Wojciech Kamiński

Stworzyć dzieciom prawdziwy dom

numer 1745 - 09.06.2017
W Polsce jest 1700 wolnych miejsc w rodzinach zastępczych. – Jesteśmy w stanie zabrać wszystkie dzieci z domów małego dziecka i przyjąć je w rodzinach zastępczych – deklarują osoby prowadzące rodziny zastępcze. Jednak żeby było to możliwe, konieczne są zmiany w organizacji i finansowaniu pomocy rodzinom.


Przegrana wojna z dopalaczami

numer 1741 - 05.06.2017
Państwo jest bezsilne wobec handlarzy dopalaczami. Służby sanitarne nie mają ani sił, ani środków na kontrole. Bandyci sprzedający trujące specyfiki drwią z prawa, nie płacą nakładanych na nich kar, a młodzi ludzie umierają – tak wygląda wojna z dopalaczami, którą w świetle fleszy ogłosił jeszcze premier Donald Tusk.

Leczenie otyłości podatkiem

numer 1740 - 03.06.2017
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca Polsce m.in. dodatkowe opodatkowanie produktów żywnościowych zawierających duże ilości tłuszczów, cukru i soli, a zniesienie podatków, którymi są obłożone warzywa i owoce. Ma to pomóc w walce z otyłością, która w Polsce ma charakter epidemii.

Leczą źle, bo się opłaca

numer 1738 - 01.06.2017
Zakładom Opieki Zdrowotnej bardziej opłaca się leczyć chorych na raka prostaty przy zastosowaniu radioterapii, choć urolodzy i onkolodzy uważają, że dużo lepsze rezultaty daje leczenie chirurgiczne. Radioterapia jest trzy razy lepiej wyceniana przez NFZ niż prosektomia.


​Skandaliczny wyrok na drukarza

numer 1735 - 29.05.2017
SPRAWIEDLIWOŚĆ Pracownik drukarni z Łodzi został skazany prawomocnym wyrokiem przez sąd, bo odmówił wykonania banera reklamującego konferencję propagującą zachowania homoseksualne. Sąd Okręgowy w Łodzi w rozprawie odwoławczej utrzymał w mocy wyrok skazujący pracownika drukarni, a sędzia w uzasadnieniu powoływał się na… papieża Franciszka!

Będzie katastrofa humanitarna w Polsce?

numer 1732 - 25.05.2017
Udar mózgu jest jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce. Choroba ta przybiera postać epidemii, i to nie tylko w naszym kraju. Według prognoz zaprezentowanych w międzynarodowym raporcie „Udary mózgu: skala problemu” w ciągu najbliższych 20 lat można się spodziewać niemal 35-procentowego wzrostu całościowej liczby udarów w UE.

Piękny uśmiech dziecka

numer 1728 - 20.05.2017

Ministerstwo Zdrowia wypowiada walkę próchnicy wśród dzieci. Resort rozszerza zakres refundowanych usług stomatologicznych dla najmłodszych. Przygotował nowelizację rozporządzenia w tej sprawie.


Innowacje medyczne w folwarku

numer 1723 - 15.05.2017
Badania nad nowymi metodami leczenia, diagnostyka i terapia w przyjaznym środowisku. Wszystko w jednym miejscu. W Folwarku Pszczew (woj. lubuskie) ma powstać nowoczesne centrum badawczo-rozwojowe spersonalizowanych metod leczenia chorób cywilizacyjnych.

Jej Mount Everest

numer 1722 - 13.05.2017
Wejście po schodach wymaga od nich niemal tyle samo wysiłku, co dla zdrowych wspinaczka na wysoki górski szczyt. Czasami nawet muszą korzystać z aparatu tlenowego. Życie chorych na nadciśnienie płucne może uratować jak najwcześniej postawiona diagnoza. Niestety, wielu lekarzy nie potrafi rozpoznać tej choroby.

To nie „Lot nad kukułczym gniazdem”

numer 1716 - 06.05.2017
8 mln Polaków cierpi na różnego rodzaju problemy psychiczne. Chorzy mają utrudniony dostęp do terapii, brakuje lekarzy i wyspecjalizowanego personelu medycznego, dominuje przestarzały system leczenia, w którym cierpiący są izolowani w szpitalach. Jednak najgorsza jest stygmatyzacja i wykluczenie społeczne.

