Opinie

Handlowa dyplomacja PSL‑u

numer 1627 - 19.01.2017
To, co pracownicy Ministerstwa Rozwoju znaleźli w wydziałach handlu i inwestycji przy polskich ambasadach, zadziwiłoby nawet Bareję. Przykłady: jegomość, który nigdy nie prał koszul, ponad 60-letnia kobieta wynajmowana jako hostessa (przypadkiem żona jednego z radców handlowych), wyłudzenia podatku VAT, nieznajomość języków obcych i zdjęcia przyrodzenia jednego z pracowników krążące po sieci.

Windykator z Wenecji

numer 1627 - 19.01.2017
Gianni Buquicchio, przewodniczący Komisji Weneckiej, postanowił znów zrobić z siebie pajaca. Gdy sytuacja wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce się uspokaja i mógłby on wrócić do pracy na rzecz obywateli, przewodniczący po raz kolejny zaniepokoił się stanem demokracji w Polsce. Choć wiem, że Buquicchio to dobry znajomy prof. Andrzeja Rzeplińskiego, to jednak jego opinia mnie zdziwiła.

​PE – nie jest źle

numer 1627 - 19.01.2017
Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego został, przy istotnym udziale głosów eurodeputowanych PiS‑u, włoski centroprawicowy polityk Antonio Tajani. Zadeklarował on, że nie ma zamiaru w odróżnieniu od poprzednika podejmować spraw o charakterze politycznym w stosunku do państw członkowskich.

​Tusk – król ciamajdanu

numer 1627 - 19.01.2017
Donald Tusk, niczym mityczny Feniks z popiołów, miał się odrodzić w polskiej polityce po grudniowym puczu „totalnej opozycji”. Prosto z Wrocławia, dokąd przyjechał na ceremonię zamknięcia Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, jako wyczekiwany mąż opatrznościowy miał wkroczyć z przytupem w rodzime życie publiczne.

Co to będzie?

numer 1626 - 18.01.2017

Zewsząd słychać pytania
i mnoży się zamęt,
gdy na Sejmie widzimy
wywieszkę „remanent”.
Tu „przyjecie towaru”,
tam „winda nieczynna”,
sytuacja stężała,
choć była tak płynna.
Co będzie,
gdy Sejm cały wyjedzie na ferie,
kiedy skończą się wszystkie
barwne fanaberie,
a widz straci na długo

Budżet dobry dla ludzi

numer 1626 - 18.01.2017
O podpisanej przez prezydenta ustawie budżetowej na 2017 r. było głośno. Media jednak skupiały się głównie na zastrzeżeniach opozycji co do sposobu jej przyjęcia przez Sejm, a mniej na stronie ekonomicznej i społecznej ustawy. Warto wspomnieć, że założenia budżetowe przewidują przyspieszenie wzrostu gospodarczego, wyższą ściągalność podatków oraz wzrost inflacji.

Podróż za jeden bilet

numer 1626 - 18.01.2017
Ministerstwo Infrastruktury chce doprowadzić do jak najdalej idącej integracji państwowego transportu kolejowego i autobusowego. PKP Przewozy Regionalne oraz spółki skarbu państwa z grupy PKS podpisały list intencyjny w sprawie wprowadzenia wspólnego biletu i integracji rozkładów. Już wiosną tego roku ma ruszyć wspólna platforma internetowa do sprzedaży biletów.

Wybory jak żona Cezara

numer 1626 - 18.01.2017
Opozycja znów rozdziera szaty: Gwałtu, rety! Koniec świata! Wybory mają być... uczciwe! Warto zatem przypomnieć, że wyników ostatnich wyborów samorządowych nie ogłoszono do dziś, a ich przebieg wskazuje na prawdopodobne zafałszowanie woli wyborców.

Czy Rosjanie będą energetycznymi monopolistami?

numer 1626 - 18.01.2017
Lada dzień można się spodziewać decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE ws. decyzji Komisji Europejskiej o oddaniu Gazpromowi dostępu do 80 proc. przepustowości gazociągu OPAL. Gazociąg ten – wschodnia odnoga gazociągu Nord Stream – biegnie przez wschodnie Niemcy wzdłuż granicy z Polską.

Nowoczesna radna

numer 1625 - 17.01.2017
Krakowska radna Małgorzata Jantos, działaczka partii Nowoczesna, przygotowała projekt uchwały, który zobowiązywał prezydenta Krakowa do finansowania zabiegów in vitro z budżetu miasta. Wszyscy rozumieją radną Jantos, która będzie konkurowała z posłem Meysztowiczem Jerzym na listach wyborczych i która stara się za wszelką cenę zaistnieć, ale będzie to niezwykle trudne.