Hanna Shen

Sojusz USA z Japonią niezagrożony

numer 1648 - 13.02.2017
W weekend z wizytą w Stanach Zjednoczonych przebywał premier Japonii Shinzō Abe. W czasie rozmowy z prezydentem USA Donaldem Trumpem politycy poruszyli m.in. temat przeciwdziałania zagrożeniom w Azji związanym z działaniami sił zbrojnych Chin i Korei Północnej.

Nowe otwarcie w relacjach USA z azjatyckimi sojusznikami

numer 1636 - 30.01.2017
Po wycofaniu się Stanów Zjednoczonych z Transpacyficznej Umowy o Wolnym Handlu (TPP) sojusznicy USA w regionie Azji i Pacyfiku, m.in. Japonia i Tajwan, liczą na zawarcie z Waszyngtonem dwustronnych umów gospodarczo-handlowych. Eksperci wskazują, że administracja prezydenta Donalda Trumpa powinna także podpisać podobne porozumienie z Wietnamem.

Komunistyczny Pekin boi się Trumpa

numer 1631 - 24.01.2017
Donald Trump po raz kolejny rozzłościł Chiny – tym razem zapraszając na swoją inaugurację oficjalną delegację niepodległego Tajwanu. O jej niewpuszczenie do USA bezskutecznie zabiegały komunistyczne władze w Pekinie, które boją się prezydentury Trumpa i zapewniają o wyższości socjalizmu i marksizmu nad zachodnią demokracją.

Chiny grożą USA zemstą za Tajwan

numer 1620 - 11.01.2017
Pekin ma kolejny powód do niezadowolenia, jeśli chodzi o relacje Waszyngtonu z Tajpej. Prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen w drodze do Ameryki Środkowej zatrzymała się w USA. W Houston spotkała się m.in. z senatorem Tedem Cruzem. W odpowiedzi chińskie władze grożą USA zemstą za niestosowanie się do zasad polityki jednych Chin, która neguje niezależność Tajwanu od komunistycznej ChRL.

Susu-harai, hanabi i noworoczny wschód słońca

numer 1612 - 31.12.2016
W sylwestrową noc najważniejszym wydarzeniem dla mieszkańców Tajpej, Pekinu czy Hongkongu są pokazy fajerwerków. Nie może być inaczej, skoro pierwszy znany pokaz sztucznych ogni zorganizowano na dworze cesarskim w Chinach w XII w. Z kolei dla Japończyków Nowy Rok to bardziej rodzinne święto i czas zadumy.

Historyczna wizyta premiera Japonii w Pearl Harbor

numer 1611 - 30.12.2016
We wtorek Shinzō Abe jako pierwszy urzędujący premier Japonii złożył hołd ofiarom japońskiego ataku na Pearl Harbor w 1941 r. Przy okazji tego wydarzenia ustępujący prezydent Barack Obama i amerykańskie media podkreślali wagę sojuszu USA z Japonią. Wizytę w Pearl Harbor negatywnie odebrał Pekin.

Chrześcijanie twórcami tajwańskiej konstytucji

numer 1606 - 23.12.2016
Dzień 25 grudnia to święto konstytucji Republiki Chińskiej (na Tajwanie). Dokument ten wszedł w życie w Boże Narodzenie 1947 r., a jego głównym twórcą był katolik. Od tego czasu Tajwan bardzo się zmienił i coraz częściej pojawiają się głosy, że wyspa zasługuje na nową ustawę zasadniczą. Również tym razem głównym promotorem idei odnowienia konstytucji Tajwanu jest chrześcijanin.

Putin ostudził nadzieję Tokio na przełom

numer 1602 - 19.12.2016
Pod koniec ub. tygodnia odbyła się dwudniowa wizyta w Japonii prezydenta Rosji Władimira Putina. Mimo że zawarto podczas niej liczne umowy gospodarcze, nie osiągnięto przełomu w kwestii sporu wokół Wysp Kurylskich.

Wojna Trumpa z Pekinem „o jedne Chiny”

numer 1598 - 14.12.2016
AZJA Donald Trump rozwścieczył Chińską Republikę Ludową (ChRL), gdy przeprowadził rozmowę telefoniczną z prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen. Prezydent elekt nie poprzestał na tym i w wywiadzie dla stacji Fox New zakwestionował politykę „jednych Chin”.

Parlamentarzyści bezlitośni dla prezydent Park

numer 1596 - 12.12.2016
W piątek parlament Korei Południowej zdecydował o odsunięciu od władzy prezydent Park Geun-hye. Jeśli Trybunał Konstytucyjny potwierdzi zgodność impeachmentu z prawem, wówczas konieczne będzie rozpisanie przedterminowych wyborów. Ewentualna wygrana kandydata lewicy może oznaczać zwrot Seulu ku Pekinowi i zwiększone kontakty dyplomatyczne z Koreą Północną.

