Kultura

Krwawa jaskółka

numer 1965 - 02.03.2018
KINO Dziś na ekrany kin wchodzi film szpiegowski „Czerwona jaskółka”. Rywalizacja między agentami wywiadów USA i Rosji to temat przerabiany już na wszystkie możliwe sposoby. Czym zatem wyróżnia się najnowsze dzieło Francisa Lawrence’a? Choćby tym, że nie ma tu zbędnej strzelaniny, rozbijania samochodów i agentów w eleganckich garniturach.

​Czy i kiedy dogonimy Zachód? (2)

numer 1965 - 02.03.2018
ROZWÓJ CYWILIZACYJNY Czas PRL‑u to okres porażki. Po 1989 r. Polska musiała nadrabiać stracony dystans. Ale i tak różnica między nami a Zachodem jest nadal spora. Jednak południe kontynentu to już inna sytuacja niż trzydzieści lat temu. Spory wpływ na ten obraz miały także ostatnie lata, dobre dla naszej gospodarki.

Prawdziwy turniej rozgrywa się w życiu

numer 1964 - 01.03.2018
Jednym z filmowych hitów ubiegłego roku był ­„­Borg
/McEnroe. Między odwagą a szaleństwem”. W najbliższy piątek na ekrany kin wchodzi produkcja „Jestem najlepsza. Ja, Tonya”. Oba te opowiadające o wybitnych sportowcach filmy są dowodem na to, że kino sportowe odchodzi od trywialnych, łzawych historii.

Na przeszłości uczymy się przyszłości

numer 1963 - 28.02.2018
W sobotę 3 marca o godz. 18 w warszawskim kinie Elektronik zabrzmi koncert Fabryki, który wpisuje się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. – Patriotyzm to praca od podstaw. Nie trzeba tego nazywać wielkimi słowami, wystarczy robić swoje – mówi Domański.

O kobiecie, która nie chciała być manekinem

numer 1963 - 28.02.2018
POLECAMY Szelest fałd drogich sukni, zapach wyrafinowanych perfum i pulsująca niczym żądze bohaterów muzyka. Tak w skrócie można opisać „Nić widmo”, która właśnie weszła do polskich kin. Film Paula Thomasa Andersona powalczy w weekend o Oscara w sześciu kategoriach.

„Polak ksenofob” towarem eksportowym?

numer 1962 - 27.02.2018
W niedzielę wieczorem dobiegła końca 68. edycja Berlinale. Za najlepszy film uznano eksperymentalny dramat „Touch Me Not” rumuńskiej reżyserki Adiny Pintilie. Srebrnego Niedźwiedzia (Grand Prix Jury) otrzymała „Twarz” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej, od lat związanej z berlińskim festiwalem.

​Ostatnią kulę zostawiali dla siebie

numer 1962 - 27.02.2018
FILM Jutro o godz. 18 w Centrum Prasowym Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie odbędzie się premierowy pokaz filmu „Narodowe Zjednoczenie Wojskowe – do końca wierni Polsce” w reżyserii Łukasza Korwina. – Staram się nie używać określenia „Żołnierze Wyklęci”.

Pamiętając o Niezłomnych

numer 1961 - 26.02.2018
W wielu polskich miastach rozpoczęły się już uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych z okazji ich narodowego święta, które przypada 1 marca. W programie obchodów znalazły się koncerty, wystawy i pokazy filmowe.

​Jazz zimową porą

numer 1961 - 26.02.2018
MUZYKA Są płyty, które genialnie wpisują się w domowe ciepło, gdy za oknami trzeszczący mróz. Dzisiaj właśnie o takich krążkach. Pierwszy z nich, „Arbour Zena” Keitha Jarretta, liczy sobie 43 lata. Drugi, Marka Napiórkowskiego „WAW-NYC”, udanie walczy o tytuł najlepszej polskiej płyty ostatnich miesięcy.

Wszystkie kobiety Patryka Vegi

numer 1960 - 24.02.2018
O filmach Patryka Vegi można mieć różne zdanie – jedni je uwielbiają, drudzy ich nienawidzą. Jedno trzeba temu twórcy oddać: potrafi przyciągnąć widzów do kin lepiej niż którykolwiek polski reżyser. Dowiodły tego już „Pitbull” i „Botoks”, a „Kobiety mafii” mają dużą szansę ten sukces powtórzyć.