Wojciech Kamiński

Nauczycielowi WF‑u nerki niepotrzebne

numer 1653 - 18.02.2017
Skoro Oscar Pistorius, południowoafrykański lekkoatleta, biegał bez nóg i zdobył pięć medali na igrzyskach paraolimpijskich, to Artur Kasza, który ma tylko 70 proc. jednej nerki, może uczyć WF‑u. Do takiego wniosku doszedł ZUS i uznał nauczyciela za zdolnego do pracy na szkolnym boisku. Pan Artur wystąpił przeciw ZUS‑owi do sądu.

Półtora roku za łapówki

numer 1652 - 17.02.2017
Brał łapówki za przyjęcia do szpitala poza kolejnością. Wyciągał rękę po pieniądze i kosztowne prezenty. Został skazany na półtora roku i 30 tys. zł grzywny. Wyrok na znanego chirurga onkologicznego Andrzeja S. jest prawomocny.

Utracili wiarę w sprawiedliwość

numer 1651 - 16.02.2017
Nie wierzę już w to, że winni poniosą karę. Wielu poszkodowanych wciąż pozostaje bez pracy, a ci, którzy nas prześladowali, nadal piastują wysokie stanowiska – mówi „Codziennej” była urzędniczka Ministerstwa Zdrowia. Kobieta, podobnie jak ponad 130 innych osób, ma status pokrzywdzonej w śledztwie ws. mobbingu w resorcie, które toczy się już od niemal dwóch lat.

Wychodzenie z dołka

numer 1647 - 11.02.2017
ZDROWIE Daniny obywateli na rzecz publicznej ochrony zdrowia nie zostaną podniesione – zapewnił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Jednocześnie zapowiedział wzrost wydatków z budżetu państwa na ten cel. Ostatecznie – w perspektywie kilku lat – mają one wynieść 6 proc. PKB, a nie jak obecnie 4,5 proc.

Prokurator bada lekarza

numer 1645 - 09.02.2017
Skandal Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów prowadzi postępowanie w związku z podejrzeniem fałszowania dokumentacji medycznej w Szpitalu Czerniakowskim w Warszawie. Śledczy podjęli działania po publikacjach „Codziennej” obnażających patologię w tej stołecznej lecznicy.

Największy karambol w historii

numer 1634 - 27.01.2017
Ponad 30 rannych, w tym pięciu ciężko, zniszczonych prawie 80 samochodów, niektóre doszczętnie. To bilans karambolu na autostradzie A1 koło Piotrkowa Trybunalskiego. Wczorajszy gigantyczny wypadek był największym w dotychczasowej historii polskiej motoryzacji.

Pacjent z prywatnej przychodni do szpitala

numer 1632 - 25.01.2017
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie widzi problemu w tym, że pacjenci z prywatnych przychodni dyrektorów Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA trafiają bez kolejki na leczenie do tej publicznej placówki.

Żeby dzieci się rodziły

numer 1630 - 23.01.2017
ZDROWIE Już za kilka miesięcy pierwsze referencyjne ośrodki kompleksowego leczenia niepłodności przyjmą pary, które dotąd bezskutecznie starały się o dziecko. Program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce ma skutecznie zastąpić realizowany przez poprzedni rząd program in vitro.

​Pacjenci proszą o szansę na dłuższe życie

numer 1627 - 19.01.2017
ZDROWIE Chorzy w zaawansowanym stadium raka jelita grubego mogliby żyć dłużej. Nie trzeba nowych leków, wystarczy wdrożyć zmiany w systemie leczenia tego nowotworu i wcześniej wprowadzić odpowiednie terapie. W tej sprawie chorzy apelują do ministra zdrowia.

Lekarz bada komputer

numer 1625 - 17.01.2017
Zostałem potraktowany przez sąd jak terrorysta – żali się Paweł Lesiak. Sąd nakazał udostępnić komputery jemu oraz jego pracodawcy, bo… mężczyzna ujawnił nieprawidłowości w prowadzeniu dokumentacji medycznej oraz krytycznie oceniał działania jednego ze znanych lekarzy. 

Zmiana dyrektora szpitala po publikacji „Codziennej”

numer 1620 - 11.01.2017
Jest szansa na uzdrowienie sytuacji w Szpitalu Czerniakowskim. Po tym, jak „Codzienna”, „Gazeta Polska” i program „Koniec systemu” w TV Republika opublikowały materiały obnażające patologię w stołecznej lecznicy, nastąpiły zmiany w jej kierownictwie. Nieprawidłowościami zajęły się prokuratura oraz NFZ.

