Kultura

Gangster Vegi kontra Mikołaj z „Listów do M.”

numer 1904 - 16.12.2017
Aktorzy – ponoć ulubieńcy kobiet, aktorki, których bałaby się Kobieta-Kot, i gangster jako współreżyser filmu. Patryk Vega znów uderzy! Nie wiemy jeszcze z jaką mocą. Czy „Kobiety mafii”, które wejdą do kin 23 lutego, będą wagą ciężką? Czy podobnie jak „Botoks”, mimo szumnych zapowiedzi, wagą piórkową?

​Ogar na dwudzionek

numer 1904 - 16.12.2017
JĘZYK „Smartwica”, „odjaniepawlać” czy „pocisk” to słowa wyróżnione w plebiscycie PWN‑u „Młodzieżowe słowo roku 2017”. Werdyktem jury po głosowaniu internautów wygrało dwuliterowe „XD”, używane głównie w komunikacji pisanej początkowo jako emotikon, ale od kilku lat również jako element języka mówionego „iksde”.

Niechrześcijański film o chrześcijanach

numer 1903 - 15.12.2017
„Milczenie” – najmocniejszy, a jednocześnie najbardziej osobisty film w karierze Martina Scorsesego już na DVD! – głosi hasło reklamujące film. My przypominamy, że nie warto dać mu się zwieść. Jest to bowiem produkcja bardzo przewrotna, w której jeśli chodzi jeszcze o jakąś religię, to jest ona prywatną religią Scorsesego, będącą wypadkową różnych filozofii.

​Tańczący z dyniami

numer 1903 - 15.12.2017
KINO Wąż pijący krowie mleko, panna młoda wyłowiona ze studni, kąsający zegar i mężczyzna tańczący z dyniami to zaledwie część szalonych pomysłów, jakie serwuje nam Emir Kusturica w nowym filmie. Choć na polską premierę „Na mlecznej drodze” musieliśmy czekać ponad rok, zdecydowanie było warto.

Bard z medalem Gloria Artis!

numer 1902 - 14.12.2017
W nocy z 12 na 13 grudnia rozpoczęły się obchody 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego przygotowane przez Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej. W byłym więzieniu koncert wykonali bardowie Leszek Czajkowski i Paweł Piekarczyk. Za swoją artystyczną działalność zostali wyróżnieni srebrnymi medalami Gloria Artis.

​Przewrotne erotyki i utwory żałobne

numer 1902 - 14.12.2017

MUZYKA Inteligenci wyłowią muzyczno-literackie smaczki, ale publiczność północnopraska też znajdzie coś dla siebie – mówi o swojej nowej płycie Adam Strug. Po wysłuchaniu „Leśnego bożka” trudno się z nim nie zgodzić.

​Skoki na banki

numer 1902 - 14.12.2017

KSIĄŻKA Jutro o godz. 18 w Przystanku Historia Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie odbędzie się debata wokół najnowszej książki Piotra Nisztora „Skok na banki. Kto kontroluje pieniądze Polaków?”.

Geniusz pędzla i słowa

numer 1901 - 13.12.2017
Znamy go głównie jako autora „Wesela”, twórcę wspaniałych witraży, polichromii, pastelowych portretów i pejzaży, ale Stanisław Wyspiański zapisał się w polskiej sztuce również jako wybitny grafik dekorator, projektant wnętrz i mebli, scenograf czy architekt.

Ściśle tajne przez bardzo poufne

numer 1900 - 12.12.2017
Organizacja, która pod przykrywką działalności humanitarnej morduje ludzi, niebezpieczna misja prawie nie do wykonania, tajemna skrytka z bronią, którą ma każdy były komandos, i piękna kobieta pod prysznicem. Film „24 godziny po śmierci” z Ethanem Hawkiem w roli głównej ma w sobie wszystko to, do czego przyzwyczaiło nas kino akcji. Jednocześnie nic nowego do niego nie wnosi. 

​Tragikomedia ponad podziałami

numer 1900 - 12.12.2017

TEATR Komedia miesza się z tragedią, patetyczne idee z szarą codziennością, a w miejsce wyrachowanego intelektualizmu wstępuje pełen pasji romans. „Niezwyciężony” w Teatrze 6. Piętro w Warszawie to emocjonalny rollercoaster, który stawia kilka ważnych pytań – m.in. o to, czy potrafimy jeszcze ze sobą rozmawiać ponad podziałami.