Opinie

​Dywersyfikacja po rusku

numer 1796 - 09.08.2017
Ropa naftowa nie jest zwyczajnym towarem, a możliwości jej przerobu nie są wyłącznie działalnością gospodarczą. Paliwa służą przecież nie tylko do zasilania naszych samochodów czy nawet do zapewnienia transportu towarów, a więc krwiobiegu gospodarki, lecz także do napełniania baków naszych czołgów.

​Puszcza kłamców

numer 1796 - 09.08.2017
Od tygodni jesteśmy bombardowani informacjami o tym, że PiS wycina „pierwotną” Puszczę Białowieską. Wiele razy słyszałem to kłamstwo. Szczególnie często powtarzają je zagraniczni dziennikarze, czerpiący wiedzę z angielskojęzycznej Wikipedii, według której Białowieża to tak dzikie puszcze, że człowiek nigdy w nich nie był i z nich nie korzystał. To nieprawda.

Bezwstyd i szczerość

numer 1796 - 09.08.2017
Hanna Gronkiewicz-Waltz umie zrobić wrażenie. Na przykład bezwstydem, z jakim mówi o gospodarowaniu powierzonymi jej środkami publicznymi. Tym, że wymierzone jej przez Komisję Weryfikacyjną grzywny chce przerzucić na obywateli, dowodząc, że do zapłaty wezwano nie ją, ale prezydent Warszawy, więc to „funkcja ma płacić”.

Głosujmy na kopiec Piłsudskiego!

numer 1796 - 09.08.2017


O, młoty!

numer 1796 - 09.08.2017

Mam propozycję 
chyba rozsądną 
– panią Włodarczyk 
do władzy wciągnąć.
Wszak ma dziewczyna 
moc dobrych chęci,
niech się rozejrzy, 
niech się zakręci!
„We Are the Champions” 
cicho zanuci
i paru młotów 
z Sejmu wyrzuci.

​Suplement

numer 1795 - 08.08.2017
Lokal już nie istnieje,
wypłoszono Sowę,
lecz ciągle pojawiają się nagrania nowe.
Na nich widać wśród wielu 
pomniejszych problemów 
obyczaje rządzące ligą dżentelmenów:
lojalność i szacunek dla liderów sitwy,
język żywy, dosadny, 
o ostrości brzytwy.
Nie próbujemy więc twierdzić 

​Granice naszej cywilizacji

numer 1795 - 08.08.2017
Często zastanawiam się, gdzie leżą granice cywilizacji, której od przeszło 1050 lat jesteśmy uczestnikami i współtwórcami, czyli cywilizacji Zachodu. Cywilizacji pojmowanej szeroko – w jej skład wchodzą normy prawa rzymskiego, filozofii greckiej, a także etyki chrześcijańskiej oraz pojęcie moralności w określonych przez tę etykę ramach.

Kiepska pamięć polityków PO

numer 1795 - 08.08.2017
Politycy PO zapomnieli chyba, że po ujawnieniu taśm z warszawskich restauracji posiadali narzędzia mogące wyjaśnić całą aferę. Nie zrobili tego, mimo że działania służb specjalnych w tej sprawie nadzorował jeden z jej bohaterów Bartłomiej Sienkiewicz. W rezultacie nie tylko nie wiadomo, ile jest nagrań, ale także w czyim są posiadaniu.

„Pomoc” dla Grecji to dobry interes

numer 1795 - 08.08.2017
Od początku „kryzysu greckiego” media trąbiły o tym, ile zamożne kraje strefy euro kosztuje pomaganie Grekom. Kwoty liczone w setkach miliardów euro, które oszczędna północna Europa musiała rzekomo przeznaczać na ten cel, wymieniano tak często, że przestały już nawet robić wrażenie.

Lepiej nie reagować

numer 1795 - 08.08.2017
Rzeczniczka PiS-u zapowiedziała, że podejmie kroki prawne w związku ze skandaliczną wypowiedzią Jerzego Owsiaka na temat Krystyny Pawłowicz: „Nie ma zgody, by tolerować chamskie wypowiedzi J. Owsiaka i pozwalać na zezwierzęcenie obyczajów”. Zapewne pani rzecznik chodzi o chamską wypowiedź Owsiaka, który w obrzydliwy sposób zaatakował prof.