Hanna Shen

Kłamstwa o Polsce w telewizji na Tajwanie

numer 1980 - 20.03.2018
W jednej ze stacji telewizyjnych na Tajwanie ukazał się materiał szkalujący Polaków, w którym stwierdzono m.in., że w czasie II wojny światowej to Polska wydała rozkaz karania osób, które pomagały Żydom. Stacja odmawia wydania sprostowania i przeprosin.

Twarda kobieta na czele CIA

numer 1977 - 16.03.2018
Gina Haspel jest pierwszą kobietą, która staje na czele amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej. Haspel pracuje w CIA od ponad 30 lat i jest uważana za profesjonalistkę znaną ze stosowania ostrych metod operacyjnych.

Miliardy dla armii i agentury

numer 1972 - 10.03.2018
Na odbywającej się w Pekinie sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL) ogłoszono zwiększenie wydatków na obronność i aparat bezpieczeństwa. Oczekuje się również, że poza podjęciem decyzji o nieograniczonej czasowo prezydenturze Xi Jinpinga do polityki powróci z zadaniem naprawy relacji z USA poplecznik Xi – Wang Qishan.

Kim Dzong Un mięknie pod wpływem sankcji

numer 1971 - 09.03.2018
Kim Dzong Un chce rozmawiać ze Stanami Zjednoczonymi na temat denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Wkrótce dojdzie także do pierwszego od ponad 10 lat spotkania przywódców obu Korei. USA twierdzi, że jest to efekt sankcji nałożonych na Pjongjang, a także wspólnych manewrów Stanów Zjednoczonych z Koreą Płd.

Chiny grożą Tajwanowi wojną

numer 1967 - 05.03.2018
Pekin ostrzega, że nowa amerykańska ustawa o wzajemnych wizytach z Tajwanem może doprowadzić do wojny. Na Tajwanie ustawę przyjęto jako oznakę zacieśniającego się sojuszu z USA oraz sukces dyplomacji tajwańskiej i organizacji lobbujących w Stanach Zjednoczonych na rzecz wyspy.

Tajwan-Polska: łączy nas więcej, niż myślicie

numer 1964 - 01.03.2018
1 marca Polacy będą chylić czoła przed Żołnierzami Niezłomnymi. Dzień wcześniej Tajwańczycy upamiętnią ofiary terroru we własnym kraju. Wydawałoby się, że wiele nas dzieli – kultura, język, odległość. A jednak są takie doświadczenia w historii Tajwanu i Polski, które mogą nas bardzo zbliżyć.

Rządy Mao 2.0 w Chinach

numer 1963 - 28.02.2018
Zniesienie przepisu zakazującego prezydentowi Chin sprawowanie władzy przez więcej niż dwie kadencje oznacza, że obecny prezydent Xi Jinping może rządzić dożywotnio. Dzięki zgromadzonej władzy i prowadzonej polityce Xi staje się nową wersją komunistycznego dyktatora Mao Zedonga.

Waszyngton przeciwko chińskiej propagandzie

numer 1960 - 24.02.2018
W wyniku działań dezinformacyjnych Pekin przekonał wiele środowisk w USA, że Chiny nie są zagrożeniem dla Stanów Zjednoczonych. Amerykańscy politycy apelują o podjęcie zdecydowanych kroków przeciwko chińskiej agenturze wpływu, obecnej m.in. na uczelniach.

Sojusz przeciwko Nowemu Jedwabnemu Szlakowi

numer 1957 - 21.02.2018
USA, Australia, Japonia i Indie budują sojusz, który ma m.in. stworzyć alternatywę dla chińskiego Nowego Jedwabnego Szlaku. Głosy niezadowolenia z rosnącej ekspansji Pekinu padają także z ust czołowych polityków Unii Europejskiej.

Komunistyczna Korea czaruje na igrzyskach

numer 1949 - 12.02.2018
Za kulisami zimowej olimpiady w Pjongczangu rozgrywa się polityka. Obecna na igrzyskach siostra północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Una przekazała prezydentowi Korei Płd. Moon Jae-inowi zaproszenie do Pjongjangu.

