Hanna Shen

​Komunista lojalny wobec komunisty

numer 1795 - 08.08.2017

SANKCJE Rada Bezpieczeństwa ONZ-etu jednomyślnie uchwaliła rezolucję o nałożeniu nowych sankcji na Koreę Północną. Choć sankcje poparły Chiny, to eksperci przewidują, że Pekin nie wprowadzi ich w życie.

Pokaz siły przed zjazdem komunistów

numer 1791 - 03.08.2017
W czasie parady wojskowej z okazji 90. rocznicy utworzenia Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ChALW) prezydent Xi Jinping wezwał żołnierzy do bezwzględnego posłuszeństwa wobec partii. Defilada była pokazem siły wobec zewnętrznych rywali Chin, ale przede wszystkim prezydent Xi zademonstrował swoją mocną pozycję przed zbliżającym się zjazdem partii.

Trump traci cierpliwość wobec komunistów

numer 1789 - 01.08.2017
Po próbie rakietowej przeprowadzonej w zeszłym tygodniu przez Koreę Północną, prezydent USA Trump pokazuje, że stracił cierpliwość nie tylko wobec Pjongjangu, ale i wobec Pekinu, wspierającego reżim komunistyczny Kim Dzong Una. Eksperci przewidują odejście Trumpa od dotychczasowej polityki wobec Chin, trwającej od czasów 36. prezydenta USA Richarda Nixona.

Chiny straszą na Bałtyku

numer 1782 - 24.07.2017
Dwa tygodnie po wizycie prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce na Bałtyku rozpoczęły się rosyjsko-chińskie ćwiczenia wojskowe. Manewry świadczą o ściślejszych relacjach strategicznych między Moskwą i Pekinem. Wraz z innymi działaniami militarnymi Chin w ostatnich dniach są pokazem chińskiej siły, a także próbą zastraszenia sojuszników USA.

Pekin ocenzurował Kubusia Puchatka

numer 1781 - 22.07.2017
Prowadzonej w internecie kontroli chiński rząd nie nazywa cenzurą. Według komunistów w Pekinie to „sterowanie opinią publiczną” i budowanie „harmonijnego społeczeństwa”. A jest co harmonizować, bo w Chinach z internetu korzysta ponad 730 mln osób, a więc kraj ten ma największą liczbę internautów na świecie.

Przyjaźń Chin z USA nie wytrzymała 100 dni

numer 1780 - 21.07.2017
W kwietniu prezydent USA Donald Trump, goszcząc w swojej posiadłości na Florydzie prezydenta Chin Xi Jinpinga, mówił, że „nawiązał przyjaźń” z chińskim przywódcą. Dziś, trzy miesiące później, na linii Waszyngton–Pekin poważnie zgrzyta z powodu amerykańsko-tajwańskiej współpracy wojskowej, amerykańsko-chińskiego handlu i komunistycznego reżimu w Korei Północnej.

​Walkę o wolność przypłacił życiem

numer 1775 - 15.07.2017

CHINY W czwartek wieczorem w Shenyang zmarł Liu Xiaobo – laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 2010 r., od wielu lat więziony za swoją działalność przez władze w Pekinie. Chińscy opozycjoniści nazywają śmierć Liu kolejnym w ostatnich latach mordem politycznym dokonanym przez Komunistyczną Partię Chin.

Europejska wizyta prezydenta Chin

numer 1768 - 07.07.2017
Przed szczytem G20 w Hamburgu chiński prezydent Xi Jinping odwiedził Moskwę. Tam z liderem Rosji Władimirem Putinem, który nazwał go drogim przyjacielem, wypracowali wspólne stanowisko w sprawie Korei Płn. Z rosyjskiej stolicy Xi udał się do Berlina, gdzie zachęcał kanclerz Merkel do wspólnego budowania pokoju na świecie.

USA zbroją Tajwan, Chiny ćwiczą z Rosją

numer 1765 - 04.07.2017
Departament Stanu USA powiadomił Kongres o zamiarze sprzedaży uzbrojenia Tajwanowi. Administracja prezydenta Donalda Trumpa nakłada też sankcje na chińskie firmy łamiące embargo wobec Korei Płn. Kroki te wzbudzają niezadowolenie w Pekinie, który zacieśnia sojusz polityczny i wojskowy z Moskwą.Pekin oskarżony o polityczne morderstwo

numer 1760 - 28.06.2017

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla, więziony przez władze ChRL-u Liu Xiaobo, został warunkowo zwolniony i trafił do szpitala z nowotworem wątroby w późnym stadium. Chińscy dysydenci nazywają to „politycznym morderstwem”, a społeczność chińska w USA apeluje o zgodę na przewiezienie chorego na leczenie do Stanów.Reżim zamordował amerykańskiego studenta

numer 1754 - 21.06.2017
W USA zmarł 22-letni student Otto Warmbier, więziony od 17 miesięcy przez reżim komunistyczny Korei Północnej. Rodzina wyraziła żal, że administracja byłego prezydenta USA Baracka Obamy nie uczyniła wszystkiego, co było możliwe, by ratować ich syna.

