Ryszard Czarnecki

​Hołd Polakom ratującym Żydów

numer 1984 - 24.03.2018
Dziś 74. rocznica zamordowania przez Niemców rodziny Ulmów za ukrywanie żydowskich sąsiadów. Ulmowie i ich siedmioro dzieci (Zofia Ulma spodziewała się siódmego dziecka) stali się symbolem dziesiątków tysięcy naszych rodaków, którzy zginęli, ukrywając Żydów.

Nowy rząd, stara koalicja

numer 1979 - 19.03.2018
W Republice Federalnej Niemiec powstał jednak czarno-czerwony, nowy stary rząd koalicji CDU-CSU-SPD, a nie szumnie zapowiadany gabinet koalicji „jamajskiej” CDU-CSU, czyli zieloni i liberałowie. Angela Merkel wyrównała rekord Konrada Adenauera oraz Helmuta Kohla i po raz czwarty została kanclerzem.

Choćby przyszło tysiąc totalsów…

numer 1978 - 17.03.2018
List 39 senatorów USA (zarówno rządzących Republikanów, jak i opozycyjnych Demokratów) do ich ministra skarbu, wspierający polski sprzeciw wobec budowy rosyjsko-niemieckiego Gazociągu Północnego, jest ciężkim ciosem dla totalnej opozycji w Polsce.

Italia plecami do Brukseli

numer 1973 - 12.03.2018
Wybory w trzecim co do wielkości kraju Unii Europejskiej potwierdziły ogólną tendencję na Starym Kontynencie – widmo eurosceptycyzmu krąży po Europie. Poprawiony bon mot Karola Marksa oddaje istotę sprawy: obywatele kolejnych państw członkowskich UE pokazują Brukseli żółtą kartkę albo – co bardziej krewcy, np. południowcy w wypadku Italii – gest Kozakiewicza.

Słowacja przed wyzwaniem

numer 1972 - 10.03.2018
Piszę ze stolicy Słowacji, gdzie przebywam ze specjalną misją europarlamentu w związku z zamordowaniem dziennikarza badającego korupcję w obozie władzy. W XXI w. takie rzeczy nie zdarzają się w Europie – poza Rosją. Jednak w ostatnich kilku miesiącach miały miejsce w dwóch krajach rządzonych przez lewicę – na Słowacji i Malcie.

Kraj pozornych paradoksów

numer 1967 - 05.03.2018
Jestem pierwszy raz w tym państwie, które jest krezusem naftowym. Zawsze było ono synonimem bogactwa. Stało się ofiarą, gdy w roku 1990 napadł na nią Irak Saddama Husajna.

Mamine ciasteczka zamiast reparacji?

numer 1966 - 03.03.2018
Czwartkowy „New York Times” na pierwszej stronie zamieścił tekst pt. „Świat może uczyć się mówić Heimat”. Amerykański dziennik uznał, że będzie to trzecie międzynarodowe niemieckie słowo – po Kindergarten (przedszkole) i Schadenfreude (radość z cudzego nieszczęścia). Hm, wydawałoby się, że takimi pojęciami są też „Arbeit macht frei” czy Konzentrationslager.

Konferencja: Amerykańscy konserwatyści w natarciu

numer 1961 - 26.02.2018
W dniu, w którym ten artykuł ukaże się w „Gazecie Polskiej Codziennie”, wrócę z Waszyngtonu. Jak co roku w stolicy Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej odbyła Conservative Political Action Conference (CPAC). Ta trzydniowa konferencja, organizowana przez American Conservative Union w końcu lutego, jest okazją do tego, by republikańska prawica mogła się policzyć.

​Świetne wieści z USA

numer 1960 - 24.02.2018
Piszę te słowa w Waszyngtonie podczas corocznej konferencji rządzących w Stanach Zjednoczonych Republikanów – Conservative Political Action Conference. Przemawiali na niej prezydent Trump i wiceprezydent Pence.

Bez kościołów, ale z ambicjami

numer 1955 - 19.02.2018
Moja podróż do Arabii Saudyjskiej – kraju, który finansuje budowę meczetów na całym świecie – rozpoczęła się wręcz symbolicznie. W samolocie Turkish Airlines z Konstantynopola (Stambułu) do Rijadu, stolicy Saudów, tuż przed startem na monitorach telewizorów, na których zwykle wyświetlają się komunikaty dotyczące przebiegu lotu czy filmy, nagle pojawiła się modlitwa do Allaha.

