Hanna Shen

Przecieki, których boi się Pekin

numer 1709 - 26.04.2017
Podczas gdy świat żyje napiętą sytuacją na Półwyspie Koreańskim, chińscy internauci, media i społeczność chińska na całym świecie żyją informacjami ujawnionymi przez zbiegłego miliardera Guo Wengui. Guo dorobił się majątku, korumpując chińskich urzędników partyjnych.

USA umacniają dyplomację z sojusznikami w Azji

numer 1704 - 20.04.2017
W momencie napiętej sytuacji wokół Korei Północnej wiceprezydent USA Mike Pence odbył kilkudniową strategiczną wizytę w Korei Południowej i Japonii. Rozmowy zdominowała kwestia zagrożenia rakietowego ze strony reżimu w Pjongjangu. Omówiono również dalszą współpracę gospodarczą Waszyngtonu z Seulem i Tokio.

Mniej pieniędzy dla Chin na zabijanie dzieci

numer 1700 - 14.04.2017
Tuż przed wizytą chińskiego prezydenta Xi Jinpinga w USA amerykański Departament Stanu opublikował raport o przestrzeganiu praw człowieka w Chinach za rok 2016, który stwierdza, że ChRL nadal zmusza kobiety do aborcji i sterylizacji.

Trump ograł chińskich komunistów

numer 1697 - 11.04.2017
Uśmiechy, uściski dłoni, słowa o rodzącej się przyjaźni, a jednocześnie wpis Donalda Trumpa na Twitterze, że „czas pokaże, czy Waszyngton porozumie się z Pekinem w sprawie handlu” – to najkrótszy opis rozmów przywódców USA i Chin na Florydzie. Najważniejsze wydarzyło się jednak z dala od tego spotkania.

Pierwsze spotkanie Trumpa i Xi Jinpinga

numer 1693 - 06.04.2017
Dziś w USA dojdzie do pierwszego spotkania Donalda Trumpa z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Dla strony amerykańskiej głównym tematem będzie Korea Płn. Z kolei Chińczycy mają przybyć z pakietem propozycji inwestycyjnych. W zamian będą chcieli m.in. uzyskać poparcie USA dla Nowego Jedwabnego Szlaku i zapewnienie o nieingerowaniu w takie kwestie jak Tajwan i Tybet.

Porwania jako część polityki zagranicznej

numer 1688 - 31.03.2017
W środę chińskie władze przyznały, że zatrzymały tajwańskiego działacza na rzecz praw człowieka Lee Ming-cheha. Lee zaginął 19 marca br. po przekroczeniu w Makao granicy chińskiej. Według mediów na Tajwanie mogą to być działania odwetowe Pekinu. Chodzi o ostatnie aresztowania przez tajwańskie władze chińskich szpiegów działających na wyspie.

​Pekin nominował przywódcę Hongkongu

numer 1686 - 29.03.2017
CHRL Popierana przez Pekin Carrie Lam została wybrana na nową szefową administracji Hongkongu. Zaraz po wyborze Lam obiecała zlikwidować podziały panujące wśród mieszkańców regionu. Jednak dzień po tej deklaracji policja zatrzymała przywódców prodemokratycznego protestu tzw. rewolucji parasoli z 2014 r.Studenci szpiedzy w służbie chińskich komunistów

numer 1680 - 22.03.2017
W ostatnich dniach Tajwanem wstrząsnęło kilka afer szpiegowskich. Pekin wzmógł działalność wywiadowczą na wyspie po tym, jak władzę objęły tu siły proniepodległościowe. Na celowniku chińskiej agentury jest przede wszystkim personel wojskowy i urzędnicy administracji państwowej. Zasadniczą rolę w chińskim systemie szpiegowskim odgrywają studenci szpiedzy.

Cierpliwość się wyczerpała

numer 1679 - 21.03.2017
Sekretarz stanu USA Rex Tillerson odbył właśnie swoją pierwszą podróż do Azji. Nowy szef amerykańskiej dyplomacji odwiedził sojuszników Waszyngtonu – Japonię i Koreę Południową, ale również Chiny, którym wcześniej prezydent USA Donald Trump nie szczędził ostrych słów.

Lewica chce przejąć władzę w Korei Południowej

numer 1673 - 14.03.2017
Trybunał konstytucyjny w Korei Płd. utrzymał w mocy decyzję o impeachmencie prezydent Park Geun-hye zamieszanej w skandal korupcyjny.

