Wojciech Kamiński

Ministrze, uratuj dzieci

numer 1704 - 20.04.2017
U 11-letniego Maksima udało się spowolnić rozwój dystrofii mięśniowej Duchenne’a. To m.in. efekt terapii, którą przechodzi w ramach badań klinicznych nowego lekarstwa. Niestety testy się kończą, a lek nie uzyskał rekomendacji do refundacji. Rodzice dzieci chorych na dystrofię apelują do ministra zdrowia, aby jednak wpisał specyfik na listę leków refundowanych.

Choroba nie musi boleć

numer 1702 - 18.04.2017
Koniec z dyskryminacją osób cierpiących z powodu przewlekłego bólu. Każdy – nie tylko chory onkologicznie czy terminalnie – ma prawo do leczenia bólu. Od połowy przyszłego tygodnia zaczyna obowiązywać nowelizacja ustawy o prawach pacjenta, która gwarantuje pomoc cierpiącym.

Niewierny Tomasz pod krzyżem

numer 1700 - 14.04.2017
„Boże mój, Boże, czemuś mnie opuścił” – woła umierający Jezus. U jego stóp lamentuje Maryja. Z tłumu gapiów padają ostatnie złorzeczenia pod adresem skazańca. Za chwilę zdejmą go z krzyża i przeniosą na miejsce pochówku. Pielgrzymi, którzy przyjechali do Górki Klasztornej, by przeżyć Pasję, stoją w milczeniu. Wielu z nich ma łzy w oczach.

Żeby było tak, jak było. Tradycyjnie

numer 1696 - 10.04.2017
Robiłam ją dwa tygodnie. Kosztowała mnie sporo pracy – mówi Elżbieta Rzodkiewicz i z dumą prezentuje swoją palmę. Chwilę później ustawia się z nią przed drewnianym kościółkiem do poświęcenia. Choć w skansenie w Sierpcu na Mazowszu już od lat odbywają się konkursy palm, to są one mniej znane niż np. te kurpiowskie.

Depresja to nie wstyd

numer 1690 - 03.04.2017
Aż co szósta osoba cierpiąca na depresję w ogóle nie podejmuje terapii. Nieleczona depresja nierzadko prowadzi do samobójstwa. Wśród młodych osób jest jedną z głównych przyczyn zgonów – alarmują lekarze.

Drukarz skazany za odmowę wykonania homobanera

numer 1689 - 01.04.2017
To nie żart primaaprilisowy. Wczoraj sąd w Łodzi skazał pracownika drukarni, bo odmówił wykonania banera reklamującego konferencję propagującą zachowania homoseksualne. To już drugi wyrok wydany na drukarza.

Epidemia otyłych dzieci w Polsce

numer 1687 - 30.03.2017
Koniec z reklamami niezdrowej żywności skierowanymi do dzieci. Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że zakaz obejmie emisję spotów zachęcających najmłodsze dzieci do kupowania i spożywania słodyczy, słodzonych napojów, słonych przekąsek oraz fast foodów.

Luksusy nie dla wszystkich

numer 1682 - 24.03.2017
Jerzy Sypniewski z Piotrkowa Trybunalskiego ma niewydolność serca. Lekarze wszczepili mu stymulator i założyli specjalne urządzenie pozwalające na zdalne monitorowanie jego stanu zdrowia. Do specjalisty jeździ tylko dwa razy w roku. Niewielu pacjentów może korzystać z takich „luksusów” – urządzenie nie jest refundowane.

Reklamy napędzają konsumpcję leków

numer 1678 - 20.03.2017
Ta gra toczy się o naprawdę wielkie pieniądze. Przemysł farmaceutyczny szacuje, że zakaz reklamy leków sprzedawanych bez recepty i suplementów diety spowoduje spadek wartości produkcji o 1,7 mld zł rocznie. Lekarze nie wierzą w te prognozy i podkreślają, że podniesie to bezpieczeństwo zdrowotne obywateli.

Przygotujmy się na leczenie imigrantów

numer 1676 - 17.03.2017
Polski system opieki zdrowotnej musi być przygotowany na wzrost zachorowań na gruźlicę lekooporną. Zagrożenie może przyjść z migrantami ze Wschodu, gdzie notuje się duży odsetek chorych na tego typu gruźlicę – alarmują specjaliści.

