Wojciech Kamiński

Nie ma pieniędzy na niepełnosprawnych

numer 1979 - 19.03.2018
Niepełnosprawni w Otwocku czekają po kilka lat na przyjęcie do Warsztatów Terapii Zajęciowej. – Stworzyliśmy nowe miejsca, ale władze powiatu oferują finansowanie zaledwie na poziomie 10 proc. naszych potrzeb. Resztę mamy zdobyć sami – mówi Paweł Zawada, dyrektor WTZ-etu.

Żyć godnie

numer 1977 - 16.03.2018
Pan Jan Rędaszka i jego żona Marianna od niemal pół wieku walczą o zdrowie i godne warunki życia dla swojego niepełnosprawnego syna Roberta. Zaczęło się od nieprawidłowej diagnozy, leczenia w złym kierunku, w końcu doszło do przerwania terapii. Potem była tułaczka po urzędach i pukanie do drzwi najważniejszych osób w państwie.

Chorzy drugiej kategorii

numer 1972 - 10.03.2018
Mogliby normalnie żyć, pracować, nie obawiając się kolejnych ataków, jednak wielu z nich wciąż funkcjonuje w atmosferze zagrożenia. Boją się, że napad padaczkowy wydarzy się właśnie dziś, w najmniej odpowiedniej chwili.

Organizatorzy antysemickich czystek potępieni

numer 1970 - 08.03.2018
Wczoraj senacka komisja ustawodawcza jednogłośnie opowiedziała się w środę za tym, żeby Izba Wyższa przyjęła uchwałę ws. 50. rocznicy Marca ’68 o treści zgodnej z uchwałą przyjętą przez Sejm. Wkrótce ostateczne głosowanie w Senacie.

Lekarstwo na ból duszy

numer 1960 - 24.02.2018
ZDROWIE Depresja jest coraz powszechniejszym problemem. Każdego roku – tylko w ramach podstawowej opieki zdrowotnej – lekarze udzielają porad około pół miliona pacjentom, u których rozpoznano depresję zasadniczą. Specjaliści podkreślają, że to tylko wierzchołek góry lodowej.

Ułatwienie dla dużej rodziny

numer 1924 - 13.01.2018
Polityka prorodzinna To nie tylko dobra wiadomość dla zapominalskich, ale przede wszystkim ułatwienie dla rodziców wychowujących przynajmniej troje dzieci. Idąc po zakupy czy wybierając się na ferie, nie muszą się martwić o to, czy zabrali ze sobą kartę dużej rodziny zapewniającą im zniżki. Mogą mieć ją w swoim mobilnym telefonie.

​Fundusz zapłaci za powikłanie

numer 1899 - 11.12.2017
ZDROWIE Nie chcemy zostawić rodziców, u których dziecka doszło do działania niepożądanego związanego z obowiązkowym szczepieniem – mówi Marek Posobkiewicz, główny inspektor sanitarny. Dlatego powstanie fundusz, który w takich wypadkach będzie wypłacał specjalne świadczenia – maksymalnie do 70 tys. zł.

Kosztowna epidemia

numer 1878 - 16.11.2017
ZDROWIE Niewydolność serca zabija częściej niż rak
Niewydolność serca to już prawdziwa plaga. Choroba ta zabija co roku ok. 60 tys. osób. Co drugi pacjent z niewydolnością serca, który opuścił szpital, nie przeżywa nawet pięciu lat. 

Urzędnicy przekładają papiery, a chorzy umierają

numer 1869 - 04.11.2017
ZDROWIE Choć już we wrześniu minister zdrowia zdecydował o wpisaniu na listę leków refundowanych Ibrutinibu, nowoczesnego specyfiku na przewlekłą białaczkę limfocytową, to pacjenci wciąż czekają na wdrożenie go do terapii.

​Jak radiologia, to tylko w Warszawie

numer 1866 - 31.10.2017
ZDROWIE Międzynarodowe Centrum Onkologii Affidea w Otwocku przegrało konkurs NFZ-etu na świadczenie radioterapii, choć jego oferta była niższa o 10 proc. od konkurenta – Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Fundusz odpowiada, że przeważyły względy dotyczące jakości usług medycznych.

