Hanna Shen

Zjazd chińskich komunistów i nowa era socjalizmu

numer 1856 - 19.10.2017
PAŃSTWO ŚRODKA Xi Jinping chce dołączyć do Mao i Denga Xiaopinga

W środę w Państwie Środka rozpoczął się zjazd Komunistycznej Partii Chin. To najważniejsze wydarzenie polityczne w ChRL‑u odbywające się co pięć lat. Nie należy się spodziewać w kraju wielkich zmian, raczej wzmocnienia władzy Xi Jinpinga i zwiększenia autorytarnej kontroli nad chińskim społeczeństwem.

Ambasady zarabiają dla reżimu Kima

numer 1851 - 13.10.2017
Kolejne sankcje nałożone na Koreę Płn. przez Radę Bezpieczeństwa ONZ, USA i UE mają doprowadzić do większej izolacji reżimu Kim Dzong Una i pozbawienia go możliwości pozyskiwania środków na finansowanie programów rakietowych i nuklearnych. ­Gotówka jednak płynie do komunistycznego państwa m.in.

​Hongkong w proteście przeciwko komunistom

numer 1842 - 03.10.2017

CHINY Podczas gdy w Chińskiej Republice Ludowej obchodzono 68. rocznicę powstania komunistycznego państwa, mieszkańcy Hongkongu, będącego specjalnym regionem administracyjnym ChRL-u, wyszli na ulice, by protestować przeciwko autorytarnym rządom.

Prześwietlić chińskie skanery

numer 1837 - 27.09.2017
W Warszawie w poniedziałek odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowego zakładu chińskiej firmy Nuctech Warsaw Company Limited Sp. z o.o. Jest to inwestycja firmy, której współpraca z partnerami zagranicznymi, m.in. w USA i UE, wywołała wiele kontrowersji.

​Unia pralnią brudnych pieniędzy dla Chin

numer 1826 - 14.09.2017

MADRYT Kolejne państwo w Unii Europejskiej stawia zarzuty prania brudnych pieniędzy chińskiemu państwowemu bankowi. Tym razem Hiszpania oskarża o taki proceder giganta z Państwa Środka – ICBC.

Proces za promocję demokracji w Chinach

numer 1824 - 12.09.2017
PEKIN Wczoraj w Chińskiej Republice Ludowej (ChRL) rozpoczął się proces porwanego w marcu br. obywatela Tajwanu Lee Ming-cheha. Tajwański działacz na rzecz swobód obywatelskich przyznał się do „prowadzenia działalności wywrotowej” przeciwko komunistycznym władzom w Pekinie.

​Odciąć komunistyczny reżim od funduszy

numer 1818 - 05.09.2017
KOREA PÓŁNOCNA Prezydent Trump i sekretarz skarbu Steve Mnuchin poinformowali, że zamierzają całkowicie odciąć północnokoreański reżim Kim Dzong Una od funduszy. Aby to było możliwe, Trump musi dać do zrozumienia Pekinowi, że za dalsze wspieranie Pjongjangu zapłacą chińskie banki – podkreślają eksperci.

Surowe wyroki dla przeciwników Pekinu

numer 1809 - 25.08.2017
W ubiegłym tygodniu sąd w Hongkongu zdecydował o uwięzieniu na 6–8 miesięcy trzech przywódców tzw. rewolucji parasoli z 2014 r., czyli 80-dniowego prodemokratycznego protestu polegającego na okupowaniu ulic Hongkongu. W odpowiedzi na werdykt sędziów na ulice byłej brytyjskiej kolonii wyszły w niedzielę tysiące niezadowolonych obywateli.

​Komunista lojalny wobec komunisty

numer 1795 - 08.08.2017

SANKCJE Rada Bezpieczeństwa ONZ-etu jednomyślnie uchwaliła rezolucję o nałożeniu nowych sankcji na Koreę Północną. Choć sankcje poparły Chiny, to eksperci przewidują, że Pekin nie wprowadzi ich w życie.

Pokaz siły przed zjazdem komunistów

numer 1791 - 03.08.2017
W czasie parady wojskowej z okazji 90. rocznicy utworzenia Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ChALW) prezydent Xi Jinping wezwał żołnierzy do bezwzględnego posłuszeństwa wobec partii. Defilada była pokazem siły wobec zewnętrznych rywali Chin, ale przede wszystkim prezydent Xi zademonstrował swoją mocną pozycję przed zbliżającym się zjazdem partii.

