Hanna Shen

Reżim zamordował amerykańskiego studenta

numer 1754 - 21.06.2017
W USA zmarł 22-letni student Otto Warmbier, więziony od 17 miesięcy przez reżim komunistyczny Korei Północnej. Rodzina wyraziła żal, że administracja byłego prezydenta USA Baracka Obamy nie uczyniła wszystkiego, co było możliwe, by ratować ich syna.

Panama woli Pekin od Tajpej

numer 1750 - 16.06.2017
Władze Panamy w wyniku działań Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL) zerwały stosunki dyplomatyczne z Tajwanem. Oficjalnie Pekin twierdzi, że jest to ostrzeżenie, by władze w Tajpej przestały myśleć o niepodległości. Chińscy internauci natomiast wyrażają poparcie dla wyspy.

Masakra, którą Pekin chce zamilczeć

numer 1741 - 05.06.2017
W niedzielę minęło 28 lat od masakry na placu Tiananmen w Pekinie. To nadal temat zakazany w Chińskiej Republice Ludowej (ChRL). O rocznicy masakry pamiętano w Hongkongu i na Tajwanie, a także w mediach chińskich niekontrolowanych przez komunistów.Homomałżeństwa wbrew Tajwańczykom

numer 1735 - 29.05.2017
Sąd Konstytucyjny (SK) Tajwanu orzekł, że pary osób tej samej płci mają prawo zawierania małżeństw. Przeciwnicy homomałżeństw twierdzą, że jest to decyzja wymuszona na tajwańskim społeczeństwie, które w większości jest za tradycyjnymi wartościami i przeciwko małżeństwom homoseksualnym.

Amerykanie nie wydadzą chińskich uciekinierów

numer 1730 - 23.05.2017
Prezydent USA Donald Trump uratował przed deportacją do Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL) i możliwym więzieniem Chinkę i dwójkę jej dzieci. Kobieta zeznawała właśnie przed komisją Kongresu USA nt. łamania praw człowieka w Państwie Środka. Amerykańscy politycy sugerują, że tzw. ustawą Magnitskiego, przewidującą sankcje przeciwko rosyjskim urzędnikom, mogą być objęci także chińscy oficjele.

Dylematy cesarskiego dworu

numer 1728 - 20.05.2017
Służby prasowe Pałacu Cesarskiego w Tokio poinformowały, że japońska księżniczka Mako wyjdzie za mąż za „chłopaka z ludu”. Tym samym zrzeknie się przynależności do rodziny cesarskiej. Ponadto w Japonii szykuje się pierwsza od 200 lat abdykacja cesarza. W japońskich mediach powraca więc kwestia sukcesji tronu, do której prawo w Kraju Kwitnącej Wiśni posiadają wyłącznie mężczyźni.

Pekin i Moskwa chcą „pilnować pokoju”

numer 1725 - 17.05.2017
Forum Pasa i Szlaku (FPS) w Pekinie potwierdziło aspiracje Chin do budowy nowego porządku, a głównym partnerem Państwa Środka w tej inicjatywie jest Moskwa. Brak jasnych reguł współpracy w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku spowodował, że zakończyło się ono zgrzytem na linii Chiny–UE.

Forum przed ważnym zjazdem komunistów

numer 1722 - 13.05.2017
W dniach 14–15 maja w Pekinie odbywa się Forum Pasa i Szlaku. Nie będzie to jednak tak znaczące wydarzenie międzynarodowe, jak przedstawia to komunistyczna propaganda Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL), ponieważ oprócz państw Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski, na udział w nim nie zdecydowało się wielu ważnych polityków z Zachodu i z Azji.

Lewicowy prezydent w Korei Południowej

numer 1720 - 11.05.2017
We wtorkowych przedterminowych wyborach prezydenckich w Korei Południowej zwyciężył kandydat Demokratycznej Partii Razem Moon Jae-in. Wygrana lewicowego polityka kończy prawie 10-letnie rządy konserwatystów w Korei Płd. i jest na rękę władzom Korei Północnej i Chin.

Chińscy szpiedzy zalewają świat

numer 1718 - 09.05.2017
Japonia, Niemcy i USA alarmują, że zwiększa się działalność szpiegowska komunistycznej Chińskiej Republiki Ludowej. Według mediów na celowniku służb Pekinu są m.in. studenci, pracownicy naukowi, urzędnicy. Rekrutowani są przedstawiciele chińskiej diaspory i zagraniczni obywatele niechińskiego pochodzenia.

