Opinie

​Duda i Macierewicz

numer 1800 - 14.08.2017
Minister Antoni Macierewicz wręczy dziś, w przeddzień Święta Wojska Polskiego, ponad 780 awansów do stopnia pułkownika włącznie (te nie wymagają zgody prezydenta). W latach 2016–2017 w wojsku awansowało ponad 30 tys. żołnierzy. Kilka dni temu minister gościł gen. Marka Milleya, szefa sztabu Wojsk Lądowych USA, z którym rozmawiał o konkretach współpracy po wizycie prezydenta Trumpa.

​Pogrobowcy PRL‑u

numer 1800 - 14.08.2017
Uderz w stół, nożyce się odezwą – zagroź interesom Rosji czy Niemiec, wrzasną ich medialni najemnicy. Było to widać po katastrofie smoleńskiej, gdy kopiowali manipulacje wprost z rosyjskiej prasy. Widać było w przemyśle pogardy przeciw prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i jego projektom, które były nie w smak naszym sąsiadom.

Sposób na Jowisza

numer 1800 - 14.08.2017
Emmanuel Macron podczas swojego objazdu Europy Środkowo-Wschodniej demonstracyjnie ominie Polskę i Węgry. Warszawa otrzymuje kolejny sygnał, że jej najpoważniejszym adwersarzem w UE jest Francja. Berlin może bowiem łatwo zmienić politykę na bardziej przychylną dla Polski. Tymczasem Macron musiałby zupełnie porzucić swój pomysł na Francję.

Panteon „Wyklętych” zamiast grobów zdrajców Polski

numer 1800 - 14.08.2017
Pojawił się pomysł (autorstwa prezesa Fundacji „Łączka” Tadeusza Płużańskiego), aby na Powązkach Wojskowych powstał w nieodległej przyszłości Panteon Żołnierzy Niezłomnych, który zastąpiłby nieodpowiadającą ich zasługom „szufladkową” konstrukcję architektoniczną zbudowaną kilka lat temu.

Program wyborczy

numer 1800 - 14.08.2017
Merkel przedwyborczo 
kokietuje Niemców:
recepta na przyszłość 
– więcej cudzoziemców.
Przybyszów z Orientu, 
Maghrebu, Somalii,
kobiet w burkach, dzieci 
i męskich brutali.
Więcej brudu, gniewu, 
kradzieży, zamachów,
wydatków z budżetu, 
konfliktów i strachu...

Bardziej miłosierni niż Jezus

numer 1799 - 12.08.2017
„Darem od Boga” nazwał brazylijski biskup Antônio Carlos Cruz Santos homoseksualizm. – Jeśli to nie jest wybór, jeśli to nie jest choroba, to z perspektywy wiary może to być jedynie dar – mówił podczas kazania. I dodawał, że może to właśnie nasze uprzedzenia nie pozwalają nam dostrzegać owego daru.

​Kim Dzong Mouse

numer 1799 - 12.08.2017
Mysz pręży swe muskułki 
i straszy świat cały
widmem bomby jądrowej, 
globalnej nawały.
Na Guam, na Hawaje 
kieruje swe ostrze…
(Licząc, że w razie czego 
Kitajec ją poprze).
Szarpie kota za wąsy 
z wieczora i rana,
nie wiedząc, że kot 
Trump się zwie dziś, 
nie Obama!

Menażeria została sama

numer 1799 - 12.08.2017
Z wypiekami na twarzy oglądałem materiały z kontrmiesięcznicy zorganizowanej przez Obywateli RP. Najlepszym słowem określającym tę zbiorowość jest menażeria. Słowo to wywodzi się z francuskiego ménager – czyli pokierować czymś, ale także określa zgrupowane osobliwe zwierzęta, które w dawnych wiekach wożono po Europie.

Dialog i monologi

numer 1799 - 12.08.2017
Przyglądam się liczbie frontów, na których stara się „walczyć” nasza dyplomacja. Od mówienia o domaganiu się od Niemiec reparacji wojennych, przez deklaracje, że z białoruskiej elektrowni atomowej nie będziemy brali energii, przez Ostrą Bramę i cmentarz Orląt Lwowskich w projektach nowych paszportów. Wszystko i naraz. Tylko wrak rządowego tupolewa jak gnił, tak gnije pod rosyjską plandeką.

​Znaj proporcje, mocium panie

numer 1799 - 12.08.2017
To powiedzenie z „Zemsty” Aleksandra Fredry pasuje do wrzasków totalnej opozycji o rzekomej izolacji Polski w Europie. Kompletnie przeczą temu fakty. Choćby liczba spraw wszczętych przez UE wobec Polski. Za rządów PO-PSL była ona... bardzo duża. Tylko między grudniem 2010 a październikiem 2015 r. doliczyłem się m.in. 17 wyroków skazujących Polskę przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości.