Opinie

​Rewitalizacja duszy

numer 1973 - 12.03.2018
Wieczorne spotkanie na dzielnicy. Twarz skądś kojarzę. Mój rówieśnik, syn milicjanta. Rozmowa o życiu, gość mówi, że jego dorosłe dzieci tłumaczą, iż powinien założyć firmę, a on nie chce. Żarty o upadku Jeżyc, że teraz łatwiej tu dostać hummus niż w mordę. On ostatnio zrezygnował z internetu, bo uważa, że zmienia duszę. Dusza, no właśnie.

Wolna niedziela

numer 1973 - 12.03.2018
Choć krzykną mi związkowcy,
że spadłem na głowę,
przyznam się, że lubiłem
niedziele handlowe.
Najpierw kościół i spacer
wraz z całą rodziną,
potem market, zakupy,
lody, kawka, kino,
w międzyczasie, na miejscu,
obiad w restauracji
– wszystko to, co rodzinnej
służy integracji.

Północ nie chce federalizacji UE

numer 1973 - 12.03.2018


Premier od wielkich projektów

numer 1973 - 12.03.2018
Podczas piątkowego spotkania szefów rządów państw bałtyckich premier Morawiecki miał okazję, żeby się oderwać od krajowej walki politycznej. Zachęcając zebranych do współpracy, nawiązał do potęgi regionu w czasach szlaku bursztynowego.

Dorobek lokaja

numer 1973 - 12.03.2018
Pojawiają się niekiedy i po prawej stronie głosy, że w sporach z Komisją Europejską najważniejsze jest ułożenie sobie przez Polskę relacji z Berlinem. Że trzeba przekonywać Angelę Merkel, bo reszta państw członkowskich zachowa się tak, jak chce Berlin.

Zmiana nazwy nie wystarczy

numer 1972 - 10.03.2018
Coraz więcej słów krytyki spada na Służbę Ochrony Państwa. Miała zastąpić Biuro Ochrony Rządu i skutecznie zadbać o bezpieczeństwo najważniejszych osób w państwie. Tymczasem za zmianą nazwy nie poszły duże reformy. Wielu dawnych funkcjonariuszy BOR‑u o niejasnych powiązaniach nadal znajduje się w grupach ochronnych najważniejszych urzędników. To nie wróży nic dobrego.

Szantażyści w futrach pieją o patriotyzmie

numer 1972 - 10.03.2018
Okazuje się, że wystarczy pomachać biało-czerwoną flagą albo pokrzyczeć w zaprzyjaźnionych mediach, by wytupać sobie dowolne rozwiązania legislacyjne. Jak niesie wieść gminna, projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, który zawiera m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych, trafił do sejmowej komisji, gdzie może utknąć lub przepaść całkowicie.

Słowacja przed wyzwaniem

numer 1972 - 10.03.2018
Piszę ze stolicy Słowacji, gdzie przebywam ze specjalną misją europarlamentu w związku z zamordowaniem dziennikarza badającego korupcję w obozie władzy. W XXI w. takie rzeczy nie zdarzają się w Europie – poza Rosją. Jednak w ostatnich kilku miesiącach miały miejsce w dwóch krajach rządzonych przez lewicę – na Słowacji i Malcie.

​Kompulsja rosyjskiego skorpiona

numer 1972 - 10.03.2018
Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Boris Johnson niedwuznacznie sugeruje, że za tajemniczym zatruciem byłego rosyjskiego szpiega mieszkającego na Wyspach Siergieja Skripala i jego córki stoją służby Putina. Johnson zagroził, że jeżeli to się potwierdzi, Wielka Brytania odpowie krokami odwetowymi, głównie zaostrzeniem sankcji wobec Federacji Rosyjskiej.

​Kim Dzong i Trump

numer 1972 - 10.03.2018
Jest sensacja podobna szóstce w totolotka:
Kim Dzong Un się z Donaldem Trumpem
pragnie spotkać.
Nieważne czy u siebie, czy też w Białym Domu.
I jeszcze zrezygnować zamierza z atomu.
Co się stało, cud jakiś, może tylko ściema,
w śnie wnuczkowi objawił się duch Kim Ir Sena?
Kwitną skały, a płyną żywym ogniem rzeki?