Panama woli Pekin od Tajpej

numer 1750 - 16.06.2017
Władze Panamy w wyniku działań Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL) zerwały stosunki dyplomatyczne z Tajwanem. Oficjalnie Pekin twierdzi, że jest to ostrzeżenie, by władze w Tajpej przestały myśleć o niepodległości. Chińscy internauci natomiast wyrażają poparcie dla wyspy.

Masakra, którą Pekin chce zamilczeć

numer 1741 - 05.06.2017
W niedzielę minęło 28 lat od masakry na placu Tiananmen w Pekinie. To nadal temat zakazany w Chińskiej Republice Ludowej (ChRL). O rocznicy masakry pamiętano w Hongkongu i na Tajwanie, a także w mediach chińskich niekontrolowanych przez komunistów.Homomałżeństwa wbrew Tajwańczykom

numer 1735 - 29.05.2017
Sąd Konstytucyjny (SK) Tajwanu orzekł, że pary osób tej samej płci mają prawo zawierania małżeństw. Przeciwnicy homomałżeństw twierdzą, że jest to decyzja wymuszona na tajwańskim społeczeństwie, które w większości jest za tradycyjnymi wartościami i przeciwko małżeństwom homoseksualnym.

Amerykanie nie wydadzą chińskich uciekinierów

numer 1730 - 23.05.2017
Prezydent USA Donald Trump uratował przed deportacją do Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL) i możliwym więzieniem Chinkę i dwójkę jej dzieci. Kobieta zeznawała właśnie przed komisją Kongresu USA nt. łamania praw człowieka w Państwie Środka. Amerykańscy politycy sugerują, że tzw. ustawą Magnitskiego, przewidującą sankcje przeciwko rosyjskim urzędnikom, mogą być objęci także chińscy oficjele.

Dylematy cesarskiego dworu

numer 1728 - 20.05.2017
Służby prasowe Pałacu Cesarskiego w Tokio poinformowały, że japońska księżniczka Mako wyjdzie za mąż za „chłopaka z ludu”. Tym samym zrzeknie się przynależności do rodziny cesarskiej. Ponadto w Japonii szykuje się pierwsza od 200 lat abdykacja cesarza. W japońskich mediach powraca więc kwestia sukcesji tronu, do której prawo w Kraju Kwitnącej Wiśni posiadają wyłącznie mężczyźni.

Pekin i Moskwa chcą „pilnować pokoju”

numer 1725 - 17.05.2017
Forum Pasa i Szlaku (FPS) w Pekinie potwierdziło aspiracje Chin do budowy nowego porządku, a głównym partnerem Państwa Środka w tej inicjatywie jest Moskwa. Brak jasnych reguł współpracy w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku spowodował, że zakończyło się ono zgrzytem na linii Chiny–UE.

Forum przed ważnym zjazdem komunistów

numer 1722 - 13.05.2017
W dniach 14–15 maja w Pekinie odbywa się Forum Pasa i Szlaku. Nie będzie to jednak tak znaczące wydarzenie międzynarodowe, jak przedstawia to komunistyczna propaganda Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL), ponieważ oprócz państw Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski, na udział w nim nie zdecydowało się wielu ważnych polityków z Zachodu i z Azji.

Lewicowy prezydent w Korei Południowej

numer 1720 - 11.05.2017
We wtorkowych przedterminowych wyborach prezydenckich w Korei Południowej zwyciężył kandydat Demokratycznej Partii Razem Moon Jae-in. Wygrana lewicowego polityka kończy prawie 10-letnie rządy konserwatystów w Korei Płd. i jest na rękę władzom Korei Północnej i Chin.

Chińscy szpiedzy zalewają świat

numer 1718 - 09.05.2017
Japonia, Niemcy i USA alarmują, że zwiększa się działalność szpiegowska komunistycznej Chińskiej Republiki Ludowej. Według mediów na celowniku służb Pekinu są m.in. studenci, pracownicy naukowi, urzędnicy. Rekrutowani są przedstawiciele chińskiej diaspory i zagraniczni obywatele niechińskiego pochodzenia.