​Polski interes, różne kierunki

numer 1954 - 17.02.2018
W naszej polityce międzynarodowej ważne jest, by mówić to samo, nawet jeśli nie tak samo. Ważna jest koordynacja działań i jasny przekaz do naszych partnerów.

Po brexicie Piętnastka zwiększy stan posiadania

numer 1949 - 12.02.2018
Doprawdy nie tylko „Czarneckigate” to temat, którym żyją europarlamentarzyści. W powodzi różnych rezolucji, które są ważne albo mniej ważne, zapadają decyzje naprawdę kluczowe. Na przykład te stricte polityczne dotyczące podziału mandatów po Brytyjczykach, którzy chcąc nie chcąc, żegnają się z Unią Europejską.

​Berlin: nowy rząd

numer 1948 - 10.02.2018
Jeśli członkowie niemieckiej socjaldemokracji zatwierdzą w głosowaniu internetowym wielką koalicję, to w Berlinie znów będziemy mieć czarno-czerwony rząd. Jego wynik wydaje się przesądzony, choć do SPD w ostatniej chwili zapisują się nowi członkowie. Tylko po to, by w głosowaniu powiedzieć rządowi Merkel i Schulza „Nein!”.

Sprawa Czarneckiego, unia bankowa i ekologia

numer 1944 - 06.02.2018
W tym tygodniu, prawdopodobnie w środę, Parlament Europejski zagłosuje w sprawie Czarneckigate, czyli impeachmentu polskiego wiceprzewodniczącego PE. W ten sposób wbrew literze wciąż obowiązującego 
traktatu lizbońskiego PE bezprecedensowo poszerza swoje kompetencje. 

​Obrona prawdy i sojusznicy

numer 1942 - 03.02.2018
Polacy i polskie państwo muszą nadrabiać zaległości w wielu dziedzinach. Jedną z nich jest obrona prawdy o naszych dziejach ojczystych. W tej kwestii w poprzednich latach, nie mówiąc o dekadach PRL‑u, nasze państwo abdykowało. Dość tego! Mamy świętą rację, że chcemy walczyć z oszczerstwami na temat naszego narodu – pierwszej ofiary wojny rozpoczętej przez Niemcy Hitlera.

Bój w słusznej sprawie

numer 1938 - 30.01.2018
Nowy rząd Rzeczypospolitej wreszcie poważnie zajął się losem polskich dzieci w różnych krajach europejskich (nie tyko UE!), które przez odpowiednie urzędy czy stosowne instytucje państwowe są oddawane do rodzin zastępczych. To właśnie rząd Prawa i Sprawiedliwości zaczął realnie walczyć o zachowanie ich przy polskości. 

Polska–USA: sojusz i negocjacje

numer 1936 - 27.01.2018
Sekretarz Stanu USA Rex Tillerson przyjeżdża do Polski jako jedynego kraju tzw. nowej Unii. Donald Trump, jego szef i 45. w historii prezydent USA, był w Polsce z pierwszą „narodową” wizytą w Europie (wcześniej był na szczytach NATO w Belgii i G7 we Włoszech). Amerykański prezydent odwołał właśnie wizytę w Wielkiej Brytanii, która do tej pory była sojusznikiem numer jeden Stanów w UE.

Polska, Niemcy, historia, reparacje

numer 1930 - 20.01.2018
W sprawie reparacji od Niemców: „Jarosław Kaczyński locuta – causa finita”. Naczelnik Państwa zamknął dyskusję, która rozgorzała po niebywale dyplomatycznym oświadczeniu w Berlinie nowego ministra spraw zagranicznych RP.

Nowy minister, stare wyzwania

numer 1925 - 15.01.2018
Nowy minister spraw zagranicznych Rzeczypospolitej, ale stare wyzwania – tak można by w największym skrócie podsumować początek roku w sferze polskiej polityki międzynarodowej. Gdyby szukać innej zgrabnej formuły, można powiedzieć, że czeka nas twórcza kontynuacja. 

​Walka o unijny budżet

numer 1924 - 13.01.2018
W sprawie przyszłego wieloletniego budżetu UE kilka rzeczy już wiemy. Nowa perspektywa finansowa zacznie się w 2021 r. i obejmie lata do 2026. Odpowiedzialny za budżet niemiecki komisarz Guenther Oettinger oficjalnie nie poparł wiązania unijnych dopłat z oceną „stanu praworządności”, ale ostateczna decyzja w tej sprawie ma zapaść w maju.