Opinie

Dialog na szczycie

numer 1837 - 26.09.2017
Wyobrażam to sobie, jak kiedyś od święta
spotka się kot prezesa i pies prezydenta.
I w zgodnej atmosferze pogawędzą o tym,
jak łatwo się psy wiesza na kimś lub drze koty.
Zdefiniują konflikty z ich obu podwórek,
podchody cwanych myszy lub wrednych wiewiórek,
szczucie z zewnątrz i wewnątrz, których jedynym celem 

Kultura niepodległa?

numer 1837 - 26.09.2017
„Kultura Niepodległa to nowy, apolityczny ruch artystów i ludzi kultury, którzy mają już dość marginalizowania ich działań. Do akcji przyłączyli się już między innymi Krystyna Janda, Andrzej Pągowski, Maja Ostaszewska, Andrzej Seweryn i wielu, wielu innych”. Tyle z manifestu opublikowanego w „Newsweeku”.

Polski fenomen

numer 1837 - 26.09.2017
Amerykański politolog George Friedman powiedział kilka lat temu w wywiadzie dla jednej z polskich gazet, że Polacy, patrząc w lustro, widzą ofiarę gestapo i NKWD. Tymczasem czas już wyjść z tej traumy. Oczywiście złośliwi powiedzą, że Friedman tak chwali i zachęca Polskę do wielkości po to, żeby kupiła więcej amerykańskiej broni i technologii.

​Węzeł koreański

numer 1837 - 26.09.2017
Napięcia na Półwyspie Koreańskim wciąż rosną. Pjongjang już wkrótce uzbroi nawet 60 interkontynentalnych głowic nuklearnych. Sankcje zaś mogą nie wystarczyć. Reżim przetrwał bez uszczerbku choćby okres masowego głodu w latach 90. Zgodnie ze stalinowską logiką Kimowie okresowo wprowadzają bowiem w aparacie władzy brutalne czystki.

​Artyści, dzielcie się!

numer 1837 - 26.09.2017
Joanna Kos-Krauze, autorka filmu o Rwandzie, wykorzystała jego tematykę do mówienia o Polsce, stwierdzając, że to w Rwandzie czuje się lepiej. Jej słowa to „kopiuj-wklej” z sędzi Gersdorf. Filmowcy powinni „być solidarni”, nie mogą „dać się skłócić jako środowisko”, w III RP z kulturą było „fantastycznie”, a obecna Polska „bardzo ją boli” (za Onet.pl). Gdy skończył się komunizm, w 1991 r.

Artyści, dzielcie się!

numer 1835 - 25.09.2017
Joanna Kos-Krauze, autorka filmu o Rwandzie, wykorzystała jego tematykę do mówienia o Polsce, stwierdzając, że to w Rwandzie czuje się lepiej. Jej słowa to „kopiuj-wklej” z sędzi Gersdorf. Filmowcy powinni „być solidarni”, nie mogą „dać się skłócić jako środowisko”, w III RP z kulturą było „fantastycznie”, a obecna Polska „bardzo ją boli” (za Onet.pl).

Węzeł koreański

numer 1835 - 25.09.2017
Napięcia na Półwyspie Koreańskim wciąż rosną. Pjongjang już wkrótce uzbroi nawet 60 interkontynentalnych głowic nuklearnych. Sankcje zaś mogą nie wystarczyć. Reżim przetrwał bez uszczerbku choćby okres masowego głodu w latach 90. Zgodnie ze stalinowską logiką Kimowie okresowo wprowadzają bowiem w aparacie władzy brutalne czystki.

Polski fenomen

numer 1835 - 25.09.2017
Amerykański politolog George Friedman powiedział kilka lat temu w wywiadzie dla jednej z polskich gazet, że Polacy, patrząc w lustro, widzą ofiarę gestapo i NKWD. Tymczasem czas już wyjść z tej traumy. Oczywiście złośliwi powiedzą, że Friedman tak chwali i zachęca Polskę do wielkości po to, żeby kupiła więcej amerykańskiej broni i technologii.

Dialog na szczycie

numer 1835 - 25.09.2017
Wyobrażam to sobie, jak kiedyś od święta
spotka się kot prezesa i pies prezydenta.
I w zgodnej atmosferze pogawędzą o tym,
jak łatwo się psy wiesza na kimś lub drze koty.
Zdefiniują konflikty z ich obu podwórek,
podchody cwanych myszy lub wrednych wiewiórek,
szczucie z zewnątrz i wewnątrz, których jedynym celem

Kultura niepodległa?

numer 1835 - 25.09.2017
„Kultura Niepodległa to nowy, apolityczny ruch artystów i ludzi kultury, którzy mają już dość marginalizowania ich działań. Do akcji przyłączyli się już między innymi Krystyna Janda, Andrzej Pągowski, Maja Ostaszewska, Andrzej Seweryn i wielu, wielu innych”. Tyle z manifestu opublikowanego w „Newsweeku”.