Opinie

Wspomnienie o Rafale Wójcikowskim

numer 1628 - 20.01.2017
Niespodziewana śmierć każdego jest wydarzeniem, z którym trudno się pogodzić. Szczególnie jeśli dotyczy to osoby w kwiecie wieku, mającej przed sobą rozmaite możliwości i czyniącej wokół wiele dobra. Taką osobą był Rafał Wójcikowski, poseł ruchu Kukiz’15 i mój kolega z sejmowej komisji finansów publicznych.

Wielcy zdrajcy o małych

numer 1628 - 20.01.2017
Branicki, Potocki
wraz z Rzewuskim w piekle
o swych naśladowcach
debatują wściekle:
Niedojdy, łotrzyki,
na durniu półgłówek.
To nie Targowica,
najwyżej Targówek.

​Nowa era

numer 1628 - 20.01.2017
Wraz z dojściem do władzy Donalda Trumpa zaczyna się nowa era w polityce międzynarodowej. Trudno dziś powiedzieć, jak poważne zmiany wprowadzi. Pewnie nie wie tego do końca nawet on sam. Nie wszystko można zmienić od razu, a to, co w kampanii wyborczej wydaje się oczywiste, w realnym rządzeniu już takie nie jest. Jednak sam wybór Trumpa jest sygnałem zmiany nastrojów na świecie.

​Już knują

numer 1628 - 20.01.2017
Przygotowywane przez PiS zmiany w ordynacji wyborczej, które zakładają, że prezydenci miast, wójtowie i burmistrzowie będą mogli pełnić swoją funkcję tylko przez dwie kadencje, wywołał popłoch w wielu miejscowościach w Polsce. Strach zagląda w oczy tym, którzy czasami od kilkudziesięciu lat robili interesy w układach z lokalną władzą.

Hollande za Tuska?

numer 1628 - 20.01.2017
Po wyborze na szefa Parlamentu Europejskiego Antonia Tajaniego w polskich mediach nie milkną spekulacje na temat przyszłości Donalda Tuska jako szefa Rady Europejskiej. Media francuskie z kolei poszukają zatrudnienia dla urzędującego jeszcze François Hollande’a. Pozycja francuskiego prezydenta w polityce europejskiej wydaje się dość mocna.

Strachy nocne posła opozycji

numer 1627 - 19.01.2017
Zaszył poseł się w domu, w sielskiej okolicy,
wspomina blokowanie sejmowej mównicy,
występy na estradzie, rzucane kalumnie,
różne sprawki dawniejsze, które nie brzmią dumnie.
Spać nie może, przez okno na ulicę baczy,
czy nie widać tam grupy rządowych siepaczy?
Naraz łomot przy wejściu, chociaż wczesna pora...
Poseł w krzyk:

Handlowa dyplomacja PSL‑u

numer 1627 - 19.01.2017
To, co pracownicy Ministerstwa Rozwoju znaleźli w wydziałach handlu i inwestycji przy polskich ambasadach, zadziwiłoby nawet Bareję. Przykłady: jegomość, który nigdy nie prał koszul, ponad 60-letnia kobieta wynajmowana jako hostessa (przypadkiem żona jednego z radców handlowych), wyłudzenia podatku VAT, nieznajomość języków obcych i zdjęcia przyrodzenia jednego z pracowników krążące po sieci.

Windykator z Wenecji

numer 1627 - 19.01.2017
Gianni Buquicchio, przewodniczący Komisji Weneckiej, postanowił znów zrobić z siebie pajaca. Gdy sytuacja wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce się uspokaja i mógłby on wrócić do pracy na rzecz obywateli, przewodniczący po raz kolejny zaniepokoił się stanem demokracji w Polsce. Choć wiem, że Buquicchio to dobry znajomy prof. Andrzeja Rzeplińskiego, to jednak jego opinia mnie zdziwiła.

​PE – nie jest źle

numer 1627 - 19.01.2017
Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego został, przy istotnym udziale głosów eurodeputowanych PiS‑u, włoski centroprawicowy polityk Antonio Tajani. Zadeklarował on, że nie ma zamiaru w odróżnieniu od poprzednika podejmować spraw o charakterze politycznym w stosunku do państw członkowskich.

​Tusk – król ciamajdanu

numer 1627 - 19.01.2017
Donald Tusk, niczym mityczny Feniks z popiołów, miał się odrodzić w polskiej polityce po grudniowym puczu „totalnej opozycji”. Prosto z Wrocławia, dokąd przyjechał na ceremonię zamknięcia Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, jako wyczekiwany mąż opatrznościowy miał wkroczyć z przytupem w rodzime życie publiczne.