Tomasz P. Terlikowski

​Powód ważniejszy niż obietnice

numer 1984 - 24.03.2018
Bez wątpienia obywatelski projekt zakazujący zabijania niepełnosprawnych dzieci jest dla PiS-u kłopotem, na którym można politycznie stracić. Jednak jeśli chce się zachować wierność chrześcijańskim korzeniom, złożonym obietnicom, nie ma wyjścia – trzeba aborcji eugenicznej zakazać. Dotrzymywanie obietnic jest jednak przyczyną wtórną.

Stephen Hawking, nauka i istnienie Boga

numer 1978 - 17.03.2018
Śmierć jednego z najciekawszych astrofizyków i fizyków teoretycznych Stephena Hawkinga (człowieka ciężko chorego, któremu wróżono śmierć znacząco przed 30. rokiem życia, a który przeżył o wiele dłużej) postawiła po raz kolejny pytania o istnienie Boga, a konkretniej o to, czy nauka ma w tej sprawie jakikolwiek autorytet.

Ciężka choroba duszy

numer 1960 - 24.02.2018
Uwaga, uwaga, będę chwalił PiS i Jarosława Kaczyńskiego, a znowu tak często mi się to nie zdarza. Będę chwalił za to, że w apogeum wojny informacyjnej z Polską, gdy głowy komentatorów rozgrzane są do czerwoności i pada wiele głupich słów, prezes i jego partia zachowują wiele zdrowego rozsądku. O czym mówię?

​Promocja aborcji nie ukoi sumienia

numer 1954 - 17.02.2018
Okładka „Wysokich Obcasów” z trzema feministkami w koszulkach z hasłem „aborcja jest ok” to kolejne przekroczenie granic przez koncern z Czerskiej. Po tym, jak przekonywali, że aborcja jest koniecznym, choć strasznym dla kobiety i dziecka „zabiegiem”, teraz nadszedł czas przekonywania, że jest ona OK, bo wszystko, co wybiera kobieta, jest OK.

Duma i wstyd

numer 1948 - 10.02.2018
Cieszę się, że zarówno polski premier, jak i minister spraw zagranicznych nie ulegają histerii i broniąc rzeczowo i wytrwale dobrego imienia Polski, są w stanie się przyznać również do udziału Polaków w czynach haniebnych.

Twarda lekcja polityki

numer 1942 - 03.02.2018
To, co się ostatnio dzieje wokół Polski, jest twardą lekcją polityki zagranicznej. Albo dobrze ją odrobimy, albo przegramy naszą przyszłość. Naszą reakcją nie może być ani użalanie się nad sobą, ani odpowiadanie na niewątpliwy antypolonizm antysemityzmem, lecz uświadomienie sobie twardych reguł gry w polityce międzynarodowej. A tu nie ma sentymentów, są interesy.

Przesłanie chrześcijańskiego polityka

numer 1914 - 30.12.2017
Warto wsłuchać się w słowa, które z okazji Bożego Narodzenia do rodaków skierował Viktor Orbán. To słowa, których Europejczycy, w tym Polacy, naprawdę potrzebują. Przypominające, na czym opiera się nasza kultura, że mamy prawo i obowiązek jej bronić. „Musimy chronić chrześcijańską kulturę” – podkreślił węgierski premier.

Jeszcze o rechrystianizacji

numer 1910 - 23.12.2017
Rechrystianizacja jako priorytet rządu premiera Mateusza Morawieckiego została już obśmiana i skrytykowana na wszystkie możliwe sposoby, a jednak… trzeba powiedzieć, że jest to po prostu dobry pomysł. I dobrze, że polski premier zdecydował się (szkoda, że nie w swoim exposé, ale jedynie w wywiadzie dla telewizji Trwam) o nim powiedzieć. Dlaczego tak uważam? Odpowiedź jest prosta.

​Ghana daje przykład!

numer 1892 - 02.12.2017
Afryka, nie po raz pierwszy zresztą, daje w kwestiach obrony doktryny przykład Europie. Biskupi z Ghany wydali dokument w sprawie adhortacji papieskiej „Amoris laetitia”, a w nim ani słowa o osobach rozwiedzionych żyjących w ponownych związkach i dopuszczaniu ich do komunii świętej. Brawo Ghana!

