Nauka

Alkohol sprzyja demencji

numer 1962 - 27.02.2018
NAUKA Nadużywanie alkoholu jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka przy występowaniu wszystkich rodzajów demencji, a szczególnie wczesnej demencji. Takie wnioski płyną po przeprowadzeniu obserwacji ponad miliona dorosłych osób we Francji. Wyniki badań zamieścił niedawno magazyn „The Lancet Public Health”.

Domowe chemikalia też zanieczyszczają powietrze

numer 1958 - 22.02.2018
Amerykańscy badacze odkryli, że chemikalia, których na co dzień używamy w naszych domach, też mają znaczący wpływ na jakość powietrza w wielkich miastach. Według nich wpływ ten jest porównywalny z zanieczyszczeniami powodowanymi przez samochody.

Uwaga na oczy!

numer 1956 - 20.02.2018
Medycyna Czternaście pasożytów wyciągnięto z oka 26-letniej Amerykanki pochodzącej z Oregonu. Nie byłoby w tym może nic szokującego, gdyby nie to, że wykrytego pasożyta z rodzaju Thelazia gulosa dotychczas uważano za takiego, który nie atakuje człowieka. Przypadek Amerykanki jest pierwszym tego rodzaju.

Najdalsza czarna dziura we wszechświecie?

numer 1947 - 09.02.2018
Astronomowie odkryli najbardziej odległą od Ziemi, supermasywną czarną dziurę, jaka kiedykolwiek była znana nauce. Wsysające wszystko dookoła ciało niebieskie jest odległe od nas o 13 mld lat świetlnych i obecnie widzimy je takie, jakie było 690 mln lat po Wielkim Wybuchu.

Łysienie a kłopoty sercowe

numer 1928 - 18.01.2018
Przedwczesne łysienie typu męskiego oraz siwienie mogą być oznakami chorób kardiologicznych. Zdaniem badaczy u osób poniżej 40. roku życia to właśnie one, a nie otyłość, mogą zapowiadać kłopoty z sercem.

Piłkarze częściej cierpią na astmę wysiłkową?

numer 1925 - 15.01.2018
Zawodowi piłkarze powinni być częściej badani na wypadek wystąpienia astmy wysiłkowej – twierdzą brytyjscy naukowcy. Według ich szacunków na tę chorobę może cierpieć aż trzech na dziesięciu piłkarzy.

Podsłuchiwanie asteroidy

numer 1925 - 15.01.2018
Eksperyment O przelocie przez nasz Układ Słoneczny asteroidy Oumuamua już pisaliśmy. To pierwsze ciało niebieskie, którego trajektoria wskazuje na to, że nie pochodzi z naszego systemu planetarnego. Teraz naukowcy zbadają, czy nie jest to... sprytnie zakamuflowany statek kosmiczny obcych. 

Sondy, fale i humanoid

numer 1919 - 08.01.2018
Miniony rok był czasem końców i początków. Zakończyła się 13-letnia misja sondy kosmicznej Cassini. Potwierdzono też istnienie fal grawitacyjnych, które poinformowały nas o kolizji dwóch dawno wymarłych gwiazd. 

Chcesz odzyskać zdrowie, śpiewaj

numer 1920 - 09.01.2018
Wspólne śpiewanie wpływa na stan psychiczny człowieka, sprawia, że czuje się on bardziej doceniony oraz pewny siebie – twierdzą brytyjscy naukowcy. Badania akademików z University of East Anglia (UEA) przeprowadzone podczas trwających trzy tygodnie warsztatów potwierdziły, że wspólne śpiewanie poprawia nastrój oraz pozytywnie wpływa na socjalizację. 

Bogactwo nie gwarantuje szczęścia?

numer 1909 - 22.12.2017
Osoby, które zarabiają więcej, mają tendencję do skupiania się na sobie i z tego czerpią pozytywne emocje. Natomiast ci, którzy zarabiają mniej, przeżywają więcej przyjemności z relacji z innymi ludźmi – twierdzą amerykańscy naukowcy w pracy opublikowanej przez „American Psychological Association”.