Wojciech Kamiński

Szkoła tolerancji

numer 1794 - 07.08.2017
W niewielkiej miejscowości Stróże k. Nowego Sącza powstaje Narodowy Ośrodek Autyzmu. Choć oficjalne rozpoczęcie budowy odbyło się zaledwie przed dwoma miesiącami, już stoją ściany budynku, w którym zamieszka ponad 40 osób dotkniętych autyzmem.

Ochronić prawa obywateli

numer 1791 - 03.08.2017
Musimy ochronić naszych obywateli przed roszczeniami dawnych mieszkańców Warmii i Mazur, którzy wyemigrowali do Niemiec, a teraz domagają się zwrotu pozostawionych nieruchomości – mówi „Codziennej” poseł PiS-u Iwona Arent. Informuje, że jest wstępny projekt ustawy, która ureguluje te sprawy.

Do grobowej deski

numer 1789 - 01.08.2017
Firma windykacyjna ścigała dłużnika, aż ten zmarł. Łowcy długów nie odpuszczali, choć wiedzieli, że ich „klient” jest poważnie chory. Teraz rodzina zmarłego domaga się sprawiedliwości wobec windykatorów. Sprawa trafiła do prokuratury. 

Rejestr zamiast wnuczka

numer 1783 - 25.07.2017
Starsi ludzie muszą uważać na oszustów, którzy wyłudzają pieniądze, podając się za bliskie osoby, a prowadzący stowarzyszenia czy drobne firmy na naciągaczy pobierających opłaty za wpis do rejestrów gospodarczych. 

Nie rzucim ziemi…

numer 1781 - 22.07.2017


Niemieccy spadkobiercy tzw. późnych przesiedleńców nie dostaną odszkodowania za mienie porzucone w Polsce. Sąd Apelacyjny w Białymstoku oddalił ich apelację w sprawie zadośćuczynienia za nieruchomości pozostawione w Polsce przez Marię Murawską.

Stworzyć dzieciom prawdziwy dom

numer 1745 - 09.06.2017
W Polsce jest 1700 wolnych miejsc w rodzinach zastępczych. – Jesteśmy w stanie zabrać wszystkie dzieci z domów małego dziecka i przyjąć je w rodzinach zastępczych – deklarują osoby prowadzące rodziny zastępcze. Jednak żeby było to możliwe, konieczne są zmiany w organizacji i finansowaniu pomocy rodzinom.


Przegrana wojna z dopalaczami

numer 1741 - 05.06.2017
Państwo jest bezsilne wobec handlarzy dopalaczami. Służby sanitarne nie mają ani sił, ani środków na kontrole. Bandyci sprzedający trujące specyfiki drwią z prawa, nie płacą nakładanych na nich kar, a młodzi ludzie umierają – tak wygląda wojna z dopalaczami, którą w świetle fleszy ogłosił jeszcze premier Donald Tusk.

Leczenie otyłości podatkiem

numer 1740 - 03.06.2017
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca Polsce m.in. dodatkowe opodatkowanie produktów żywnościowych zawierających duże ilości tłuszczów, cukru i soli, a zniesienie podatków, którymi są obłożone warzywa i owoce. Ma to pomóc w walce z otyłością, która w Polsce ma charakter epidemii.

Leczą źle, bo się opłaca

numer 1738 - 01.06.2017
Zakładom Opieki Zdrowotnej bardziej opłaca się leczyć chorych na raka prostaty przy zastosowaniu radioterapii, choć urolodzy i onkolodzy uważają, że dużo lepsze rezultaty daje leczenie chirurgiczne. Radioterapia jest trzy razy lepiej wyceniana przez NFZ niż prosektomia.


​Skandaliczny wyrok na drukarza

numer 1735 - 29.05.2017
SPRAWIEDLIWOŚĆ Pracownik drukarni z Łodzi został skazany prawomocnym wyrokiem przez sąd, bo odmówił wykonania banera reklamującego konferencję propagującą zachowania homoseksualne. Sąd Okręgowy w Łodzi w rozprawie odwoławczej utrzymał w mocy wyrok skazujący pracownika drukarni, a sędzia w uzasadnieniu powoływał się na… papieża Franciszka!