Przełomowa rozmowa z tajwańskim sojusznikiem

numer 1590 - 05.12.2016
W piątek prezydent elekt USA Donald Trump rozmawiał telefonicznie z prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen. Była to pierwsza od 1979 r., czyli od momentu zerwania przez Waszyngton stosunków dyplomatycznych z Tajpej, rozmowa polityków obu krajów na tak wysokim szczeblu.

Kontrowersyjny film o Polsce w tajwańskiej TV

numer 1581 - 24.11.2016
DYPLOMACJA Tajwańska telewizja wyemitowała materiał poświęcony Polsce, w którym jednostronnie przedstawiła obecną sytuację w kraju. Jako eksperta zaproszono posła PO Marcina Święcickiego, który w materiale mówi o „chcącym wszystko kontrolować” PiS-ie. Materiał Tajwańczyków promuje polskie przedstawicielstwo na Tajwanie.

Trump rozwiał tokijskie obawy

numer 1577 - 19.11.2016
W czwartek prezydent elekt Stanów Zjednoczonych Donald Trump spotkał się w Nowym Jorku z japońskim premierem Shinzō Abe. Była to pierwsza po ubiegłotygodniowych wyborach prezydenckich osobista rozmowa Trumpa z przywódcą obcego państwa. Po półtoragodzinnej dyskusji premier Japonii opisał spotkanie z Trumpem jako przebiegające w przyjaznej atmosferze.

Pekin liczył na zwycięstwo Clinton

numer 1572 - 14.11.2016
Władze Chin były pewne, że wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych wygra Hillary Clinton. Jeszcze na kilka godzin przed głosowaniem chińsko-

Marzenia Pekinu o chińsko- -rosyjskiej dominacji w Eurazji

numer 1568 - 08.11.2016
Trwająca euroazjatycka podróż premiera Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL) Li Keqianga do Azji Centralnej, na Łotwę i do Rosji została przedstawiona w Chinach jako służąca zacieśnieniu relacji w Eurazji. Te alianse mają się stać podstawą w budowie chińsko-rosyjskiego kondominium, które będzie przeciwwagą dla USA.

Komuniści rozgrywają rząd i opozycję

numer 1564 - 03.11.2016
Komunistyczne władze Chin zerwały rozmowy z rządem Tajwanu po tym, jak w styczniu br. władzę na wyspie przejęła proniepodległościowa Demokratyczna Partia Postępu (DPP). Tymczasem we wtorek w Pekinie doszło do spotkania prezydenta Chin Xi Jinpinga z przewodniczącą opozycyjnej tajwańskiej partii Kuomintang (KMT) Hung Hsiu-chu.

Strawa dla zmarłego i zakaz kondolencji

numer 1562 - 30.10.2016
Śmierć w kulturze japońskiej i chińskiej to temat tabu, dlatego raczej unika się tego słowa
– shi po japońsku i si 
po chińsku. Raczej
nie mówi się, że ktoś umarł, ale że zmarły znikł lub odszedł.
W wielu dialektach języka chińskiego cztery to też si (wymawiane w innym tonie). Dlatego tetrafobia, niechęć

Przełom po zmianie rządów w Warszawie i Tajpej

numer 1556 - 24.10.2016
Po latach nieprzynoszących postępu negocjacji, 21 października Polska i Tajwan podpisały umowę ws. unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania. Umowa to szansa na zwiększenie tajwańskich inwestycji w Polsce. Kilka dni wcześniej na Uniwersytecie Jagiellońskim otwarto Centrum Studiów Tajwańskich.

Komorowski zaproszony przez Komunistyczną Partię Chin

numer 1552 - 19.10.2016
W dniach 13–15 października w Chinach, w mieście Chongqing, odbyła się konferencja pt. „Dialog Komunistycznej Partii Chin ze światem”. Organizował ją nie kto inny jak KPCh, a jednym z głównych zaproszonych przez partię gości był Bronisław Komorowski. Z relacji medialnych wynika, że były prezydent Polski był zachwycony imprezą chińskich komunistów.

Pekin straszy i upokarza Tajwan

numer 1550 - 17.10.2016
Po dojściu do władzy na Tajwanie proniepodległościowej Demokratycznej Partii Postępu (DPP) niezadowolony z takiego wyboru Tajwańczyków Pekin rozpoczął kampanię, mającą zdyskredytować rządzących wyspą w oczach międzynarodowej opinii publicznej. Chiński reżim stara się także negatywnie wpływać na gospodarkę Tajwanu i buduje podziały wewnątrz tamtejszej społeczności.