Ks. Jarosław Wąsowicz SDB

Wywiad z chuliganem

numer 1978 - 17.03.2018
Już od ponad roku, dzięki kooperacji TV Republika i Radia Poznań, Piotr Lisiewicz realizuje z powodzeniem cykl programów w serii „Wywiad z chuliganem”. Łącznie ukazało się już ponad sześćdziesiąt odcinków. Wszystkie po emisji w mediach są umieszczane na portalu YouTube. Część z nich osiąga rekordy popularności.

Wciąż biją serca dla „Inki”

numer 1972 - 10.03.2018
W czwartek w rodzinnym Gdańsku miałem okazję zaprezentować drugą część książki „Inka. Pamięć i tożsamość”. Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze w Muzeum II Wojny Światowej. Gospodarz tego miejsca, dyrektor Karol Nawrocki, sam od lat jest zaangażowany w promocję historii tej młodej dziewczyny. Współorganizował

Tydzień Wyklętych

numer 1966 - 03.03.2018
Felieton kibica Minusowe temperatury łagodzą emocje związane z piłkarskimi rozgrywkami. W ubiegłej kolejce odnotowano najniższą od bodaj 17 lat frekwencję. Oprócz zimna ma na to wpływ także to, co prezentują nasi ligowi piłkarze. Na stadionach pojawili się już tylko najwierniejsi kibice. Takiej krytyki skierowanej w kluby, jaką można zaobserwować na forach kibicowskich, dawno nie było.

W hołdzie Żołnierzom Wyklętym

numer 1960 - 24.02.2018
W wielu miejscach Polski powoli rozpoczynają się już uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych z okazji ich narodowego święta, które przypada 1 marca. Od lat w te inicjatywy zaangażowane są środowiska kibicowskie. Każdy, kto się zajmuje tematyką antykomunistycznego podziemia, zdaje sobie sprawę, jaką rolę w przywracaniu pamięci o tych bohaterach odegrali właśnie fani piłkarskich klubów.

​FELIETON KIBICA Wojna o muzeum

numer 1954 - 17.02.2018
W ubiegłym tygodniu decyzją pana ministra Piotra Glińskiego zostałem powołany do rady Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. To dla mnie zaszczyt i wyróżnienie, jednocześnie zaś docenienie wieloletnich badań nad martyrologią duchowieństwa podczas ostatniej wojny, które stanowią jeden z ważniejszych obszarów moich naukowych zainteresowań.

Pożegnaliśmy Sebastiana Rybarczyka

numer 1948 - 10.02.2018
Na cmentarzu katolickim pw. św. Anny na Zarzewie w Łodzi pożegnaliśmy we wtorek Sebastiana Rybarczyka.

Wolnych ludzi nic nie złamie

numer 1942 - 03.02.2018
Wielkimi krokami zbliżamy się do tegorocznej inauguracji rozgrywek piłkarskich. W oczekiwaniu na nie przyglądamy się bez zwyczajnych emocji meczom sparingowym naszych ulubieńców. O wiele większe emocje wywołuje jednak nowa ustawa Instytutu Pamięci Narodowej. Całą wrzawę znamy dobrze z przekazów medialnych.

Budujemy pomnik „Inki” w Pile

numer 1936 - 27.01.2018
FELIETON KIBICA Zbliżamy się powoli do kolejnych obchodów narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Od lat w wydarzenia upamiętniające naszych bohaterów zaangażowani są kibice.

Popielgrzymkowe refleksje

numer 1930 - 20.01.2018
Bogu niech będą dzięki! Tymi słowami dziękczynienia można by całkowicie podsumować 10. Patriotyczną Pielgrzymkę Kibiców na Jasną Górę. Na tym małym jubileuszu pojawiła się jak dotąd rekordowa liczba pątników, których w duchowej stolicy Polski było tym razem nieco ponad 6 tys. Wypełnili całą kaplicę Cudownego Obrazu i sąsiednią bazylikę.

Pozdrowienia z Jasnej Góry

numer 1924 - 13.01.2018
FELIETON KIBICA Dzisiaj o godz. 12.00 rozpocznie się jubileuszowa 10. Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców na Jasną Górę. To wielki dzień dla nas wszystkich. Uwieńczenie długiej drogi, jaką wspólnie przebyliśmy przez ostatnią dekadę.


