Tomasz P. Terlikowski

​Ghana daje przykład!

numer 1892 - 02.12.2017
Afryka, nie po raz pierwszy zresztą, daje w kwestiach obrony doktryny przykład Europie. Biskupi z Ghany wydali dokument w sprawie adhortacji papieskiej „Amoris laetitia”, a w nim ani słowa o osobach rozwiedzionych żyjących w ponownych związkach i dopuszczaniu ich do komunii świętej. Brawo Ghana!

​Ostatnia niedziela

numer 1880 - 18.11.2017
To już ostatnia możliwość, by wesprzeć walkę o życie niepełnosprawnych dzieci. W tę niedzielę w polskich kościołach (i w wielu cerkwiach, jako że akcję wsparł także prawosławny metropolita Warszawy i całej Polski Sawa) po raz ostatni zbierane będą podpisy pod projektem ustawy zakazującej aborcji eugenicznej, która dotyczy głównie dzieci z zespołem Downa.

Aktualna Fatima

numer 1852 - 14.10.2017
Wprawdzie rocznica ostatniego objawiania fatimskiego była wczoraj, ale warto do niego jeszcze wrócić. A powód jest niezmiernie prosty – podczas obchodów tejże rocznicy z ust pewnego amerykańskiego hierarchy padły znamienne słowa.

Zwycięstwo przez Maryję

numer 1846 - 07.10.2017
Na początku komunistycznej okupacji Polski umierający kardynał August Hlond zostawił Polakom testament, w którym prorokował: „Zwycięstwo, jeśli przyjdzie, przyjdzie przez Maryję”. Słowa te były punktem odniesienia zarówno dla prymasa Wyszyńskiego, jak i papieża Jana Pawła II. Ta diagnoza potwierdzała się w naszej historii wielokrotnie. Choćby dlatego warto z niej korzystać i dziś.

​Będzie dialog ws. „Amoris laetitia”?

numer 1840 - 30.09.2017
Po wielu miesiącach udawania, że nie ma problemu z „Amoris laetitia”, że interpretacja tego dokumentu jest oczywista, a każdy, kto ma inne zdanie, jest obstrukcjonistą i osobistym wrogiem papieża, coś drgnęło.

Niebezpieczne zmiany

numer 1834 - 23.09.2017
Reorganizacja Papieskiego Instytutu Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną oraz zastąpienie go nowym, który ma implementować treści adhortacji „Amoris laetitia” do praktyki i teologii, to kolejny sygnał zerwania z dotychczasową doktryną Kościoła. I na nic się zdadzą zapewnienia prowadzącego instytut abp.

Wstrząsające pożegnanie kard. Caffarry

numer 1828 - 16.09.2017


Każdy ma swoje Westerplatte

numer 1816 - 02.09.2017
1 września nieodmiennie przypomina, że wolność, niepodległość, dobrobyt nie są nam dane na zawsze i że każdy z nas musi walczyć o rzeczy najważniejsze. Nie zawsze o wolność, czasem o prawo do życia czy normalność, ale zawsze jest coś, o co powinno się walczyć. Przed laty z mocą mówił o tym św.

​Dziękuję, drodzy ubecy!

numer 1810 - 26.08.2017
Wiem, że ten tytuł brzmi szokująco, ale chciałem naprawdę podziękować byłym ubekom. Ich zapowiedź w serwisie Wirtualna Polska, że w odwecie za obniżenie im pensji zamierzają ujawnić kwity dotyczące homoseksualistów na prawicy, to doskonały dowód na to, że lewica jedynie gra tematem homoseksualistów, a nie troszczy się o nich. Dlaczego?

Autentyczna prawicowość

numer 1804 - 19.08.2017
Dwa dni temu Komitet Inicjatywy Ustawodawczej #ZatrzymajAborcję zawiadomił marszałka Sejmu o swoim powstaniu. Marszałek ma teraz dwa tygodnie na wydanie zgody na zbieranie podpisów. Projekt zmiany nie jest wielki i polega jedynie na wykreśleniu z dziś obowiązującej ustawy paragrafu dotyczącego zabijania dzieci niepełnosprawnych. Nie ma w nim nic o karaniu kobiet.

