Kultura

Piłsudski o Smoleńsku

Numer 125 - 06.02.2012
Najnowsze „Nowe Państwo”: duma i liczenie się z realną siłą. Oto recepta na niepodległość. I do tego troska o kulturę i rodzinę, bo niepodległość rodzi się w sercach dzieci. „Piłsudski dziś zrobiłby zamach majowy” – pisze w najnowszym numerze „NP” Bohdan Urbankowski. A na pewno nie ściskałby się z Putinem. Katastrofa smoleńska stała się punktem zwrotnym powojennej historii Polski.

W krysztale pomyje

Numer 125 - 06.02.2012
„Polityka dla mnie to w krysztale pomyje” – wyrzęził Witkacy w piosence Jacka Kaczmarskiego. Kiedy ogląda się najnowszy film George’a Clooneya „Idy marcowe”, można się z Witkacym zgodzić: obcujemy z czymś nieskończenie obrzydliwym.

Bronią nas Czesi!

Numer 123 - 03.02.2012
Temat cenzury prewencyjnej wobec malarzy z grupy The Krasnals w Akademii Sztuk w Szczecinie, o którym pisaliśmy w styczniu, podjął również czeski Rozhlas. Czesi piszą krytycznie o cenzurze i „Gazecie Wyborczej”. Dziwią się, że w Polsce blokuje się pokazywanie sztuki antykomunistycznej. M.in. obrazy czołgów rozjeżdżających czeskich powstańców w 1968 r.

Policjanci i artyści

Numer 123 - 03.02.2012
Na kulturę w 2012 r. państwo przeznaczyło rekordową od 16 lat kwotę. Czy to zakamuflowane przekupstwo? Przed wyborami PO obiecywała minimum 1 proc. budżetu na kulturę. 2 mld 877 mln zł to tylko 0,8 proc. Pytanie jeszcze, na co zostaną wydane te pieniądze. Czy na imprezy podobne do „promującego” w czasie prezydencji nasz kraj obscenicznego spektaklu za 200 tys.

Zagubiona na moście

Numer 123 - 03.02.2012
Trafiła na trudne czasy. Zostaną po niej wiersze. Paliła sporty, fascynowała się boksem. Nie przeceniała swojej osoby. Skomplikowana jak nasza powojenna historia. Zapętlona, nadwrażliwa. Mająca swoje słabości. I ciekawe świata serce, które można odnaleźć w jej najlepszych utworach.

W obronie wolności słowa

Numer 123 - 03.02.2012
Powstają kolejne instytucje chroniące zagrożoną przez III RP wolność słowa i zasadę równej konkurencji na rynku mediów. Inicjatorzy Federacji Mediów Niezależnych (FMN) ogłosili zwołanie na maj 2012 r. Kongresu Mediów Niezależnych. Celem Kongresu jest diagnoza sytuacji mediów w Polsce, określenie celów działania Federacji oraz przyjęcie statutu FMN.

Gdy „Legenda” staje się legendą

Numer 121 - 01.02.2012
Setki stłoczonych sylwetek pod sceną. Szybki, dynamiczny rytm bębna, ściana gitarowego dźwięku. Nad głowami wyciągnięty las rąk. Kciuki złączone czubkami to podstawa trójkąta, a palce wskazujące tworzą boki. Stykające się końce tych palców są wierzchołkiem figury. I nagle na krawędzi sceny pojawia się sylwetka lidera, Tomka Budzyńskiego, tak jakby chciał zrobić krok w falujący tłum.

Wolność słowa to też satyra

Numer 121 - 01.02.2012
30 lat temu cała Ameryka wspierała polskie aspiracje do wolności. Prezydent Ronald Reagan osobiście zapalił świeczkę w oknie Białego Domu dla podziemnej Solidarności. Stany Zjednoczone poznały wtedy hymn Jana Pietrzaka „Żeby Polska była Polską”. W trakcie gali „Gazety Polskiej” utwór ten w podniosłej atmosferze śpiewała cała widownia.

„ANTYGONA”

Numer 122 - 02.02.2012
Znakomita wiadomość dla widzów. Kultowe spektakle i filmy Telewizji Polskiej będą za darmo dostępne w internecie. To efekt umowy między TVP a Narodowym Instytutem Audiowizualnym. Na internetową stronę instytutu trafi 111 tytułów. Będą to spektakle Teatru Telewizji, filmy dokumentalne, fabularne i programy edukacyjne.

Pożegnanie z kolędami czy z chórem?

Numer 122 - 02.02.2012
Wprawdzie w liturgii okres Bożego Narodzenia zakończył się już w drugą niedzielę stycznia, lecz w tradycji Kościoła kolędy śpiewa się do święta Ofiarowania Pańskiego zwanego u nas Matki Bożej Gromnicznej, czyli do dziś. Na pożegnanie tego pięknego czasu krakowski chór przygotował specjalny koncert z utworami najwybitniejszych kompozytorów kilku epok.