Nauka

Jak myć ręce

numer 1753 - 20.06.2017
Wszyscy doskonale wiemy, że mycie rąk powstrzymuje rozprzestrzenianie się zarazków i sprawia, że rzadziej chorujemy. Okazuje się jednak, że niekoniecznie musimy to robić w ciepłej bądź gorącej wodzie. Według badań naukowców zimna woda usuwa tyle samo szkodliwych bakterii co ciepła.


Muzyka łączy nas z innymi

numer 1744 - 08.06.2017
Wspólne słuchanie muzyki ma bardzo wiele społecznych zalet. Naukowcy dowiedli, że nie tylko łączy nas z innymi, ale również wzmacnia powstałe więzi. Teraz chcą zbadać, do jakiego stopnia muzyka zmienia nas i nasze nastawienie do świata.

Skamieniałe ślady życia

numer 1742 - 06.06.2017
Skamieniałości odkryte przez australijskich naukowców z UNSW w regionie Pilbara w zachodniej Australii wskazują, że życie na Ziemi, w formie mikrobiologicznej na lądzie, istniało co najmniej 580 mln lat wcześniej, niż dotychczas przypuszczano. Wiek badanych skamielin szacuje się na prawie 3,5 mld lat.


Marsjańskie cegły

numer 1739 - 02.06.2017
NASA planuje w 2033 r. załogową misję na Marsa. Amerykańscy inżynierowie zaczęli więc pracować nad technologiami, które miałyby pomóc pierwszym osadnikom w przetrwaniu na planecie. Jeden z zespołów badaczy opracował nawet specjalną technologię prostego wytwarzania cegieł z tamtejszego gruntu.


Oczy oknami duszy?

numer 1737 - 31.05.2017
Najnowsze badania amerykańskich psychologów wykazały, dlaczego oczy nazywane są potocznie zwierciadłami duszy. Zdaniem naukowców to właśnie oczy służą nam najczęściej do poznawania i interpretacji ludzkich emocji.

​Aktywność fizyczna odmładza

numer 1737 - 31.05.2017
BADANIA Mimo wysiłków i systematycznych badań naukowcom jak dotychczas nie udało się powstrzymać procesu starzenia ludzkiego organizmu. Nawet najnowocześniejsze technologie i specjalne kosmetyki nie są w stanie zatrzymać upływu czasu. Naukowcy twierdzą jednak, że aktywność fizyczna opóźnia proces starzenia naszego ciała.

Jurassic Park

numer 1730 - 23.05.2017
Naukowcy od dłuższego czasu toczą dyskusję na temat przywracania do życia wymarłych gatunków. Jedni chcą wskrzeszać mamuty, inni proponują zacząć od tych zwierząt, które zniknęły na skutek działalności człowieka. Okazuje się, że najnowocześniejsza technologia klonowania umożliwia toczenie tego rodzaju debat.

Przyjaźń tajemnicą sukcesu

numer 1700 - 14.04.2017
Przyjaźń zwiększa efektywność wymiany wiedzy i kultury. Brytyjscy naukowcy za pomocą specjalnych urządzeń stworzyli mapę interakcji w przemieszczających się społecznościach myśliwych-zbieraczy. Okazało się, że bliska przyjaźń ułatwia przepływ informacji oraz sprzyja rozwojowi kultury.

Norweski raj

numer 1694 - 07.04.2017
Zdaniem ludzi zamieszkujących Norwegię jest to najszczęśliwsze miejsce na naszym globie. Wynika tak z badań przeprowadzonych przez specjalną agendę ONZ-etu. W zestawieniu tym dominują państwa z północnej Europy. Drugi biegun tworzą ubogie i najczęściej pogrążone w wewnętrznych konfliktach państwa afrykańskie.

Witamina do myślenia

numer 1688 - 31.03.2017
Ostatnie badania naukowe potwierdziły, jak ogromne znaczenie dla zdrowia i rozwoju dzieci ma witamina B12. Zaobserwowano, że dzieci z niedoborem tej witaminy mają większe problemy w nauce, a nawet w prawidłowej interpretacji zachowań emocjonalnych.