Ryszard Czarnecki

​Polska atakowana, bo nieposłuszna

numer 1904 - 16.12.2017
Organa Unii Europejskiej nadal atakują Polskę, tak jak czynią to od dwóch lat – od czasu, kiedy w wyniku demokratycznych wyborów polski parlament wyłonił nowy rząd.

Nowy premier, nowe wyzwania – ten sam interes Polski

numer 1899 - 11.12.2017
Zmiana premiera rządu Rzeczypospolitej Polskiej ma dla mnie – jako wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego z ramienia Polski, Prawa i Sprawiedliwości i grupy politycznej Europejskich Konserwatystów i Reformatorów – szczególnie ważny jeden wymiar. Ten dotyczący sfery międzynarodowej. 

​Nowy-stary duet

numer 1898 - 09.12.2017
W prawdziwej telenoweli o rekonstrukcji rządu nastąpił happy end. Prawdziwy, a nie propagandowy. Mamy nowego premiera, ale prawie tak samo ważny jest styl, w jakim dotychczasowa prezes Rady Ministrów rozstała się z tym stanowiskiem. Uczyniła to godnie i w poczuciu, że polityka jest grą zespołową. Beata Szydło zostaje w rządzie jako wicepremier do spraw społecznych.

Islamska mapa Europy

numer 1893 - 04.12.2017
STARY KONTYNENT AD 2017–AD 2050
Parlament Europejski uczcił w ostatni czwartek minutą ciszy pamięć kilkuset Egipcjan, muzułmanów zabitych przez islamskich terrorystów. Skala ofiar zamachu może szokować, choć na pewno nie szokuje to, że muzułmanie zabijają nie tylko chrześcijan w Europie, Afryce, Azji i USA, ale też swoich braci w wierze. 

​Wygrana bitwa o budżet UE

numer 1892 - 02.12.2017
Parlament Europejski przyjął budżet UE na rok 2018. Polska – wbrew groźbom greckiego komisarza Awramopulosa, który nas i Węgry chciał karać za odmowę przyjęcia imigrantów, ale i wbrew pohukiwaniom różnych polityków, w tym niemieckich – nie otrzymała ani euro mniej, niż otrzymać miała.

Niemcy tracą w Europie

numer 1887 - 27.11.2017
BERLIN Bez nowego rządu, za to z nowymi wyborami?

Tadżycki dyktator na wojnie z islamistami

numer 1881 - 20.11.2017
AZJA ŚRODKOWA W kleszczach Chin i Iranu
W ojczyźnie Tadżyków jestem po raz drugi. Pierwszy raz byłem tu przed dwoma laty. Teraz odpowiadam za to państwo i cały region Azji Środkowej w prezydium Parlamentu Europejskiego. Kraj Tadżyków jest najbiedniejszy spośród wszystkich państw postsowieckiej Azji.

Zmartwiony Czarnecki

numer 1880 - 18.11.2017
Bardzo martwię się sytuacją w Niemczech. Od wyborów mijają dwa miesiące, a nowego rządu wciąż nie ma. Gorzej: mówią, że nie będzie go wcześniej niż za miesiąc. A to nasz sąsiad i największy kraj UE! Gorzej: ostatnio w Niemczech prawdziwi, a nie wirtualni naziści demonstrowali pod hasłem „Niczego nie żałuję”. Czy to nie nadaje się na debatę w Strasburgu?

Antypolska armia w ataku

numer 1876 - 14.11.2017
Parę transparentów w morzu 60 tys. ludzi stało się pretekstem dla antypolskich środowisk za granicą do ataku na nasz kraj. Powiedzmy wprost: to kolejna odsłona walki z rosnącą w siłę na arenie międzynarodowej Polską.

Polska-Ukraina – relacje na zakręcie

numer 1875 - 13.11.2017
Geopolityka Pomagać i wymagać!
Żeby zastanowić się nad zauważalnym w ostatnich latach pogorszeniem w stosunkach polsko‑ukraińskich, należałoby najpierw zdiagnozować sytuację u naszego wschodniego sąsiada.