Będzie katastrofa humanitarna w Polsce?

numer 1732 - 25.05.2017
Udar mózgu jest jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce. Choroba ta przybiera postać epidemii, i to nie tylko w naszym kraju. Według prognoz zaprezentowanych w międzynarodowym raporcie „Udary mózgu: skala problemu” w ciągu najbliższych 20 lat można się spodziewać niemal 35-procentowego wzrostu całościowej liczby udarów w UE.

Piękny uśmiech dziecka

numer 1728 - 20.05.2017

Ministerstwo Zdrowia wypowiada walkę próchnicy wśród dzieci. Resort rozszerza zakres refundowanych usług stomatologicznych dla najmłodszych. Przygotował nowelizację rozporządzenia w tej sprawie.


Innowacje medyczne w folwarku

numer 1723 - 15.05.2017
Badania nad nowymi metodami leczenia, diagnostyka i terapia w przyjaznym środowisku. Wszystko w jednym miejscu. W Folwarku Pszczew (woj. lubuskie) ma powstać nowoczesne centrum badawczo-rozwojowe spersonalizowanych metod leczenia chorób cywilizacyjnych.

Jej Mount Everest

numer 1722 - 13.05.2017
Wejście po schodach wymaga od nich niemal tyle samo wysiłku, co dla zdrowych wspinaczka na wysoki górski szczyt. Czasami nawet muszą korzystać z aparatu tlenowego. Życie chorych na nadciśnienie płucne może uratować jak najwcześniej postawiona diagnoza. Niestety, wielu lekarzy nie potrafi rozpoznać tej choroby.

To nie „Lot nad kukułczym gniazdem”

numer 1716 - 06.05.2017
8 mln Polaków cierpi na różnego rodzaju problemy psychiczne. Chorzy mają utrudniony dostęp do terapii, brakuje lekarzy i wyspecjalizowanego personelu medycznego, dominuje przestarzały system leczenia, w którym cierpiący są izolowani w szpitalach. Jednak najgorsza jest stygmatyzacja i wykluczenie społeczne.

Szarpanie i wyzwiska to nie mobbing

numer 1714 - 04.05.2017
Naruszano naszą nietykalność cielesną, wulgarnie wyzywano, łamano prawa pracownicze, a prokuratura uznała, że nie doszło do mobbingu – mówi jedna z byłych urzędniczek Ministerstwa Zdrowia. Poszkodowani pracownicy złożyli zażalenie do sądu na postanowienie prokuratury w tej sprawie.

Ministrze, uratuj dzieci

numer 1704 - 20.04.2017
U 11-letniego Maksima udało się spowolnić rozwój dystrofii mięśniowej Duchenne’a. To m.in. efekt terapii, którą przechodzi w ramach badań klinicznych nowego lekarstwa. Niestety testy się kończą, a lek nie uzyskał rekomendacji do refundacji. Rodzice dzieci chorych na dystrofię apelują do ministra zdrowia, aby jednak wpisał specyfik na listę leków refundowanych.

Choroba nie musi boleć

numer 1702 - 18.04.2017
Koniec z dyskryminacją osób cierpiących z powodu przewlekłego bólu. Każdy – nie tylko chory onkologicznie czy terminalnie – ma prawo do leczenia bólu. Od połowy przyszłego tygodnia zaczyna obowiązywać nowelizacja ustawy o prawach pacjenta, która gwarantuje pomoc cierpiącym.

Niewierny Tomasz pod krzyżem

numer 1700 - 14.04.2017
„Boże mój, Boże, czemuś mnie opuścił” – woła umierający Jezus. U jego stóp lamentuje Maryja. Z tłumu gapiów padają ostatnie złorzeczenia pod adresem skazańca. Za chwilę zdejmą go z krzyża i przeniosą na miejsce pochówku. Pielgrzymi, którzy przyjechali do Górki Klasztornej, by przeżyć Pasję, stoją w milczeniu. Wielu z nich ma łzy w oczach.

Żeby było tak, jak było. Tradycyjnie

numer 1696 - 10.04.2017
Robiłam ją dwa tygodnie. Kosztowała mnie sporo pracy – mówi Elżbieta Rzodkiewicz i z dumą prezentuje swoją palmę. Chwilę później ustawia się z nią przed drewnianym kościółkiem do poświęcenia. Choć w skansenie w Sierpcu na Mazowszu już od lat odbywają się konkursy palm, to są one mniej znane niż np. te kurpiowskie.