Kultura

Superbohater prosto z Polski

numer 1883 - 22.11.2017
KINO „Najlepszy” opowieścią na miarę Hollywood
Łukasz Palkowski o spełnianiu marzeń i drodze „przez trudy do gwiazd” potrafi opowiadać z taką pasją, że jego obrazy mogłoby z powodzeniem uzupełniać kursy motywacyjne. Tak było w wypadku „Bogów”, podobnie jest z „Najlepszym”, filmem ukazującym niesamowitą historię polskiego triathlonisty Jerzego Górskiego.

​Tricky w świetnej formie!

numer 1883 - 22.11.2017

KONCERT W poniedziałek w stołecznym klubie Niebo wystąpił Tricky. Artysta był w znakomitej formie, wchodził w interakcje z publicznością, a po prośbie o bis grał jeszcze ponad 25 min. Pasmo pozytywnych zaskoczeń!

​„Seksmisja” coraz bliżej

numer 1883 - 22.11.2017

SZWECJA W przyszłym roku w Göteborgu odbędzie się pierwszy w historii festiwal muzyczny bez udziału… mężczyzn. Inicjatywa jest odpowiedzią feministek na doniesienia o molestowaniu seksualnym i gwałtach, do których miało dojść na festiwalu Bråvalla w Norrköping na wschodzie Szwecji.

​Pojedynek o Złotą Batutę

numer 1882 - 21.11.2017
KONKURS 50 młodych dyrygentów bierze udział w X Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga, który odbywa się w Katowicach. O tym, kto zdobędzie Złotą Batutę, dowiemy się w najbliższą sobotę.

​Sukces Wojciecha Muchy

numer 1882 - 21.11.2017
GRATULUJEMY Nasz redakcyjny kolega, dziennikarz i publicysta „Gazety Polskiej” oraz „Gazety Polskiej Codziennie” został wyróżniony przez kapitułę Złotej Ryby – prestiżowej nagrody dla młodych felietonistów, którą Fundacja Macieja Rybińskiego przyznała w tym roku po raz ósmy. Laureatem nagrody został publicysta „Do Rzeczy” Artur Szeremeta.

Amor króluje w WOK-u

numer 1882 - 21.11.2017
MUZYKA   „Pigmalion” i „Dardanus” na Festiwalu Oper Barokowych

Po znakomicie przyjętej „Armide” Warszawska Opera Kameralna zaprezentowała spektakl Jeana-Philippe’a Rameau „Pigmalion”/„Dardanus” w reżyserii uznanej w Europie znawczyni baroku Romany Angel. Zespołem Instrumentów Dawnych dyrygował mistrz batuty Benjamin Bayl.

Złota Żaba dla Mate Herbai

numer 1881 - 20.11.2017
FILM Zakończył się festiwal Camerimage

​Jazz górą

numer 1881 - 20.11.2017
NOWE PŁYTY Nowy album Macieja Obary nosi tytuł „Unloved” i może być wzorem z Sèvres europejskiego brzmienia jazzu. Natomiast płyta „Under the Streetlight” legendarnej grupy Boyz II Men pulsuje rytmem płynącym z serca amerykańskiego soulu.

​Sto kin dla Brunona Schulza

numer 1880 - 18.11.2017
ROCZNICA W niedzielę 19 listopada mija 75 lat od tragicznej śmierci Brunona Schulza. Z tej okazji sto kin na całym świecie będzie wspominało tego wybitnego pisarza i artystę plastyka. Pokazany zostanie film „Bilder finden. Odnaleźć obrazy” w reż. Benjamina Geisslera, który opowiada o poszukiwaniach, odkryciu i nagłym zniknięciu fresków autorstwa Schulza.

Genitalia pod lupą zamiast dramatu Kafki

numer 1880 - 18.11.2017
„Proces” Franza Kafki w reżyserii Krystiana Lupy w Nowym Teatrze w Warszawie to manifest polityczny i wyraz nieakceptacji dla obecnej władzy w kraju. Swoją krytykę Lupa postanowił w blisko siedmiogodzinnym spektaklu wzmocnić bluźnierstwem i epatowaniem nagością. Dlaczego znany reżyser jako środka wyrazu użył nagich kroczy aktorów, pewnie się nie dowiemy.