Opinie

​Listek bobkowy

numer 1855 - 18.10.2017
Kwach, Wałęsa, Komor… 
– chluba naszej nacji,
świeżo odznaczeni 
Laurem Demokracji.
Za dawne zasługi 
dla nas i sąsiadów,
za konserwowanie 
ubeckich układów,
za uległość wielkim 
i za puste słowa
wieńczy siwe skronie 
– korona laurowa.
Choć główną zasługą, 

Zgniotek vs ludzie

numer 1855 - 18.10.2017
Komisja Europejska nadal jest całkowicie niezorientowana w sprawach dotyczących Puszczy Białowieskiej. Nadal nie wie, że na teren administrowany przez Lasy Państwowe może wejść każdy, kiedy mu się żywnie podoba, i że to ta instytucja powinna zapewnić bezpieczeństwo ludziom chcącym np. zbierać grzyby.

Finansowy despota na emeryturze

numer 1855 - 18.10.2017
Odejście Wolfganga Schäublego z rządu Niemiec to kolejna dobra powyborcza wiadomość znad Sprewy. Ten wpływowy minister finansów znany jest w całej UE. Szczególnie w krajach najmocniej dotkniętych kryzysem strefy euro, jak Grecja czy Portugalia.

Austriackie etykiety bez znaczenia

numer 1855 - 18.10.2017
Podobno w swojej ojczyźnie i w ogóle na Zachodzie nowy kanclerz elekt Austrii, lider Austriackiej Partii Ludowej (OeVP) Sebastian Kurz uchodzi za konserwatystę i twardą prawicę. Dlaczego? Bo jest lekko sceptyczny wobec UE, chce ograniczyć imigrację oraz poddać większej kontroli środowiska muzułmańskie w Austrii, poza tym chodzi do kościoła.

Zbudować równowagę

numer 1855 - 18.10.2017
Protest lekarzy rezydentów, niezależnie od konotacji politycznych, ożywił debatę o stanie polskiej służby zdrowia. Dobrze, bo sytuacja ta otwiera pole do szerszej dyskusji wykraczającej poza kwestię uposażeń samych lekarzy. Warto zauważyć rzeczy bardziej fundamentalne.

​Zasady i wartości

numer 1854 - 17.10.2017
Od Kalkuty do Nairobi
wzbiera nowy zalew gości.
Zachód nadal nic nie robi,
w imię zasad i wartości!
Już połowa miast jest czarna,
służby w jednym wielkim krachu,
już w suburbiach rządzi szariat,
a tubylec żyje w strachu.
Nie istnieje wersja żadna,
jak nadzieję by odzyskać,
a gdy ktoś chce problem nazwać,

​Ważne spotkanie, ważne słowa

numer 1854 - 17.10.2017
Warto było się spotkać na Nadzwyczajnym Zjeździe Klubów „Gazety Polskiej” w Spale. Warto było wysłuchać tego, co po raz pierwszy publicznie powiedzieli nasi goście: prezes Jarosław Kaczyński i minister Antoni Macierewicz.

Głęboki sen

numer 1854 - 17.10.2017
Do wyborów samorządowych pozostało ok. 12 miesięcy. Wiadomo, że aby je wygrać, należałoby dysponować długofalowym planem na kampanię. Jednym z jego elementów, dotyczącym bardzo istotnych wyborów burmistrzów i prezydentów miast, jest dysponowanie odpowiednimi kandydatami na te stanowiska. Takimi, których wyborcy identyfikują z miejscami, w których mieliby być wybrani.

Operacja „Legalizacja”

numer 1854 - 17.10.2017
Przestępcy, którzy za rządów PO-PSL okradali skarb państwa, starali się legalizować pozyskane niezgodnie z prawem środki poprzez podejrzane firmy świadczące usługi finansowe, a także takie instytucje, jak SKOK Wołomin czy Spółdzielczy Bank Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie (SK Bank). Bardzo im zależało, aby takie podmioty jak najdłużej funkcjonowały na rynku.

​„Jamajka” nabiera kształtów

numer 1854 - 17.10.2017
Negocjacje koalicyjne w Niemczech wchodzą w decydującą fazę. Jeśli wierzyć przeciekom, mowa jest obecnie o podziale stanowisk w ramach tzw. układu jamajskiego (CDU, Zieloni i liberalna FDP). Christian Lindner, szef FDP, miałby być ministrem finansów. To dla Polski dobra wiadomość, bo Lindner nie chce łożyć na plan Emmauela Macrona i budować Europy dwóch prędkości.