Jubileuszowa pielgrzymka

numer 1920 - 09.01.2018
Początek nowego roku od dziesięciu już lat związany jest z zaproszeniem na Patriotyczną Pielgrzymkę Kibiców na Jasną Górę. Tym razem do tronu Królowej Polski zjedziemy w najbliższą sobotę 13 stycznia. Przeżywać będziemy mały jubileusz, bowiem nasza pielgrzymka odbędzie się po raz dziesiąty. Jest to szczególna okazja do dziękczynienia Panu Jezusowi za ten czas.

Pożegnanie Marcina

numer 1914 - 30.12.2017
Zaraz po świętach 27 grudnia z rana doszła do kibiców Lechii smutna wiadomość. Zmarł nagle Marcin Marchlewski „Marchewa”. Miał 46 lat. Pozostawił żonę i dwóch dorastających synów. Należał do grupy kibiców, którzy w latach 80. budowali etos środowiska fanów biało-zielonych. 

Błogosławionych Świąt

numer 1910 - 23.12.2017
W przeddzień Wigilii Drogim Czytelnikom i Kibicom przesyłam życzenia błogosławionych świąt Bożego Narodzenia. Życzę, aby Pan, który przychodzi, narodził się w naszych sercach i zamieszkał w nich na zawsze. Pomyślmy przy wigilijnym stole o tych wszystkich, których nie ma już wśród nas.

Stan wojenny na stadionie

numer 1904 - 16.12.2017
W kolejną rocznicę wprowadzenia stanu wojennego znowu zrobiło się głośno o oprawie kibicowskiej. Tym razem dlatego, że funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku uniemożliwili kibicom Lechii dostęp do magazynów stadionu. Tym samym odebrano fanom biało-zielonych możliwość zaprezentowania flag oraz patriotycznych transparentów, które miały się pojawić na trybunie dopingowej.

​Dziękujemy Pani Premier!

numer 1898 - 09.12.2017
Od analiz politycznych są wyspecjalizowani dziennikarze, ja się w tym sensie polityką nie zajmuję. Zmiana premier Beaty Szydło była dla mnie lekkim zaskoczeniem, ale wierzę, że wciąż chodzi o dobrą zmianę dla Polski. I pewnie tak będzie, ponieważ Mateusz Morawiecki cechuje się równie wysokim poziomem uczciwości.

​Czas oczekiwania

numer 1892 - 02.12.2017
FELIETON KIBICA  Rozpoczyna się Adwent, czas oczekiwania na przyjście Pana Jezusa. To dobry moment na spokojnie podsumowanie mijającego roku i zawierzenie wszystkich trudnych spraw Panu Bogu. 

„Inka” rodzi dobro

numer 1886 - 25.11.2017
Felieton kibica Święta, uroczystości, obchody


Naród ponad granicami

numer 1880 - 18.11.2017
Pozdrawiamy z Wilna, gdzie przebywam w tych dniach z nowym projektem. Polscy kibice chcą w jego ramach przez cały przyszły rok świętować setną rocznicę odzyskania niepodległości. Przez ostatni miesiąc w całej Wielkopolsce kibice Lecha prowadzili zbiórkę artykułów spożywczych, szkolnych i chemii gospodarczej, książek, zabawek oraz ubrań dla polskich dzieci z Litwy, Białorusi i Ukrainy.

​Dla Niepodległej

numer 1874 - 10.11.2017
Felieton kibica W sobotę rusza kolejny Marsz Niepodległości, bodaj największa cykliczna manifestacja patriotyczna na świecie. Tym razem pod hasłem „My chcemy Boga”. Organizatorzy mają nadzieję, że w tym roku przekroczy ona magiczną liczbę stu tysięcy uczestników. Być może tak będzie, ale nie o liczby tu chodzi. 

​Kibicowski listopad

numer 1869 - 04.11.2017
Miesiąc rozpoczął się od modlitwy nad grobami naszych bliskich. To dobry czas na refleksję nad własnym życiem i nad tym, co w nim jeszcze trzeba poprawić. Nikt nie rodzi się świętym. Dni, kiedy wspominamy wszystkich świętych i wiernych zmarłych przypominają nam o tym, że jesteśmy do świętości powołani i dążymy do niej przez całe życie. Obyśmy wszyscy kiedyś spotkali się w niebie!