Kultura

Dwa tygodnie ŚWIĄT!

Numer 89 - 23.12.2011
Karolina Beimcik i Dana Vynnytska, czyli Babooshki, wyśpiewują naprzemiennie po polsku i ukraińsku radość Maryi i uwielbienie aniołów. Nie tracąc nic z młodzieńczego temperamentu, nie rezygnując z uroku i tajemnicy, jaką kryje muzyka etniczna, nie naginając oryginalnych melodii i fraz do rygorów modnych rytmów, można nagrać piękną płytę z kolędami.

Idealista z Powerem

Numer 87 - 21.12.2011
Pozwólmy nastolatkom zaprzyjaźnić się z bohaterami wyraziście napisanej polskiej powieści. Połóżmy im „Chłopów” Reymonta pod choinką. Czy można sobie wyobrazić lepszą karierę? Syn wiejskiego organisty, z dyplomem czeladnika krawieckiego – noblistą! Reymont życiorys ma typowy dla wybitnych idealistów. W roku 1884 zostaje wydalony z Warszawy za działalność konspiratorską.

Chór Polskiego Radia do likwidacji

Numer 87 - 21.12.2011
Śpiewał na otwarcie polskiej prezydencji, która stawiała na kulturę. Na jej finał ma być zlikwidowany. Uchwała zarządu Polskiego Radia mówi o planie likwidacji chóru. Powodem jest brak zwiększenia środków z abonamentu. Według naszych informacji wysokie odprawy związane z likwidacją będą bliskie kwocie utrzymania chóru.

Narodowa Galeria Sztuki im. Andy Rottenberg

Numer 87 - 21.12.2011
Widmo Andy Rottenberg znowu znalazło sobie wygodne miejsce w warszawskiej Zachęcie. Wystawa Goshki Macugi „Bez tytułu” to ukłon w stronę dokonań kontrowersyjnej kuratorki i rzekomy dowód na cenzurę w sztuce. Ten swoisty recykling spuścizny czołowej salonowej kurator, zapamiętanej szerzej ze skandalicznych obyczajów artystycznych, przygotowała Goshka Mascuga.

Świadectwo mocy Polaków

Numer 88 - 22.12.2011
Długie brawa, radość, ale i chwile zadumy. Długo czekaliśmy na ten film. W klubie Palladium odbyła się premiera „Przebudzenia” w reżyserii Joanny Lichockiej. Bardzo dziękuję Telewizji Polskiej za to, że wyrzuciła Joannę Lichocką, bo dzięki temu może dla nas kręcić filmy. Ona straciła fuchę, ale my zyskaliśmy geniusza – powiedział po premierowym pokazie Tomasz Sakiewicz.

Boso, ale w ostrogach

Numer 88 - 22.12.2011
Z celi śmierci wyrwał go prezydencki akt łaski. Sergiusz Piasecki był ostrym gościem. Zabijał konfidentów. Swoje złodziejskie życie opisał w genialnej powieści „Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy”. To najlepsza polska literatura zbójecka. Był nieślubnym dzieckiem zrusyfikowanego szlachcica i białoruskiej chłopki. Widział bolszewicki pucz zwany rewolucją październikową.

Roraty ostatniej szansy

Numer 88 - 22.12.2011
Jeszcze nie jest za późno, by choć raz lub dwa – jutro i pojutrze – uczestniczyć w roratniej mszy świętej. Ci, którzy w tym roku jeszcze nie byli na roratach, ciągle mają szansę. W te najkrótsze dni roku trzeba wstać, kiedy jeszcze zupełnie ciemno, i pomknąć do najbliższego kościoła. Jeśli proboszcz nie wprowadził tzw.

Choinka Jazzowa

Numer 88 - 22.12.2011
Niby zwykłe jam session. Zwykłe, a przecież niezwykłe. Po pierwsze – to Choinka Jazzowa. Po drugie – jej organizatorem jest reaktywowany po 42 latach krakowski klub Helikon. W legendarnym klubie debiutowali m.in. Wanda Warska, Andrzej Kurylewicz i Tomasz Stańko. Dwa miesiące temu grono muzyków i sympatyków podpisało list założycielski, powołujący Krakowskie Towarzystwo Jazzowe Helikon.

Tu strzelano do całej Polski

Numer 86 - 20.12.2011
Przed kopalnią „Wujek”, 16 grudnia, tak jak przed 30 laty, zebrał się kilkutysięczny tłum, ale tym razem ZOMO do niego nie strzelało. Przed bramą kopalni, tam, gdzie specjalny pluton milicji zamordował górników, na wielkiej scenie wybitni artyści oddali hołd ofiarom. Wielkie widowisko, na potężnych telebimach wstrząsające sceny.

Puls prawdziwej Polski

Numer 86 - 20.12.2011
„Przebudzenie” to autorski debiut Joanny Lichockiej. W jego tworzeniu wzięła udział ekipa niezwykle utalentowanych artystów. Michał Lorenc, światowej sławy twórca muzyki filmowej, stworzył oprawę dźwiękową do obrazów, z których składa się film „Przebudzenie”. Pomaga ona w kontemplacji tego, co widzimy. Najtrudniej było przecież opowiedzieć o tygodniu żałoby narodowej po 10 kwietnia.