Gospodarka

Kolejarze szykują strajk generalny

Numer 846 - 25.06.2014
Związkowcy mają już dosyć bałaganu na kolejach, braku spójnej polityki transportowej rządu i zarządu spółek. Poszli w ślady górników, organizując manifestację w obronie miejsc pracy. To przedsmak tego, co może czekać rządzących na jesieni. Kolejarze planują strajk generalny. Jak twierdzą: „Inaczej nas wyczyszczą i pozwalniają”.

Rząd próbuje obejść konstytucję

Numer 846 - 25.06.2014
FINANSE Przyjęte przez rząd propozycje zmian w ustawie o Narodowym Banku Polskim łamią konstytucję – uważają eksperci. – Nie wprowadzajmy rozwiązań stosowanych na Zachodzie, ponieważ to one doprowadziły do skrajnych patologii w strefie euro i w USA – twierdzi ekonomista Krzysztof Rybiński.

Poczta Polska tnie koszty

Numer 845 - 24.06.2014
USŁUGI POCZTOWE Od początku tego roku z Poczty Polskiej odeszło 4 tys. pracowników. Firma szuka w ten sposób oszczędności po przegraniu ostatniego przetargu na przesyłki sądowe i stracie ponad 290 mln zł. Jednocześnie zapowiada ostrą walkę o odzyskanie dawnej pozycji na rynku.

Mafia węglowa kontratakuje

Numer 845 - 24.06.2014
Za nagraniami kompromitującymi rząd Donalda Tuska mogą stać Rosjanie, którym zależy na uzależnieniu polskiej gospodarki od swoich surowców. Tym razem uaktywniła się mafia, która nielegalnymi kanałami sprowadza do Polski coraz więcej węgla. – Łatwość, z jaką rosyjskie służby destabilizują sytuację w Polsce, świadczy o słabości III RP – mówią analitycy.

Krok do likwidacji „śmieciówek”

Numer 845 - 24.06.2014
PRACA Związki zawodowe dogadały się z organizacjami pracodawców w sprawie oskładkowania umów-zleceń. Na razie dotyczy to tylko zamówień publicznych, bo tam dochodzi do największych patologii. Niektórzy ekonomiści są jednak sceptyczni, bo to rozwiązanie nie poprawi sytuacji na rynku pracy.

Bloomberg: Belka powinien odejść

Numer 844 - 23.06.2014
AFERA TAŚMOWA Jeśli Belka sam nie zrezygnuje, władze powinny go zwolnić – pisze Mark Gilbert z Bloomberga. Agencja podkreśla, że ujawnione nagrania rozmów szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza i Marka Belki, uwłaczają niezależności jego stanowiska i sprawiają, że pozycja Belki jest nie do obrony.

Ministerstwo ma zespół, ale nic nie wie

Numer 844 - 23.06.2014
RYNEK WIEPRZOWINY Po kilku miesiącach od wystąpienia wirusa afrykańskiego pomoru (ASF) u dzików i ogromnych perturbacji na rynku wieprzowiny, Ministerstwo Rolnictwa nadal nic nie wie o kwestiach związanych z tą chorobą – donosi portal Farmer.pl. Resort odsyła po informacje do innych ministerstw.

Sawicki wywłaszczy małych rolników

Numer 844 - 23.06.2014
Minister rolnictwa Marek Sawicki chce, aby właściciele najmniejszych gospodarstw rolnych od 1 do 5 ha pozbywali się ziemi i dali szansę innym rolnikom na powiększenie ich areałów. Tych, którzy nie są do tego skorzy, zamierza „przekupić” premią z unijnych dopłat bezpośrednich.

Jak Sienkiewicz z Belką BGŻ-etem handlowali

Numer 843 - 21.06.2014
Prezes NBP Marek Belka w podsłuchanej rozmowie z ministrem spraw wewnętrznych Bartłomiejem Sienkiewiczem stwierdził, że Polska nie może sobie pozwolić, aby BGŻ, bank o ogromnym znaczeniu dla państwa, został odsprzedany przez obecnego właściciela Rabobank jakiemuś inwestorowi. Sprzedaż tego banku powinna odbywać się pod kontrolą państwa.

Chińczycy znów zadebiutowali na parkiecie

Numer 843 - 21.06.2014
GIEŁDA Trwają rozmowy z trzecią spółką z Chin, która planuje debiut na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Chińczycy postrzegają stolicę Polski jako główny rynek Europy Środkowo-Wschodniej, który może być bazą do nawiązywania kontaktów w regionie. W środę na warszawskim parkiecie zadebiutowała chińska firma JJ Auto.