Kultura

Barbarzyńca, bestia i Europejczyk

numer 1843 - 04.10.2017

POLECAMY Trzy tytułowe słowa składają się na hasło promujące Warszawski Festiwal Conradowski, którego start zaplanowano na 5 października w Muzeum Powstania Warszawskiego. Podczas imprezy zostaną pokazane cztery filmowe adaptacje Josepha Conrada, którym będą towarzyszyły cztery wyjątkowe dyskusje w towarzystwie znakomitych gości.

Złoty Opornik dla Krystyny Krauze

numer 1841 - 02.10.2017
WYDARZENIE Zakończył się IX Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci


​Święto bluesa

numer 1841 - 02.10.2017

FESTIWAL Największą gwiazdą 37. edycji Rawy Blues był Sonny Landreth. Nie tylko dlatego, że wcześniej grał na płytach Marka Knopflera, koncertował z Johnnym Winterem i Joe Satrianim, ceni go też Eric Clapton. To z pewnością nobilituje, ale w Katowicach Landreth po prostu potwierdził swoją gitarową maestrię.

Melancholii woal

numer 1841 - 02.10.2017

POŻEGNANIE Mistrz małych i dużych form; Nieduży z Kabaretu Starszych Panów, Jej Ekscelencja z „Seksmisji”, Kuba ze skeczu „Sęk”, Anastazy z „Gangsterów i filantropów”. Odszedł Wiesław Michnikowski. 

Opera bez rutyny, z dala od powierzchowności

numer 1839 - 29.09.2017
Idziemy w elegancką, wyrafinowaną niszę dla konesera, a jednocześnie tytuły będą przyciągały wszystkich – mówi „Codziennej” Alicja Węgorzewska, dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej. Wczoraj w Warszawie ogłoszony został jej program na nowy sezon. Węgorzewska poinformowała również, że dyrektorem muzycznym instytucji został wybitny austriacki dyrygent i kompozytor Friedrich Haider.

​Zafón ukryty w księgarniach

numer 1839 - 29.09.2017

KSIĄŻKA 11 października odbędzie się premiera najnowszej powieści Carlosa Ruiza Zafóna pt. „Labirynt duchów”. Z tej okazji zorganizowano ciekawą atrakcję dla czytelników. Pół tysiąca egzemplarzy zostanie… ukrytych w księgarniach. Ci, którzy książkę znajdą, będą mogli ją kupić za złotówkę. Lista księgarń pojawi się na stronie wydawnictwa Muza.com.pl.

Długi proces dojrzewania do miłości

numer 1838 - 28.09.2017
O ile „Sieranevadę” Cristiego Puiu śmiało można nazwać najlepszym filmem sezonu, o tyle „Maudie” Aisling Walsh jest bodaj najbardziej pozytywnym obrazem tego roku. Film od jutra w kinach.

Rawa Blues już jutro!

numer 1837 - 27.09.2017
W czwartek rozpoczyna się 37. Rawa Blues Festival. Impreza potrwa do soboty. Wzorem ostatnich lat koncerty odbędą się w sali NOSPR-u oraz w Spodku w Katowicach. W tegorocznym programie dominują gitarzyści. 

Wyzwolone emocje w Lublinie

numer 1837 - 27.09.2017

wywiad Tej wielkości instytucje zwykle mają budżet minimum 2,5 razy większy od naszego, ale nie rezygnujemy z aspiracji. Centrum Spotkania Kultur jest placówką najlepiej zarabiającą w województwie – mówi Piotr Franaszek, dyrektor Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, w rozmowie z Sylwią Krasnodębską.

​Treliński w Lublinie

numer 1836 - 26.09.2017
OPERA W miniony weekend „Umarłe miasto” Ericha Wolfganga Korngolda w reżyserii Mariusza Trelińskiego dwukrotnie było wystawione na deskach Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Gorąca krew bohaterów rozpalająca ich zmysły zawładnęła lubelską sceną, która udowodniła, że jest gotowa na przyjęcie wielkich i wymagających spektakli operowych.