​Dzień Kobiet w państwie wymuszającym aborcje

numer 1670 - 10.03.2017
ChRL Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie zorganizowała przyjęcie z okazji Dnia Kobiet. Wśród gości przedstawicielstwa dyplomatycznego kraju, który nadal praktykuje zmuszanie do aborcji i sterylizacji, znalazła się m.in. była pierwsza dama RP Anna Komorowska. Według raportu Departamentu Stanu USA z ub.r. w Państwie Środka w ciągu roku dokonano aż 23 mln aborcji.

Obrady komunistów w czasie społecznego niepokoju

numer 1668 - 08.03.2017
Niższy wzrost gospodarczy, mniejsze wydatki na armię i likwidacja nadmiernych mocy produkcyjnych w górnictwie i hutnictwie – ogłoszono na odbywającej się właśnie sesji parlamentu Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL). To zapowiedzi mogące zwiększyć niezadowolenie społeczne, które według premiera Li Keqianga już jest „głębokie” i „poważne”.

​Chińska cenzura boi się „Codziennej”

numer 1666 - 06.03.2017
PEKIN Według chińskiej policji internetowej artykuły „Codziennej” zawierają niebezpieczne treści. Chińska cenzura natychmiast zablokowała konto osoby na chińskim komunikatorze WeChat za otrzymanie naszych tekstów krytycznych wobec rządzących w Pekinie komunistów.

Ideologiczna czystość na chińskich uczelniach

numer 1665 - 04.03.2017
Po zwiększeniu represji wobec chińskich chrześcijan i broniących ich prawników oraz nasileniu kontroli w internecie i mediach Komunistyczna Partia Chin sprawdza tzw. ideologiczną czystość na wielu uczelniach w Państwie Środka.

Dyktator zabił brata bronią chemiczną

numer 1659 - 25.02.2017
Według malezyjskiej policji do zamordowania Kim Dzong Nama, przyrodniego brata przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una, użyto toksycznej substancji VX, zakwalifikowanej jako broń masowego rażenia (BMR). Władze w Pjongjangu od dawna produkują tego typu środki, które następnie testują na więźniach, chrześcijanach i osobach niepełnosprawnych.

Sojusz USA z Japonią niezagrożony

numer 1648 - 13.02.2017
W weekend z wizytą w Stanach Zjednoczonych przebywał premier Japonii Shinzō Abe. W czasie rozmowy z prezydentem USA Donaldem Trumpem politycy poruszyli m.in. temat przeciwdziałania zagrożeniom w Azji związanym z działaniami sił zbrojnych Chin i Korei Północnej.

Nowe otwarcie w relacjach USA z azjatyckimi sojusznikami

numer 1636 - 30.01.2017
Po wycofaniu się Stanów Zjednoczonych z Transpacyficznej Umowy o Wolnym Handlu (TPP) sojusznicy USA w regionie Azji i Pacyfiku, m.in. Japonia i Tajwan, liczą na zawarcie z Waszyngtonem dwustronnych umów gospodarczo-handlowych. Eksperci wskazują, że administracja prezydenta Donalda Trumpa powinna także podpisać podobne porozumienie z Wietnamem.

Komunistyczny Pekin boi się Trumpa

numer 1631 - 24.01.2017
Donald Trump po raz kolejny rozzłościł Chiny – tym razem zapraszając na swoją inaugurację oficjalną delegację niepodległego Tajwanu. O jej niewpuszczenie do USA bezskutecznie zabiegały komunistyczne władze w Pekinie, które boją się prezydentury Trumpa i zapewniają o wyższości socjalizmu i marksizmu nad zachodnią demokracją.

Chiny grożą USA zemstą za Tajwan

numer 1620 - 11.01.2017
Pekin ma kolejny powód do niezadowolenia, jeśli chodzi o relacje Waszyngtonu z Tajpej. Prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen w drodze do Ameryki Środkowej zatrzymała się w USA. W Houston spotkała się m.in. z senatorem Tedem Cruzem. W odpowiedzi chińskie władze grożą USA zemstą za niestosowanie się do zasad polityki jednych Chin, która neguje niezależność Tajwanu od komunistycznej ChRL.

Susu-harai, hanabi i noworoczny wschód słońca

numer 1612 - 31.12.2016
W sylwestrową noc najważniejszym wydarzeniem dla mieszkańców Tajpej, Pekinu czy Hongkongu są pokazy fajerwerków. Nie może być inaczej, skoro pierwszy znany pokaz sztucznych ogni zorganizowano na dworze cesarskim w Chinach w XII w. Z kolei dla Japończyków Nowy Rok to bardziej rodzinne święto i czas zadumy.


CYBERBEZPIECZEŃSTWO