Kultura

Pat Metheny w trio

Numer 47 - 03.11.2011
Metheny występował u nas już w różnych konfiguracjach. Słyszeliśmy go przed laty w wielkich, monumentalnie brzmiących aranżacjach z udziałem kilkunastoosobowych zespołów, gdy wykonywał repertuar z płyty „Secret story”, ale też w mniejszych zespołach – w sekstetach czy kwintetach. Gigant gitary jazzowej tym razem wystąpi w trio. Artyście towarzyszyli będą:

SADE ADU po raz pierwszy w Polsce

Numer 47 - 03.11.2011
Jej fani czekali na ten koncert wiele lat. W 27. roku swojej kariery przyjedzie do nas jedna z największych gwiazd popu. Sade Adu łączy w sobie niezwykłą urodę, piękny głos i wielki talent sceniczny. Charakterystyczne soulowe brzmienie, rozkołysany rytm i refleksyjne, nieco leniwe tempo sprawiają, że jej muzyka rozpoznawalna jest już od pierwszych dźwięków.

Lenny Kravitz w Warszawie

Numer 47 - 03.11.2011
„Black and White America” to już dziewiąty album w 20-letnim dorobku gitarzysty. Jeden z najciekawszych artystów amerykańskiej sceny rockowej jest w trakcie imponującego europejskiego tournee. Okrzyknięty kiedyś następcą Jimiego Hendriksa, potem kandydatem na zdetronizowanie Prince’a, dziś serwuje nam trochę uładzoną i zbyt grzeczną odmianę swoich umiejętności.

Portret Pana Prezydenta

Numer 45 - 31.10.2011
Katastrofa smoleńska była kolejnym ciosem dla narodu polskiego. Powstało pytanie, co mogę zrobić dla Polski? I to pytanie prześladuje mnie każdego dnia od 10 kwietnia 2010 r. Pojawił się pomysł namalowania obrazu.

Zaduszki Jazzowe

Numer 45 - 31.10.2011
Artyści jazzowi muzyką i modlitwą pragną wspominać tych, którzy odeszli, a których twórczość wciąż żyje w naszej pamięci. Zaduszki Jazzowe to wiele niezależnych od siebie inicjatyw w całym kraju. Katowice, Ełk, Poznań, Kraków, Siedlce, Pińczów, Kielce, Gdynia, Ostrowiec… Cała Polska 2 listopada jazzem stoi. Koncerty będą miały charakter wspominkowy.

Opowieść o nadziei

Numer 45 - 31.10.2011
Lektura najnowszej książki Krzysztofa Ziemca „Wszystko jest po coś” może dobrze przygotować nas do rozważań o sprawach ostatecznych. Dzień Wszystkich Świętych to najlepszy moment na taką refleksję.

Prowokator z „Krytyki Politycznej” obraził Żydów?

Numer 44 - 29.10.2011
Z berlińskiej wystawy sztuki o tysiącleciu sąsiedztwa polsko-niemieckiego Niemcy na żądanie przedstawiciela gminy żydowskiej usunęli z programu film „Berek” Artura Żmijewskiego. Kuratorka Anda Rottenberg umywa ręce.

Pospieszalski w TVP Info

Numer 44 - 29.10.2011
W środę zarząd telewizji zatwierdził umowę na cykl programów Jana Pospieszalskiego w TVP Info.Po ponadpółrocznej przerwie program Pospieszalskiego wraca na antenę, ale w innej formule. – Ostatnie miesiące były czasem intensywnych podróży z pokazami filmów i promocją książki. Jeździłem po Polsce na zaproszenia różnych środowisk, przede wszystkim klubów „Gazety Polskiej”.

Coldplay Wielki

Numer 44 - 29.10.2011
Chris Martin, lider Coldplay, przyznał: – Przez rok zbierałem się na odwagę, żeby poprosić Rihannę o zaśpiewanie „Princess of China”. Spotkaliśmy się w Los Angeles i zagrałem jej ten utwór na pianinie. Muszę przyznać, że miałem potworną tremę. Ale ona odrzekła: „OK... Dobra!”. „Mylo Xyloto” to dawka pop-rocka na naprawdę wysokim poziomie.

Czytelnicy bojkotują Szczukę

Numer 44 - 29.10.2011
„Duża książka o aborcji” Kazimiery Szczuki i Katarzyny Bratkowskiej zostanie przeniesiona w empikach z półek dla dzieci i młodzieży na miejsce dla dorosłych. To wynik protestu ludzi, dla których skandalem jest podsuwanie dzieciom tej propagandowej pozycji.