Ryszard Czarnecki

Ustawianie chłopca do bicia

numer 1758 - 26.06.2017
Piramidalną wręcz ilość bzdur można usłyszeć podczas debaty na temat imigrantów, a właściwie podczas debat, bo uczestniczę zarówno w dyskusjach w polskich mediach, jak też mediach zagranicznych i instytucjach międzynarodowych.


Imigranci – reakcja Danii

numer 1757 - 24.06.2017
Wydaje się, że niektóre państwa Europy Zachodniej i niektórzy politycy zaczynają już trzeźwieć, gdy chodzi o inwazję imigrantów spoza naszego kontynentu.

Kosowo – zapach Wielkiej Albanii?

numer 1752 - 19.06.2017
Jestem znów, po blisko dekadzie, w jedynym państwie w Europie, w którym ludność wywiesza flagi obcego kraju znacznie chętniej niż własne. W państwie, w którym flagi tegoż sąsiada wiszą w szkołach dużo częściej niż flagi swojego państwa. A to wszystko nie tylko toleruje, ale wręcz wspiera władza.


​Unia blefuje, hipokryci łżą

numer 1751 - 17.06.2017
To trzeba powiedzieć bardzo wyraźnie: Komisja Europejska nie ma żadnych instrumentów formalnoprawnych, aby ukarać jakikolwiek kraj za nieprzyjmowanie imigrantów. Dodajmy: przybyszów spoza Europy, obcych kulturowo. To, co do tej pory robi KE, to są typowe strachy na Lachy. To czysto polityczny szantaż, presja medialno-propagandowa. A może Polacy się ugną? Czesi złamią? Węgrzy pękną?

USA: obronność – tak, uchodźcy – nie

numer 1747 - 12.06.2017
Jeden z najbardziej znanych blogerów amerykańskich Milo Yiannopoulos, wielki orędownik Trumpa, a jednocześnie zadeklarowany homoseksualista, zacytował moją wypowiedź na temat konieczności obrony przed inwazją islamskich imigrantów. Zilustrował ją moim zdjęciem, doklejając czapkę z daszkiem (której nigdy nie noszę), z napisem: „Obey”.


​Brytyjska lekcja

numer 1746 - 10.06.2017
Warto wyciągnąć wnioski z brytyjskich wyborów. Rządzący od sześciu lat konserwatyści zachęceni sondażami rozpisali wcześniejsze wybory. Mieli nadzieję zwiększyć przewagę nad lewicą w Izbie Gmin i przedłużyć swoje rządy o co najmniej dwa lata. Gdy dwa miesiące temu premier Theresa May ogłosiła datę wyborów, miała 20 proc. przewagi nad Partią Pracy.

Przyczyny ataku na Polskę

numer 1741 - 05.06.2017
W wypadku relacji Unia Europejska–Polska warto uporządkować fakty oraz rozdzielić fakty właśnie od propagandowych nacisków i mitów.
Warto znać realną genezę antypolskiego i antyregionalnego szturmu.


​Polityka historyczna

numer 1740 - 03.06.2017
W Brukseli jest ulica Ignacego Mościckiego. Pięknie! Tyle że nawet jej mieszkańcy nie wiedzą, kim był. Nie ma żadnej tablicy z informacją, że jej patron przez 13 lat był prezydentem jednego z największych państw Europy. W mieście tym nie ma zaś ulicy Henryka Wieniawskiego – wielkiego polskiego skrzypka, który mieszkał w Brukseli, kupił tam dom i był profesorem miejscowego konserwatorium.

Siedem mitów o imigrantach

numer 1735 - 29.05.2017
Tragiczny zamach w Manchesterze – najkrwawszy w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej od zamachu w Londynie w 2005 r. – skłania do powiedzenia otwarcie kilku prawd, rozwiania mitów i stereotypów, natrętnie powtarzanych przez wiele osób funkcjonujących w życiu publicznym Polski.

​NATO i polski wzór

numer 1734 - 27.05.2017
Właśnie wracam z Waszyngtonu, gdzie podczas całodniowych rozmów w Kongresie USA znalazłem się w ogniu debaty budżetowej. Nie była to jedynie tradycyjna wojna Demokratów z Republikanami, ale przeciąganie liny pomiędzy republikańskim prezydentem Trumpem a jego własnym obozem politycznym.

