Kultura

Zimne zło kontra solidarność

Numer 71 - 02.12.2011
Ten film jest wartościowy, pokazuje prawdę o czasach najważniejszej rewolucji XX w. – mówi o filmie „80 milionów” Piotr Semka, historyk, publicysta, działacz Solidarności, w rozmowie z Sylwią Krasnodęmbską. Czy Waldemar Krzystek przekłamał rzeczywistość filmem „80 milionów”, jak pisaliśmy parę dni temu?

Insynuacje i wyrzuty sumienia

Numer 71 - 02.12.2011
Ulubieniec mediów Krzysztof Materna zaatakował w swojej książce Jana Pietrzaka, cenzurowanego od 40 lat. Również dziś. W intensywnie promowanej przez media publiczne i salonowe tygodniki książce „Podróże małe i duże, czyli jak zostaliśmy światowcami” Wojciecha Manna i Krzysztofa Materny podważana jest wiarygodność Jana Pietrzaka. Materna się dziwi, że występy kabaretu Pod Egidą w latach 80.

Nie rozbiorę się na scenie

Numer 70 - 01.12.2011
Zdaję sobie sprawę, że dziś są takie wytyczne – rozbierz się, a kariera nabierze tempa. Nikt mi nie narzuci takiego trendu – mówi Sylwia Grzeszczak w rozmowie z Sylwią Krasnodęmbską. Jest Pani wyjątkową gwiazdą. Pisze Pani wartościowe teksty, ma Pani normalny wizerunek sceniczny. To coraz mniej typowe…

Muzyka duszy

Numer 70 - 01.12.2011
Natalia Kukulska, Robert Amirian, Lora Szafran, K.A.S.A., Adam Strug – najwybitniejsi polscy wokaliści z odległych muzycznych światów zgodnie wstali z miejsc, oklaskując koncert Mieczysława Szcześniaka w sali warszawskiego klubu Palladium.

Jazz bez... granic

Numer 69 - 30.11.2011
Muzycy jazzowi z całego świata w kilkunastu polskich i ukraińskich miastach. Jazz Bez to jeden z najważniejszych festiwali jazzowych w Europie. Tu jazz jest niezwykle wielobarwny.

Rzucili zaklęcie

Numer 69 - 30.11.2011
Zespół Jane’s Addiction nie marnuje pokładanych w nim nadziei. Po 8 latach nagrał płytę m.in. w kuchni. Płyta „The Great Escape Artist” to połączenie muzyki alternatywnej z popem wzbogacone trochę nienaturalnym głosem Perry’ego Farrella. Partie Master Musicians of Joujouka zarejestrowano w szkole w marokańskiej wsi Jajouka. Bębny nagrano w kuchni.

Wieczór poświęcony Kalinie Jędrusik

Numer 69 - 30.11.2011
Magdalena Zawadzka i Maciej Zakościelny wystąpią dziś podczas recitalu zamykającego wystawę „Kalina Jędrusik w podróży”. Projekt przygotowano w 20. rocznicę śmierci polskiej seksbomby. W Instytucie Teatralnym w Warszawie usłyszymy kilkanaście utworów wykonywanych przez Kalinę Jędrusik, które napisali Jerzy Wasowski i Jeremi Przybora. Wśród nich te najbardziej znane, jak np.

Renesans wolnego stylu

Numer 69 - 30.11.2011
Po ubiegłorocznym słabym finale konkursu Wielka Bitwa Warszawska nie brakowało głosów, że polski freestyle się kończy. Uzasadnione były więc obawy o poziom sobotniej imprezy finałowej. Fani wolnego słowa mogą jednak spać spokojnie. Już dawno na polskiej scenie rapowej improwizatorzy nie ubliżali sobie na tak wysokim poziomie.

Zjednoczeni zwyciężymy

Numer 67 - 28.11.2011
Waldemar Krzystek, reżyser premierowego filmu „80 milionów”, jak sam przyznał, nie czuje się „niewolnikiem faktów”. Co brzmi zabawnie w przypadku filmu opartego na faktach.

Świat zły

Numer 67 - 28.11.2011
Straszliwe zimno nowego filmu Athiny Tsangari „Attenberg” pokazuje, dokąd zmierza nasza cywilizacja. Grecja kojarzy się najczęściej z językiem, kolumnami, Platonem i teatrem. Na pewno jednak nie z kinem. Film Athiny Rachel Tsangari „Atten-berg” na początku wydaje się bezsensowym zlepkiem obrazków. Dopiero mniej więcej w połowie straszliwe zimno tego filmu zaczyna nas ata-kować.