Światowy obrońca życia

numer 1781 - 22.07.2017


​Zwolennicy teokracji

numer 1775 - 15.07.2017


Histeria – narzędzie polityki

numer 1757 - 24.06.2017
Pomysł, by legalizować medyczną marihuanę, to niestety smutny przykład tego, jak nakręcana medialnie histeria psuje prawodawstwo. Tak się bowiem składa, że nie ma twardych dowodów na to, iż marihuana ma właściwości lecznicze, a mimo to od wielu miesięcy trwa histeria dotycząca konieczności jej natychmiastowej legalizacji.

​Lekcja z ks. Sowy

numer 1746 - 10.06.2017
Bywają takie rozmowy, których nie powinno się prowadzić, by potem nie trzeba było się wstydzić, gdy ujrzą światło dzienne. Niewątpliwie taką rozmową jest ta nagrana w restauracji Sowa i Przyjaciele z ks. Kazimierzem Sową w roli głównej.

​Współczesna Antygona

numer 1740 - 03.06.2017
Odkrycie, że Rosjanie (rzekomo pod „czujnym” okiem polskich polityków z PO) profanowali ciała ofiar katastrofy smoleńskiej – polskich oficerów, polityków, kapłanów, społeczników – sprawiło, że PO powoli zaczyna odsłaniać swój całkowity immoralizm, by nie powiedzieć zbydlęcenie. Wiem, że to mocna ocena. Ale powiedzmy zupełnie otwarcie: szacunek dla ciał zmarłych to absolutne minimum moralne.

Apel Franciszka do naukowców

numer 1728 - 20.05.2017
Piejący z zachwytu nad papieżem Franciszkiem lewicowcy i liberałowie prezentują bardzo fragmentaryczne podejście do jego słów i myśli. A tymczasem nauczanie Ojca Świętego wcale nie jest takie, jakby tego chciał i stara się głosić „postępowy” świat. Dowodem jest choćby niedawne spotkanie z osobami cierpiącymi na pląsawicę Huntingtona, bardzo poważną, dziedziczną chorobę neurologiczną.

Stolica Apostolska wkracza do akcji?

numer 1723 - 15.05.2017
To niewątpliwie krok w dobrym kierunku. Stolica Apostolska wkroczyła do akcji w kwestii eutanazistowskiego zaangażowania szpitali i ośrodków psychiatrycznych prowadzonych przez Zgromadzenie Braci Miłosierdzia.

Brawo prezydent Trump!

numer 1716 - 06.05.2017
Nie byłem – co zapewne czytelnicy „Gazety Polskiej Codziennie” pamiętają – szczególnym wielbicielem Donalda Trumpa, gdy ten był jeszcze kandydatem na prezydenta USA. Teraz jednak muszę powiedzieć, że się myliłem. Niezależnie bowiem od rozmaitych życiowych niedoskonałości i błędów nowy prezydent Stanów Zjednoczonych to człowiek, który dotrzymuje obietnic.

​Dziś może być inaczej

numer 1706 - 22.04.2017
Niewielu już zapewne to pamięta, ale na początku XXI w. skrajnie lewacki polityk José Luis Zapatero doszedł do władzy w Hiszpanii na skutek zamachów terrorystycznych przeprowadzonych przez islamistów. Politycznym muzułmanom udało się przekonać Hiszpanów, że… tylko skrajna lewica może ich uchronić przed kolejnymi zamachami.

Pamiętajmy o męczennikach

numer 1701 - 15.04.2017
Wielka Sobota, czas milczenia, oczekiwania, napięcia przed Zmartwychwstaniem to także czas pamięci o tych, którzy poświęcili życie dla Chrystusa. Jednym z nich był francuski ksiądz Jacques Hamel. Śmierć z rąk islamistów przyszła do niego w czasie odprawiania mszy św. Nie ma wątpliwości – był to mord religijny, rytualny, a kapłan oddał życie dla Chrystusa.