Kultura

Kongres hipokryzji

Numer 1 - 09.09.2011
Minister Bogdan Zdrojewski zachęca: „Jestem przekonany, że Europejski Kongres Kultury będzie spotkaniem inspirującym do dyskusji”. Swoistą inspiracją do dyskusji jest obsadzenie na kongresie w roli gwiazdy Zygmunta Baumana, funkcjonariusza Informacji Wojskowej. Dziś powierzono mu wykład inaugurujący, a minister zamówił u niego książkę pt. „Kultura w płynnej nowoczesności”.

Nowy-stary Tom Cruise

Numer 96 - 02.01.2012
Mieliśmy już Indianę Jonesa 4 i podstarzałego, aż smutno, Harrisona Forda. Teraz mamy mocno nieświeżego Toma Cruise’a i kolejną odsłonę misji niemożliwej. Eksamanci pitraszą odgrzewane kotlety z kultowych ról. Ekranowe podrygi Toma Cruise’a to łabędzi śpiew onegdaj zdolnego aktora i przykład kryzysu wieku późno średniego. Miałam nadzieję nie pisać o MI 4.

Boso przed Bogiem

Numer 96 - 02.01.2012
Karpiel-Bułecka śpiewa: „Gdy zawoła Bóg, pójdę boso... pójdę boso...” I ­ta piosenka o rzeczach ostatecznych wywołała najgorętszą reakcję świętujących sylwestra w Wrocławiu. Dlaczego? Mijający rok należał do Zakopowera.

Z serca dla papieża

Numer 97 - 03.01.2012
Włosi płakali ze wzruszenia. Dziś pora na krakowiaków. Górale prezentują operę o błogosławionym Karolu Wojtyle. Jan Paweł II na Podhalu” to opera góralska, opowiadająca o życiu Karola Wojtyły. W listopadzie, w ramach imprez towarzyszących polskiej pre-zydencji, operę zaprezentowano rzymskiej publiczności w Teatrze Carpinico.

Pamięć nie umiera nigdy

Numer 97 - 03.01.2012
Jak wyglądał miniony rok? Co przyniósł polskiej kulturze? Czym był dla naszej wspólnoty narodowej? Jaką twarz widzimy w lustrze? Może zobaczymy dwie twarze? W 2011 r. byliśmy świadkami radykalnej ofensywy lewicowego środowiska Krytyki Politycznej.

Miliony utopione w sylwestrową noc

Numer 94 - 30.12.2011
Impreza sylwestrowa to dla jednych zabawa, a dla drugich wyścig. Warszawa i Wrocław walczą o to, kto przywita nowy rok z większą pompą. Miasta nie szczędzą pieniędzy. Kraków postanowił zmienić formułę i zaoszczędzić – dla dobra mieszkańców. Największe miasta w Polsce zaplanowały w budżecie duże pieniądze na organizację tej wyjątkowej imprezy. Warszawa wyda na koncert na pl.

Komputerowy patriotyzm

Numer 94 - 30.12.2011
Już niebawem będziesz mógł pokierować losami cichociemnych. Uprising 44 to pierwsza polska gra komputerowa inspirowana wydarzeniami Powstania Warszawskiego. Prawdopodobnie w czerwcu na rynku pojawi się w pełni polska produkcja, mająca na celu przybliżenie jednej z największych operacji ruchu oporu podczas II wojny światowej.

Rok kultury drugiego obiegu

Numer 95 - 31.12.2011
Podobno nic tak dobrze nie robi artystom i twórcom z powołaniem jak bieda, kryzys i niechęć decydentów. Dlatego ludzie ze środowisk niezależnych i niepodległościowych powinni być wzorem dla tych, którym koncesjonowany bunt myli się z niepokornością. Niewątpliwie mijający rok stał pod znakiem kultury.

Odwaga wyobraźni

Numer 95 - 31.12.2011
Rozjazd pomiędzy tym, co instytucjonalne, a tym, co wdarło się na rynek jako drugi obieg, nie tylko pokazuje oś sporu, jakim żyje Polska. Nawet jeśli absurdy wypunktowane w tekście Marcina Kuberki nie są świadomym programem państwa, to przez zaniechanie i brak wizji są swoiście pojmowaną polityką kulturalną.

Sześciolatki wygrały z ministerstwem?

Numer 93 - 29.12.2011
Dziś w programie „Bliżej” wracamy do batalii, którą stoczyli rodzice w obronie sześciolatków, organizując akcję „Ratuj maluchy”. Mimo że protest rodziców trwał trzy lata, to właśnie w mijającym roku udało się zebrać 370 tys. podpisów, żeby zatrzymać szkodliwą reformę edukacji. Pokażemy w programie matki i ojców, którzy uwierzyli, że warto działać.