali, gdy prokurator musi wkroczyć, bo nauczyciel(ka) nawiązał(a) zbyt bliskie relacje z uczniem. Tłumaczenie z reguły jest podobne. Bohaterowie zapewniają o wielkiej miłości, a w rzeczywistości to przestępstwo.

Ochrona ujęła sędziego złodzieja

numer 1644 - 08.02.2017
Takiego skandalu w wymiarze sprawiedliwości dawno nie było. Znany sędzia z Wrocławia został schwytany na gorącym uczynku – gdy wyszedł z marketu z towarem bez zapłacenia. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie kradzieży, ale prawnika chroni na razie immunitet.

Zamordował, siedzi i nadal jest policjantem

numer 1643 - 07.02.2017
SPRAWIEDLIWOŚĆ Łukaszowi M. prokuratura postawiła zarzut zabójstwa wspólnika od lewych interesów. Obaj handlowali trefnymi papierosami bez akcyzy i pokłócili się o pieniądze. Podejrzany to… policjant! Od miesiąca przebywa w areszcie, a formalnie nadal jest stróżem prawa. Został bowiem tylko „zawieszony w czynnościach służbowych”.

Ugoda oznaczająca sprawiedliwość

numer 1642 - 06.02.2017
Spór trwał kilkanaście lat – parafia z Poznania domagała się odszkodowania za ogromne tereny, które odebrano jej w PRL-u, ale urzędnicy III RP długo nie chcieli czegokolwiek zrobić tej sprawie. Dopiero teraz udało się zawrzeć ugodę, która naprawia krzywdy doznane od komunistów.

Urzędnik nie zastąpi matki

numer 1637 - 31.01.2017
Niestety, w minionych latach nie brakowało poruszających historii, których bohaterami były skrzywdzone dzieci. Podwójnie skrzywdzone, bo najpierw doszło w rodzinie do dramatycznych wydarzeń, a później sędziowie lub pracownicy socjalni uznawali, że wiedzą, co dla nich lepsze. I wysyłali maluchy do domu dziecka albo oddawali do rodziny zastępczej.

Skazany psychiatrów się chwyta

numer 1635 - 28.01.2017
WIELKOPOLSKA Piotra K. skazano na rok więzienia, bo – jako burmistrz Sulmierzyc – wpadł na gorącym uczynku, gdy brał łapówkę. Wyrok nie jest prawomocny, przed rozpatrzeniem apelacji niespodziewanie bowiem pojawił się wniosek o badanie psychiatryczne. Sąd wyraził zgodę.

Lewacy z Razem chcą hołdów dla Baumana

numer 1634 - 27.01.2017
POZNAŃ Zygmunt Bauman służył w zbrodniczych jednostkach, ścigał Żołnierzy Wyklętych, nigdy nie poniósł za to odpowiedzialności. Gdy zmarł, działacze partii Razem stwierdzili, że chcą oddać mu hołd za „naukowe osiągnięcia”.
91-letni Bauman umarł niespełna trzy tygodnie temu, 9 stycznia, w angielskim

Nielegalne arsenały. Całkiem ich sporo

numer 1632 - 25.01.2017
Co wspólnego mają znany kardiolog, handlarz dopalaczami, kolekcjoner staroci? Wszyscy usłyszeli niedawno zarzut nielegalnego posiadania broni. Oczywiście, skala ich przestępstw była skrajnie różna. Centralne Biuro Śledcze Policji ujawniło, że w zeszłym roku zabezpieczono setki sztuk broni i ogromną ilość amunicji, którą Polacy posiadali bez pozwolenia. Znacznie więcej niż

Z aresztu wyszła, radną pozostała

numer 1630 - 23.01.2017
Niedorzeczna sytuacja we Wschowie – radna ma zarzuty za handel narkotykami, była nawet w areszcie, ale po wyjściu na wolność nadal aktywnie działa podczas sesji. Zrzeknie się mandatu? – Dopóki nie ma wyroku, nie ma o czym rozmawiać – powiedziała Maria S. „Codziennej”, gdy zapytaliśmy o ten skandal.

​Czas na ekspertyzy biegłych

numer 1628 - 20.01.2017
Prokuratura Krajowa w Łodzi wstrzymuje się z przesłuchaniami świadków, bo czeka na wyniki prac biegłych, którzy analizują zawartość dysków zabezpieczonych w znanej firmie. W związku z tym „za zbyt wczesne” uznaje pytania o wniosek ws. uchylenia immunitetu posłowi Stefanowi N.

Ruszy rejestr zboczeńców

numer 1627 - 19.01.2017
Pedofil, który opowiadał o zbrodniach popełnionych na dzieciach, przebywa na wolności. W ostatnich dniach wielu dewiantów jednak zatrzymano. Ofiary ma chronić rejestr, który – jak zapowiadało Ministerstwo Sprawiedliwości – ruszy w tym roku. „Codzienna” dowiedziała się, że obecnie w więzieniach przebywa ponad 700 skazanych za pedofilię.

Groził zgwałceniem córki posła

numer 1626 - 18.01.2017
KRYMINALNI Do biura posła Tadeusza Woźniaka zadzwonił mężczyzna, który zagroził, że zgwałci córkę polityka. Od tego szokującego wydarzenia minęło już kilka miesięcy, a bandzior nadal pozostaje bezkarny. Nawet nie usłyszał zarzutów. – Mamy wytypowanego podejrzanego, ale czekamy na billingi – twierdzi rzeczniczka policji w Kutnie.

Gangsterzy popełnili błąd. Chcieli ukryć się w Polsce

numer 1626 - 18.01.2017
Luigi B. zdołał umknąć bandytom, którzy chcieli go zabić. Zmylił również włoskich policjantów ścigających mafioso z Camorry. On jednak wykombinował sobie, że bezpieczny azyl znajdzie w Polsce. Nie był pierwszym, który popełnił ten błąd. W przeszłości kilku groźnych gangsterów też szukało schronienia w naszym kraju. I wpadli.