Kultura

Biskupi przecierają oczy ze zdziwienia

Numer 62 - 22.11.2011
Czasem ludzie przychodzą do kościoła, bo słyszą w nim dobrze brzmiącą muzykę – z kompozytorem muzyki liturgicznej, autorem „Niech nas ogarnie”, Piotrem Pałką, rozmawia Sylwia Krasnodęmbska. *Czy młodzi ludzie garną się do muzyki kościelnej?

Wspólny śpiew już tylko w kościele

Numer 62 - 22.11.2011
Dla wielu młodych ludzi parafia i kościół staje się miejscem pierwszego i chyba jedynego kontaktu ze wspólnym śpiewaniem.

Mendelssohn, Bruckner i pewna piękna Amerykanka

Numer 63 - 23.11.2011
Nie trzeba być melomanem, mało tego – można się kompletnie nie znać na muzyce, a sobotni koncert w Filharmonii Narodowej na pewno wzbudzi zachwyt. W programie wieczoru – słynny koncert e-moll Feliksa Mendelssohna. Dzieło będące wyrazistym przykładem cudownej romantycznej liryki i wymagające od solistów prawdziwej wirtuozerii.

Nowa, gorsza odsłona Rihanny

Numer 63 - 23.11.2011
Piękna Barbadoska nagrała płytę „Talk That Talk”, a 6 grudnia zaśpiewa dla polskich fanów w Łodzi. Rihanna cieczy się światową popularnością. Ma najlepszych DJ-ów i producentów, nietuzinkową urodę i talent. Dlaczego zatem z rozmazanym makijażem, w podartych rajstopach ćpa i uprawia brudną miłość w teledysku „We found love”? Kiedyś trendem były operacje plastyczne.

Historia na różne sposoby

Numer 63 - 23.11.2011
Unikatowe książki, premiera gry „Ogniem i mieczem” oraz wystawa zabawek. Jutro rozpoczynają się 20. Targi Książki Historycznej. Znajdziemy tu książki nigdzie indziej niedostępne, wydane przez muzea czy biblioteki. Poznamy również zdobywcę Nagrody KLIO, przyznawanej za popularyzację historii. Z imprez okołotargowych polecamy wyświetlane bezpłatnie filmy o Żołnierzach Wyklętych.

Symulowane turnieje Fifa

Numer 63 - 23.11.2011
Jeśli zachowa się rozsądek, to gra komputerowa nikomu nie zaszkodzi. Można na tym zarobić i przy okazji zwiedzić świat – z Cezarym Gontarkiem, wielokrotnym mistrzem symulowanych turniejów piłkarskich Fifa, rozmawia Maciej Popardowski. Która piłka lepsza? Wirtualna czy namacalna?

Arcygniot o paramądrości

Numer 61 - 21.11.2011
Psychopierdoła, przepraszam, psychoanaliza rządzi dziś uniwersytetami. Najnowszy film Cronenberga to majaczenie o idolach tej współczesnej humanistycznej parareligii.

W co wierzy Bente Kahan

Numer 60 - 19.11.2011
Twórczość sympatycznej Norweżki z Wrocławia to ważny głos we współczesnej kulturze. Głos Bente Kahan, wpisujący się w wielokulturowość sztuki, przypomina jednocześnie, że to wspólne drzewo ma bardzo różne korzenie.

Nietypowe Dyktando

Numer 60 - 19.11.2011
Mamy deficyt słowa, bo upraszczamy nasz język na każdym kroku. I mamy deficyt słowności, bo dane słowo znaczy coraz mniej. To dyktando ma nas postawić do pionu w obu wypadkach. To ogólnopolskie dyktando, które będzie transmitowane w sobotę przez telewizję i radio.

Muzyka na żywo pod namiotem Solidarnych

Numer 60 - 19.11.2011
Na Krakowskim Przedmieściu pod namiotem Solidarnych 2010 zabrzmią aranżacje znanych utworów. Muzycy z Los Dos to młodzi, dynamiczni i zaangażowani ar-tyści. Usłyszymy takie hity, jak choćby „What a wonderful world”, „Dziwny jest ten świat” czy „Stand by me”.