Jacek Liziniewicz

Zmiany w Polskim Radiu

numer 1727 - 19.05.2017

MEDIA Fala zmian na antenach związanych z Polskim Radiem. Nowym szefem Trójki będzie Wiktor Świetlik, którego zastępcą będzie Wojciech Surmacz. Wiceszefem Polskiego Radia 24 zostanie z kolei nasz redakcyjny kolega Robert Tekieli, który od 24 maja zacznie zmiany w Polskim Radiu.

​Siedem książek to tortury

numer 1726 - 18.05.2017
MEN „Gazeta Wyborcza” bije na alarm, bo według nowej podstawy programowej statystyczny licealista będzie musiał przeczytać „aż” siedem książek. Zdaniem cytowanych przez „GW” autorytetów to zbyt dużo. – To można traktować tylko w kategoriach żartu – mówi nam Dariusz Piontkowski, wiceprzewodniczący sejmowej komisji edukacji.

22. ekshumacja ofiar katastrofy smoleńskiej

numer 1726 - 18.05.2017
PODKOMISJA SMOLEŃSKA Prokuratura Krajowa potwierdziła przeprowadzenie 22. ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej. W procesie ponownego badania ciał osób, które zginęły pod Smoleńskiem, biorą udział również przedstawiciele podkomisji.

​Fala uderzeniowa na kilkaset metrów

numer 1725 - 17.05.2017
PODKOMISJA SMOLEŃSKA W śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej zeznawało kilkudziesięciu naocznych świadków ostatniej fazy lotu Tu-154M. Na podstawie zeznań można sądzić, że fala uderzeniowa była odczuwalna nawet kilkaset metrów od miejsca zdarzenia, a dźwięk był słyszalny z odległości ok. 1 kilometra.

MON odpowie na zarzuty PO

numer 1725 - 17.05.2017
W przyszłym tygodniu odbędzie się posiedzenie sejmowej komisji obrony, na którym Ministerstwo Obrony Narodowej odpowie na wszystkie pytania dotyczące zakupu samolotów dla VIP-ów – poinformował Michał Jach, przewodniczący sejmowej komisji obrony.

​Polska w ruinie

numer 1725 - 17.05.2017
Prawo i Sprawiedliwość konsekwentnie niszczy Polską gospodarkę. Jak się okazuje, wzrost PKB w pierwszym kwartale 2017 r. w stosunku do roku wcześniejszego wyniósł 4 proc. Co więcej, bezrobocie jest na najniższym od 27 lat poziomie 7,7 proc.

Dwukadencyjność z karencją

numer 1724 - 16.05.2017
Jarosław Kaczyński poinformował wczoraj, że PiS nie wprowadzi zasady dwukadencyjności w taki sposób, aby uniemożliwiła start w wyborach wójtom, burmistrzom i prezydentom będącym przy władzy co najmniej drugą kadencję. To wynik wątpliwości, jakie zgłaszali prezydent Andrzej Duda i członkowie Trybunału Konstytucyjnego.

​Jak rozpadał się ogon Tu-154M

numer 1724 - 16.05.2017
PODKOMISJA SMOLEŃSKA Pierwsze fragmenty stateczników lotu znaleziono jeszcze przed ul. Kutuzowa. Najpierw zaczął się rozpadać statecznik pionowy, którego części znaleziono pomiędzy parkingiem autokomisu a drogą. Tymczasem świadkowie, których zeznania ujawniono na filmie „Anatomia upadku”, mówią, że samolot leciał wtedy kołami w dół.

Opozycja po stronie nienawiści

numer 1723 - 15.05.2017
Politycy PO, Nowoczesnej i PSL-u unikają stanowiska w sprawie działań Obywateli RP. Pod apelem do opozycji o potępienie i odcięcie się od zakłócania miesięcznic katastrofy smoleńskiej podpisało się już ok. tysiąca osób, w tym wielu znanych działaczy opozycji antykomunistycznej, dziennikarzy czy przedstawicieli organizacji społecznych.

Głodówka w imię godności Polaków

numer 1723 - 15.05.2017
Wczoraj trzy osoby, w tym mecenas Stefan Hambura, podjęły protest głodowy, w ramach którego domagają się od Republiki Federalnej Niemiec przyznania Polakom statusu mniejszości narodowej. – Dzisiaj mamy do czynienia z tolerowaniem przez demokratyczne państwo prawa, jakim są Niemcy, rozporządzenia Hermana Goeringa z 1940 r. – mówi nam mecenas Stefan Hambura. 