Udar mózgu nie wybiera

numer 1864 - 28.10.2017
Średnio co osiem minut jeden mieszkaniec Polski doznaje udaru mózgu. To trzecia przyczyna zgonów w kraju. Co roku udar zabiera 30 tys. osób. Ta choroba nie wybiera, dotyka osób w różnym wieku, także młodych. Może się pojawić niezauważona. 

​Skuteczniejsza walka z rakiem

numer 1863 - 27.10.2017
ZDROWIE To dobra wiadomość dla mężczyzn cierpiących na raka prostaty. Od przyszłego miesiąca poszerzy się program lekowy dla pacjentów onkologicznych z przerostem gruczołu krokowego. Możliwe będzie zastosowanie nowoczesnych leków jeszcze przed włączeniem chemioterapii.  

Odszkodowanie za powikłanie

numer 1859 - 23.10.2017
ZDROWIE U twojego dziecka nastąpiły powikłania po szczepieniach? Będzie ono miało prawo do szczególnej opieki zdrowotnej, w tym hospitalizacji, a ty dostaniesz odszkodowanie do 70 tys. zł.

Morderczy kataklizm z zachodu

numer 1846 - 07.10.2017
Łamał drzewa jak zapałki, pozrywał dachy z budynków, rzucał je z taką łatwością, jakby były z tektury, przesuwał samochody niczym dziecko zabawki, rwał linie elektryczne oraz trakcje kolejowe. Choć orkan „Ksawery” szalał tylko kilka godzin, zdołał zabić dwoje ludzi. Rany odniosło niemal 40 osób.

​Zmienić raka w chorobę przewlekłą

numer 1834 - 23.09.2017

ZDROWIE W Polsce wciąż brakuje nowoczesnego leczenia dla chorych na szpiczaka plazmocytowego. Tymczasem w innych krajach europejskich od czterech lat stosuje się innowacyjne leki, które sprawiają, że rak ten nie jest już chorobą śmiertelną, lecz stał się przewlekłą. 

Pilne wezwanie do pomagania innym

numer 1829 - 18.09.2017

SPOŁECZEŃSTWO Potrzeba wolontariuszy do Szlachetnej Paczki. Jeżeli nie znajdą się osoby, które zechcą poświęcić swój wolny czas, aż 15 tys. polskich rodzin zostanie pozbawionych pomocy – alarmują organizatorzy corocznej akcji charytatywnej.

Lepiej zadbać o sercowe sprawy

numer 1828 - 16.09.2017

Połowa pacjentów nie przeżywa nawet pięciu lat po zawale lub poważnych operacjach kardiologicznych. Powód? Długie oczekiwanie na rehabilitację, brak konsultacji kardiologicznych, a także lekceważenie zaleceń lekarzy. Kardiolodzy apelują o jak najszybsze wdrożenie opieki kompleksowej nad chorymi.

​Niekoniecznie na zdrowie

numer 1823 - 11.09.2017
ZDROWIE Mamo, kup mi lizaka – prosi w aptece matkę mała dziewczynka. Aptekarka podaje dziecku lizaka z witaminami. Uradowana dziewczynka krzyczy: „Mamo, teraz będę bardziej odporna”. Aptekarka z uśmiechem odpowiada: „Po jednym lizaku na pewno nie”. Matka dziecka kupuje następne.


​Wyleczyć raka i urodzić dziecko

numer 1818 - 05.09.2017
ZDROWIE Kobiety w ciąży, u których zdiagnozowano raka, nie muszą już wybierać między życiem swoim a dziecka. W większości wypadków mogą być leczone, a dziecko może przyjść na świat zdrowe. Problem polega na tym, że nie wiedzą o tym niektórzy lekarze oraz chore mamy. Sytuację tę mają zmienić standardy postępowania diagnostyczno-terapeutycznego przygotowane przez specjalistów.

Skrzywienie pierwszaków

numer 1817 - 04.09.2017
Dziś pierwszoklasiści pomaszerowali po raz pierwszy do szkoły. Od jutra wielu z nich poniesie na plecach tornistry wyładowane ponad ich siły. Lekarze zwracają uwagę, że w przyszłości odbije się to na ich zdrowiu.