Opinie

Szwagrzyk musi zostać

numer 1651 - 16.02.2017
Reakcja internautów na informację o złożeniu przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka dymisji z funkcji wiceprezesa Instytutu Pamięci Narodowej pokazała, dla jak licznej rzeszy ludzi i jak bardzo ważne jest przywracanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych. A także to, że prof. Szwagrzyk jest symbolem przywracania ich naszej pamięci.

Wyborcy w pułapce PO

numer 1651 - 16.02.2017
Poczynania PO rodzą coraz większy dysonans poznawczy u jej wyborców. Widać to od próby puczu, gdy wyobrażenie o politykach Platformy jako osobach wykształconych, wysokiej kultury i przyzwoitości skutecznie zrujnowały popisy posłów Nitrasa, Pomaskiej czy Muchy.

Lotniczy lobbing

numer 1651 - 16.02.2017
Prywatna firma ma przejąć nadzór nad tzw. małym lotnictwem. To projekt zmian w prawie lotniczym, który ma odebrać część kompetencji Urzędowi Lotnictwa Cywilnego. Jeśli zostanie uchwalony, państwo straci kontrolę nad istotną częścią nieba. Będzie to też sporo kosztowało. Skorzysta na tym grupa osób związanych z wpływowym i znanym generałem.

Rozczarowanie Kremla

numer 1651 - 16.02.2017
Mimo różnych pomówień
 rzucanych dość lekko
pan Trump się nie okazał
„ruską marionetką”.
Wszak nie zaczął resetu,
nie chce się przymilać
i wyrzucił ze składu rządu
rusofila.
Nie poczekał,
aż miesiąc miodowy przeminie,
lecz zażądał zwrócenia
Krymu Ukrainie.
A co na to pan Putin?
Wyciszy oklaski

Dymisja gen. Michaela Flynna i Krym

numer 1651 - 16.02.2017
Rezygnację gen. Michaela Flynna z funkcji doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego trzeba oceniać w kontekście polityki wewnętrznej. Jego rozmowa z rosyjskim ambasadorem, podsłuchana przez amerykańskie służby, nie dotyczyła raczej sankcji nałożonych na Rosję w odpowiedzi na aneksję Krymu i wojnę w Donbasie.

Smog wawelski

numer 1650 - 15.02.2017
Chociaż istnienia smogu
udowadniać nie trza,
dron ruszył na badanie czystości
powietrza.
Wyleciał rezolutnie ponad Kraków
stary,
badał mgły i miazmaty, dymy i opary.
Aż się całym tym świństwem
gwałtownie zakrztusił,
kaszlnął, zaklął, w korkociąg
wpadł i się udusił.

Obciachowa reklama Gdańska

numer 1650 - 15.02.2017
Wniosek Komitetu Pamięci i Ochrony Pomnika Stoczniowców Poległych w Grudniu 1970 Roku o zmianę patrona lotniska w Gdańsku-Rębiechowie nie ma szans. Większościowe udziały w Porcie Lotniczym Gdańsk mają władze woj. pomorskiego, Gdańska, Gdyni oraz Sopotu. Z wyjątkiem Gdyni są to samorządy zdominowane przez PO, dla której Wałęsa to sztandar.

Kropka nad WSI

numer 1650 - 15.02.2017
Gwiazdą poniedziałkowego wydania flagowego programu propagandowego „zaprzyjaźnionej” telewizji był były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. Piotr Pytel. Z prowadzącą i widzami dzielił się przemyśleniami na tematy rozmaite według zasady „minimum faktów, maksimum pomówień”. Warto przypomnieć, że Pytel już w latach 90.

Oby ta misja trwała

numer 1650 - 15.02.2017
Pogrzeb Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka był wyjątkowym wydarzeniem. Właśnie wtedy na warszawskich Powązkach dotarło do mnie, że walka o wolną Polskę ma zawsze sens. Czułem dumę, że nasze państwo w końcu pokazało, iż pamięta o swoich bohaterach. W kondukcie szło wiele osób, które przez dziesięciolecia walczyły o pamięć Wyklętych. Wśród nich prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Powieściowe proroctwo dla Francji?

numer 1650 - 15.02.2017
Powieść Laurenta Obertone’a „Guerilla”, nad Sekwaną bestseller końca 2016 r., opowiada o wybuchu wojny domowej we Francji. Zaczyna się od śmierci sześciu młodych ludzi na przedmieściach Paryża. Giną od kul policjanta, który wcześniej był świadkiem, jak ci zlinczowali jego kolegów. Fala gniewu szybko obejmuje tzw. trudne dzielnice, a stróże prawa są bezsilni, bo z góry nie nadchodzą rozkazy.