Kultura

Coltrane zawierzył Bogu

numer 1782 - 24.07.2017
Harbie Hancock, Wayne Shorter, Chick Corea są ikonami jazzu. Jednak próżno szukać dzisiaj wizjonerów na miarę Milesa Davisa czy Johna Coltrane’a. Tydzień temu obchodziliśmy smutny jubileusz półwiecza ziemskiej nieobecności tego ostatniego.

​Mocne alibi

numer 1780 - 21.07.2017

KINO Zdrada małżonka? Potajemny wypad na mecz z kumplami? A może medialna ustawka dla paparazzich? Zajmująca się wymyślaniem wymówek firma Alibi.com nie boi się żadnego wyzwania. To największe przychodzi, gdy jej właściciel poznaje kobietę brzydzącą się kłamstwem. Co zrobi Gregory, by nie utracić jej sympatii? Oczywiście to, w czym jest mistrzem – skłamie.

​Abakanowy Wrocław

numer 1780 - 21.07.2017

WYSTAWA Do 25 sierpnia można oglądać we Wrocławiu pierwszą wystawę retrospektywną zmarłej 20 kwietnia tego roku Magdaleny Abakanowicz – „Ślady istnienia”. W Galerii Dworcowej oraz w przestrzeniach miejskich prezentowanych jest ponad sto rzeźb i rysunków wybitnej artystki.

Film o boksie dla dziewczyn

numer 1779 - 20.07.2017
Na ekranach polskich kin wyświetlany jest film „Olli Mäki. Najszczęśliwszy dzień jego życia”. To przepiękna opowieść o tym, jak żyć, by dzień klęski zawodowej mógł stać się mimo to najlepszym dniem w życiu. Polscy kinomani mogą wreszcie się przekonać, dlaczego film dostał główną nagrodę sekcji Un Certain Regard (tł.

Energia z przetargu jest tańsza

numer 1779 - 20.07.2017

ENERGETYKA Tauron wygrał przetarg na dostawę energii elektrycznej dla ponad stu jednostek administracji państwowej – w tym ministerstw, urzędów wojewódzkich i prokuratury. To kolejny sukces spółki na tym polu – w ub.r. wygrała ona największy przetarg na dostawę energii elektrycznej w Polsce dla samorządów z Górnego Śląska.

Striptiz Spider-Mana

numer 1778 - 19.07.2017
„Jeśli bez tego kostiumu jesteś nikim, to na niego nie zasługujesz” – mówi Tony Stark do Spider-Mana. Niepoprawność Petera Parkera sprawi bowiem, że za karę będzie on musiał oddać swój strój człowieka pająka. Jednak czy brak kostiumu powstrzyma go przed ratowaniem świata?

​Baczyński hipster

numer 1778 - 19.07.2017

NASZ PATRONAT Wydana przez Polskie Radio płyta The Ceez „O chłopcu polskim” to wysublimowana przygoda z poezją Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w jej nowoczesnej i dostosowanej do gustu młodego pokolenia odsłonie. Każda z 12 piosenek-wierszy to odrębna historia wyśpiewana matowym głosem Petera „Ceeza” Okrasy przy akompaniamencie międzynarodowych gwiazd.

Nie boimy się wyzwań

numer 1777 - 18.07.2017
WYWIAD Z PIOTREM GLIŃSKIM, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego,  rozmawia MAGDALENA JAKONIUK

Profesjonalna organizacja sesji UNESCO, coraz więcej instytucji kultury pod opieką MKiDN-u i zwiększenie państwowego budżetu na kulturę o 200 mln zł – o sukcesach i wyzwaniach resortu kultury opowiada „Gazecie Polskiej” jego szef prof. Piotr Gliński.

Rami Malek zagra Freddiego

numer 1777 - 18.07.2017

KINO W przyszłym tygodniu rusza produkcja filmu „Bohemian Rhapsody” – poinformowano na oficjalnym portalu grupy Queen. Za obraz będzie odpowiedzialny Bryan Singer, reżyser „X-Men: Apocalypse”, a w główną rolę wcieli się Rami Malek, znany głównie z roli Elliota Aldersona w serialu „Mr Robot”.

​Polskie szlagiery według Herdzina

numer 1777 - 18.07.2017

PŁYTA To jedno z najciekawszych, a zarazem najtrudniejszych wyzwań aranżacyjnych w moim życiu – mówi o projekcie „Klasyka polskiej rozrywki” Krzysztof Herdzin, który wspólnie z muzykami z Grohman Orchestra wyda we wrześniu album zawierający nowe aranżacje przebojów m.in. Czesława Niemena, Skaldów i Dżemu.