Gospodarka

Kulczyk kupi Ciech, by go sprzedać

Numer 772 - 26.03.2014
Od wczoraj przyjmowane są zapisy na sprzedaż akcji Grupy Ciech. Wezwanie ogłosiła jedna ze spółek Jana Kulczyka, który dotąd w branżę chemiczną nie inwestował. Możliwe, że biznesmen chce kupić Ciech tylko po to, by go odsprzedać. Zainteresowany taką transakcją może być rosyjski oligarcha Wiaczesław Kantor, który od dawna próbuje przejąć polską chemię.

Polskie pensje kilkadziesiąt lat za niemieckimi

Numer 772 - 26.03.2014
DOMOWE BUDŻETY Większość Polaków jest niezadowolona z jakości swojego życia. Ale cóż się dziwić, skoro w Polsce płaca minimalna w przeliczeniu na godzinę wynosi 9 zł, ale w rzeczywistości pracownicy otrzymują nawet 3 zł. Tymczasem w Niemczech płaca minimalna została ustalona na 8,5 euro, czyli ok. 35 zł za godzinę.

Rosja płaci za Krym

Numer 772 - 26.03.2014
KRYZYS Kurs rubla spada, inflacja rośnie, a kapitał z kraju odpływa. Jeśli w najbliższym czasie nic się nie zmieni, Rosja stanie się bankrutem. W obawie przed skutkami kryzysu gospodarczego swoje inwestycje na Wschodzie wstrzymują niemieckie przedsiębiorstwa, co tylko pogłębia problem.

Gigantyczne zwolnienia na Okęciu

Numer 771 - 25.03.2014
PORTY LOTNICZE Nawet kilkaset osób może pożegnać się z pracą w Państwowym Przedsiębiorstwie Porty Lotnicze. Firma chce ściąć koszty, a że wynagrodzenia to potężne obciążenie – planuje redukcję personelu.

Bruksela wreszcie się ocknęła

Numer 771 - 25.03.2014
Unia Europejska podejmie konkretne działania, aby ograniczyć swoje uzależnienie od dostaw surowców energetycznych z zewnątrz, szczególnie z Rosji – powiedział szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy po zakończeniu szczytu UE w Brukseli. Problem w tym, że unijni politycy zrobili dotąd wiele, by się od Rosji uzależnić. – Unia umie tylko gadać – to najczęstsze komentarze po szczycie.

Opodatkować obrót w hipermarketach

Numer 771 - 25.03.2014
HANDEL Opozycja domaga się opodatkowania wielkich sieci handlowych. O konieczności obłożenia 1-proc. podatkiem obrotowym super- i hipermarketów mówił już rok temu Jarosław Kaczyński, prezes PiS u. Przez brak decyzji rządu upadają rokrocznie tysiące małych sklepów.

Zarobki prezesów: tym to się w Polsce powodzi

Numer 770 - 24.03.2014
WYNAGRODZENIA Prezesi polskich banków zarabiają po kilka milionów złotych rocznie – donoszą media. To nawet 200 razy więcej niż dostają szeregowi pracownicy sektora bankowego. Najlepiej opłacanym prezesem banku w zeszłym roku, podobnie jak w latach poprzednich, był szef Pekao Luigi Lovaglio.

Szansa na zniesienie wiz do USA

Numer 770 - 24.03.2014
UMOWA HANDLOWA Dzięki negocjowanej obecnie umowie handlowej między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi Polacy mogą mieć szansę na wyjazd do USA bez wiz. Częścią traktatu ma być porozumienie dotyczące swobodnego przepływu osób.

Producenci wyrobów mięsnych tracą miliony

Numer 770 - 24.03.2014
Spółki z branży mięsnej notowane na giełdzie oraz inwestorzy odnotowują ogromne straty finansowe. Wszystko z powodu zamknięcia zagranicznych rynków zbytu po wykryciu w Polsce afrykańskiego pomoru świń. Ceny wieprzowiny spadają, tak samo jak wartość akcji dużych firm mięsnych.

Sankcje wobec Rosji zależą od Merkel

Numer 769 - 22.03.2014
GOSPODARKA Sankcje wobec Rosji mogą chwilowo pogorszyć sytuację gospodarek UE i Polski, ale w dłuższej perspektywie nie będą groźne. Przyspieszą za to proces uniezależniania się Europy od rosyjskich surowców. Tempo tych zmian zależy jednak od Niemiec, które ostatnio mocno zacieśniły współpracę z Rosją.