Wojciech Kamiński

Luksusy nie dla wszystkich

numer 1682 - 24.03.2017
Jerzy Sypniewski z Piotrkowa Trybunalskiego ma niewydolność serca. Lekarze wszczepili mu stymulator i założyli specjalne urządzenie pozwalające na zdalne monitorowanie jego stanu zdrowia. Do specjalisty jeździ tylko dwa razy w roku. Niewielu pacjentów może korzystać z takich „luksusów” – urządzenie nie jest refundowane.

Reklamy napędzają konsumpcję leków

numer 1678 - 20.03.2017
Ta gra toczy się o naprawdę wielkie pieniądze. Przemysł farmaceutyczny szacuje, że zakaz reklamy leków sprzedawanych bez recepty i suplementów diety spowoduje spadek wartości produkcji o 1,7 mld zł rocznie. Lekarze nie wierzą w te prognozy i podkreślają, że podniesie to bezpieczeństwo zdrowotne obywateli.

Przygotujmy się na leczenie imigrantów

numer 1676 - 17.03.2017
Polski system opieki zdrowotnej musi być przygotowany na wzrost zachorowań na gruźlicę lekooporną. Zagrożenie może przyjść z migrantami ze Wschodu, gdzie notuje się duży odsetek chorych na tego typu gruźlicę – alarmują specjaliści.

Poród z żoną nie dla każdego

numer 1671 - 11.03.2017
Obecność męża przy rodzącej żonie nie jest już niczym nowym i zaskakującym. Wielu uważa, że to ważne doświadczenie. Specjaliści jednak wskazują, że nie zawsze musi tak być. Widok rodzącej żony dla wielu mężczyzn może nieść negatywne konsekwencje.

Umierają, bo nie opłaca się ich leczyć

numer 1670 - 10.03.2017
Chorzy na raka mogliby dłużej żyć, ale szpitalom nie opłaca się stosować nowoczesnych badań diagnostycznych i terapii w tzw. programach lekowych. Pacjenci apelują do lekarzy i szpitali o szersze wykorzystanie nowych metod, szczególnie że decyzje Ministerstwa Zdrowia otwierają nowe możliwości ich wykorzystania.

​Higienistek w szkołach jak na lekarstwo

numer 1669 - 09.03.2017
ZDROWIE Brakuje pielęgniarek do pracy w szkołach. Nierzadko zdarza się, że jedna higienistka „obsługuje” kilka placówek. W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad założeniami do ustawy o „medycynie szkolnej”. Wiadomo już, że nowe przepisy nie wejdą w życie wcześniej niż w roku szkolnym 2018/19.

Polka potrafi

numer 1663 - 02.03.2017
Polska pielęgniarka została wyróżniona nagrodą przyznawaną przez szwedzką królową. Jej Królewska Mość królowa Sylwia przyjechała do Warszawy i osobiście pogratulowała Natalii Duszeńskiej. Ta młoda pielęgniarka poświęciła się pracy ze starszymi ludźmi.

Terapie alternatywne zagrażają pacjentom

numer 1657 - 23.02.2017
Tak zwana medycyna alternatywna może być zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjenta. Niestandardowe terapie mogą jedynie wspomagać proces leczenia, poprawiać jakość życia chorego, ale trzeba je stosować w konsultacji z lekarzem – podkreślają specjaliści w dziedzinie onkologii.

Nauczycielowi WF‑u nerki niepotrzebne

numer 1653 - 18.02.2017
Skoro Oscar Pistorius, południowoafrykański lekkoatleta, biegał bez nóg i zdobył pięć medali na igrzyskach paraolimpijskich, to Artur Kasza, który ma tylko 70 proc. jednej nerki, może uczyć WF‑u. Do takiego wniosku doszedł ZUS i uznał nauczyciela za zdolnego do pracy na szkolnym boisku. Pan Artur wystąpił przeciw ZUS‑owi do sądu.

Półtora roku za łapówki

numer 1652 - 17.02.2017
Brał łapówki za przyjęcia do szpitala poza kolejnością. Wyciągał rękę po pieniądze i kosztowne prezenty. Został skazany na półtora roku i 30 tys. zł grzywny. Wyrok na znanego chirurga onkologicznego Andrzeja S. jest prawomocny.

