Opinie

Wolne media

numer 1686 - 29.03.2017
Media są w opresji,
taka wieść się niesie?
Przecież można pisać
wszystko to, co chce się.
Można rząd wyklinać,
można szerzyć brednie,
ośmieszać reformy,
w noce oraz we dnie
kłamać, przeinaczać,
ludziom w głowach mieszać,
poniżać premiera
i kota... prezesa.
Polkom i Polakom
pokazywać jęzor.

​Posowiecki system się sypie

numer 1686 - 29.03.2017
Być może Moskwa chciała zachwiać, a może nawet obalić władzę Aleksandra Łukaszenki na Białorusi przez jakieś „orkiestrowanie” protestów. Z tym że nie oznacza to, iż gniew Białorusinów nie jest autentyczny. Sytuacja gospodarcza w kraju jest coraz gorsza. Po drugie, okazało się, że Putin sam ma kłopoty.

Trzy dłonie

numer 1686 - 29.03.2017
Wychodzą na jaw kolejne makabryczne szczegóły profanowania ciał ofiar katastrofy smoleńskiej. W jednej trumnie odkryto trzy dłonie, w innej dwie, ale obie lewe, a przy męskim ciele nogę kobiety. Oprócz przekroczenia cywilizacyjnych standardów w traktowaniu zmarłych stanowi to oczywisty dowód braku jakiejkolwiek staranności w dochodzeniu przyczyn tej katastrofy.

​Początek roku na plusie

numer 1686 - 29.03.2017
Dane o wpływach podatkowych i deficycie budżetowym można uznać za więcej niż zaskakujące. Przyrost dochodów budżetu państwa z podatków, za dwa miesiące br. wobec tego samego okresu roku ubiegłego, wynosi 11,7 mld zł. Skutkiem tego, mimo że w tym roku wydatki skarbu państwa były wyższe o ok.

​Nie wylać dziecka z kąpielą!

numer 1685 - 28.03.2017
Agnieszka Odachowska, dyrektor komunikacji w Axel Springer, przyznała, że Mark Dekan co tydzień instruuje swoich pracowników w Polsce, jaki ma być ich codzienny przekaz. Jakiż poziom uległości musi panować w tych mediach, że przez tyle lat ten bulwersujący fakt nie ujrzał światła dziennego? Polska traktowana jest jak republika bananowa od początku transformacji.

​Superpasożyt

numer 1685 - 28.03.2017
Po latach quasi-dobrobytu
dyktator gniew poddanych wzbudził
– opodatkować pasożytów
chciał, czyli bezrobotnych ludzi.
Choć bezrobocia w Republice
brak – w propagandzie znany temat
– wyszli gremialnie na ulice
ci, których ponoć w kraju nie ma.
Władza już nie napawa lękiem,
chociaż pałuje, wolność dusi.

Uwaga na lobbystów od hazardu

numer 1685 - 28.03.2017
Hazard to problem, na którym poślizgnęły się w większym lub mniejszym stopniu niemal wszystkie po 1989 r. rządy w Polsce. Wszystko dlatego, że to branża obracająca miliardami złotych, a chrapkę na te pieniądze mają bardzo wpływowi i bezwzględni „gracze”. Dlatego w związku z wejściem w życie nowych przepisów regulujących sektor hazardowy ogromną rolę do odegrania mają służby specjalne.

Wspólnota wyrównywania szans wszystkim się opłaca

numer 1685 - 28.03.2017
Przy okazji rocznicy podpisania traktatów rzymskich wiele mówiło się o wartościach, na których budowano dzisiejszą Unię. Należy do nich także wsparcie udzielane z funduszy europejskich. Nie ma ono jednak nic wspólnego z altruizmem ani „dawaniem”. Raczej z sytuacją, w której dwie strony korzystają, a wspólny rynek się rozwija. Dlatego nieporozumieniem jest sugerowanie, że Polska, która do 2020 r.

​Co ważniejsze: drzewa czy ludzie

numer 1685 - 28.03.2017
Postanowiłem, że zabiorę głos w sprawie tzw. ustawy Szyszki o prawie do wycinania drzew na prywatnych działkach. Od czasu jej wprowadzenia nieodłącznym elementem polskiego krajobrazu są ścięte drzewa. Drzewa przy swoich domach tną nie tylko fanatyczni zwolennicy PiS‑u.

​Absencja miłosna

numer 1684 - 27.03.2017
„Kocham cię Europo”
– cóż, hasło jak hasło,
już autorytety
wylazły na miasto.
I czoło pochodu tworzą
pełne dumy,
jakby podążały
za tym czołem tłumy.
Ale ludzi nie ma,
bo w rzeczywistości
wiedzą, że to miłość jest
bez wzajemności.