Kultura

Świat dziwny cały czas

Numer 34 - 18.10.2011
Chował się pod rondem kapelusza. Nie wiadomo, czy to on nie pasował do świata, czy świat nie pasował do niego. O ludziach takich jak on zwykło się mówić człowiek legenda. Dziś rzesze Polaków i fanów z całego świata wykonują interpretacje jego utworów. Za dwa dni rozpocznie się festiwal młodych talentów Niemen Non Stop.

Czwórka Polaków walczy o finał

Numer 34 - 18.10.2011
Dziś poznamy finalistów XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Od wczoraj trwają przesłuchania III etapu, do którego zakwalifikowało się aż czworo Polaków. Zazwyczaj w tym etapie zmaga się o wejście do finału dwunastu instrumentalistów. Dziś dopuszczono do udziału o jedną osobę więcej.

Zupa z mózgu

Numer 32 - 15.10.2011
Książka braci Wareckich „Woda z mózgu” nie tylko pokazuje mechanizmy medialnej manipulacji, ale uczy również, jak z mediów korzystać i nie dać się ogłupić.

Cały świat na polskich festiwalach

Numer 32 - 15.10.2011
Dla fanów jazzu zaczęła się naprawdę gorąca jesień. Jeśli tylko ktoś wytrzyma podróże po Polsce na trasie Wrocław–Sopot–Kraków, a po drodze postanowi wdepnąć do Warszawy, to może posłuchać na żywo czołówki światowych gwiazd muzyki jazzowej. Nie jestem w stanie zaproponować jakiejś sensownej marszruty.

Zarządzanie przerażeniem

Numer 33 - 17.10.2011
Koniec świata. Apokalipsa. Nie ma chyba bardziej przerażającego słowa. Krwawe wojny, zagłada jądrowa, katastrofy ekologiczne, przepowiednie kataklizmów – tym się nas straszy. Przerażenie, strach, lęk zawsze były wykorzystywane do manipulowania ludźmi. Jednostkami i masami. Komuniści straszyli kułakami. Naziści bolszewikami. Sekty straszą końcem świata, wciąż przekładając jego datę.

Thriller o Apokalipsie

Numer 33 - 17.10.2011
Michael O’Brien to nie tylko świetny pisarz, ale i znakomity teolog. Dlatego „Ojciec Eliasz”, choć jest przede wszystkim znakomitym thrillerem, może być także czytany jako traktat teologiczny.

Skrzypcami do nieba

Numer 31 - 14.10.2011
Po jednej stronie młodzi, piękni i szalenie zdolni. Po drugiej dojrzali, mądrzy i surowi. Poznań to dziś skrzypcowe centrum świata. Trwa XIV Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego. To najstarszy tego typu konkurs na świecie.

Złote pióro Konopnickiej w 3D

Numer 31 - 14.10.2011
Stworzone w konwencji gry komputerowej zaciekawią znudzonego nastolatka i profesora historii. Podkarpackie muzea doczekały się wersji wirtualnej.

Film o wymazanym wątku historii polskich Żydów

Numer 30 - 13.10.2011
Czy można przemilczeć i wymazać ze zbiorowej pamięci żydowski ruch grupujący w przedwojennej Polsce 50 tys. członków? Według oficjalnej wersji historii wygląda na to, że Betar – największa młodzieżowa paramilitarna organizacja okresu międzywojennego – po prostu nie istniała.

Melodyjnie, rodzinnie i z przytupem

Numer 30 - 13.10.2011
Nagroda im. Oskara Kolberga to jedna za najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie kultury ludowej. W tym roku wśród laureatów znalazła się świetna kapela z radomskiego – zespół braci Tarnowskich z Domaniowa. Folklor kojarzy się nam zazwyczaj z wielkimi „kombajnami” taneczno-śpiewaczymi, jak Śląsk i Mazowsze.