Gospodarka

Stadion w wiecznej budowie

Numer 29 - 12.10.2011
Delegacja Europejskiej Unii Piłkarskiej z Michelem Platinim na czele sprawdza stan naszych przygotowań do przyszłorocznego turnieju finałowego Euro 2012. Dziś będzie na budowie Stadionu Narodowego. Oddanie głównej polskiej areny mistrzostw jest już opóźnione w stosunku do pierwotnego planu o… 149 dni.

BATALIA Z WROGAMI GAZU ŁUPKOWEGO

Numer 30 - 13.10.2011
Gaz łupkowy staje się przedmiotem najważniejszego sporu w Europie. Polsce może on zapewnić bogactwo i bezpieczeństwo na pokolenia. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo prowadzi akcję „Płomień nadziei” na rzecz wolności poszukiwań i wydobycia gazu niekonwencjonalnego.

Szach dla strefy euro

Numer 30 - 13.10.2011
Słowacki parlament odrzucił plan reformy antykryzysowej dla strefy euro, doprowadzając tym samym do upadku swojego rządu. Maleńka Słowacja trzyma w szachu potężne państwa strefy euro. Teraz tylko od tego kraju zależy, czy kolejny plan ratowania banków strefy i pomoc dla Grecji się powiodą.

Rykoszetem w Polskę

Numer 30 - 13.10.2011
Dwie agencje ratingowe Standard&Poor’s oraz Fitch obniżyły ocenę 10 hiszpańskich banków, m.in. Santandera, który jest właścicielem BZ WBK. Złe aktywa w ich portfelach oszacowano na ponad 300 mld euro.

Od lata straciliśmy 15 mld zł

Numer 28 - 11.10.2011
Od czerwca wartość naszych składek wpłacanych do otwartych funduszy emerytalnych zmalała o 15 mld zł. To nie przypadek, bo w maju weszły w życie zmiany w systemie emerytalnym przyjęte głosami posłów PO i PSL-u. Potem przyszedł kryzys rynków finansowych, który pogorszył i tak fatalną sytuację.

Polskie pałace dla szejków

Numer 28 - 11.10.2011
W polskich pałacach mogą wkrótce zamieszkać arabscy szejkowie albo niemieccy biznesmeni. Ogromne wrażenie na cudzoziemcach robi ponoć oferta Agencji Nieruchomości Rolnych, w której znajduje się wiele naszych zabytków. Agencja Nieruchomości Rolnych prezentowała swoją ofertę ostatnio na targach Expo Real w Monachium, a wcześniej na targach nieruchomości Cityscape w Dubaju.

Kryzys nie dla bogatych

Numer 28 - 11.10.2011
W tym roku liczba zamożnych w Polsce przekroczy 650 tys. osób – szacuje firma doradcza KPMG. Ale równocześnie nie zmniejsza się grupa żyjących w ubóstwie. W Polsce mamy ok. 50 tys. bardzo bogatych osób, czyli takich, które zarabiają powyżej 20 tys. zł – szacują analitycy firmy doradczej KPMG. Poniżej jest grupa ponad 550 tys. majętnych, którzy zarabiają miesięcznie od 7 do 20 tys. zł brutto.

Projekt groźny dla Polski

Numer 26 - 08.10.2011
Komisja Europejska ostrzega tych, którzy łamią dyscyplinę finansową, że odbierze im fundusze unijne. Jednym z krajów, które w największym stopniu korzystają z nich, jest Polska. Mimo to komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski broni tych propozycji.

Zarabianie na starości

Numer 26 - 08.10.2011
Opieka nad długotrwale chorymi stanie się wyłącznie biznesem. Przez nową ustawę zostaną z niej wyeliminowane działające charytatywnie zgromadzenia zakonne. Kto w takim razie zajmie się ludźmi, których nie będzie stać na opiekę prywatnych firm?

Barack Obama oskarża Chiny

Numer 26 - 08.10.2011
Amerykański prezydent Barack Obama oskarżył Chiny o manipulowanie światową gospodarką poprzez utrzymywanie sztucznie zaniżonego kursu juana. Chiny były bardzo agresywne w wykorzystywaniu handlu międzynarodowego dla własnych korzyści i ze szkodą dla innych krajów, zwłaszcza Stanów Zjednoczonych. Jednym z przykładów takich działań są manipulacje walutą – powiedział Obama.