Opinie

​Sposób na orła

numer 1682 - 24.03.2017
Pani Janda, jak wiemy,
wszystko pisać może.
Ostatnio napisała,
że smutny jest orzeł
w naszym herbie. Być może
rady nam udzieli,
co zrobić, aby orła
tego rozweselić…?
Dać mu w dziób, przyciąć ogon
stanowczo za długi,
zamienić go w krzyżówkę
pawia i papugi?
Ubrać w stringi, całego
oblać czekoladą

​Znowu nam grożą!

numer 1682 - 24.03.2017
„No, spokoju w rocznicę smoleńskiej katastrofy nie będzie”. Tak zaczyna się długi tekst na stronie Obywateli RP zatytułowany „Co z Wami będzie 10 kwietnia, Panie i Panowie z PiS?”. Paweł Kasprzak dokładnie instruuje swoich zwolenników, w jaki sposób mają przygotować się do zakłócenia siódmej rocznicy tragedii smoleńskiej.

Tako rzecze turecki „sułtan”

numer 1682 - 24.03.2017
Pierwsza donosiła o tym włoska „La Repubblica”, a w ślad za nią nieliczne gazety europejskie: na przedreferendalnym wiecu w Eskişehir turecki prezydent Recep Tayyip Erdoğan wystosował taki oto apel: „Nawołuję stąd moich braci w Europie – żyjcie w lepszych dzielnicach, kupujcie lepsze auta, nie miejcie tylko trójki dzieci, lecz piątkę, gdyż to wy jesteście przyszłością

Wino i śpiew

numer 1682 - 24.03.2017
Włosi, Hiszpanie i Portugalczycy głowią się, co też miał na myśli szef Eurogrupy Jeroen Dijsselbloem, gdy w wywiadzie dla „FAZ” stwierdził, że kraje Europy Południowej najpierw wydały pieniądze na „alkohol i kobiety”, a teraz proszą o pomoc.

​Schiza, wóda, Migalski

numer 1682 - 24.03.2017


​Żal po kolekcji

numer 1681 - 23.03.2017
Policzył swe straty, policzył swe zyski
i teraz żałuje książę Czartoryski.
Żałuje swej Damy, żałuje łasiczki,
i PiS-owej władzy wymierza swe prztyczki.
Chociaż wziął pieniądze (całkiem niezła kiesa),
płacze o przymusie, mieczu Damoklesa.
Że się nie dogadał, nie pojął wszystkiego...
Było, mości książę, uczyć się polskiego!
 

​Media sterowane z zewnątrz

numer 1681 - 23.03.2017
Dekoncentracja mediów na polskim rynku medialnym jest absolutnie konieczna. Sytuacja, w której na przykład na rynku lokalnym jedna grupa wydawnicza kontroluje ponad 90 proc. prasy, jest w oczywisty sposób nienormalna i zagraża pluralizmowi, a także wolności słowa. Rozumieją to wszyscy, lecz nie wszyscy chcą to dziś przyznać. Platforma Obywatelska udaje, że nie rozumie problemu.

Jaka solidarność w Unii Europejskiej?

numer 1681 - 23.03.2017
Szefowie państw UE spotkają się za kilka dni (25 marca) w stolicy Włoch, by uczcić 60. rocznicę podpisania traktatów rzymskich. Przyjmą też okolicznościową deklarację. Po tym, jak niedawno w Wersalu Niemcy opowiedziały się za koncepcją Europy różnych prędkości, istnieje obawa, że coś z tej idei może przebić się do rzymskiego dokumentu.

Chiński smok w Polsce

numer 1681 - 23.03.2017
Strategiczne instytucje i jednostki wojskowe ochraniane przez Konsalnet powinny ze względu na bezpieczeństwo RP rozwiązać umowy z tą spółką. Tylko naiwni uważają, że przejęcie przez Chińczyków kontroli nad tą firmą jest bez znaczenia. Gdyby to rosyjski fundusz przejął tę firmę ochroniarską, założoną przez byłych funkcjonariuszy służb PRL‑u, podniosłoby się larum.

​Fenomen klubów „Gazety Polskiej”

numer 1681 - 23.03.2017
Gdy na początku lat 90. powstawały pierwsze kluby „Gazety Polskiej”, nikt nie przypuszczał, że staną się one tak potężnym ruchem społecznym. Dziś na całym świecie jest 413 klubów „GP”, a wokół nich skupiają się środowiska konserwatywne. Ten fenomen można wyjaśnić prostymi słowami: miłość do Polski. Być może to wytłumaczenie komuś wyda się nazbyt górnolotne, napuszone i egzaltowane.