Opinie

Upiór z Brukseli

numer 1786 - 28.07.2017
Któż to jest pan Timmermans – marionetka ruska,
kamerdyner Angeli czy adwokat Tuska?
Wizjoner, biurokrata posażny w energię,
Ktoś, kto ma na Polaków dotkliwą alergię.
Pyszałek, tak jak Juncker czy jak Schulz dogmatyk,
idealny wręcz model supereurokraty…?
Długo gadać, lecz faktu to przecież nie zmienia,

Bmw wciąż w modzie

numer 1786 - 28.07.2017
Od dekad w Polsce znakomicie sprawdzał się system „bmw”, czyli awansami cieszyli się ci, którzy byli: bierni, mierni, ale wierni. W ostatnich dwu latach starano się to zmienić, lecz jak dotąd zmiany dotyczą tylko kadry kierowniczej. Zwolnieni jednak szybko znajdują zatrudnienie w urzędach opanowanych przez ludzi związanych z PO i PSL-em.

Rasizm w „Wyborczej”

numer 1786 - 28.07.2017
Istnieje coś takiego jak test Rorschacha. Ludzie patrzą na plamy na kartce i mówią, z czym im się one kojarzą. Skojarzenia nie mówią nic o plamach, ale wiele o kojarzących. Wydrukowaliśmy zdjęcia uciekinierów kurdyjskich w obozach dla uchodźców wraz z raportem renomowanego Instytutu Kocha, w którym jest ocena sytuacji epidemiologicznej związanej z imigrantami.

Prezydent i Nowogrodzka

numer 1786 - 28.07.2017
Celem politycznym Andrzeja Dudy bez wątpienia jest reelekcja i druga kadencja. Równie pewne jest też to, że tego celu prezydent nie osiągnie bez zaplecza politycznego Prawa i Sprawiedliwości. Pomysły utworzenia partii prezydenckiej czy partii symetrystów (zrzeszającej rozczarowanych wyborców PiS-u i PO), to tylko mrzonki.

Resortowe dzieci spod znaku swastyki

numer 1786 - 28.07.2017
Minister sprawiedliwości Niemiec Heiko Maas (SPD) zagroził Polsce, że przyjęcie ustaw reformujących sądownictwo zmarginalizuje ją w Europie. Ten sam minister kilka miesięcy wcześniej dostał na biurko tzw. akta Rosenburg (raport niezależnej komisji powołanej przy jego resorcie) opisujące powojenne kariery nazistowskich prawników.

Prezenty od prezydenta

numer 1785 - 27.07.2017
Weta prezydenta były pospieszne. Andrzej Duda nie wykorzystał całego czasu gwarantowanego mu przez konstytucję na namysł. Najwyraźniej uznał, że weekend to wystarczająco długi czas na analizę i konsultacje. Być może też chciał się pokazać jako polityk stanowczy, który szybkim cięciem odrzuca kształt reformy przedstawionej przez rząd PiS-u.

Fake newsami w MON-ie

numer 1785 - 27.07.2017


Sytuacja

numer 1785 - 27.07.2017
Pomimo prezydenckich gestów,
chociaż daleko do wyborów,
wciąż trwa ochota do protestów
wśród demonstrantów i sponsorów.
Zachodnie media biją brawo,
Wschód też w tym kręci z dużą siłą.
Przecież nie chodzi tu o prawo,
lecz żeby było tak, jak było.
Daremnie pragną liczyć ludzie:
jak Duda wrogu, tak wróg Dudzie.

Zadanie Timmermansa

numer 1785 - 27.07.2017
Ultimatum, jakie wystosował wobec polskich władz pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans, oprócz aroganckiego, by nie rzec bezczelnego, tonu razi również skrajnym brakiem kompetencji prawnych. Dotyczy to zarówno zakresu prawa polskiego, jak i europejskiego. O ignorancji na temat prawdziwych problemów naszego wymiaru sprawiedliwości już nie wspomnę.

Rząd musi znaleźć odpowiedź na manipulacje

numer 1785 - 27.07.2017
Wszystko wskazuje na to, że podczas ostatnich protestów dotyczących reformy sądownictwa zastosowano astroturfing, zakazaną np. w USA i Wielkiej Brytanii formę manipulacji. Sztuczkę polegającą na celowym podkręcaniu zdarzeń i faktów, które same z siebie nie mają realnego potencjału do rozprzestrzeniania się w społeczeństwie. To swoisty doping medialny.