Ks. Jarosław Wąsowicz SDB

Czekając na „wyrok”

numer 1799 - 12.08.2017
Niewątpliwie wydarzeniem sierpnia w kategorii kibice jest tego roku jak na razie oprawa fanów Legii Warszawa upamiętniająca Powstanie Warszawskie i jednocześnie przypominająca o zbrodniach niemieckich wobec ludności cywilnej, mieszkańców stolicy.

Pamięci Powstania

numer 1787 - 29.07.2017
Jeśli miałbym wskazać na najważniejsze wydarzenia, które w ostatnich dekadach kształtowały patriotyczny charakter ruchu kibicowskiego w Polsce, na czołowym miejscu znalazłyby się inicjatywy upamiętniające Powstanie Warszawskie. Na kibicowskich oprawach pojawiło się ono znacznie wcześniej niż wszystkie inne doniosłe karty z naszych najnowszych dziejów.

Pozdrowienia z pielgrzymki

numer 1781 - 22.07.2017

W ramach felietonu kibica serdecznie pozdrawiam naszych Czytelników z trasy pielgrzymki do Ostrej Bramy. Przed tronem Matki Miłosierdzia staniemy w poniedziałkowe południe. Zgodnie z obietnicą zaniesiemy Maryi także Wasze intencje. 

​Ruszamy do Wilna

numer 1775 - 15.07.2017
Dzisiaj rano na pątniczy szlak wyruszyła 27. Międzynarodowa Piesza Pielgrzymka z Suwałk do Ostrej Bramy organizowana przez salezjanów z inspektorii warszawskiej. Od początku istnienia „GPC” nasi czytelnicy duchowo uczestniczą w tym wydarzeniu, czy to przez relacje z pielgrzymki, czy też modlitewną łączność z pątnikami podążającymi do Matki Bożej Miłosierdzia.

​My chcemy Boga

numer 1769 - 08.07.2017
Wizyta prezydenta Donalda Trumpa przeszła do historii. Wiele już o niej powiedziano, dlatego komentując to wydarzenie, trudno dodać coś oryginalnego. Prezydent nie zawiódł. Powiedział to, co trzeba było powiedzieć już dawno. Oddał hołd niezłomnej polskiej duszy. Przypomniał nasze trudne historyczne doświadczenia i to, że zawsze dzięki niezachwianej wierze powstawaliśmy z kolan.

Z „Piątką” do nieba

numer 1746 - 10.06.2017
Po ligowych emocjach przyszedł czas na reprezentację, która zmierzy się z Rumunią. Zwycięstwo byłoby najlepszym podsumowaniem tegorocznego sezonu. Trzymamy więc kciuki za Biało-Czerwonych.Osobiście ten weekend spędzę w Poznaniu, gdzie odbędą się ogólnopolskie uroczystości z okazji 75.

​Poznamy mistrza Polski

numer 1740 - 03.06.2017
Takich emocji nie było w naszej lidze od dawna. Wciąż nie znamy mistrza Polski sezonu 2016/2017. Wszystko rozstrzygnie się w ostatniej kolejce. Teoretycznie szanse nadal mają wszyscy czterej pretendenci do tytułu. Na tym polega piękno piłki. Wszystko może się zdarzyć. Warto w tym miejscu przypomnieć okoliczności sprzed równo 20 lat.

Wierność

numer 1734 - 27.05.2017
Wierność jest dzisiaj rzeczywistością deficytową. Sprofanowaną przez świat, jak wiele innych wartości. Pozostać wiernym nie jest żadną sztuką, gdy wszystko idzie gładko. Wierności dowodzi się dopiero wtedy, gdy wszystko układa się źle. Cnotą jest pozostać konsekwentnym w postępowaniu oraz przekonaniach w trudnych i niewygodnych okolicznościach.

Ważny weekend

numer 1728 - 20.05.2017
Końcówka piłkarskiego sezonu, zwłaszcza w fazie mistrzowskiej, robi się bardzo ciekawa. Mecze Lechii z Lechem oraz Jagielloni z Legią, które zostaną rozegrane w niedzielę, mogą dostarczyć nam już odpowiedzi na pytanie, kto odpada praktycznie na tym etapie walki o mistrzostwo. Chociaż matematycznie rzecz biorąc wszystko i tak jeszcze będzie możliwe.

​Spotkania poświęcone Kościołowi Niezłomnemu

numer 1716 - 06.05.2017

Podczas weekendu będę miał zaszczyt uczestniczyć w III Zjeździe Środowisk Patriotycznych Europy Zachodniej w ośrodku Concordia w Niemczech. To ważne miejsce animacji, w którym organizowane są różnego rodzaju spotkania dla naszych rodaków o charakterze formacyjnym w duchu katolickim i narodowym.