Utracili wiarę w sprawiedliwość

numer 1651 - 16.02.2017
Nie wierzę już w to, że winni poniosą karę. Wielu poszkodowanych wciąż pozostaje bez pracy, a ci, którzy nas prześladowali, nadal piastują wysokie stanowiska – mówi „Codziennej” była urzędniczka Ministerstwa Zdrowia. Kobieta, podobnie jak ponad 130 innych osób, ma status pokrzywdzonej w śledztwie ws. mobbingu w resorcie, które toczy się już od niemal dwóch lat.

Wychodzenie z dołka

numer 1647 - 11.02.2017
ZDROWIE Daniny obywateli na rzecz publicznej ochrony zdrowia nie zostaną podniesione – zapewnił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Jednocześnie zapowiedział wzrost wydatków z budżetu państwa na ten cel. Ostatecznie – w perspektywie kilku lat – mają one wynieść 6 proc. PKB, a nie jak obecnie 4,5 proc.

Prokurator bada lekarza

numer 1645 - 09.02.2017
Skandal Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów prowadzi postępowanie w związku z podejrzeniem fałszowania dokumentacji medycznej w Szpitalu Czerniakowskim w Warszawie. Śledczy podjęli działania po publikacjach „Codziennej” obnażających patologię w tej stołecznej lecznicy.

Największy karambol w historii

numer 1634 - 27.01.2017
Ponad 30 rannych, w tym pięciu ciężko, zniszczonych prawie 80 samochodów, niektóre doszczętnie. To bilans karambolu na autostradzie A1 koło Piotrkowa Trybunalskiego. Wczorajszy gigantyczny wypadek był największym w dotychczasowej historii polskiej motoryzacji.

Pacjent z prywatnej przychodni do szpitala

numer 1632 - 25.01.2017
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie widzi problemu w tym, że pacjenci z prywatnych przychodni dyrektorów Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA trafiają bez kolejki na leczenie do tej publicznej placówki.

Żeby dzieci się rodziły

numer 1630 - 23.01.2017
ZDROWIE Już za kilka miesięcy pierwsze referencyjne ośrodki kompleksowego leczenia niepłodności przyjmą pary, które dotąd bezskutecznie starały się o dziecko. Program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce ma skutecznie zastąpić realizowany przez poprzedni rząd program in vitro.

​Pacjenci proszą o szansę na dłuższe życie

numer 1627 - 19.01.2017
ZDROWIE Chorzy w zaawansowanym stadium raka jelita grubego mogliby żyć dłużej. Nie trzeba nowych leków, wystarczy wdrożyć zmiany w systemie leczenia tego nowotworu i wcześniej wprowadzić odpowiednie terapie. W tej sprawie chorzy apelują do ministra zdrowia.

Lekarz bada komputer

numer 1625 - 17.01.2017
Zostałem potraktowany przez sąd jak terrorysta – żali się Paweł Lesiak. Sąd nakazał udostępnić komputery jemu oraz jego pracodawcy, bo… mężczyzna ujawnił nieprawidłowości w prowadzeniu dokumentacji medycznej oraz krytycznie oceniał działania jednego ze znanych lekarzy. 

Zmiana dyrektora szpitala po publikacji „Codziennej”

numer 1620 - 11.01.2017
Jest szansa na uzdrowienie sytuacji w Szpitalu Czerniakowskim. Po tym, jak „Codzienna”, „Gazeta Polska” i program „Koniec systemu” w TV Republika opublikowały materiały obnażające patologię w stołecznej lecznicy, nastąpiły zmiany w jej kierownictwie. Nieprawidłowościami zajęły się prokuratura oraz NFZ.

Sklep to nie apteka

numer 1618 - 09.01.2017
Czujesz, że chwyta cię przeziębienie, a nie możesz skorzystać z porady lekarza? Po leki idź lepiej do apteki. Ze sklepów znikną niektóre z medykamentów. Te, które pozostaną, będą jedynie w małych opakowaniach. Ministerstwo Zdrowia przygotowało nowe rozporządzenie ograniczające asortyment leków dostępnych bez recepty w obrocie pozaaptecznym.