Opinie

Obrończyni „Farmazonów”

numer 1899 - 11.12.2017
Bezsprzeczne jest pokrewieństwo intelektualne między posłanką Joanną Scheuring-Wielgus a „Farmazonem” – indywiduum, które napadło na dziennikarkę TVP Info, wstrętnie ją wyzywając. Znana głównie z pozamerytorycznej działalności posłanka przyszła w niedzielę do studia radiowego w T-shircie z napisem „Jarosław Kaczyński jest tchórzem” i w sposób urągający inteligencji usiłowała to uzasadnić.

Propaganda w rozpaczy

numer 1899 - 11.12.2017
Nominacja Mateusza Morawieckiego na stanowisko premiera tak przeraziła postkomunę i reprezentującą jej interesy PO, że z tego wszystkiego postanowiono ogłosić Donalda Tuska profesorem. Pretekstem było to, że bliski współpracownik Angeli Merkel otrzymał tytuł doktora honoris causa na jednym z węgierskich uniwersytetów.

​Nienawiść

numer 1899 - 11.12.2017
Nienawiść gębę ma znajomą,
właściwą tylko oszołomom,
bo choćby miarkowali słowa,
choćby spokojna była mowa,
elita zna ich wredne myśli
i wszyscy wiedzą – to faszyści.
Odwrotnie ludzie z towarzystwa,
ich sytuacja zawsze czysta.
Mogą kalumnie wściekle miotać,
używać sadzy, łajna, błota 
– dla postępowych sfer ludzkości

​Nowe cele, nowy premier

numer 1898 - 09.12.2017
Po dwu latach rządów Zjednoczonej Prawicy osiągnięto główne cele programu PiS‑u z 2014 r., których realizację obiecano w kampaniach wyborczych, prezydenckiej i parlamentarnej. To programy socjalne: 500+, leki dla seniora – leki 75+, przywrócenie wolności wyboru wieku emerytalnego, jak i wieku posłania dzieci do szkoły, wygaszenie gimnazjów. Dziś potrzeba wyznaczenia nowych celów.

​Pytanie

numer 1898 - 09.12.2017

Rzadko się zdarza, że polityk
jest tak ceniona i kochana,
ludziom po prostu żal kobity,
pytają – po co taka zmiana?
To się nie mieści w żaden schemat,
wokół kwitnąca gospodarka,
sondaże w górze, afer nie ma…
Skąd ta roszada pana Jarka?
Może to bicz na obce lobby,
gdy kryzys zbliża się zdradziecki?

Potencjał premier Szydło

numer 1898 - 09.12.2017
Premier Beata Szydło już po kilku miesiącach kierowania rządem udowodniła, że jej poprzedniczka na stanowisku premiera – Ewa Kopacz – delikatnie rzecz ujmując, do pięt jej nie dorastała. Potem tylko wizerunek ten systematycznie ugruntowywała. Podbiła serca Polaków, zdobyła ich zaufanie i tego zaufania nie utraciła.

Trudne zadanie Morawieckiego

numer 1898 - 09.12.2017
Jeśli spojrzeć na sprawę poprzez pragmatykę partyjną, wymiana premiera nie była rzeczą trudną. Beata Szydło zachowała się niezmiernie lojalnie, a partia wsparła decyzję, bo być może stały za nią niezwykle mocne argumenty prezesa PiS‑u. Polityka jednak to nie tylko pragmatyka i sprawne przeprowadzanie decyzji, lecz także emocje.

​Nowy-stary duet

numer 1898 - 09.12.2017
W prawdziwej telenoweli o rekonstrukcji rządu nastąpił happy end. Prawdziwy, a nie propagandowy. Mamy nowego premiera, ale prawie tak samo ważny jest styl, w jakim dotychczasowa prezes Rady Ministrów rozstała się z tym stanowiskiem. Uczyniła to godnie i w poczuciu, że polityka jest grą zespołową. Beata Szydło zostaje w rządzie jako wicepremier do spraw społecznych.

​Kończ waść!

numer 1897 - 08.12.2017
Wielokrotnie słyszałem z ust rozsądnych ludzi, że nie powinniśmy krytykować ugrupowania Pawła Kukiza, bo to nasz przyszły koalicjant i w sytuacji zagrożenia większości sejmowej stanie po stronie dobrej zmiany. Otóż nie stanie. Bo jak powiedział w jednym z wywiadów: „PiS na mnie szczególnie nie ma co liczyć. To partia bolszewicka”.

Wielka warszawska

numer 1897 - 08.12.2017
Klasyk „Bolek” powiedział 
(zacytuję, sorki!),
że są konie do biegu 
i konie do orki.
Czasem rumak potrzebny, 
kiedy indziej szkapa,
i na tym się zasadza 
dziś „mądrość etapa”.
A że się pogubiła w tym 
wszystkim publika 
– pozostaje nam wierzyć 
w geniusz Naczelnika.