Burza po ataku na miesięcznicy

numer 1722 - 13.05.2017
Sprawa chamstwa Obywateli RP oburzyła komentatorów. Zaniepokojenie wyraził nawet Rzecznik Praw Obywatelskich. Politycy opozycji jednak nie odcięli się od postawy osób zakłócających miesięcznice katastrofy smoleńskiej. ORP wspiera także Jurek Owsiak. – To już nawet nie inna kultura. To inna cywilizacja – ocenia zachowanie Obywateli RP Andrzej Gwiazda, legenda Solidarności.

Zdjęcia komisji Laska to głównie „pamiątki”

numer 1722 - 13.05.2017
PODKOMISJA SMOLEŃSKA Polacy zmarnowali szanse na zbadanie miejsca katastrofy smoleńskiej w trakcie kilku dni następujących po 10 kwietnia 2010 r. Członkowie polskiej komisji ds. wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej byli na miejscu wypadku, ale zamiast robić zdjęcia szczątków samolotu, fotografowali… siebie.

Opozycja hoduje drugiego Cybę

numer 1721 - 12.05.2017
Dzicz. Tak jednym słowem można podsumować zachowanie Obywateli RP podczas 85. miesięcznicy katastrofy smoleńskiej. Uderzony został legendarny działacz antykomunistyczny i szef warszawskiego klubu „GP” Adam Borowski, gwizdano i zakłócano przemówienie Jarosława Kaczyńskiego, a także nie ukrywano radości z tego, że prezydent Lech Kaczyński był „rozciapciany w błocie” w Smoleńsku.

​Kluczowe ekshumacje

numer 1721 - 12.05.2017
PODKOMISJA SMOLEŃSKA Jedną z przesłanek wskazujących na wybuch na pokładzie Tu-154M jest stan ciał ofiar i wygląd złamanych kończyn. Jak wskazują eksperci podkomisji, przy fali uderzeniowej pochodzącej z bomby termobarycznej przekrój złamanej kości różni się od tego, który powstałby, gdyby uszkodzenie nastąpiło przy uderzeniu samolotu w ziemię.

​Zbrodnia wciąż nieukarana

numer 1720 - 11.05.2017
ROCZNICA Dzisiaj mija 35. rocznica skatowania Piotra Majchrzaka przez funkcjonariuszy ZOMO. W wyniku pobicia 19-latek zmarł w szpitalu 18 maja 1982 r. Mimo że rodzina zamordowanego dotarła do świadków, którzy potwierdzili, iż za zbrodnię odpowiadają funkcjonariusze ZOMO, nigdy nie zostali oni ukarani.

MON złoży doniesienie na posłów Platformy

numer 1720 - 11.05.2017
Posłowie PO złożyli doniesienie do prokuratury w związku z przetargiem na helikoptery Caracal. Politykom nie spodobało się, że do dokumentów archiwalnych dotyczących przetargu mieli dostęp dr Wacław Berczyński, dr hab. Kazimierz Nowaczyk i Bartłomiej Misiewicz. Ministerstwo nie widzi w tym nic złego i samo składa doniesienie na polityków PO, którzy mieli złożyć nieprawdziwe zawiadomienie.

​Wybuch szybszy niż dźwięk

numer 1720 - 11.05.2017
PODKOMISJA SMOLEŃSKA Jednym z głównych argumentów przeciwko teorii wybuchu jest ten, że nie ma śladów eksplozji na nagraniach z czarnych skrzynek. Zdaniem ekspertów podkomisji smoleńskiej odgłos wybuchu nie mógł się nagrać, gdyż rozchodzenie się dźwięku jest wolniejsze niż siła uderzeniowa.

Projekty ustaw zamiast debat

numer 1719 - 10.05.2017
To, że PO nie ma żadnego pomysłu na Polskę, to rzecz oczywista. Nie miała go nigdy, nie ma i teraz. Dlatego wzywani do tablicy politycy opozycji proponują serię debat. Z ich perspektywy to oczywiście pójście na łatwiznę, bo wystarczy negować wszystko, co mówi oponent, i samemu proponować abstrakcyjne rozwiązanie problemów.

​PO bez programu, ale z propozycją debat

numer 1719 - 10.05.2017
POLITYKA Wbrew zapowiedziom Platforma Obywatelska nie przedstawiła programu wyborczego, ale postanowiła rozpocząć debatę o ewentualnej debacie poszczególnych ministrów w gabinecie cieni z ich rządowymi odpowiednikami.

Fotele świadczą o wybuchu

numer 1719 - 10.05.2017
PODKOMISJA SMOLEŃSKa Badanie foteli samolotów to jedna z czynności, którą standardowo wykonuje się w wypadku badania hipotezy wybuchu. Według ekspertów podkomisji smoleńskiej jest to bardzo wytrzymały element konstrukcji maszyny, które standardowo powinno wytrzymać przeciążenie 9 g. Fotele w Tu-154M zostały doszczętnie zniszczone.