Kultura

Między filharmonią a rockiem

Numer 4 - 13.09.2011
Słowa przed egzekucją i sen Nabuchodonozora, Maja Ostaszewska i wideo, laptop, gitara i cztery fortepiany... w hutniczym kombinacie. Uroczysty koncert, rozpoczynający w niedzielę festiwal Sacrum Profanum, zabrzmiał tym razem w kombinacie w Nowej Hucie.

Bezpłciowa subkultura

Numer 4 - 13.09.2011
Sklonowani indywidualiści coraz częściej pojawiają się na ulicach dużych miast. W cenie jest tylko indywidualizm. Zapewne dlatego ulicami dużych polskich miast przewalają się indywidualistyczne klony. A imię tej nowej stonki: hipster. Hipstera łatwo poznać po niekonwencjonalnym zestawieniu ubrań.

Wałęsa przepowiedział mi szubienicę

Numer 2 - 10.09.2011
Ciebie powieszą, a mnie będą wielbili – powiedział bohaterowi Lech Wałęsa. Nowa książka Andrzeja Rozpłochowskiego pozwala zrozumieć dzisiejszą Polskę. Wchodząca do księgarń relacja bohatera sprzed 30 lat ukazuje, jak wielką nadzieją dla milionów Polaków była Solidarność. Pokazuje też, jak tę nadzieję niszczono.

Ryba najlepsza na mózg

Numer 3 - 12.09.2011
Najnowszy wybór publicystyki Macieja Rybińskiego „Ryba ludojad” godny jest, by ustawić go na półce obok felietonów Prusa, Nowaczyńskiego, Słonimskiego i Kisiela. Z licznych felietonów śp. Macieja Rybińskiego najlepiej zapamiętałem jego parodię ustawy o biopaliwach.

Bojkot TVP

Numer 3 - 12.09.2011
Autorytetem w TVP jest człowiek wielbiący czyste zło – mówi publicysta Grzegorz Górny w rozmowie z Robertem Tekieli Dlaczego zrezygnowałeś z udziału w programie TVP2 „Kultura głupcze”?

Wykształciuchy stworzyły Legiony!

Numer 98 - 04.01.2012
Wydana właśnie przez Demart „Legenda Legionów”, kompendium wiedzy o Legionach 1914–1918, rzuca nowe światło na odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli. Książka w sposób uporządkowany i atrakcyjny pokazuje fenomen legionowy. Korzystając z wyjątkowo sprzyjającego układu spraw międzynarodowych, polska elita bierze odpowiedzialność za zdruzgotaną ojczyznę.

Salon kupił obóz koncentracyjny z klocków

Numer 98 - 04.01.2012
Artystyczny establishment i fani kontrowersyjnego Zbigniewa Libery zebrali fortunę, by ułożyć z klocków obóz zagłady. W miniony piątek za 245 tys. zł Muzeum Sztuki Nowoczesnej kupiło od norweskiego kolekcjonera sztuki, „Lego. Obóz koncentracyjny” z 1996 r. Towarzystwo Przyjaciół Sztuki Nowoczesnej dało 153 tys. zł, a pozostałe 103 tys.

Szanowny Panie Prezesie!

Numer 98 - 04.01.2012
W Warszawie widać coraz więcej billboardów reklamujących XX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z doświadczenia wiem, że tych billboardów będzie każdego dnia więcej i więcej, a za dwa tygodnie będzie Pan królem mediów! To wielka szansa nie tylko na popularność, ale również na zrobienie czegoś dobrego.

Doda na pograniczu satanizmu

Numer 2 - 10.09.2011
Tu już nie ma mowy o sztuce. Czerwony krzyż na kroczu, syntezator powieszony na krzyżu, romans z Jezusem. Za kampanią szyderstw z Chrystusa stoją miliony dolarów i… złotówek. POPSATANIZM

Molestowanie mapetów

Numer 1 - 09.09.2011
Wszystko już było? Nieprawda! Ludzie walczący o postawienie świata na głowie mają wciąż nowe pomysły. Ostatnio działacze homo umieścili na stronie Change.org zadziwiającą petycję. Apelują, aby dwaj bohaterowie słynnej „Ulicy Sezamkowej”, Bert i Ernie, stanęli na ślubnym kobiercu. Ma to według nich nauczyć tolerancji.