Gospodarka

Najgorzej od dziesięcioleci

Numer 92 - 28.12.2011
Sezon świąteczny okazał się dla greckiego handlu najgorszy od kilkudziesięciu lat. Sprzedaż spadła aż o 30 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Dziewięciu na dziesięciu Greków jest mniej szczodrych, ale nie z wyboru, tylko z konieczności – twierdzi federacja handlu detalicznego (ESEE). Spadek sprzedaży detalicznej odnotowano mimo wielkiej kampanii przedświątecznych obniżek i promocji.

Niemiecki motor się rozpędza

Numer 90 - 24.12.2011
Mimo kryzysu strefy euro niemieccy giganci motoryzacyjni rosną w siłę i stają się jeszcze potężniejsi niż dotychczas. Kiedy inni ograniczają produkcję i podnoszą ceny, Niemcy mówią o ekspansji i obniżkach. Listę największych firm największej gospodarki Europy otwiera Volkswagen AG.

Islandia plecami do euro

Numer 91 - 27.12.2011
Aby walczyć z kryzysem, nie trzeba pompować miliardów w zagrożone banki ani przeznaczać własnych rezerw na ratowanie obcych walut. Można – jak Islandczycy – pozwolić zadłużonym bankom zbankrutować, a islandzką koronę zastąpić pewniejszą, a nie upadającą walutą. Pieniądz liczącego niewiele ponad 300 tys. mieszkańców kraju jest łatwym celem spekulantów.

Bez Unii ani rusz

Numer 91 - 27.12.2011
Polska rozdysponowała już blisko 72 proc. pieniędzy, jakie Unia Europejska przyznała nam na lata 2007–2013. Są to kwoty, które przed laty w ramach tzw. polityki spójności wynegocjowały poprzednie rządy. Obecny obiecał, że wynegocjuje jeszcze więcej. Ogółem podpisano już umowy na kwotę 278 mld zł, z tego dofinansowanie unijne ma wynieść 193 mld zł.

Flesze

Numer 91 - 27.12.2011
Załamanie płac. Przeciętne wynagrodzenie na koniec br. wzrośnie o ok. 1 proc. – wynika z prognoz resortu finansów. To mniej niż w dwóch ostatnich latach, a w porównaniu z latami 2007–2008 dynamika wzrostu wprost się załamała.

Eurodepresja i afroentuzjazm

Numer 91 - 27.12.2011
Francuzi stali się największymi pesymistami na świecie, jeśli chodzi o perspektywy gospodarcze. Najbardziej optymistycznie patrzą w przyszłość mieszkańcy czarnej Afryki. Przygotowując „Coroczny światowy barometr nadziei i rozpaczy” firma Gallup International przebadała obywateli 51 krajów. Autorzy ustalili: „Najbardziej zrozpaczona jest Europa, za nią plasuje się Ameryka Północna.

Flesze

Numer 88 - 22.12.2011
Wyrok za OFE. Polska naruszyła swobodę przepływu kapitału i tym samym złamała unijne prawo, ograniczając możliwość inwestowania otwartych funduszy emerytalnych za granicą – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

Największa akcja przeciw krachowi

Numer 88 - 22.12.2011
Aby uniknąć gigantycznego krachu kredytowego, Europejski Bank Centralny pożyczył bankom komercyjnym zawrotną kwotę 489 mld euro. Środki te mogą być wykorzystane m.in. na zakup włoskich i hiszpańskich obligacji. Łącznie pieniądze pożyczyły 523 banki. Popyt w przetargu znacznie przekroczył oczekiwania dealerów.

Flesze

Numer 89 - 23.12.2011
Zasłużony awans . Premier Donald Tusk powołał Mirosława Sekułę na stanowisko wiceministra finansów i rzecznika dyscypliny finansów publicznych. Sekuła wykazał się zamieceniem pod dywan afery hazardowej. Pracy ubywa . Tak jak przewidywali analitycy, bezrobocie rośnie. W listopadzie wyniosło już 12,1 proc. – o 0,3 pkt. proc. więcej niż w październiku. Bez pracy pozostaje już blisko 2 mln osób.

Nasze emerytury zagrożone

Numer 89 - 23.12.2011
Rząd, aby mieć na bieżące wypłaty emerytur, musi się zadłużać, sprzedając obligacje. Kupowały je m.in. fundusze emerytalne. Werdykt Trybunału Sprawiedliwości UE, stwierdzający, że zakaz zagranicznych inwestycji dla OFE jest niezgodny z unijnym prawem, może zmniejszyć ich zainteresowanie finansowaniem długu Polski.