Kultura

Artystyczny gen

numer 1746 - 10.06.2017
Jacek Malczewski swoje powołanie traktował jako narodowe posłannictwo. Synem najsłynniejszego polskiego symbolisty był Rafał. Tworząc nieco w cieniu genialnego rodzica, przez całe życie poszukiwał własnego stylu. Ponad 70 obrazów tych dwóch wybitnych malarzy do 23 lipca można oglądać w Muzeum Narodowym w Szczecinie na wystawie „Malczewscy. Figura syna”.


​Kolejna love story w wersji teen

numer 1745 - 09.06.2017
PREMIERA Od dziś w kinach możemy obejrzeć „Ponad wszystko” – amerykański melodramat o nastoletniej Maddy, która w wyniku szczególnie niebezpiecznej choroby nie może opuszczać sterylnego mieszkania. Kiedy zakochuje się w chłopaku z sąsiedztwa, szybko okazuje się, że to nie świat zewnętrzny może ją zabić, lecz nadopiekuńczość jej własnej matki.


Piotr Iwicki odznaczony

numer 1741 - 05.06.2017
MUZYKA Nasz redakcyjny kolega Piotr Iwicki w sobotę został dwukrotnie nagrodzony za swój wkład w kulturę Polski. Jak sam powiedział, nalegał, aby stało się to na koncercie dla dzieci.


​Wręczono nagrody im. Oskara Kolberga

numer 1744 - 08.06.2017

TRADYCJA Są państwo solą naszej kultury – powiedział minister Piotr Gliński podczas gali 42. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Uroczystość odbyła się wczoraj w Zamku Królewskim w Warszawie.

Wyróżnienia wręczono wybitnym przedstawicielom środowiska kultury tradycyjnej z różnych regionów Polski. Otrzymali je

Wyobraźnia to pierwszy stopień do piekła

numer 1744 - 08.06.2017
Jutro do kin w chodzi polsko-czeska komedia „Droga do Rzymu”. Film w swej formie jest dowodem na to, że w czasach efektownych fajerwerków i kina totalnego jest jeszcze miejsce na prostą komedię absurdu. Szkoda tylko, że znów przewodnim motywem żartów jest wiara katolicka.


​Sukces, który był

numer 1744 - 08.06.2017

wywiad Dwa dni po premierze „Dwóch koron” w Cannes „Tygodnik Powszechny” uznał informację o debiucie filmu na festiwalu za tzw. fake news, na który rzekomo miała się złapać TVP. – Na to, że obraz miał swoją światową premierę w Cannes, mamy dowód w postaci oficjalnego komunikatu na stronie festiwalu – Z MICHAŁEM KONDRATEM, reżyserem „Dwóch koron”, rozmawia MAGDALENA JAKONIUK.

Polski Teatr Polski

numer 1743 - 07.06.2017
INSTYTUCJE Warszawski Teatr Polski stał się wspólną instytucją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz województwa mazowieckiego. Umowę w tej sprawie podpisali wczoraj minister Piotr Gliński i marszałek Adam Struzik.

Genialna psychodrama

numer 1743 - 07.06.2017
„Sieranevada” to tragikomiczna opowieść o rumuńskiej rodzinie, która spotyka się, by oddać cześć zmarłemu wujowi Emilowi. I choć brak tu wartkiej akcji i fabularnych twistów, niespełna trzygodzinna podróż do świata bohaterów wciąga tak głęboko, że po wyjściu z kina jeszcze długo czujemy dym papierosowy, którym zdaje się przesiąkać scenografia dzieła.


Wszyscy mamy depresję

numer 1742 - 06.06.2017
„Plastiki” Mariusa von Mayenburga w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza to spektakl Teatru Dramatycznego w Warszawie sprytnie ukazujący cywilizacyjne fobie i absurdy codzienności. A jak codzienność, to również relacje damsko-męskie. – Tekst sztuki dotyka pozornego bytowania razem.

Na tropie handlarzy żywym towarem

numer 1742 - 06.06.2017
„NOWE PAŃSTWO” Niewolnictwo czasów współczesnych i handel ludźmi to główne tematy czerwcowego numeru miesięcznika „Nowe Państwo”. Ostrzegamy, że lektura zamieszczonych w tym numerze materiałów może skutkować bezsennością.