Kultura

„Łupaszkowe” meble trafiły na Rakowiecką

numer 1851 - 13.10.2017
Dzięki pomocy klubu „Gazety Polskiej” w Paryżu meble, których używał mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” i jego żołnierze z 5. Brygady Wileńskiej, znajdujące się w miejscowości Zwierzyniec niedaleko leśniczówki Wilcze Doły w Borach Tucholskich, trafiły do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. 

Kolbe – Boży szaleniec

numer 1851 - 13.10.2017
KINO Premiera filmu o potędze wiary

Gdy był małym chłopcem, ukazała się mu Matka Boża, pokazując dwie korony. Jedna symbolizowała czystość, druga męczeństwo. Chłopiec miał wybrać. Wybrał obie. Dziś do kin wchodzi dokument fabularyzowany poświęcony życiu św. o. Maksymiliana Kolbego pt. „Dwie korony”. W roli głównej Adam Woronowicz.

​Cyrulik zaśpiewa w Warszawie

numer 1851 - 13.10.2017
WYWIAD Począwszy od wczorajszego czwartku, przez cztery wieczory w Warszawskiej Operze Kameralnej wystawiana będzie jedna z najsłynniejszych oper w historii, „Cyrulik sewilski” Gioacchina Rossiniego. Z gwiazdą spektaklu DARIUSZEM MACHEJEM rozmawia PIOTR IWICKI.
Odnoszę wrażenie, że jest Pan z Rossinim bardzo zaprzyjaźniony. 

Współczesne wielbienie Pana

numer 1850 - 12.10.2017
PŁYTA Debiutancka płyta grupy owca pt. „Chwały” to porządna dawka elektroniki okraszona ewangeliczną treścią. Słowem – do tańca i do różańca.

PISF czeka na nowego dyrektora, Sroka wciąż na stanowisku

numer 1850 - 12.10.2017
„W pierwszą rocznicę śmierci Mistrza Andrzeja Wajdy, zostaję odwołana z funkcji szefa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej” – napisała wczoraj na prywatnym profilu na Facebooku Magdalena Sroka. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które podjęło decyzję o odwołaniu dyrektor instytutu, tłumaczy, że naraziła na szwank wizerunek Polski.

Rzym w Warszawie

numer 1849 - 11.10.2017


​Między mądrą żoną a tańczącą laleczką

numer 1849 - 11.10.2017

TEATR „Dom lalki” Henrika Ibsena w reżyserii Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej w Teatrze Polskim w Warszawie to wzruszająca opowieść o labiryncie uczuć, które zupełnie nieświadomie możemy pomylić z... miłością.

Oblicza mieszczańskiego salonu

numer 1849 - 11.10.2017
 Wystawa Biedermeier w warszawskim Muzeum Narodowym

Termin „biedermeier” pochodzi z połączenia niemieckiego przymiotnika „bieder”, czyli „powszechny, pospolity”, i słowa „Meier” odnoszącego się do najbardziej popularnego niemieckiego nazwiska. Całość miała więc odzwierciadlać banalną osobowość przeciętnego filistra.

Republika telewizji

numer 1848 - 10.10.2017
Interaktywne audycje, jakich nie ma żadna telewizja w naszym kraju, zmiana oprawy i logo. Telewizja Republika wystartowała z nową ramówką. – Kręgosłup i wzór ideowy się nie zmieniły. Ale dziś to telewizja młoda, pełna pomysłów i ambicji, która chce zająć większy obszar na rynku – mówi Tomasz Sakiewicz, prezes TV Republika. 

Legalna blondynka kończy czterdziestkę

numer 1848 - 10.10.2017

KINO Film „Wszyscy moi mężczyźni” z Reese Witherspoon w zamiarze miał być ciepłą komedią o współczesnych dylematach wkraczającej w dojrzałość kobiety. Zamiast tego widzowie otrzymują nudnawą opowieść bez fabuły i puenty. Choć na gwiazdę „Legalnej blondynki”, mimo upływu lat, nadal miło popatrzeć.