Kultura

Apokaliptyczne szambo

Numer 140 - 23.02.2012
Jeśli choć raz zadałeś sobie suflowane przez media pytanie, czy świat się skończy za parę miesięcy, przeczytaj rozmowę z ks. Dariuszem Kowalczykiem „Czy żyjemy w czasach apokalipsy?”. Odetchniesz atmosferą intelektualnego, jezuickiego ładu. Zobaczysz, że są odpowiedzi na najtrudniejsze, wydawałoby się, pytania.

Pamięci Korczaka

Numer 138 - 21.02.2012
Teraz ćwiczą balet i taniec żydowski, za chwilę śpiew. Artyści w Białymstoku przygotowują się do musicalu o Januszu Korczaku. Premiera jesienią.

Biblia Wujka w oryginale

Numer 138 - 21.02.2012
Do soboty w Bibliotece Narodowej zobaczyć można wystawę najcenniejszych zabytków piśmiennictwa. Wśród eksponatów są rękopisy „Balladyny” Juliusza Słowackiego, Biblii Jakuba Wujka czy „Dryas Zamchana” Jana Kochanowskiego. Wystawa zorganizowana jest w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.

Rio w brokacie i prezerwatywach

Numer 138 - 21.02.2012
Karnawał w Rio de Janeiro to samba, piękne tancerki i widowiskowe kreacje. Te obrazki cieszą oko. Mniej jednak mówi się o niebezpiecznych zachowaniach seksualnych i rozdawaniu darmowych prezerwatyw. Warto wiedzieć, że karnawałowy medal ma dwie strony.

Słynny karnawał w Rio

Numer 137 - 20.02.2012
W ciągu pięciu dni ulicami Rio przejdzie 400 tanecznych parad. Tylko do obsługi wydarzenia zatrudniono 250 tys. osób. Jak podaje PAP, karnawałowy występ na sambodromie to dla każdej szkoły samby wydatek rzędu 2–3 mln dol., finansowany w dużej mierze przez mafie zajmujące się hazardem. Jednak coraz więcej brazylijskich i zagranicznych firm inwestuje w karnawał. Brazylia może liczyć na 640 mln dol.

Kompromitacja Edyty Górniak

Numer 137 - 20.02.2012
Wokalistka ośmieszyła się podczas walentynkowej promocji swojej nowej płyty „My”. Podczas występu wielokrotnie się myliła, przerywając śpiew zdaniami typu: „Cholera, nie pamiętam tekstu”

Niedźwiedzie rozdane

Numer 137 - 20.02.2012
Znamy zwycięzców Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Wygrał film wzorowany na sztuce Szekspira oraz aktorzy z Danii i Konga. Berlin w sobotni wieczór po raz 62. gościł na czerwonych dywanach gwiazdy kina. Złotego Niedźwiedzia za film „Cezar musi umrzeć” otrzymali Włosi, bracia Paolo i Vittorio Taviani. Scenariusz ich filmu inspirowany był sztuką Williama Szekspira „Juliusz Cezar”.

Bas, co porusza serca, a wyrywa szyby

Numer 137 - 20.02.2012
Jedni kontrabasiści, szczypiąc i szarpiąc instrument, próbują wydobyć z niego jakieś dźwięki. Inni, oplatając ramionami, biorą go po prostu w posiadanie, wtapiają kontrabas w siebie. A on posłusznie dudni, pulsuje, warczy, pomyka – tak jak oni chcą.

Szczyty dramaturgii

Numer 137 - 20.02.2012
200 lat temu urodził się Zygmunt Krasiński. W niedzielę minęła okrągła rocznica urodzin polskiego poety i mistrza romantyzmu. Wraz z Adamem Mickiewiczem i Juliuszem Słowackim zaliczany jest do grona trzech wieszczów literatury polskiej. W „Nie-Boskiej komedii” czy „Irydionie” osiągnął szczyty dramaturgii.

Energetyczny pop-gospel w Fabryce Trzciny

Numer 138 - 21.02.2012
Dzisiejszy koncert chóru Trzecia Godzina Dnia będzie pierwszą próbą zagrania pieśni przygotowywanych na najnowszą płytę, którą ten świetny gospelowy zespół nagra jesienią tego roku. Będzie to już druga płyta z psalmami. Chór złożony z chrześcijan różnych wyznań odwołuje się właśnie do biblijnej Księgi Psalmów, czyli do wspólnych korzeni, które łączą wyznawców różnych obrządków.