Gospodarka

Sądna noc w Grecji

Numer 131 - 13.02.2012
Grecki parlament debatował nad programem cięć, które mają otworzyć Atenom dostęp do kolejnego pakietu ratunkowego i odroczyć bankructwo kraju.

Wielki ruch w interesach

Numer 131 - 13.02.2012
Działające wspólnie dwie zagraniczne spółki Talisman Energy i San Leon znalazły gaz łupkowy na koncesji Braniewo. Postępy w poszukiwaniach sprawiają, że czołowe polskie firmy zamierzają połączyć siły w poszukiwaniach paliw niekonwencjonalnych.

Oszukali emerytów

Numer 131 - 13.02.2012
Kiedy młodzi protestują na ulicach przeciw cenzurze i kontroli w internecie, polscy emeryci są bezradni wobec oszukańczego pomysłu waloryzacji kwotowej. W jej efekcie emeryci dostaną tylko 71 zł podwyżki, czyli o całe 9 zł mniej, niż im się należy. Realnie na rękę otrzymają jeszcze mniej, bo zaledwie 57 zł.

Flesze

Numer 130 - 11.02.2012
Wątpliwa podwyżka Prezydent Bronisław Komorowski skierował do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o kwotowej waloryzacji emerytur i rent, którą wcześniej podpisał. Dotyczy ona tegorocznej podwyżki świadczeń o 71 zł. Miliardy w energię

CZEKA NAS KRYTERIUM ULICZNE TUSK IDZIE NA WOJNĘ O EMERYTURY

Numer 130 - 11.02.2012
Podniesienie wieku emerytalnego w Polsce jest koniecznością i jestem gotów ponieść za to pełne ryzyko polityczne – oświadczył premier Donald Tusk na posiedzeniu rady programowej Kongresu Kobiet. Spór na ten temat rozpoczyna się w komisji trójstronnej. Związkowcy uważają, że rząd decyzję już podjął i w ogóle nie zamierza liczyć się z ich argumentami.

Nie dajmy się nabierać

Numer 130 - 11.02.2012
Podwyższenie wieku emerytalnego jest ceną, jaką polscy emeryci po raz kolejny mają zapłacić za błędy rządzących. To małpowanie rozwiązań wprowadzanych i zapowiadanych w bogatych krajach UE, gdzie emerytury są 3-, 4-krotnie wyższe niż w Polsce, a mężczyźni żyją o 5–8 lat dłużej niż u nas.

STRAJK GRECKI

Numer 130 - 11.02.2012
W Atenach doszło do starć policji z protestującymi przeciw nowemu planowi oszczędności przyjętemu przez przywódców trzech partii. Deklaracje bolesnych cięć są warunkiem otrzymania przez Ateny dalszej pomocy finansowej w wysokości ponad 130 mld euro.

Flesze

Numer 129 - 10.02.2012
Grecka zgoda Grecka koalicja rządząca porozumiała się w sprawie nowego programu oszczędnościowego, stanowiącego warunek otrzymania przez Grecję kolejnego pakietu ratunkowego – potwierdził prezes EBC Mario Draghi. Alarm we Francji

Podatek od Polskiej Miedzi

Numer 129 - 10.02.2012
Jeszcze w lutym Sejm zajmie się podatkiem od wydobycia miedzi i srebra. Jego uchwalenie znacznie pogorszy finanse KGHM Polska Miedź – alarmują eksperci Instytutu Jagiellońskiego. W razie uchwalenia przez parlament podatek mógłby obowiązywać już od 1 kwietnia. Rząd nie ukrywa, że chce uzyskać dzięki niemu dodatkowe dochody – 2,2 mld zł rocznie.

Sztuka w wielkiej cenie

Numer 129 - 10.02.2012
Za 14 mln funtów poszły właśnie na aukcji w Londynie trzy dzieła francuskich impresjonistów z kolekcji Elizabeth Taylor. Mimo kryzysu rynek sztuki przeżywa boom, a dzieła mistrzów biją rekordy. Najwięcej kupują nadal Chińczycy. Coraz więcej majętnych osób chce lokować swoje pieniądze w dzieła sztuki albo biżuterię. Woli to niż ryzykowne ostatnimi czasy akcje czy obligacje.