Nauka

Poznano mechanizm podejmowania decyzji

numer 1680 - 22.03.2017
Trzech brytyjskich naukowców dostało prestiżową nagrodę w wysokości 1 mln euro za pracę dotyczącą mechanizmu podejmowania przez nas decyzji. Ich badania pozwolą lepiej zrozumieć funkcjonowanie istniejącego w ludzkim mózgu ośrodka nagradzania oraz tego, co powoduje, że kupujemy to, co kupujemy, jemy to, co jemy, czy też dlaczego latamy na księżyc.

​Wolontariat odmładza

numer 1680 - 22.03.2017
BADANIA Najnowsze prace badawcze belgijskich naukowców jednoznacznie wskazują, że wolontariat ma bardzo pozytywne skutki zarówno dla zdrowia, jak i dla wyników w pracy. Uczeni przeanalizowali kondycję ponad 40 tys. Europejczyków i dowiedli, że wolontariusze cieszą się lepszym zdrowiem, a nawet są biologicznie o pięć lat młodsi od swoich rówieśników nieangażujących się społecznie.

Ptaki przegonią depresję

numer 1679 - 21.03.2017
Osoby mieszkające w sąsiedztwie przyrody rzadziej cierpią na depresję, łatwiej radzą sobie z niepokojem oraz ze stresem. Naukowcy z University of Exeter są zdania, że życie w otoczeniu natury sprzyja naszemu zdrowiu psychicznemu i dobremu samopoczuciu.

Bliskie relacje sprzyjają rozwojowi kultury

numer 1675 - 16.03.2017
Przyjaźń przyczynia się do bardziej efektywnej wymiany wiedzy i kultury. Brytyjscy naukowcy za pomocą specjalnych urządzeń stworzyli mapę społecznych interakcji w przemieszczających się społecznościach myśliwych-zbieraczy. Okazało się, że bliska przyjaźń ułatwia wymianę informacji oraz sprzyja rozwojowi kultury.

Zapomniana bitwa

numer 1667 - 07.03.2017
Okazuje się, że już ponad 3000 lat temu ludy zamieszkujące dzisiejszą Polskę i spokrewnione ze współczesnymi Polakami dysponowały zawodowymi wojownikami. Według niemieckich archeologów w dolinie rzeki Tollense (Tołęża) na Pomorzu Zachodnim ok. 1250 r. p.n.e. mogła rozegrać się największa bitwa epoki brązu. Badacze przypuszczają, że była to bitwa na skalę europejską.

Czy Ziemia ma siostry?

numer 1666 - 06.03.2017
Najnowsze odkrycie belgijskich astronomów sugeruje, że Wszechświat może być pełen planet, na których możliwe jest życie. Siedem odkrytych niedawno globów jest mniej więcej wielkości naszej Ziemi. Co więcej, krążą w takiej odległości od ich rodzimej gwiazdy, że teoretycznie może występować na nich woda w stanie ciekłym.

Lepiej dawać, niż brać

numer 1657 - 23.02.2017

Amerykańscy psycholodzy uzyskali dowody na to, że okazywanie współczucia i empatii współmałżonkowi ma zbawienne skutki nie tylko dla niego, ale przede wszystkim dla osoby, która obdarza tym uczuciem. Dzieje się tak także wtedy, kiedy odbiorca nie jest świadom tego, że jest obdarowywany.

Ruch i sen sposobem na zły humor

numer 1654 - 20.02.2017
Energiczna przechadzka lub godzinka na pływalni to zdaniem amerykańskich naukowców sposób, by frustracji z pracy nie przynosić do domu i nie odreagowywać na bliskich. Dla naszej higieny psychicznej ważny jest także dobry i wystarczająco długi sen.


Mruczek swoje wie

numer 1641 - 04.02.2017
Japońscy naukowcy pochylili się nad dylematem miłośników czworonogów – które ze zwierząt domowych, pies czy kot, jest inteligentniejsze. Po zakończeniu badań doszli do wniosku, że koty są co najmniej tak samo dobre w wykonywaniu testów co psy.

16 miast z całej Polski rywalizuje o tytuł i warte 50 000 zł nagrody dla potrzebujących!

numer 1630 - 23.01.2017
Ponad 42 tys. osób głosujących w 8. edycji „Świeć się z Energą”, wyłoniło w pierwszym etapie ogólnopolskiego plebiscytu na 16 najładniej świątecznie przystrojonych miejscowości w kraju. Zwycięstwo wojewódzkie i awans do finałowej rozgrywki plebiscytu zapewnił każdemu miastu nagrody o wartości 10.000 zł, które trafią do placówek społecznych. Ale rywalizacja trwa dalej!