Kultura

Ostatni taki „Biuletyn IPN”

Numer 111 - 20.01.2012
Tekstami o stanie wojennym, czystkach w mediach i filmem „Video niekontrolowane” reżyserki drugiego obiegu Anny Ferens żegna się z wiernymi czytelnikami „Biuletynu IPN” jego długoletni redaktor naczelny Jan Ruman. Decyzja o zmianie redaktora zapadła na początku grudnia. Łukasz Kamiński, prezes IPN-u, podziękował mu na łamach pisma, zapowiadając zmianę profilu wydawniczego.

Marek żyje

Numer 111 - 20.01.2012
Dzięki temu, że zostałam jego żoną, moje życie było niezwykłe – z DANUTĄ GRECHUTĄ, autorką książki „Marek. Marek Grechuta we wspomnieniach żony Danuty”, rozmawia CEZARY DĄBROWSKI. Pięć lat bez Marka Grechuty. Jak jest bez niego? Dzięki jego wielbicielom ciągle żyję Markiem, jego piosenkami. Marek we mnie żyje. Ciągle trwam w takim nastroju, jak wtedy, gdy wyjeżdżał na koncerty. Jaki był?

Tiru-miru za nasze pieniądze

Numer 112 - 21.01.2012
Serial animowany o historii Polski od wczoraj jest prezentowany w wybranych kinach. To dzieło twórcy „Włatców móch”, którego pierwszy odcinek zatytułowano… „Gdzie jest krzyż?”. Serial „Kreskostoria Polski” zdaniem twórców jest „niestandardowym podejściem do dziejów Polski” i charakteryzuje się „niekonwencjonalną formułą”. Pierwszy odcinek opowiada o Mieszku I, Dobrawie i chrzcie Polski w 966 r.

Doda idzie na wojnę z chrześcijanami

Numer 112 - 21.01.2012
Prawnicy Dody domagają się zweryfikowania konstytucyjnej zasady wolności słowa. Fani piosenkarki zapowiadają zakończenie „polskiego średniowiecza”. Jeśli Doda ostatecznie wygra, bluźnierstwom nie będzie końca. Po tym, jak sąd skazał Dorotę „Dodę” Rabczewską na 5 tys.

Muzyka naszych korzeni

Numer 112 - 21.01.2012
Polskie Radio wybierze najlepszą płytę z muzyką tradycyjną i folkową. Konkurs na Folkowy Fonogram Roku i Fonogram Źródeł to docenienie muzyki naszych korzeni. Zgłoszenia można przesyłać do 13 lutego. Najlepszą płytą z muzyką źródłową zostało „Serce” Tria Janusza Prusinowskiego, a najlepszym albumem folkowym – „Franciszek Racis. Muzykant” wydany przez Stowarzyszenie Krusznia.

Weekend z The Australian Pink Floyd Show

Numer 112 - 21.01.2012
Nie byłeś na koncercie Pink Floyd? Teraz masz szansę nadrobić stratę! Są najpopularniejszym tribute bandem, czyli zespołem naśladującym oryginał. Jako nieliczni mają rekomendację swojego wzoru, a konkretnie samego Davida Gilmoure’a. Ich występy to zachwycające show i święto dla fanów Pink Floyd. Zagrają w sobotę na warszawskim Torwarze, a w niedzielę w katowickim Spodku.

„Krzyż” boleśnie prawdziwy

Numer 112 - 21.01.2012
Wspaniały film Ewy Stankiewicz i Jana Pospieszalskiego już w najbliższą środę z tygodnikiem „Gazeta Polska”. Ci, którzy film widzieli, nie dowierzają, że może opowiadać prawdziwe zdarzenia. Ale tak jest. Niestety. Potwierdzają to nawet ci, którzy sikali do zniczy na Krakowskim Przedmieściu. „Krzyż” to starcie dwóch światów.

IDEAŁY NIEZŁOMNEGO POLITYKA

Numer 110 - 19.01.2012
O rozmowę z nim zabiega wielu dziennikarzy. Dziś w programie „Bliżej”, a wkrótce na łamach „Gazety Polskiej Codziennie” i „Gazecie Polskiej” wywiad z premierem Węgier Viktorem Orbánem.

Dziewczyna z tatuażem i facet z krwi i kości

Numer 110 - 19.01.2012
Mroczny film, pełen intryg i trzymający w napięciu. Ale największym atutem „Dziewczyny z tatuażem” jest facet. Daniel Craig. Film Davida Fischera, zrealizowany na podstawie książkowego bestsellera Stiega Larssona „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”, od momentu wejścia na ekrany kin wywoływał wiele szumu.

Powrót czerwonej mszy

Numer 110 - 19.01.2012
Reaktywacja pustego rytuału, bez pierwiastka duchowego, jakim jest „Msza” skandalisty Artura Żmijewskiego, stanowi kontynuację prowokacji skrajnego lewactwa. „Msza” w najbliższą niedzielę wraca na deski warszawskiego Teatru Dramatycznego, znajdującego się w Pałacu Kultury i Nauki. Premierę tuż przed dniem Wszystkich Świętych dofinansował minister kultury Bogdan Zdrojewski.