Kultura

Piłsudski obok zbrodniarzy

Numer 213 - 22.05.2012
Na wystawie „Wywyższeni. Od faraona do Lady Gagi” Józef Piłsudski prezentuje się w jednej sali obok… Hitlera i Lenina. Kurator tłumaczy, że posługuje się skrótem. Wystawa kosztowała podatników 800 tys. zł.

W skrócie

Numer 212 - 21.05.2012
„Rzeź” Znakomita komedia Romana Polańskiego z doborową obsadą: Kate Winslet, Christoph Waltz, Jodie Foster i John Reilly. Bójka dwóch chłopców doprowadza do spotkania ich rodziców. Kulturalni ludzie ujawniają swoje uprzedzenia i groteskowe poglądy.

Uratować kraj przed demokracją

Numer 212 - 21.05.2012
FILM Sacha Baron Cohen jest bezlitosny. W najnowszym filmie „Dyktator” piecze dwie pieczenie na jednym ogniu drwiny. Niby to nabija się z dyktatorów, ale non stop krytykuje też demokrację, polityczną poprawność i włochate aktywistki.

Opole z Kazikiem

Numer 212 - 21.05.2012
FESTIWAL 49. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej obędzie się 1 i 2 czerwca. Specjalną gwiazdą będzie Kazik Staszewski – nigdy wcześniej niewystępujący w Opolu. Impreza będzie transmitowana przez TVP1.

Katolik jako wojownik

Numer 212 - 21.05.2012
W świetnej książce „Katolik frajerem?” Zbigniew Kaliszuk podaje czytelnikom na tacy zbiór merytorycznie i perswazyjnie mocnych argumentów, którymi katolicy mogą odpierać antyreligijne ataki.

Niewygodna prawda

Numer 211 - 19.05.2012
Taki tytuł będzie nosiła nowa płyta rapera znanego jako Tadek. Do tej pory nagrywał pod nazwą Tadek Firma, teraz postawił na płytę solową. W środowisku raperów to postać niezwykła. Bezkompromisowość tekstów doprawiona agresją przypomina popularny w USA nurt gangsta-rap, ale dojrzałe muzycznie podkłady sprawiają, że po utwory Tadka może sięgnąć i szersza publiczność.

Książka będąca kabaretem

Numer 211 - 19.05.2012
KSIĄŻKA Marcin Wolski, który pisze niemało i smacznie, tym razem proponuje Czytelnikom rzecz na tyle oryginalną, że należy ją po traktować jako odrębny gatunek. „Post Polonia” to książka, która jest kabaretem. Śmieszny jest ogólny zamysł i bardzo zabawni są bohaterowie opowieści, a także sytuacje, w jakich przyszło im z woli autora i prognoz futurologii uczestniczyć.

Zwyczajny geniusz

Numer 211 - 19.05.2012
Dziś mija setna rocznica śmierci jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy. Dla współczesnych Bolesław Prus był postacią kontrowersyjną. Prus nie był celebrytą, nie dostarczał tematów do plotek, ale jego pogrzeb stał się wielką patriotyczną demonstracją. Mimo że przez całe życie atakowano go za brak patriotyzmu.

Dyrektor do… zwolnienia

Numer 210 - 18.05.2012
TEATR W tych trudnych dla kultury czasach łodzianie szczelnie wypełniają widownię Teatru Powszechnego. Decyzją urzędu miasta dyrektor Ewa Pilawska kończy jednak kadencję.

Gangster na zakręcie

Numer 210 - 18.05.2012
FILM Ucieczka przed wymiarem sprawiedliwości do Meksyku to częsty pomysł na happy end westernów czy filmów gangsterskich. W filmie Mela Gibsona „Dorwać gringo” to zaledwie początek historii.