Trump traci cierpliwość wobec komunistów

numer 1789 - 01.08.2017
Po próbie rakietowej przeprowadzonej w zeszłym tygodniu przez Koreę Północną, prezydent USA Trump pokazuje, że stracił cierpliwość nie tylko wobec Pjongjangu, ale i wobec Pekinu, wspierającego reżim komunistyczny Kim Dzong Una. Eksperci przewidują odejście Trumpa od dotychczasowej polityki wobec Chin, trwającej od czasów 36. prezydenta USA Richarda Nixona.

Chiny straszą na Bałtyku

numer 1782 - 24.07.2017
Dwa tygodnie po wizycie prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce na Bałtyku rozpoczęły się rosyjsko-chińskie ćwiczenia wojskowe. Manewry świadczą o ściślejszych relacjach strategicznych między Moskwą i Pekinem. Wraz z innymi działaniami militarnymi Chin w ostatnich dniach są pokazem chińskiej siły, a także próbą zastraszenia sojuszników USA.

Pekin ocenzurował Kubusia Puchatka

numer 1781 - 22.07.2017
Prowadzonej w internecie kontroli chiński rząd nie nazywa cenzurą. Według komunistów w Pekinie to „sterowanie opinią publiczną” i budowanie „harmonijnego społeczeństwa”. A jest co harmonizować, bo w Chinach z internetu korzysta ponad 730 mln osób, a więc kraj ten ma największą liczbę internautów na świecie.

Przyjaźń Chin z USA nie wytrzymała 100 dni

numer 1780 - 21.07.2017
W kwietniu prezydent USA Donald Trump, goszcząc w swojej posiadłości na Florydzie prezydenta Chin Xi Jinpinga, mówił, że „nawiązał przyjaźń” z chińskim przywódcą. Dziś, trzy miesiące później, na linii Waszyngton–Pekin poważnie zgrzyta z powodu amerykańsko-tajwańskiej współpracy wojskowej, amerykańsko-chińskiego handlu i komunistycznego reżimu w Korei Północnej.

​Walkę o wolność przypłacił życiem

numer 1775 - 15.07.2017

CHINY W czwartek wieczorem w Shenyang zmarł Liu Xiaobo – laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 2010 r., od wielu lat więziony za swoją działalność przez władze w Pekinie. Chińscy opozycjoniści nazywają śmierć Liu kolejnym w ostatnich latach mordem politycznym dokonanym przez Komunistyczną Partię Chin.

Europejska wizyta prezydenta Chin

numer 1768 - 07.07.2017
Przed szczytem G20 w Hamburgu chiński prezydent Xi Jinping odwiedził Moskwę. Tam z liderem Rosji Władimirem Putinem, który nazwał go drogim przyjacielem, wypracowali wspólne stanowisko w sprawie Korei Płn. Z rosyjskiej stolicy Xi udał się do Berlina, gdzie zachęcał kanclerz Merkel do wspólnego budowania pokoju na świecie.

USA zbroją Tajwan, Chiny ćwiczą z Rosją

numer 1765 - 04.07.2017
Departament Stanu USA powiadomił Kongres o zamiarze sprzedaży uzbrojenia Tajwanowi. Administracja prezydenta Donalda Trumpa nakłada też sankcje na chińskie firmy łamiące embargo wobec Korei Płn. Kroki te wzbudzają niezadowolenie w Pekinie, który zacieśnia sojusz polityczny i wojskowy z Moskwą.Pekin oskarżony o polityczne morderstwo

numer 1760 - 28.06.2017

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla, więziony przez władze ChRL-u Liu Xiaobo, został warunkowo zwolniony i trafił do szpitala z nowotworem wątroby w późnym stadium. Chińscy dysydenci nazywają to „politycznym morderstwem”, a społeczność chińska w USA apeluje o zgodę na przewiezienie chorego na leczenie do Stanów.Reżim zamordował amerykańskiego studenta

numer 1754 - 21.06.2017
W USA zmarł 22-letni student Otto Warmbier, więziony od 17 miesięcy przez reżim komunistyczny Korei Północnej. Rodzina wyraziła żal, że administracja byłego prezydenta USA Baracka Obamy nie uczyniła wszystkiego, co było możliwe, by ratować ich syna.

Panama woli Pekin od Tajpej

numer 1750 - 16.06.2017
Władze Panamy w wyniku działań Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL) zerwały stosunki dyplomatyczne z Tajwanem. Oficjalnie Pekin twierdzi, że jest to ostrzeżenie, by władze w Tajpej przestały myśleć o niepodległości. Chińscy internauci natomiast wyrażają poparcie dla wyspy.