Przecieki, których boi się Pekin

numer 1709 - 26.04.2017
Podczas gdy świat żyje napiętą sytuacją na Półwyspie Koreańskim, chińscy internauci, media i społeczność chińska na całym świecie żyją informacjami ujawnionymi przez zbiegłego miliardera Guo Wengui. Guo dorobił się majątku, korumpując chińskich urzędników partyjnych.

USA umacniają dyplomację z sojusznikami w Azji

numer 1704 - 20.04.2017
W momencie napiętej sytuacji wokół Korei Północnej wiceprezydent USA Mike Pence odbył kilkudniową strategiczną wizytę w Korei Południowej i Japonii. Rozmowy zdominowała kwestia zagrożenia rakietowego ze strony reżimu w Pjongjangu. Omówiono również dalszą współpracę gospodarczą Waszyngtonu z Seulem i Tokio.

Mniej pieniędzy dla Chin na zabijanie dzieci

numer 1700 - 14.04.2017
Tuż przed wizytą chińskiego prezydenta Xi Jinpinga w USA amerykański Departament Stanu opublikował raport o przestrzeganiu praw człowieka w Chinach za rok 2016, który stwierdza, że ChRL nadal zmusza kobiety do aborcji i sterylizacji.

Trump ograł chińskich komunistów

numer 1697 - 11.04.2017
Uśmiechy, uściski dłoni, słowa o rodzącej się przyjaźni, a jednocześnie wpis Donalda Trumpa na Twitterze, że „czas pokaże, czy Waszyngton porozumie się z Pekinem w sprawie handlu” – to najkrótszy opis rozmów przywódców USA i Chin na Florydzie. Najważniejsze wydarzyło się jednak z dala od tego spotkania.

Pierwsze spotkanie Trumpa i Xi Jinpinga

numer 1693 - 06.04.2017
Dziś w USA dojdzie do pierwszego spotkania Donalda Trumpa z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Dla strony amerykańskiej głównym tematem będzie Korea Płn. Z kolei Chińczycy mają przybyć z pakietem propozycji inwestycyjnych. W zamian będą chcieli m.in. uzyskać poparcie USA dla Nowego Jedwabnego Szlaku i zapewnienie o nieingerowaniu w takie kwestie jak Tajwan i Tybet.

Porwania jako część polityki zagranicznej

numer 1688 - 31.03.2017
W środę chińskie władze przyznały, że zatrzymały tajwańskiego działacza na rzecz praw człowieka Lee Ming-cheha. Lee zaginął 19 marca br. po przekroczeniu w Makao granicy chińskiej. Według mediów na Tajwanie mogą to być działania odwetowe Pekinu. Chodzi o ostatnie aresztowania przez tajwańskie władze chińskich szpiegów działających na wyspie.

​Pekin nominował przywódcę Hongkongu

numer 1686 - 29.03.2017
CHRL Popierana przez Pekin Carrie Lam została wybrana na nową szefową administracji Hongkongu. Zaraz po wyborze Lam obiecała zlikwidować podziały panujące wśród mieszkańców regionu. Jednak dzień po tej deklaracji policja zatrzymała przywódców prodemokratycznego protestu tzw. rewolucji parasoli z 2014 r.Studenci szpiedzy w służbie chińskich komunistów

numer 1680 - 22.03.2017
W ostatnich dniach Tajwanem wstrząsnęło kilka afer szpiegowskich. Pekin wzmógł działalność wywiadowczą na wyspie po tym, jak władzę objęły tu siły proniepodległościowe. Na celowniku chińskiej agentury jest przede wszystkim personel wojskowy i urzędnicy administracji państwowej. Zasadniczą rolę w chińskim systemie szpiegowskim odgrywają studenci szpiedzy.

Cierpliwość się wyczerpała

numer 1679 - 21.03.2017
Sekretarz stanu USA Rex Tillerson odbył właśnie swoją pierwszą podróż do Azji. Nowy szef amerykańskiej dyplomacji odwiedził sojuszników Waszyngtonu – Japonię i Koreę Południową, ale również Chiny, którym wcześniej prezydent USA Donald Trump nie szczędził ostrych słów.

Lewica chce przejąć władzę w Korei Południowej

numer 1673 - 14.03.2017
Trybunał konstytucyjny w Korei Płd. utrzymał w mocy decyzję o impeachmencie prezydent Park Geun-hye zamieszanej w skandal korupcyjny.