Klimat wokół bohaterów

numer 1713 - 02.05.2017
W ostatnim tygodniu miałem przyjemność przebywać na Kielecczyźnie, gdzie odbyłem kilka spotkań z młodzieżą i mieszkańcami regionu na wykładach poświęconych wychowankom salezjańskim zamordowanym podczas okupacji i po jej zakończeniu za walkę o wolną Polskę.

Nadzieja w Bożym Miłosierdziu

numer 1701 - 15.04.2017
W poniedziałek miałem okazję się modlić w kościele Świętego Ducha w Wilnie, gdzie kiedyś znajdował się oryginalny obraz „Jezu, ufam Tobie” namalowany pod dyktando św. s. Faustyny Kowalskiej. To polski kościół. Jedyny na wileńskiej Starówce, gdzie wszystkie nabożeństwa odprawiają się w naszym ojczystym języku. O godz.

Dobra zmiana

numer 1695 - 08.04.2017
Wokół gdańskiego Muzeum II Wojny Światowej od dłuższego już czasu trwają dyskusje o charakterze programowym, koncentrujące się na jego misji, ale również na sposobie narracji przyjętej na wystawie stałej. Towarzyszyły im różne emocje, niestety często niemerytoryczne. Nie czas w tym miejscu na pokazywanie kolejnej odsłony toczącej się debaty.

Zakładnicy politycznej poprawności

numer 1677 - 18.03.2017
Mogliśmy ostatnio się przekonać, jak bardzo na naszych uniwersytetach zakorzeniła się polityczna poprawność, która nie pozwala na wolne debaty, wymianę myśli, prezentację swoich poglądów. A przecież m.in. po to takie instytucje funkcjonują i, dodajmy, prowadzą działalność za nasze pieniądze.

Kibicowski tydzień

numer 1671 - 11.03.2017
Wiele się działo podczas ostatniej kolejki ligowej. Na wielu stadionach upamiętniono Żołnierzy Wyklętych. Na ten dzień w kilku miastach Polski przewidziano też marsze pamięci ku czci naszych bohaterów, które współorganizowały środowiska kibicowskie. Pamiętano nie tylko o naszej historii.

​Kibice w hołdzie Żołnierzom Wyklętym

numer 1659 - 25.02.2017
Od kilku dni w różnych miejscach Polski są organizowane uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Cieszy, że w znacznym zakresie zaangażowane są w nie obecne władze centralne. W Sejmie RP, w Sali Kolumnowej, 28 lutego odbędzie się już po raz kolejny konferencja pt. „Podziemna Armia powraca!

Czas pamięci

numer 1653 - 18.02.2017
Uczestniczyłem wczoraj w Krakowie w miłej uroczystości wręczania nagród im. Michała Krupy „Wierzby” oraz im. sierż. Józefa Franczaka „Lalusia”, która pod hasłem „Polski orzeł srebrnopióry w nasze dusze wbił pazury” odbyła się w krakowskim Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila”.

„Serce dla Inki” w Łomiankach

numer 1641 - 04.02.2017
Nasi czytelnicy zapewne pamiętają ubiegłoroczną akcję „Serce dla Inki”, która dzięki zaangażowaniu wielu ofiarodawców przyniosła wspaniałe owoce. Ideą inicjatywy było upamiętnienie z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych postaci bohaterskiej sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej – Danuty Siedzikówny ps. Inka.

Żywy Różaniec Kibiców

numer 1635 - 28.01.2017
Kibice i różaniec? Czy to możliwe? Okazuje się, że tak. Zgodnie z zapowiedzią, która padła podczas Patriotycznej Pielgrzymki Kibiców na Jasnej Górze, od ubiegłego tygodnia ruszyła inicjatywa Żywego Różańca Kibiców. Modlimy się za Polskę, za nasze środowisko, nasze rodziny, o to, byśmy stawali się coraz lepsi. Niektórych może ta inicjatywa śmieszyć, innych szokować.

Błogosławieństwa Bożego w nowym roku

numer 1612 - 31.12.2016
Rok 2016 z mojej perspektywy był udany. Środowiska kibicowskie kontynuowały swoje zaangażowanie społeczne i charytatywne, nadal chętnie podejmowały projekty upamiętniające bohaterów naszej historii, a także twórczo angażowały się w działalność na dawnych Kresach.