​Ostatnia niedziela

numer 1880 - 18.11.2017
To już ostatnia możliwość, by wesprzeć walkę o życie niepełnosprawnych dzieci. W tę niedzielę w polskich kościołach (i w wielu cerkwiach, jako że akcję wsparł także prawosławny metropolita Warszawy i całej Polski Sawa) po raz ostatni zbierane będą podpisy pod projektem ustawy zakazującej aborcji eugenicznej, która dotyczy głównie dzieci z zespołem Downa.

Aktualna Fatima

numer 1852 - 14.10.2017
Wprawdzie rocznica ostatniego objawiania fatimskiego była wczoraj, ale warto do niego jeszcze wrócić. A powód jest niezmiernie prosty – podczas obchodów tejże rocznicy z ust pewnego amerykańskiego hierarchy padły znamienne słowa.

Zwycięstwo przez Maryję

numer 1846 - 07.10.2017
Na początku komunistycznej okupacji Polski umierający kardynał August Hlond zostawił Polakom testament, w którym prorokował: „Zwycięstwo, jeśli przyjdzie, przyjdzie przez Maryję”. Słowa te były punktem odniesienia zarówno dla prymasa Wyszyńskiego, jak i papieża Jana Pawła II. Ta diagnoza potwierdzała się w naszej historii wielokrotnie. Choćby dlatego warto z niej korzystać i dziś.

​Będzie dialog ws. „Amoris laetitia”?

numer 1840 - 30.09.2017
Po wielu miesiącach udawania, że nie ma problemu z „Amoris laetitia”, że interpretacja tego dokumentu jest oczywista, a każdy, kto ma inne zdanie, jest obstrukcjonistą i osobistym wrogiem papieża, coś drgnęło.

Niebezpieczne zmiany

numer 1834 - 23.09.2017
Reorganizacja Papieskiego Instytutu Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną oraz zastąpienie go nowym, który ma implementować treści adhortacji „Amoris laetitia” do praktyki i teologii, to kolejny sygnał zerwania z dotychczasową doktryną Kościoła. I na nic się zdadzą zapewnienia prowadzącego instytut abp.

Wstrząsające pożegnanie kard. Caffarry

numer 1828 - 16.09.2017


Każdy ma swoje Westerplatte

numer 1816 - 02.09.2017
1 września nieodmiennie przypomina, że wolność, niepodległość, dobrobyt nie są nam dane na zawsze i że każdy z nas musi walczyć o rzeczy najważniejsze. Nie zawsze o wolność, czasem o prawo do życia czy normalność, ale zawsze jest coś, o co powinno się walczyć. Przed laty z mocą mówił o tym św.

​Dziękuję, drodzy ubecy!

numer 1810 - 26.08.2017
Wiem, że ten tytuł brzmi szokująco, ale chciałem naprawdę podziękować byłym ubekom. Ich zapowiedź w serwisie Wirtualna Polska, że w odwecie za obniżenie im pensji zamierzają ujawnić kwity dotyczące homoseksualistów na prawicy, to doskonały dowód na to, że lewica jedynie gra tematem homoseksualistów, a nie troszczy się o nich. Dlaczego?

Autentyczna prawicowość

numer 1804 - 19.08.2017
Dwa dni temu Komitet Inicjatywy Ustawodawczej #ZatrzymajAborcję zawiadomił marszałka Sejmu o swoim powstaniu. Marszałek ma teraz dwa tygodnie na wydanie zgody na zbieranie podpisów. Projekt zmiany nie jest wielki i polega jedynie na wykreśleniu z dziś obowiązującej ustawy paragrafu dotyczącego zabijania dzieci niepełnosprawnych. Nie ma w nim nic o karaniu kobiet.

Światowy obrońca życia

numer 1781 - 22.07.2017


​Zwolennicy teokracji

numer 1775 - 15.07.2017