Kultura

Ściśle tajne przez bardzo poufne

numer 1900 - 12.12.2017
Organizacja, która pod przykrywką działalności humanitarnej morduje ludzi, niebezpieczna misja prawie nie do wykonania, tajemna skrytka z bronią, którą ma każdy były komandos, i piękna kobieta pod prysznicem. Film „24 godziny po śmierci” z Ethanem Hawkiem w roli głównej ma w sobie wszystko to, do czego przyzwyczaiło nas kino akcji. Jednocześnie nic nowego do niego nie wnosi. 

​Tragikomedia ponad podziałami

numer 1900 - 12.12.2017

TEATR Komedia miesza się z tragedią, patetyczne idee z szarą codziennością, a w miejsce wyrachowanego intelektualizmu wstępuje pełen pasji romans. „Niezwyciężony” w Teatrze 6. Piętro w Warszawie to emocjonalny rollercoaster, który stawia kilka ważnych pytań – m.in. o to, czy potrafimy jeszcze ze sobą rozmawiać ponad podziałami.

​Pomysły pod choinkę

numer 1900 - 12.12.2017
Książka

Polki podbiły Berlin!

numer 1899 - 11.12.2017
Choć w głębi duszy wszyscy liczyliśmy właśnie na taki scenariusz, w ostatnim czasie polskie akcenty na międzynarodowych festiwalach filmowych były… no właśnie, zaledwie akcentami. Aż do soboty, kiedy trzy Polki: Dorota Kobiela, Katarzyna Lewińska i Anna Zamecka, zdobyły w Berlinie Europejskie Nagrody Filmowe.

​Jazz i okolice

numer 1899 - 11.12.2017
PŁYTY U schyłku roku pojawiły się dwa albumy – Leszka Możdżera „Earth Particles” i Nuli Stankiewicz „Byle nie o miłości” – które na pewno zapadną nam w pamięci na długo. Ich wspólnym mianownikiem jest jazz, a może ściślej: improwizacja podszyta wielką jazzową wiedzą tajemną.

Brat naszego Boga

numer 1897 - 08.12.2017
KONCERT Kończy się Rok św. Brata Alberta
„Być dobrym jak chleb” – pod takim tytułem w najbliższą niedzielę zabrzmi koncert wieńczący obchody Roku św. Brata Alberta. Teatr Brata Alberta zaprezentuje go w Janowcu nad Wisłą, w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika i św. Małgorzaty.

​Po trupach do celu

numer 1897 - 08.12.2017
TEATR Czy dla sztuki warto zabić? Cóż, jeśli już decydujemy się na taki czyn, warto dobrać sobie do tego odpowiednich wspólników. Dotkliwie przekonuje się o tym Sidney Bruhl, bohater sztuki Iry Levina „Śmiertelna pułapka”. 

​Sprawę w urzędzie załatwisz szybciej

numer 1868 - 03.11.2017
Administracja Szybsze załatwianie spraw, mediacje w sporach przed urzędami, koniec z karami administracyjnymi „z automatu” – to wybrane rozwiązania z nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego i kilku innych ustaw, m.in. ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, która weszła w życie 1 czerwca.

Jarosław Kaczyński: Piłsudski to wskrzesiciel Państwa Polskiego

numer 1896 - 07.12.2017
We wtorek wieczorem w warszawskim teatrze Palladium odbył się koncert galowy z okazji 150. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego. Patronat nad wydarzeniem objęły „Gazeta Polska”, „Gazeta Polska Codziennie” i portal Niezależna.pl. Honorowy patronat miał prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

​Nie wybrałem żadnej artystycznej drogi. To ona mnie wybrała

numer 1896 - 07.12.2017

Wywiad Obraz pojawia mi się nagle w głowie. Widzę jego zarys. Ale jest to ulotne, więc w trakcie pracy muszę się dokopywać do tej pierwotnej wizji, która ujawniła się w momencie natchnienia. Jak nie ma tej mocnej wizji i tego doświadczenia bezpośredniego, to odchodzę od obrazu – mówi malarz JANUSZ LEWANDOWSKI w rozmowie z SYLWIĄ KRASNODĘBSKĄ.