Poród z żoną nie dla każdego

numer 1671 - 11.03.2017
Obecność męża przy rodzącej żonie nie jest już niczym nowym i zaskakującym. Wielu uważa, że to ważne doświadczenie. Specjaliści jednak wskazują, że nie zawsze musi tak być. Widok rodzącej żony dla wielu mężczyzn może nieść negatywne konsekwencje.

Umierają, bo nie opłaca się ich leczyć

numer 1670 - 10.03.2017
Chorzy na raka mogliby dłużej żyć, ale szpitalom nie opłaca się stosować nowoczesnych badań diagnostycznych i terapii w tzw. programach lekowych. Pacjenci apelują do lekarzy i szpitali o szersze wykorzystanie nowych metod, szczególnie że decyzje Ministerstwa Zdrowia otwierają nowe możliwości ich wykorzystania.

​Higienistek w szkołach jak na lekarstwo

numer 1669 - 09.03.2017
ZDROWIE Brakuje pielęgniarek do pracy w szkołach. Nierzadko zdarza się, że jedna higienistka „obsługuje” kilka placówek. W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad założeniami do ustawy o „medycynie szkolnej”. Wiadomo już, że nowe przepisy nie wejdą w życie wcześniej niż w roku szkolnym 2018/19.

Polka potrafi

numer 1663 - 02.03.2017
Polska pielęgniarka została wyróżniona nagrodą przyznawaną przez szwedzką królową. Jej Królewska Mość królowa Sylwia przyjechała do Warszawy i osobiście pogratulowała Natalii Duszeńskiej. Ta młoda pielęgniarka poświęciła się pracy ze starszymi ludźmi.

Terapie alternatywne zagrażają pacjentom

numer 1657 - 23.02.2017
Tak zwana medycyna alternatywna może być zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjenta. Niestandardowe terapie mogą jedynie wspomagać proces leczenia, poprawiać jakość życia chorego, ale trzeba je stosować w konsultacji z lekarzem – podkreślają specjaliści w dziedzinie onkologii.

Nauczycielowi WF‑u nerki niepotrzebne

numer 1653 - 18.02.2017
Skoro Oscar Pistorius, południowoafrykański lekkoatleta, biegał bez nóg i zdobył pięć medali na igrzyskach paraolimpijskich, to Artur Kasza, który ma tylko 70 proc. jednej nerki, może uczyć WF‑u. Do takiego wniosku doszedł ZUS i uznał nauczyciela za zdolnego do pracy na szkolnym boisku. Pan Artur wystąpił przeciw ZUS‑owi do sądu.

Półtora roku za łapówki

numer 1652 - 17.02.2017
Brał łapówki za przyjęcia do szpitala poza kolejnością. Wyciągał rękę po pieniądze i kosztowne prezenty. Został skazany na półtora roku i 30 tys. zł grzywny. Wyrok na znanego chirurga onkologicznego Andrzeja S. jest prawomocny.

Utracili wiarę w sprawiedliwość

numer 1651 - 16.02.2017
Nie wierzę już w to, że winni poniosą karę. Wielu poszkodowanych wciąż pozostaje bez pracy, a ci, którzy nas prześladowali, nadal piastują wysokie stanowiska – mówi „Codziennej” była urzędniczka Ministerstwa Zdrowia. Kobieta, podobnie jak ponad 130 innych osób, ma status pokrzywdzonej w śledztwie ws. mobbingu w resorcie, które toczy się już od niemal dwóch lat.

Wychodzenie z dołka

numer 1647 - 11.02.2017
ZDROWIE Daniny obywateli na rzecz publicznej ochrony zdrowia nie zostaną podniesione – zapewnił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Jednocześnie zapowiedział wzrost wydatków z budżetu państwa na ten cel. Ostatecznie – w perspektywie kilku lat – mają one wynieść 6 proc. PKB, a nie jak obecnie 4,5 proc.

Prokurator bada lekarza

numer 1645 - 09.02.2017
Skandal Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów prowadzi postępowanie w związku z podejrzeniem fałszowania dokumentacji medycznej w Szpitalu Czerniakowskim w Warszawie. Śledczy podjęli działania po publikacjach „Codziennej” obnażających patologię w tej stołecznej lecznicy.


CYBERBEZPIECZEŃSTWO