Szarpanie i wyzwiska to nie mobbing

numer 1714 - 04.05.2017
Naruszano naszą nietykalność cielesną, wulgarnie wyzywano, łamano prawa pracownicze, a prokuratura uznała, że nie doszło do mobbingu – mówi jedna z byłych urzędniczek Ministerstwa Zdrowia. Poszkodowani pracownicy złożyli zażalenie do sądu na postanowienie prokuratury w tej sprawie.

Ministrze, uratuj dzieci

numer 1704 - 20.04.2017
U 11-letniego Maksima udało się spowolnić rozwój dystrofii mięśniowej Duchenne’a. To m.in. efekt terapii, którą przechodzi w ramach badań klinicznych nowego lekarstwa. Niestety testy się kończą, a lek nie uzyskał rekomendacji do refundacji. Rodzice dzieci chorych na dystrofię apelują do ministra zdrowia, aby jednak wpisał specyfik na listę leków refundowanych.

Choroba nie musi boleć

numer 1702 - 18.04.2017
Koniec z dyskryminacją osób cierpiących z powodu przewlekłego bólu. Każdy – nie tylko chory onkologicznie czy terminalnie – ma prawo do leczenia bólu. Od połowy przyszłego tygodnia zaczyna obowiązywać nowelizacja ustawy o prawach pacjenta, która gwarantuje pomoc cierpiącym.

Niewierny Tomasz pod krzyżem

numer 1700 - 14.04.2017
„Boże mój, Boże, czemuś mnie opuścił” – woła umierający Jezus. U jego stóp lamentuje Maryja. Z tłumu gapiów padają ostatnie złorzeczenia pod adresem skazańca. Za chwilę zdejmą go z krzyża i przeniosą na miejsce pochówku. Pielgrzymi, którzy przyjechali do Górki Klasztornej, by przeżyć Pasję, stoją w milczeniu. Wielu z nich ma łzy w oczach.

Żeby było tak, jak było. Tradycyjnie

numer 1696 - 10.04.2017
Robiłam ją dwa tygodnie. Kosztowała mnie sporo pracy – mówi Elżbieta Rzodkiewicz i z dumą prezentuje swoją palmę. Chwilę później ustawia się z nią przed drewnianym kościółkiem do poświęcenia. Choć w skansenie w Sierpcu na Mazowszu już od lat odbywają się konkursy palm, to są one mniej znane niż np. te kurpiowskie.

Depresja to nie wstyd

numer 1690 - 03.04.2017
Aż co szósta osoba cierpiąca na depresję w ogóle nie podejmuje terapii. Nieleczona depresja nierzadko prowadzi do samobójstwa. Wśród młodych osób jest jedną z głównych przyczyn zgonów – alarmują lekarze.

Drukarz skazany za odmowę wykonania homobanera

numer 1689 - 01.04.2017
To nie żart primaaprilisowy. Wczoraj sąd w Łodzi skazał pracownika drukarni, bo odmówił wykonania banera reklamującego konferencję propagującą zachowania homoseksualne. To już drugi wyrok wydany na drukarza.

Epidemia otyłych dzieci w Polsce

numer 1687 - 30.03.2017
Koniec z reklamami niezdrowej żywności skierowanymi do dzieci. Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że zakaz obejmie emisję spotów zachęcających najmłodsze dzieci do kupowania i spożywania słodyczy, słodzonych napojów, słonych przekąsek oraz fast foodów.

Luksusy nie dla wszystkich

numer 1682 - 24.03.2017
Jerzy Sypniewski z Piotrkowa Trybunalskiego ma niewydolność serca. Lekarze wszczepili mu stymulator i założyli specjalne urządzenie pozwalające na zdalne monitorowanie jego stanu zdrowia. Do specjalisty jeździ tylko dwa razy w roku. Niewielu pacjentów może korzystać z takich „luksusów” – urządzenie nie jest refundowane.

Reklamy napędzają konsumpcję leków

numer 1678 - 20.03.2017
Ta gra toczy się o naprawdę wielkie pieniądze. Przemysł farmaceutyczny szacuje, że zakaz reklamy leków sprzedawanych bez recepty i suplementów diety spowoduje spadek wartości produkcji o 1,7 mld zł rocznie. Lekarze nie wierzą w te prognozy i podkreślają, że podniesie to bezpieczeństwo zdrowotne obywateli.