Gospodarka

Flesze

Numer 135 - 17.02.2012
Tanie latanie Nowa polska linia OLT Express od kwietnia uruchamia siatkę 34 połączeń lotniczych między dziewięcioma polskimi miastami. Bilet w jedną stronę ma kosztować w promocji 99 zł, a poza promocją – 150 zł. Mniej kredytów

Gaz obojga narodów

Numer 135 - 17.02.2012
Lotos zamierza starać się o koncesje na poszukiwanie gazu łupkowego na Litwie. Polski koncern w tym roku wykona u naszych sąsiadów pierwszy odwiert. Paweł Olechnowicz potwierdził, że kierowana przez niego Grupa Lotos przeznaczy 12 mln zł na przeprowadzenie próbnego odwiertu na Litwie. Koncern prowadzi pertraktacje z firmami, które byłyby zainteresowane wspólnymi poszukiwaniami gazu z łupków.

Banki na celowniku

Numer 135 - 17.02.2012
Agencja ratingowa Moody’s ostrzegła, że w najbliższym czasie może obniżyć oceny wiarygodności 17 globalnych banków i firm ubezpieczeniowych oraz 114 europejskich instytucji finansowych. Reuters ocenił, że jest to kolejny sygnał, iż kryzys zadłużenia strefy euro rozlewa się na globalny system finansowy.

Strefa dwóch prędkości

Numer 135 - 17.02.2012
W strefie euro narasta antagonizm między bogatymi a biednymi. Definitywnie skończyły się czasy, gdy Południe robiło sobie sjestę i żyło na kredyt, a Północ harowała i oszczędzała. Teraz nadszedł czas załatwiania spraw rodzinnych i wygląda na to, że ojciec chrzestny chce pozbyć się swoich niesfornych partnerów.

Flesze

Numer 134 - 16.02.2012
Plaga korupcji Dla 74 proc. Europejczyków korupcja jest poważnym problemem w ich kraju. Według 47 proc. nasiliła się ona w ostatnich trzech latach – podaje Eurobarometr. Zdaniem 73 proc. skorumpowane są też instytucje UE. Bez funduszu

ACTA jest martwa

Numer 134 - 16.02.2012
Umowa ACTA jest martwa – stwierdził lider największej chadeckiej frakcji w Parlamencie Europejskim Joseph Daul. Ratyfikacja przez PE jest niezbędna do wejścia w życie umowy w Unii Europejskiej, ale wątpliwe, aby do tego doszło, bo coraz więcej europosłów jest jej przeciwnych.

„Nie” dla wsparcia bankrutów

Numer 134 - 16.02.2012
Zdecydowana większość Polaków jest przeciw wprowadzeniu w naszym kraju wspólnej waluty i nie zgadza się na wspieranie naszymi rezerwami bogatych bankrutów ze strefy euro. Większość z nas uważa, że rozpad strefy euro doprowadzi do kryzysu w całej Europie, a co czwarty z nas, że skończy się to wojną.

Nadludzkie wysiłki Grecji

Numer 134 - 16.02.2012
Grecja czyni nadludzkie wysiłki, by spełnić wymagania oszczędnościowe stawiane jej przez strefę euro – oświadczył grecki minister ds. obrony cywilnej Kristos Paputsis po tym, jak przełożono spotkanie Eurogrupy w sprawie ratowania jego kraju.

Flesze

Numer 132 - 14.02.2012
Czystki w bankach Brytyjski urząd podatkowy i celny potwierdził, że przeprowadził aresztowania wielu pracowników banków. Ludzie ci podejmowali decyzje zgodnie ze swoim interesem finansowym, a nie pracodawców. Donosy do fiskusa

Zmierzch gazowego imperium

Numer 132 - 14.02.2012
Odkrycie i pozyskiwanie paliw z łupków skalnych zmienia geopolityczną mapę świata. Zmianom tym próbuje zapobiec rosyjski Gazprom, na którym opierają się mocarstwowe ambicje Rosji. Uzależnione dotąd od rosyjskiego gazu państwa mają zasoby gazu łupkowego, dzięki którym staną się samowystarczalne i będą mogły eksportować to paliwo.