Sklep to nie apteka

numer 1618 - 09.01.2017
Czujesz, że chwyta cię przeziębienie, a nie możesz skorzystać z porady lekarza? Po leki idź lepiej do apteki. Ze sklepów znikną niektóre z medykamentów. Te, które pozostaną, będą jedynie w małych opakowaniach. Ministerstwo Zdrowia przygotowało nowe rozporządzenie ograniczające asortyment leków dostępnych bez recepty w obrocie pozaaptecznym.

​Śledczy prześwietlą Szpital Czerniakowski

numer 1617 - 07.01.2017
Prokuratura zajmie się podejrzeniem o fałszowanie dokumentacji medycznej w Szpitalu Czerniakowskim w Warszawie. Śledczy podejmą działania po tym, jak „Codzienna”, „Gazeta Polska” i program „Koniec systemu” w TV Republika opublikowały materiały obnażające patologię w tej stołecznej lecznicy. W sprawę są zaangażowani znani lekarze.

W poszukiwaniu Dzieciątka Jezus

numer 1602 - 19.12.2016
Za kilka dni święta Bożego Narodzenia. Czas zakupów i przygotowań w pełni. Sklepy są pełne choinek, bombek, lampek, reniferów, mikołajów. Jednak figurkę Dzieciątka Jezus trudno znaleźć nawet ze świecą. – To wynik laicyzacji, rugowania religii z przestrzeni publicznej – ocenia dominikanin ojciec Stanisław Tasiemski.

Celnik przymyka oko, bo się boi

numer 1600 - 16.12.2016
SPRAWIEDLIWOŚĆ Funkcjonariusze boją się informować o nieprawidłowościach w Służbie Celnej. Obawiają się utraty pracy – alarmuje związek zawodowy Celnicy PL. Apelują do wicepremiera i ministra finansów Mateusza Morawieckiego o objęcie skuteczną ochroną osób składających zawiadomienia o łamaniu prawa lub podejrzeniu popełnienia przestępstwa. 

Nie ma winnych, wszyscy święci

numer 1596 - 12.12.2016
PO PUBLIKACJI „CODZIENNEJ” Nikt nie chce wziąć odpowiedzialności za nieprawidłowości w Szpitalu Czerniakowskim ujawnione przez „GP”, „Codzienną” i program „Koniec systemu” w TV Republika. Władze miasta, które są organem założycielskim lecznicy, zrzucają winę na Warszawski Uniwersytet Medyczny. Uniwersytet tłumaczy, że to sprawa szpitala i miasta.

Sprawa profesora Wardyna do wyjaśnienia

numer 1592 - 07.12.2016
Mazowiecki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia podjął działania sprawdzające w Szpitalu Czerniakowskim w Warszawie. A wszystko po naszej publikacji „Prywatna klinika w państwowym szpitalu”. Opisaliśmy w niej, jak wzorcowy pododdział chorób wewnętrznych w stolicy został zmieniony w prywatną klinikę.

Prywatna klinika w państwowym szpitalu

numer 1591 - 06.12.2016
Wzorcowy pododdział chorób wewnętrznych w Szpitalu Czerniakowskim w Warszawie jest traktowany jak prywatna klinika. Trafiają do niego pacjenci prosto z Ośrodka Diagnostyki i Informacji Medycznej Noble Medicine prof. Kazimierza Wardyna. Niepotrzebne są skierowania, nie ma oczekiwania w wielomiesięcznej kolejce.

Coraz dłuższe kolejki do lekarzy

numer 1582 - 25.11.2016
Narodowy Fundusz Zdrowia radzi sobie coraz gorzej z zapewnieniem Polakom szybkiego i powszechnego dostępu do publicznej opieki zdrowotnej. Pacjenci czekają w coraz dłuższych kolejkach do specjalistów i na przyjęcie do szpitala, mimo że Fundusz dysponuje coraz większymi środkami.

Urzędnik celny pod specjalną ochroną

numer 1582 - 25.11.2016
KADRY Szefostwo Służby Celnej (SC) chroni urzędnika. Mimo że jest on oskarżony o mobbing, a jego proces zaczyna się w przyszły czwartek, wciąż pełni on swoje obowiązki w kierownictwie SC. Ministerstwo Finansów, któremu podlega służba, czeka na wyrok sądu.