Kultura

Love story Pasternaka na deskach opery

numer 1794 - 07.08.2017

MUZYKA Na 15 września tego roku zaplanowano uroczystą premierę „Doktora Żywago” – musicalu opartego na kultowej powieści Borysa Pasternaka. Dzieło nawiązujące zarówno do książki, jak i jej hollywoodzkiej adaptacji zostanie wystawione na deskach Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, a w obsadzie zobaczymy m.in. Łukasza Zagrobelnego.

Szepty czy stłumiony krzyk?

numer 1793 - 05.08.2017
Liczne wystawy prac malarskich Janusza Lewandowskiego zwykle w swoich tytułach niosą takie określenia jak „szepty”, „półgłosy”, „szelesty” czy „półcienie”. Śledząc od lat dokonania tego wybitnego malarza, coraz bardziej nabieram przekonania, że jego obrazy nie przemawiają szeptem, lecz wyraźnie podnoszą głos. 

Pojedynek na portrety

numer 1793 - 05.08.2017
Od 8 sierpnia w Pałacu Królewskim we Wrocławiu będzie można skonfrontować twórczość mistrza malarstwa historycznego z mistrzem plakatu. Ekspozycja „Nowy poczet władców Polski – Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko” to zderzenie dwóch zupełnie odmiennych wizji artystycznych. – Myślę, że obaj podaliby sobie ręce – mówi „Codziennej” krytyk sztuki Monika Małkowska.

​Urodziny giganta perkusji

numer 1793 - 05.08.2017
MUZYKA Serią koncertów 75. urodziny uczci jeden z najsłynniejszych jazzmanów wszech czasów należący do grona stu najwybitniejszych perkusistów w historii – Jack DeJohnette. Wieloletni filar zespołów Milesa Davisa, Keitha Jarretta, Herbiego Hancocka czy Johna Coltrane’a.

Rawa gwiazd

numer 1793 - 05.08.2017
PREMIERA Wirtuoz gitary Sonny Landreth wyda 30 czerwca podwójny album koncertowy „Recorded Live in Lafayette”. Polscy fani będą mogli podziwiać muzyka na 37. Festiwalu Rawa Blues. 

Valerian i miasto tysiąca wzruszeń

numer 1792 - 04.08.2017
Ponad 3 tys. ujęć z efektami specjalnymi, najgorętsze nazwiska Hollywoodu i niezwykły show w wykonaniu Rihanny. We wchodzącym dziś na polskie ekrany „Valerianie i mieście tysiąca planet” Luc Besson serwuje nam kino na najwyższym poziomie, a zarazem historię starą jak świat – o tym, że warto być pozytywnym bohaterem.

Papież na linii

numer 1792 - 04.08.2017
WYWIAD Papież szuka kontaktu z ludźmi, ponieważ jest pasterzem, który żyje pośród ludu. A nie ma nic ważniejszego od pocieszenia kogoś, kto płacze, czy radowania się, kiedy trzeba świętować z kimś, kto ma powody do radości – z ROSARIEM CARELLO, włoskim dziennikarzem i autorem książki „Halo, tu Franciszek”, rozmawia SYLWIA KRASNODĘBSKA.

Każda wojna ma swoją Anne Frank

numer 1791 - 03.08.2017
Brutalna wojenna rzeczywistość odbiega od dziecięcej niewinności tak daleko, jak tylko się da. A jednak wojna nie ma względu na wiek i podobnie jak związana z nią śmierć czyni nas równymi. Dobrze to widać w pamiętniku Poliny Żerebcowej, nazywanej często „rosyjską Anne Frank”.

​James Bond w szpilkach

numer 1791 - 03.08.2017

KINO To nie efekty specjalne ani kaskaderzy. Charlize Theron intensywnie trenowała sztuki walki, przygotowując się do roli agentki MI6 w filmie „Atomic Blonde”. Choć brzmi to nieprawdopodobnie, to pracując nad rolą, walczyła z kolegą po fachu Keanu Reevesem, który w ten sposób przygotowywał się do roli w filmie „John Wick 2”.

Zmarła Wanda Chotomska, twórczyni „Jacka i Agatki”

numer 1791 - 03.08.2017

POŻEGNANIE „Ja nie płaczę… […] Ja mam tylko w środku trochę za dużo deszczu” – pisała Wanda Chotomska w „Mój piękny złoty koń”. Stworzyła ponad 200 książek dla dzieci i młodzieży, audycji radiowych i telewizyjnych, scenariuszy do filmów krótkometrażowych i sztuk teatralnych. Popularna autorka literatury dziecięcej zmarła wczoraj po wyczerpującej chorobie. Miała 88 lat.