Rozmowy o światowym krajobrazie politycznym

numer 1729 - 22.05.2017
Londyn, 22 marca br., pierwsze minuty po zamachu terrorystycznym. Były minister spraw zagranicznych w rządzie PO-PSL Radek Sikorski robi zdjęcia, aby za chwilę umieścić je na portalach społecznościowych.

Imigranci i szantaż ze strony UE

numer 1728 - 20.05.2017
Władze UE: Komisja Europejska i europarlament znów pogroziły, tym razem pięścią, a nie palcem, państwom, które nie chcą przyjąć imigrantów. Dodajmy, głównie imigrantów spoza Europy i głównie islamskich. Początkowo chodziło o tych, którzy przed dwoma laty nielegalnie dostali się do Włoch i Grecji.

Wyzwania i powroty

numer 1723 - 15.05.2017
Rząd Rzeczypospolitej musi walczyć o prawa Polaków mieszkających za kanałem La Manche, zwanym nie przypadkiem przez Brytyjczyków Kanałem Angielskim.

Amnezja Platformy

numer 1722 - 13.05.2017
Liderzy PO zachorowali na amnezję i nie pamiętają, jak nie tylko gardłowali za otwarciem Polski dla imigrantów spoza Europy, ale że takie decyzje w imieniu naszego kraju podejmowali na forum międzynarodowym. Ale jeśli nawet PO ma amnezję w sprawie polityki (pro)imigracyjnej, warto Polakom przypomnieć fakty. A te są następujące. Lipiec 2015 r. rząd p.o.

Lepszy Schulz niż Merkel?

numer 1717 - 08.05.2017
Fotografia na pierwszej stronie prestiżowego, wpływowego brytyjskiego dziennika „Financial Times” mówi wszystko. „Shake-hand” liderów Rosji i Niemiec. Władimir Władimirowicz Putin z przyklejonym uśmiechem, do którego pasuje jeszcze tylko jeden przymiotnik – fałszywy. Mowa ciała Angeli Merkel jest jednoznaczna: podaje rękę tak, aby w każdej chwili mogła ją z powrotem wyrwać.

​Polskie dzieła do Polski!

numer 1716 - 06.05.2017
Czasem zarzuca się rządowi dobrej zmiany, że otworzył zbyt wiele „frontów”. Zapomina się jednak, że jest tyle rzeczy niezrobionych lub spaskudzonych przez poprzedników, że aż dudni w uszach wołanie, by państwo polskie było aktywne i nadrabiało zaległości.

Europa państwa M.

numer 1714 - 04.05.2017
W maju Monsieur Macron, we wrześniu Frau Merkel – tak wygląda prawdopodobna lista zwycięzców wyborów w dwóch najważniejszych krajach Unii Europejskiej w 2017 r. W wypadku Niemki pasuje tu właśnie słowo „prawdopodobnie”. Jeśli zaś chodzi o Francuza, znacznie lepsze są inne: „niemal pewny”.

Rada dla Paryża

numer 1712 - 29.04.2017
Kandydat na prezydenta Francji Emmanuel Macron zapowiedział poparcie sankcji przeciwko Polsce. Ten młody i niedoświadczony jeszcze polityk jest jednak wciąż tylko kandydatem, a nie prezydentem. Gdy wygra wybory, należy się spodziewać, że elity gospodarcze, finansowe i przemysłowe V Republiki będą skłaniały go do bardziej pragmatycznego stanowiska.

Turkmenistan – ropa i samodzierżawie

numer 1707 - 24.04.2017
Lecąc do stolicy Turkmenistanu – Aszchabadu, myślę nad tym, co usłyszałem kiedyś w Brukseli od szefów delegacji jednoizbowego parlamentu Turkmenistanu. Nie owijali w bawełnę: Turcja i nasz kraj – mówili – to dwa państwa, ale jeden naród. Tak, kulturowe, językowe, historyczne, cywilizacyjne wpływy Ankary są tu przemożne i większe jednak niż Rosji.

​Armia rosyjskich hakerów

numer 1706 - 22.04.2017
Niepodległość to także bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo obywateli, bezpieczeństwo państwa. Pod koniec drugiej dekady XXI w. walka o bezpieczeństwo narodów rozstrzyga się nie tylko na tradycyjnym polu walki – rozstrzyga się także w internecie. Cyberbezpieczeństwo to kluczowe wyzwanie dla największych państw świata – także dla Polski.