Kultura

Piłka warta miliony

Numer 84 - 17.12.2011
Cynicy, mordercy dusz, poncjusze piłaci pytają: Czym jest prawda? Czy ktoś widział miłość? Aktorski geniusz Brada Pitta pozwala zobaczyć miłość. Choćby dlatego warto pójść na najnowszy film Bennetta Millera „Moneyball”. Nie chciałam oglądać filmu „Moneyball”. Jak można robić filmy o baseballu? Kogo poza 70 mln Amerykanów interesuje wymachiwanie niezdecydowanym co do swojej grubości patykiem?

Pociąg z Betlejem

Numer 85 - 19.12.2011
Wmieszali się w tłum na dworcu kolejowym, wcielając się w role podróżnych, ochroniarzy, konduktorów, sprzątaczy po to, by w jednej chwili zacząć śpiewać kolędy. Pomysł szalony, efekt niesamowity. Wczoraj na Dworcu Centralnym w Warszawie grupa 60 stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” przygotowała świąteczny show. O godz.

Próżna kobiecość i modlitwa urwisa

Numer 85 - 19.12.2011
„Lalka” i „Faraon” to powieści światowej klasy. Przetłumaczone na kilkadziesiąt języków. Warto położyć je pod choinką. Bolesław Prus nie dostał Nagrody Nobla. Zbyt szybko umarł, a po Sienkiewiczu Polacy musieli czekać w europejskiej kolejce aż 19 lat na tę nagrodę dla Reymonta.

Odeszła bosonoga diwa

Numer 85 - 19.12.2011
Już nigdy nie zobaczymy jej na scenie. Cesária Évora poruszała swoim głosem i interpretacją. Nie miała wizerunku gwiazdy, ale jej światło

Satyryk nas prowokuje

Numer 85 - 19.12.2011
Krzysztof Materna poległ jak Krzyżacy pod Grunwaldem. Materna wyreżyserował na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza spektakl „Greatest Hits”. Satyryk ograniczył się raczej do pobieżnego przeglądu filmów, niż przeczytał dzieła.

Krzyżacy na topie

Numer 85 - 19.12.2011
Skoro film zgromadził największą publikę w Polsce (32 mln widzów), spektakl musiał być skazany na sukces. Rock opera „Krzyżacy” to nietypowe widowisko muzyczne. Na scenie można zobaczyć Artura Gadowskiego z Iry, Macieja Balcara z Dżemu czy Pawła Kukiza.

POLSKI PULITZER dla Anity Gargas

Numer 83 - 16.12.2011
Uprawiam taki gatunek dziennikarstwa, który nikomu nie jest na rękę. Przyznana mi nagroda przełamuje pewnego rodzaju tabu. Przełamuje też barierę psychologiczną związaną z tym, że meainstream narzucił traktowanie podobnych do mnie, bezkompromisowych dziennikarzy jak trędowatych – mówi Anita Gargas, laureatka głównej nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, w rozmowie z Sylwią Krasnodęmbską.

„Przebudzenie”

Numer 83 - 16.12.2011
Film „Przebudzenie” to zapis tworzenia się wspólnoty wolnych Polaków po 10 kwietnia 2010 r. Jego osią są wydarzenia na Krakowskim Przedmieściu: narodowa żałoba tuż po tragedii, modlitewne czuwanie pod krzyżem, organizowane w kolejnych miesiącach msze św. za ojczyznę i Marsze Pamięci. W filmie wykorzystano m.in. moje wypowiedzi o osobistym doświadczeniu Smoleńska i wiersze z tomu „De profundis”.

Portal do nauki wrażliwości

Numer 81 - 14.12.2011
Nadchodzi rewolucja w wychowaniu muzycznym dzieci i młodzieży? Oby. Kolejne poradniki i płyty z muzykoterapią odchodzą do lamusa. Narodowy Instytut Audiowizualny wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowały projekt portalu MuzykotekaSzkolna.pl. Według pomysłodawców to miejsce dla wszystkich, którzy chcą odkrywać i lepiej poznać muzykę.

Zaprojektuj logo Muzeum Narodowego – wygraj 13,5 tys. euro

Numer 81 - 14.12.2011
Muzeum Narodowe w Warszawie, w związku ze zbliżającym się jubileuszem swojego 150-lecia, ogłosiło otwarty konkurs na logo. Celem konkursu jest opracowanie również zbioru nowoczesnych mechanizmów promujących i wzmacniających markę muzeum. Podstawowym założeniem jest zwrócenie uwagi na nowoczes­ność i prestiż instytucji. Laureat wygra 13,5 tys. euro. Zgłoszenia są przyjmowane do końca grudnia br.