Kultura

Stan wojenny trwa do dziś

Numer 80 - 13.12.2011
Nie tylko w Katowicach, na Wybrzeżu czy w Warszawie organizowane są wieczory pamięci i okolicznościowe koncerty upamiętniające rocznice wprowadzenia stanu wojennego. W dyskusjach przewija się motyw bezkarności i braku zadośćuczynienia. Ta niesprawiedliwość powoduje, że stan wojenny trwa dla tych ludzi do dziś.

Filmy o stanie wojennym, które warto obejrzeć

Numer 80 - 13.12.2011
1. „Popiełuszko. Wolność jest w nas”, reż. R. Wieczyński – 13 grudnia oczami ks. Jerzego Popiełuszki. Mamy tu wyjątkowe sceny chrztu robotnika przed pacyfikacją Huty Warszawa czy aresztowania jednego z przywódców Solidarności, który mówi do milicjantów: „Stan wojenny? Kto nas napadł? Dajcie broń! Świetnie strzelam. Z wami ojczyznę będę bronić!”.

Wielkie MY

Numer 80 - 13.12.2011
Sceny teatralne w całym kraju unikają tematu stanu wojennego. Teatry niezależne jednak się nie boją. We wrocławskiej operze odbył się koncert „A źródło wciąż bije…” przygotowany przez licealistów pod okiem aktorów Małgorzaty Szeptyckiej i Tomasza Sztonyka.

Bez sowieckiej interwencji

Numer 80 - 13.12.2011
Historycy mogą docierać do źródeł, ujawniać jeszcze dziesiątki dokumentów, publikować kolejne książki, a mit Jaruzelskiego, generała, bohatera, który uchronił Polskę przed sowiecką interwencją, będzie trwał. Dlaczego? Bo na straży tego kłamstwa stoją od lat potężne media z „Wyborczą” na czele.

Wychodzimy z kokonu kłamstwa

Numer 81 - 14.12.2011
Podjęcie tego tematu wymaga odwagi cywilnej, a niestety znaczna część środowiska filmowego nie chce się narażać – mówi Rafał Dudkiewicz, współautor filmu „Przebudzenie”, w rozmowie z Sylwią Krasnodęmbską. Co Pana uderzyło na Krakowskim Przedmieściu w dniach żałoby narodowej?

KORA zostawiła fanów

Numer 81 - 14.12.2011
Prowadzi telewizyjny show, wydała książkę, po długiej przerwie nagrała płytę. Można by powiedzieć o powrocie gwiazdy i nowej odsłonie. Jeśli jednak tak ma się przejawiać dojrzałość artystki, to lepiej było nie wracać na scenę. Trwa trasa koncertowa, która promuje nową płytę. Jakiś czas temu Kora po długiej przerwie wkroczyła na scenę w zupełnie nowym wizerunku.

Z kosmosu widać lepiej

Numer 78 - 10.12.2011
W 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego zatoczyliśmy wielkie koło. Dowodzą tego świetne opowiadania z dodatku wojennego dołączonego do grudniowego numeru „Nowej Fantastyki”. Wydany dzięki współpracy Narodowego Centrum Kultury i „Nowej Fantastyki” „Dodatek wojenny 1981–2011” to najlepsza artystyczna propozycja w okrągłą rocznicę tego dramatycznego wydarzenia.

Chuchamy na żar

Numer 78 - 10.12.2011
Ludzie z Krakowskiego Przedmieścia to często ci sami, którzy działali w podziemiu. Wielu z nich po 10 kwietnia zrozumiało, że ich aktywność znów jest potrzebna, bo nie żyjemy w systemie opartym na prawdzie – mówi Joanna Lichocka, reżyser filmu „Przebudzenie”, w rozmowie z Sylwią Krasnodęmbską. Bohaterami filmu „Mgła” byli pracownicy Kancelarii Prezydenta obecni w Smoleńsku.

Trzeba i warto rozmawiać

Numer 79 - 12.12.2011
Uważam, że należy bardzo głośno upominać się o prawdę o tragedii smoleńskiej – z Anitą Czerwińską, inicjatorką miesięcznych marszów pamięci, jedną z głównych bohaterów filmu Joanny Lichockiej „Przebudzenie”, rozmawia Igor Szczęsnowicz. Czy pomysł organizacji marszów w miesięcznicę tragedii smoleńskiej był spontaniczny, czy też był wynikiem obserwacji wydarzeń na Krakowskim Przedmieściu?

Uwodzicielskie zło

Numer 79 - 12.12.2011
Najbardziej znany polski demonolog napisał kolejną książkę „Jak przeciwstawiać się złu. Demonologia na dzisiejsze czasy”. Książka jest niezwykle aktualna. Może nawet: przerażająco aktualna. Nawet uczciwi ludzie „Nergala” bronili. Ksiądz Boniecki, Janusz „Dzwonię do Pana/Pani w bardzo nietypowej sprawie” Weiss z Salonu Niezależ-nych. Uczciwi broniący satanisty. Jak to możliwe?