Opinie

Zbrodniarz autorytetem

numer 1621 - 12.01.2017
Zmarły kilka dni temu Zygmunt Bauman jest namiętnie cytowany przez lewicowe środowiska, a także polityków chcących uchodzić za centroprawicę. Poseł Michał Szczerba na swoim Twitterze cytuje Baumana w kontekście obrony demokracji: „Demokratyczna polityka nie przetrwa zbyt długo w obliczu bierności obywateli wynikającej z ich politycznej ignorancji i obojętności?”.

Układ kontratakuje

numer 1621 - 12.01.2017
Komisja śledcza ds. Amber Gold nie pojawia się na pierwszych stronach gazet. Ale gdyby szukać powodów, dlaczego układ III RP próbuje obalić obecny obóz rządzący, to praca tej komisji jest jednym z nich. Ukazuje ona bezprzykładną bierność i niekompetencję prokuratorów, sędziów, urzędników i kuratorów sądowych.

Złudny ruch społeczny

numer 1621 - 12.01.2017
Bazując na niskiej ocenie przez Polaków partii politycznych, wciąż udaje się grać na złudzeniu, że oto pojawi się jakiś autentyczny ruch społeczny, który poprawi jakość krajowej polityki. Na tej ułudzie „odpartyjnionej partii” zasadzały się początkowe sukcesy PO. Ostatnio zaś ruchu Kukiz’15 i Nowoczesnej. Podobnie rzecz się ma z KOD‑em.

Nowe podejście do nielegalnych imigrantów?

numer 1621 - 12.01.2017
Po berlińskim ataku tunezyjskiego terrorysty, który dawno powinien był zostać odesłany do kraju pochodzenia, włoscy i niemieccy politycy wreszcie zaproponowali rozwiązania mające chronić przed podobnymi sytuacjami. Pod koniec ub.r. szef włoskiego MSW Marco Minniti zapowiedział budowę nowych ośrodków zamkniętych dla nielegalnych imigrantów, których wnioski o azyl zostały odrzucone.

Sarmacja

numer 1620 - 11.01.2017
Szlachta znów na Sejm zjechała. Wypoczęta, niezmęczona rotacyjną okupacyją sali sejmowej, gotowa do bitki i dalszej kłótni. Próżne okazały się starania marszałka Senatu, który powagą urzędu swego chciał sprawić, aby posłowie znów pracą się zajęli.

Witając jankesów

numer 1620 - 11.01.2017
Rosja, za nic światową mając elegancję,
pręży nagie muskuły...
W efekcie ma sankcje.
Nie popuszczą Ruskowi,
nawet gdy Trump nastanie,
Demokraci, a z nimi też Republikanie.
Płyną czołgi do Polski,
drży wojenna machina,
wszystkie media czekają reakcji Putina.
Wybuch gniewu, agresję,
napad furii, wzrost fobii.

Cyberagresja

numer 1620 - 11.01.2017
Nasilają się rosyjskie próby ingerowania w demokratyczny porządek krajów Zachodu. Ostatnio premier Szwecji poinformował, że w jego kraju dochodziło do prób dezinformacji – wysyłanie fałszywych listów, rzekomo sygnowanych przez szwedzki rząd, oraz tworzenie fałszywych kont urzędników państwowych w mediach społecznościowych. Także u nas nie brak sygnałów o aktywności cybertrolli Putina.

Prawdziwy sprawdzian dopiero przed nami

numer 1620 - 11.01.2017
Klamka zapadła, prezydent przystawił na reformie edukacji pieczątkę „do realizacji”. Likwidacja gimnazjów będzie kolejnym spełnionym zobowiązaniem wyborczym PiS‑u. W tej sprawie większość z nas poczeka jednak z wystawieniem ostatecznych ocen. Sprawdzimy, czy ta zmiana zasługuje na tak wysokie noty, jak wcześniejsze projekty z listy „obiecane i wykonane”, zwłaszcza program Rodzina 500+.

Reforma

numer 1620 - 11.01.2017
W sprawie reformy oświaty nie jestem obiektywny, bo „zawsze” byłem za powrotem do szkoły w wersji 8 plus 4. Wielu ludzi mojego pokolenia i starszych po prostu dobrze wspomina poprzedni system.

Po co wam to było?

numer 1619 - 10.01.2017
Po tygodniach protestów,
mnożeniu problemów,
wszystko na to wskazuje
– będzie po staremu.
Dziennikarze swobodnie
będą łazić w Sejmie,
posła się nie wyrzuci,
marszałka nie zdejmie.
Co prawda każdy stracił
na tym odrobinę:
Schetyna posłuch w partii,
pan Petru rodzinę...
A puczowe KOD-ostwo