Opinie

Polsko-rumuńska niechęć do Rosji

numer 1897 - 08.12.2017
W Szwajcarii zmarł 96-letni król Rumunii Michał Hohenzollern-Sigmaringen, którego komuniści wyrzucili z kraju zimą 1947 r. To ciekawe, że sześć lat wcześniej zmarł cesarz austriacki Otto von Habsburg, dożywszy 99 lat.

Bezczelność Rosji, hipokryzja Zachodu

numer 1897 - 08.12.2017
Wykluczenie Rosji z zimowych igrzysk olimpijskich to mało, kraj ten trzeba wykluczyć w ogóle ze światowego sportu. Choćby na kilka lat. Owszem, nieuczciwi sportowcy zdarzają się we wszystkich krajach. Jednak tylko Rosji udowodniono, że stał (stoi?) za nimi cały państwowy system „koksowania”, koordynowany i osłaniany również przez służby specjalne.

​Wartość dodana

numer 1897 - 08.12.2017
Przekleństwem polskiej prawicy lat 90. było nie tyle rozbicie partyjne, ile brak jednolitego przywództwa. To spowodowało, że w 1993 r. prawica liczebnie wygrała wybory, ale władzę przejęli postkomuniści. Zaradził temu częściowo projekt AWS-u z kolegialnym przywództwem i dominującą rolą Mariana Krzaklewskiego. Problem w tym, że ten projekt nie miał zębów i targany był wewnętrznymi sprzecznościami.

Kuchnia koreańska

numer 1896 - 07.12.2017
Nad problemem Korei 
cały świat się głowił,
nikt nie wiedział, jak działać 
przeciw reżimowi.
Co jest nieobliczalny 
i ma też, niestety,
nie tylko nuklearną broń, 
ale i rakiety.
Na szczęście sztab Trumpowy 
wreszcie ruszył główką,
potraktować Koreę 
chce mikrofalówką.

​Bez złudzeń

numer 1896 - 07.12.2017
Totalna opozycja znów odwołuje się do ulicy i znów przegrywa. Nie powinno to nikogo dziwić – po jednoznacznym zachowaniu w Parlamencie Europejskim, gdy głosujący za sankcjami przeciw Polsce politycy PO nie tylko nie zostali ukarani, lecz także dumnie pokazywali miedziane czoła, Polacy nie mają powodu, by sądzić o nich cokolwiek dobrego.

Kolejny atak groźnej choroby

numer 1896 - 07.12.2017
Niepamięć to choroba, na którą cierpi coraz więcej świadków przesłuchiwanych przez sejmową komisję śledczą ds. Amber Gold. Jednak w dotychczas najostrzejszej formie wystąpiła ona w wypadku Michała Deskura, byłego wiceministra spraw wewnętrznych i administracji.

Demokracja po niemiecku

numer 1896 - 07.12.2017
Gdy my się zastanawiamy, czy będzie rekonstrukcja rządu i kto będzie premierem, Niemcy stanęły przed problemem, czy w ogóle uda się im skonstruować rząd. Przypomnijmy: wybory parlamentarne odbyły się 24 września i tuż po nich rozpoczęły się zabiegi Angeli Merkel o utworzenie koalicji CDU/CSU z liberalną FDP i Zielonymi. Jakieś dwa tygodnie temu zakończyły się one klapą.

​Proputinowska Platforma

numer 1896 - 07.12.2017
To, że politycy Platformy Obywatelskiej niczym targowiczanie biegną po pomoc przeciwko własnemu krajowi do zagranicznych ośrodków, już przestało dziwić. Gdy jednak były premier i były minister obrony narodowej bronią człowieka podejrzanego o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi, to już zakrawa na zdradę.

​Rząd przełomu

numer 1895 - 06.12.2017
Rząd Beaty Szydło sprawił, że niemożliwe stało się możliwe i stać nas na odwrócenie dotychczasowych wektorów oraz rozpoczęcie wielkiego procesu naprawy Rzeczypospolitej. Wielka determinacja pozwoliła na przełamanie obowiązującego dotąd imposybilizmu i wprowadzenie najbardziej elementarnych zasad funkcjonowania społeczeństwa i państwa.

Urodziny Marszałka i Polski

numer 1895 - 06.12.2017
Minęły właśnie 150. urodziny marszałka Józefa Piłsudskiego. Jak na miarę wydarzenia trudno powiedzieć, by były jakoś szczególnie uczczone. Inaczej zapowiada się rok 2018 i setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, ale czy na pewno?