Kultura

Rosja finansuje polski festiwal

Numer 49 - 05.11.2011
Festiwal Filmów Rosyjskich to przykład umacniania rzekomej więzi polsko-rosyjskiej. Rosjanie robią to rękami polskiego, acz wykształconego w Moskwie miłośnika rosyjskiej i sowieckiej sztuki.

Ruszyły zdjęcia do nowego „Bonda”

Numer 49 - 05.11.2011
„Skyfall” to tytuł oczekiwanego filmu o Jamesie Bondzie. W rolę agenta 007 po raz trzeci wcieli się Daniel Craig. Premiera filmu za rok. „Będzie dużo niespodzianek” – zapowiedział reżyser Sam Mendes. Intencją twórców jest uczynienie z najnowszego Bonda „mrocznej historii, której bohaterowie będą bardzo współcześni i dojrzali”.

Po tamtej stronie śmierci

Numer 50 - 07.11.2011
Na współczesne wątpliwości co do świętych obcowania z mocą odpowiada nowa książka Elżbiety Ruman „Dotyk nieba”. Moje dzieci zapytały, czy w niebie spotkamy Benka, Flipera, Szyszkę i Sabę. Nasze nieżyjące zwierzaki. Bo wiedzą już, że jeśli dostaną się do raju, spotkają tam Dziadka Janka i Babcię Dozię. Pytania o zwierzęta są o wiele trudniejsze.

Za niemieckie pieniądze

Numer 50 - 07.11.2011
Od Niemców Polacy mogą dziś uczyć się polityki kulturalnej. Tego, jak organizować „miękką presję”, czyli soft power, niezbędną w dzisiejszym świecie. Kiedyś nazywaną prostacko agenturą wpływu. Finansowanie polskich artystów salonowych przez niemieckie instytucje kwitnie w najlepsze.

Przekręty przy koncercie Stinga?

Numer 48 - 04.11.2011
Z raportu pokontrolnego Szymona Szynkowskiego vel Sęka, poznańskiego radnego PiS-u, szefa komisji rewizyjnej, wynika, że „przy zawieraniu i realizacji umów dotyczących koncertów Poznań dla Ziemi w latach 2009 i 2010 doszło do naruszenia zasad gospodarności przez Biuro Promocji Miasta i prezydenta”.

Europejski w formie, patriotyczny w treści

Numer 48 - 04.11.2011
To przewodnik po Kresach inny niż wszystkie. Z niego dowiemy się, gdzie brali ślub rodzice Czesława Miłosza czy dokąd Kornel Makuszyński jeździł do panny w konkury.

Bezkarność w imię sztuki

Numer 48 - 04.11.2011
Uniewinnienia Doroty Nieznalskiej czy „Nergala” w polskich sądach pokazują, że obrażanie chrześcijan pozostaje bezkarne. Dla bluźnierców kostium artysty staje się immunitetem.

Uważaj na kaszlących!

Numer 46 - 02.11.2011
Obywatelu! Uważaj, gdy ktoś kaszle w twojej obecności. Być może to pierwszy objaw wirusa, który lada moment spustoszy świat. Jeżeli chcesz przeżyć, nie wychodź z domu, nie jadaj w restauracjach, nie witaj się przez uścisk ręki i – przede wszystkim – nie dotykaj swojej twarzy!

Fascynująca dziewięćdziesiątka

Numer 46 - 02.11.2011
„To najmądrzejsza osoba, jaką w życiu widziałam”. Tak moja czternastoletnia Basia podsumowała wywiad z dr Wandą Półtawską, który w sobotni wieczór pokazała TVP Info.

KRAKÓW JESIENNĄ STOLICĄ KSIĄŻKI

Numer 47 - 03.11.2011
Dziś rozpoczęły się 15. Targi Książki w Krakowie. To ponad 500 wystawców, 400 autorów i tysiące zwiedzających. Wielu wydawców szykuje premiery specjalnie na targi. Warto przeczytać „Nadzieję, świat i krętaczy” Elżbiety Morawiec (wyd. Arcana) czy „Przestrogi dla Polski – kazania ks. Piotra Skargi” z dołączoną płytą – czytane przez Jerzego Zelnika (wyd. Instytut Kultury Chrześcijańskiej im. ks. P.