Wałęsa radzi Tajwanowi, jak rozliczać się z przeszłością

numer 1946 - 08.02.2018
Na spotkaniu w Gdańsku z burmistrzem Tajpeju Ke Wen-je Lech Wałęsa obiecał, że wstawi się za Tajwanem na arenie międzynarodowej, i opowiadał tajwańskiej delegacji, jak dbać o sprawiedliwość okresu przejściowego. Tajwańscy internauci pytają burmistrza Tajpeju, czy osoba tak kontrowersyjna jak Wałęsa jest odpowiednia do dyskusji na takie tematy.

Brytyjczycy nie podążą Jedwabnym Szlakiem

numer 1942 - 03.02.2018
Mimo oczekiwań chińskich władz brytyjska premier Theresa May podczas swojej wizyty w Pekinie nie zdecydowała się na oficjalne poparcie inicjatywy Nowego Jedwabnego Szlaku. Tym samym szefowa rządu w Londynie poszła śladem prezydenta USA Donalda Trumpa, który podczas wizyty w Państwie Środka także nie udzielił wsparcia chińskieMU projektowi.

Podarunek dla Afryki z podsłuchami

numer 1941 - 02.02.2018
Według informacji uzyskanych przez francuski dziennik „Le Monde”, budując siedzibę Unii Afrykańskiej w Addis Abebie, Chiny zainstalowały tam jednocześnie sprzęt do inwigilacji pozwalający Pekinowi na podsłuchiwanie dyskusji i działań członków organizacji. Chińska ekspansja gospodarcza na Czarnym Lądzie przybiera także konkretne formy kontroli politycznej kontynentu.

Tajwan coraz bliżej USA

numer 1927 - 17.01.2018
Amerykańska Izba Reprezentantów przyjęła kolejne ustawy świadczące o tym, że za rządów Donalda Trumpa sojusz USA z Tajwanem się zacieśnia. Komunistyczne Chiny ostrzegają, że taki rozwój sytuacji doprowadzi do konfrontacji na linii Pekin–Waszyngton.

Chińskie tanie towary płyną do Polski

numer 1926 - 16.01.2018
Gazeta Komunistycznej Partii Chin informuje, że Polacy coraz częściej kupują towary z Państwa Środka za pośrednictwem portalu należącego do chińskiej grupy Alibaba. Produkty te są tanie, ale niekoniecznie dobrej jakości, często są też podróbkami.

Chińskie granie Owsiaka

numer 1923 - 12.01.2018
Jerzy Owsiak i przedstawiciele Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy właśnie odwiedzili komunistyczne Chiny. Akcję WOŚP‑u w Państwie Środka Owsiak reklamował na Facebooku zdjęciem, na którym grupa chińskich towarzyszy studiuje czerwoną książeczkę zbrodniarza Mao Zedonga.

Macron i Xi przeciwko Trumpowi

numer 1921 - 10.01.2018
Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział podczas pierwszego dnia wizyty w Pekinie, że jest gotowy na współpracę z komunistycznym przywódcą Chin Xi Jinpingiem „w nadaniu nowej dynamiki” multikulturalizmowi i rozwojowi europejskiego partnerstwa z Państwem Środka.

Chiny i Korea Płn. naruszają wolność religijną

numer 1920 - 09.01.2018
Amerykański Departament Stanu przedstawił listę 10 państw, w których w największym stopniu naruszana jest wolność religijna. Od lat na tej liście są Chiny i Korea Płn. Eksperci ubolewają, że Amerykanie nie wpisali na nią m.in. Rosji i Wietnamu.

Trump pomaga prześladowanym w Chinach

numer 1913 - 29.12.2017
Sankcje nałożone na chińskiego urzędnika łamiącego prawa człowieka i pomoc w ucieczce prześladowanej chińskiej rodzinie to kroki, które tuż przed Bożym Narodzeniem podjęła administracja Donalda Trumpa. W tym samym czasie komunistyczne władze Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL) ogłosiły wyroki dla kolejnych dysydentów.

Chińscy komuniści walczą z Bożym Narodzeniem

numer 1909 - 22.12.2017
Obchodzenie Bożego Narodzenia to „duchowe opium” i „forma kulturowej inwazji Zachodu”. Tak komuniści w Chińskiej Republice Ludowej (ChRL) argumentują wydany w kilku miejscach w Państwie Środka zakaz jakiejkolwiek aktywności noszącej znamiona świętowania narodzin Chrystusa.