Opinie

​Tylko nuda jest prawdziwa

numer 1975 - 14.03.2018
Jan Tomasz Gross znów powtarza brednie o tym, że Polacy zabili więcej Żydów niż Niemców. Złośliwie można by powiedzieć, że i tak zabili 250 razy więcej Niemców niż Żydzi, ale nie o tym chciałem pisać. Proszę zwrócić uwagę, że przy nazwisku Grossa pojawia się określenie „historyk”. Tymczasem powinno być „pisarz”. Głównym celem autora jest bowiem sprzedaż książki, a nie opisanie rzeczywistości.

Prezydenci z PiS‑u na start

numer 1975 - 14.03.2018
Ciągle jeszcze nie ma, choć za pięć dwunasta,
kandydatów z PiS‑u na największe miasta.
Ten bardziej ceniony, ten bardziej kochany,
ów po prostu świetny, lecz całkiem nieznany.
Sprawdził się w centrali, miał sukcesy w gminie,
ten nazbyt się pali… a czas sobie płynie.
Najmilsi – jest jednakże metoda właściwa:
wystawcie takiego, co umie wygrywać!

Bez Polaków ani rusz

numer 1975 - 14.03.2018
Serwis internetowy Deutsche Welle opublikował tekst „Firmy budowlane w Niemczech: bez Polaków ani rusz”. Napływ imigrantów do Niemiec przyniósł skutek, na który wcześniej nie zwracano uwagi. Otóż w tym kraju zaczyna brakować mieszkań – powinno się ich budować przynajmniej 400 tys. rocznie, tymczasem w 2016 r. oddano jedynie 278 tys.

Jaką metodą ustalić metodę głosowania

numer 1975 - 14.03.2018
Wydawało się, że wraz z powołaniem nowego składu Krajowej Rady Sądownictwa reforma wymiaru sprawiedliwości będzie miała z górki. Jednak na skutek zacietrzewienia I prezes Sądu Najwyższego może dojść do zablokowania prac rady. Oto bowiem pierwsze jej posiedzenie powinien zwołać przewodniczący KRS‑u. Tego zaś nie ma, bo Małgorzata Gersdorf zrezygnowała z tej funkcji.

​„Russkij mir” w Serbii

numer 1975 - 14.03.2018
Dowódca NATO w Europie gen. Curtis Scaparrotti oświadczył przed amerykańskim Senatem, że jednym z największych zagrożeń dla Europy są rosnące wpływy rosyjskie na Bałkanach, zwłaszcza w Serbii. Trudno nie zgodzić się z tą wypowiedzią, bo przypomnijmy, że w październiku 2016 r. Rosja już próbowała, używając do tego serbskich radykałów, dokonać krwawego zamachu stanu w Czarnogórze.

​Licencja na zabijanie

numer 1974 - 13.03.2018
Zapowiadane spotkanie Donalda Trumpa z dyktatorem Korei Płn. Kim Dzong Unem oddala widmo wojny w Azji. Ma to jednak pewną cenę. Sygnał wydaje się tu jasny. Można sobie pozwolić na naprawdę wiele, a i tak nakłonić największe mocarstwo do rozmów, jeśli tylko ma się broń nuklearną. Iranowi i krajom jemu podobnym da to na pewno do myślenia. Jeszcze w 2012 r.

Ogniomistrzom

numer 1974 - 13.03.2018
Trwa kanonada, zwarta i karna,
z dziesiątków mediów jak z setek armat,
w Morawieckiego, w rząd, rację stanu,
by skomplikować los Lechistanu.
Kłamstwo na kłamstwie,
kłamstwem pogania
niczym obsesja natręctwo, mania…
Lecz najsmutniejsze, słyszcie to, młodzi,
że amunicja z Polski pochodzi.

Dossani do kasy

numer 1974 - 13.03.2018
Z końcem grudnia 2016 r. medialny ekspert (nazwijmy go X) przestał być pracownikiem Agencji Wywiadu. Wcześniej jeden z powiązanych z nim podmiotów zdążył otrzymać z funduszu operacyjnego tej służby 250 tys. zł. On sam dzięki relacjom m.in. po linii służbowej zaczął otrzymać intratne zlecenia opiewające na kilkanaście–kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Co jest ostoją Rzeczypospolitej?

numer 1974 - 13.03.2018
Tomasz Komenda siedzi osiemnaście lat za morderstwo i gwałt, którego nie popełnił. Dopiero teraz prokuratura rozwikłała sprawę, ale nie wróci to człowiekowi zmarnowanego życia. Inna sprawa. W Malborku sąd skazał ochroniarza, który podczas interwencji ws.

​Przyjaźń, która buduje

numer 1974 - 13.03.2018
Jak to możliwe, że bez żadnego wsparcia finansowego, bez obietnic gwarantujących przywileje, od 13 lat istnieje ruch społeczny, w którym działają tysiące ludzi z wielkim oddaniem budujących społeczeństwo obywatelskie?