Gospodarka

Podlaskie szpitale są na plusie

Numer 768 - 21.03.2014
PODLASIE Po raz pierwszy od kilkunastu lat wszystkie szpitale podległe samorządowi województwa podlaskiego osiągnęły w 2013 r. dodatni wynik finansowy. Mają jednak łącznie ok. 200 mln zł długów z poprzednich lat – podały władze województwa.

Kłótnia o węgiel w Brukseli

Numer 768 - 21.03.2014
Wielkim zaskoczeniem dla mediów i obserwatorów było utajnienie w Brukseli rozmów Okrągłego Stołu Węglowego, poprzedzającego dwudniowy szczyt UE poświęcony m.in. polityce klimatyczno-energetycznej. Po prostu obawiano się mocnych słów pod adresem pomysłodawców ograniczania emisji CO2 i zmniejszania wydobycia węgla.

Kolejna wpadka rządu z gazoportem

Numer 767 - 20.03.2014
Istniejąca sieć gazowa nie pozwala w efektywny sposób rozprowadzić po Polsce odbieranego w świnoujskim terminalu gazu – odkrył nagle rząd. Aby zlikwidować „wąskie gardła” w systemie przesyłowym, chce w pilnym trybie znowelizować specustawę z 2009 r. Czasu jest mało, bo opóźniona już o wiele miesięcy budowa gazoportu ma być ukończona do końca roku.

Mniejsza strefa, mniejsza pomoc

Numer 767 - 20.03.2014
ROLNICTWO Komisja Europejska zgodziła się na zmniejszenie strefy buforowej, objętej restrykcjami w związku z wirusem afrykańskiego pomoru świń. Wczoraj ruszył interwencyjny skup trzody chlewnej z zagrożonego rejonu. Komercyjnego skupu wciąż nie ma.

Potrzebny jest plan dla górnictwa

Numer 767 - 20.03.2014
przemysł węglowy Przedstawiciele branży górniczej zebrali się wczoraj w Parlamencie Europejskim, aby debatować o bezpieczeństwie energetycznym Europy. Polska jest w gronie tych, którzy bronią węgla jako źródła energii. Zamiast inwestycji w źródła odnawialne chcemy modernizacji przemysłu węglowego, m.in. za pieniądze unijne.

Berlin i Moskwa w gazowym uścisku

Numer 766 - 19.03.2014
ENERGETYKA Ukraińscy radykałowie grożą, że w wypadku otwartej agresji Rosji na ich kraj zniszczą rurociągi, którymi Gazprom tłoczy gaz. Gdyby do tego doszło, straty poniosłyby głównie Ukraina i Polska. Dla Rosjan to żaden problem, bo przez Nord Stream i kontrolowaną przez siebie sieć niemieckich gazociągów i magazynów mogą tłoczyć gaz niemal do całej Europy.

Świński problem nieudolnej władzy

Numer 766 - 19.03.2014
Minister rolnictwa Marek Sawicki zapowiada, że w ciągu najbliższych trzech tygodni upora się z nadwyżką wieprzowiny powstałą w związku z wirusem afrykańskiego pomoru świń. Zdaniem analityków to pusta obietnica. Trudno będzie sprzedać 80 ton krajowej nadwyżki, bo polskie sklepy od dawna zalewa mięso z Zachodu, a biedniejący Polacy ograniczają spożycie wieprzowiny.

Bezprawne szykany wobec polskich firm

Numer 765 - 18.03.2014
PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ Donosy, kontrole i kary – tak wygląda codzienność polskich przedsiębiorców działających na europejskich rynkach. Pracują dobrze, więc stanowią dużą konkurencję dla miejscowych firm. Dlatego są szykanowani, głównie we Francji, ale także w Belgii, Niemczech i Austrii.

Rosjanie przejmują nasze łupki

Numer 765 - 18.03.2014
Kolejne polskie koncesje na poszukiwania łupkowego gazu trafią w ręce Rosjan. To efekt transakcji, w której ramach niemiecki koncern RWE sprzeda swój dział wydobywczy funduszowi inwestycyjnemu należącemu do rosyjskich oligarchów. Wiele wskazuje na to, że mimo ukraińskiego kryzysu zachodni biznesmeni wolą robić z Rosjanami interesy, niż nakładać na nich sankcje.

Soros: banki to pasożyty

Numer 764 - 17.03.2014
FINANSE Pasożyty, które żyją w kazirodczym związku z nadzorem – tak nazwał banki spekulant walutowy George Soros w swojej nowej książce „Tragedia Unii Europejskiej”.