Opinie

​Demonologia

numer 1970 - 08.03.2018
Marcowe demony ponownie się budzą
i krążą po mediach i kłamią, i judzą,
a ród ich sowiecki, a kolor czerwony,
i mają potomstwo – marcowe demony.
Przerzucić na naród rozgrywki elity.
Przykleić Polakom twarz antysemity.
Zbrodniami nielicznych
obciążyć miliony.
Są starsze od marca marcowe demony.
Lecz można demona zmóc

Wojna w służbach

numer 1970 - 08.03.2018
Przeprowadzenie zapowiadanej od dawna reformy służb specjalnych wciąż jest odwlekane. To nie przypadek. Jednym z głównych powodów takiej sytuacji są działania niezadowolonych z planowanych zmian byłych funkcjonariuszy służb zarówno tych PRL-owskich, jak i tych powstałych już w III RP.

Legislacyjno-łowiecki absurd

numer 1970 - 08.03.2018
Sejm uchwalił zakaz udziału w polowaniach dla osób nieletnich do 18. roku życia. Wygląda na to, że posłowie ulegli opowieściom posła PO Pawła Suskiego o tym, jak przez despotycznego ojca był prowadzany na polowania.

​Tym gorzej dla faktów?

numer 1970 - 08.03.2018
Polski antysemityzm wraca wbrew faktom. Wiadomości o nim napędza wciąż skuteczny mechanizm powielania pewnych treści, dopóki się nie utrwalą. Kolejnym pretekstem do powtarzania tezy o rzekomym naszym antysemityzmie jest rocznica Marca ’68. To, że ani tamte wydarzenia, ani obecne nastawienie większości Polaków nie mają nic wspólnego z prawdziwą niechęcią do Żydów – nie szkodzi.

Kompromitacja Onetu

numer 1970 - 08.03.2018
Właściciele portalu Onet.pl nie przepadają za prawicą, a szczególnie za rządami PiS-u. Podobnie większość jego autorów. Dlatego wszelkie newsy tego medium dotyczące partii rządzącej należy traktować bardzo ostrożnie. W przeszłości portal publikował fake newsy na temat armii, ministra Antoniego Macierewicza i MON-u. Co z tego, że informacje były niesprawdzone i nieuczciwe?

Dlaczego?

numer 1969 - 07.03.2018
Komorowski chce bronić
Wojciecha i Cześka,
ich zasług, które znały
miasta i przedmieścia:
lojalności dla Moskwy,
wstrętu dla polskości,
rozbicia narodowej
w pył solidarności.
Krwi, która chociaż zmyta,
przyrosła do dłoni.
Na Boga, panie hrabio,
dlaczego ich bronisz?
Jakie nici cię wiążą

Jawne tajemnice zbioru „Z”

numer 1969 - 07.03.2018
Profesor Sławomir Cenckiewicz już kilka miesięcy temu apelował do historyków i dziennikarzy o korzystanie z odtajnionych materiałów, które przez lata znajdowały się w nieistniejącym już zbiorze zastrzeżonym IPN‑u. Oddźwięk tego apelu był bardzo niewielki. Tymczasem faktycznie materiały te są bardzo interesujące i kryją wiele tajemnic.

​Wyższe pensje kontra premie

numer 1969 - 07.03.2018
Dyskusja na temat premii dla rządu to nic nowego. Pojawia się ona co roku, gdy około grudnia i stycznia wypłacane są nagrody roczne dla pracowników administracji publicznej. I odbywa się ona nie tylko na poziomie centralnym, ale też na poziomie samorządowym, gdzie wytyka się władzy lokalnej premie dla urzędników.

​Z wizytą u naszych przyjaciół

numer 1969 - 07.03.2018
W 2012 r. tysiące Polaków wróciły z pierwszego Wielkiego Wyjazdu na Węgry z nadzieją na zmianę. Możliwość zobaczenia, jak dają sobie radę Węgrzy szykanowani przez Brukselę za próbę dokonywania własnych wyborów, w Polakach, którzy pojechali na Węgry, i w tych, którzy obserwowali zmiany nad Dunajem, obudziła tę nadzieję.

Zły sposób na rosyjskie uszy

numer 1969 - 07.03.2018
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin, komentując sprawę zatrzymania podejrzanych o podpalenie węgierskiego centrum w Użhorodzie na Zakarpaciu, powiedział, że „zewsząd wystają rosyjskie uszy”.