Polskie zadania, włoski wyrok

numer 1869 - 04.11.2017
Słyszę ciszę. To milczą ci politycy totalnej opozycji i dziennikarze, którzy tak agresywnie atakowali ideę Jarosława Kaczyńskiego podniesienia sprawy reparacji wojennych wobec Niemiec. Wyszli na idiotów za sprawą wyroku sądu w Italii, który nakazał Berlinowi wypłatę 6,5 mln euro rodzinom 123 zabitych Włochów. Odszkodowanie ma też dostać gmina, w której doszło do zbrodni. Jak widać: można.

Merkel: wiele zmienić, aby niczego nie zmienić?

numer 1841 - 02.10.2017
FELIETON Po wyborach w Niemczech

Pewnego swojego polskiego znajomego wielki przegrany niemieckich wyborów AD 2017, lider niemieckich socjalistów Martin Schulz zapytał: „Jak w Polsce odbierany jest wynik SPD?” Usłyszał szczere: „Zostaliście zmiażdżeni”. Odpowiedź kandydata SPD na kanclerza była zaskakująca: „To dobrze! Osiągnęliśmy dno, a od dna można się tylko odbić”. 

Szampany Tuska

numer 1865 - 30.10.2017
Humorystyczne „poszły konie po betonie” w jakiejś mierze pasują do sytuacji po ostatnim unijnym szczycie, który z udziałem polskiej premier zakończył się niedawno w Brukseli. Szczyt szczytowi nierówny – akurat ten był wyjątkowy z dwóch względów. 

Szaleństwo Europy

numer 1864 - 28.10.2017
Francja oszalała. Decyzja francuskich władz o usunięciu krzyża z pomnika polskiego papieża Jana Pawła II w Ploërmel w Bretanii zakrawa na prowokację albo bardzo kiepski żart. Niestety, jest faktem.

Europejskie wybory, unijne tendencje

numer 1859 - 23.10.2017
W „rodzinnej Europie” (by użyć w tym miejscu tytułu książki Czesława Miłosza) wybory u sąsiadów, bliższych i dalszych, są ważne, bo pokazują tendencje, które już są – albo mogą być – i naszym udziałem. Odnajdywanie podobieństw, pozwala zauważyć, że aspiracje, ale też obawy narodów europejskich położonych w różnych częściach Starego Kontynentu mogą być bardzo podobne. 

Warto grać twardo

numer 1858 - 21.10.2017
Szczyt Rady Europejskiej w Brukseli był pierwszym po wyborach w Niemczech. W nieformalnych rozmowach jeszcze przed wiosennym szczytem UE w Rzymie ustalono, że właśnie po wrześniowej elekcji do Bundestagu rozpoczną się strategiczne rozmowy o przyszłości Unii.

To zwyczajna sprawiedliwość

numer 1854 - 17.10.2017
WARSZAWA–BERLIN Polskie reparacje od Niemiec – pięć aspektów

Gdy Jarosław Kaczyński na kongresie Prawa i Sprawiedliwości na początku lipca 2017 r. w Przysusze (Radomskie) podniósł sprawę reparacji wojennych od Niemiec – początkowo i Berlin, i podzielająca jego punkt widzenia totalna opozycja w Polsce uznały, że najlepszą taktyką będzie przemilczenie tego problemu. 

​Signore Oszczerstwo

numer 1852 - 14.10.2017
Rodak Benita Mussoliniego, dziennikarz Gian Antonio Stella („stella” to po włosku „gwiazda”, ale zdaje się, że to raczej spadający z hukiem meteoryt), napisał o tym, że Polacy odpowiadają za Holokaust. Te haniebne słowa padły z ust przedstawiciela narodu, który pomagał Niemcom eksterminować włoskich Żydów.

Czarnogóra coraz dalej od Rosji

numer 1847 - 09.10.2017
Jestem w kraju, który dopiero co dołączył do rodziny NATO. Jestem w kraju, w którym dopiero co Rosjanie usiłowali przeprowadzić zamach stanu i osadzić nowy, prokremlowski – a nie prozachodni, jaki jest teraz – rząd. Jestem w kraju, który jest prymusem spośród wszystkich kandydatów do Unii Europejskiej i zamelduje się w niej prawie na pewno przed innymi.

Wiele frontów walki o Polskę

numer 1846 - 07.10.2017
W polityce międzynarodowej to był gorący tydzień. Weszliśmy weń wywiadem Jeana-Claude’a Junckera dla niemieckiego „Bilda” o tym, że Polski i Węgier nie należy karać za odmowę przyjęcia imigrantów spoza Europy (choć między wierszami było „na razie”).