Kultura

Pilnuję marzeń

Numer 106 - 14.01.2012
Muzyka i piosenka mają cieszyć, wzruszać, towarzyszyć, inspirować jak dobry przyjaciel – z Mieczysławem Szcześniakiem rozmawia Cezary Dąbrowski. Nagrał Pan album życia? Nie umiem powiedzieć. Starań dokładałem, jak zwykle, sporo. Twoją pochwałę odbieram jako dowód, że się rozwijam. Mam zamiar nagrać jeszcze parę płyt, może wtedy zdecydujemy, dobrze?

Sherlock Holmes jest OK!

Numer 106 - 14.01.2012
Holmes pije, pali, narkotyzuje się, panicznie boi się koni, walczy, tańczy i ratuje świat jak trzeba. Kolejny film o genialnym detektywie to porcja solidnej rozrywki. Mam sporą słabość do brytyjskich dżentelmenów z przełomu XIX i XX w. Poszłam więc na nowy film o legendarnym detektywie z Baker Street. Za sterami reżyserskimi stanął Guy Ritchie. Było więc dynamicznie, zabawnie i nieco długawo.

Kain, ty psycholu!

Numer 104 - 12.01.2012
Multimedialna oprawa, muzyka sięgająca do najlepszych wzorców XX w. oraz uniwersalność starotestamentowej przypowieści o Kainie i Ablu to atuty niedawnej operowej prapremiery w Warszawie „Ja, Kain” Edwarda Pałłasza. To właśnie opera nakłada na śpiewaków najwyższe standardy wokalnego i scenicznego kunsztu, wymagając absolutnej, totalnej wszechstronności. Nie inaczej było w Warszawie.

Salonowi artyści cenzurują The Krasnals

Numer 104 - 12.01.2012
Artyści Kamil Kuskowski i Łukasz Skąpski, wykładowcy Akademii Sztuki w Szczecinie, sprzeciwili się ze względów politycznych wystawie prac grupy artystycznej The Krasnals w Galerii Rektorskiej. Ekspozycja była poświęcona m.in. polskim zrywom niepodległościowym. Wystawa „Rewolucje nie dla kretynów” miała towarzyszyć wykładowi dr. Piotra Bernatowicza o sztuce wobec komunizmu.

Piekło na ziemi

Numer 104 - 12.01.2012
Dla wielbicieli kinowych horrorów ta książka może być zbyt przerażająca. Zbyt przerażająca, bo prawdziwa. Kataklizmu na Kresach nie wymyśliłby nawet najbardziej zwyrodniały scenarzysta. Uderzające o siebie czaszki wydzwaniają upiorną melodię… Stanisław Srokowski w trzecim tomie sagi kresowej „Ślepcy idą do nieba” przywołuje potworne obrazy.

Julia Roberts złą królową

Numer 104 - 12.01.2012
Gwiazdy Hollywood zagrają w ekranizacji baśni braci Grimm „Królewna Śnieżka”. Śnieżką będzie Lily Collins, a w postać złej królowej, dręczącej lustereczko pytaniami o urodę, wcieli się Julia Roberts. Armie Hammer zagra księcia i przyciągnie tym do kin z pewnością nie tylko dzieci, ale i ich mamy. Film wejdzie na duże ekrany w Polsce równocześnie z premierą amerykańską 16 marca.

Arka Noego kolęduje

Numer 104 - 12.01.2012
Najpiękniejsze kolędy w dziecięcym wykonaniu zabrzmią jutro o godz. 18 w kościele św. Marii Magdaleny we Wrocławiu i w sobotę o godz. 19 w Sosnowcu w parafii pw. św. Tomasza. Najpopularniejszy polski zespół dziecięcy powstał spontanicznie, gdy przy okazji pielgrzymki Jana Pawła II w 1999 r. Telewizja Polska szukała pomysłu na ciekawe wykonanie piosenki dla Ojca Świętego.

Zagrożona wolność słowa

Numer 105 - 13.01.2012
11 stycznia 2012 r. ukonstytuowała się Obywatelska Komisja Etyki Mediów. Rozpoczyna ostro. Wzywa KRRiT do zorganizowania wysłuchania publicznego w sprawie systemowego ograniczania wolności słowa w Polsce. Komisja składa się z sześciu członków: przewodnicząca Teresa Bochwic – dziennikarka, Tomasz Bieszczad – dziennikarz, Anna T. Pietraszek – reżyser telewizyjny, ks.

Spielberg poległ!

Numer 105 - 13.01.2012
Dziś do kin wchodzi najnowszy film Stevena Spielberga „Czas wojny”. Idąc na tę wojnę, reżyser poniósł spektakularną klęskę. Filmu nie ratują ani wspaniałe zdjęcia, ani świetne aktorstwo Emily Watson. Film jest słabiutki. Pierwsza połowa nudna, druga patetyczna. Obraz powstał na motywach poczytnej powieści dla młodzieży „War Horse” z 1982 r. Zaczyna się zatem od samograja.

Ja, Kain

Numer 103 - 11.01.2012
Kilka dni temu w Warszawskiej Operze Kameralnej odbyła się światowa prapremiera opery „Ja, Kain” Edwarda Pałłasza. Dziś można zobaczyć ją tam po raz ostatni. Multimedialna scenografia, absolutnie wyjątkowa muzyka i w końcu kunszt gry aktorskiej. Jutro w „Codziennej” recenzja z opery. (sk) „JA, KAIN” Warszawska Opera Kameralna, dziś, godz. 19