Opinie

Haska sprawiedliwość

numer 1893 - 04.12.2017
Samobójstwo Slobodana Praljaka przypomniało o bałkańskim piekle. Ale i o tym, że sprawiedliwość w 2017 r. w Holandii bywa wybiórcza. Podczas konfliktu chorwacko-bośniackiego Praljak był szefem sztabu Chorwackiej Rady Obrony. Nie zapobiegł zbrodniom, o których wiedział i które mógł przewidzieć. I za to został słusznie skazany.

Bezpieczeństwo Polski to nie tylko Wschód

numer 1893 - 04.12.2017
Aktywny udział premier Szydło w szczycie UE-Unia Afrykańska w Abidżanie wskazuje na to, że Polska coraz mocniej angażuje się w sprawy globalne o dużym znaczeniu dla Europy i świata. Jest oczywiste, że ze względu na największą od lat niestabilność na wschodnich granicach musimy koncentrować się na NATO-wskim i unijnym wymiarze polityki bezpieczeństwa.

​Redakcja w Pałacu Kultury

numer 1893 - 04.12.2017
Raziłoby was, gdyby nad Paryżem albo Rzymem górował sowiecki pałac kultury? A w Warszawie już nie razi? – pytał po wojnie Henryk Józewski, dawny współpracownik Józefa Piłsudskiego. Pisał on: „skala tego sprzeciwu jest miarą polskości każdego z nas”. Egzamin z polskości zdała warszawska ulica, gdy pałac ten nazwała „Pekinem”, nawiązując do przedwojennej kamienicy, w której mieściły się burdele.

​Ghana daje przykład!

numer 1892 - 02.12.2017
Afryka, nie po raz pierwszy zresztą, daje w kwestiach obrony doktryny przykład Europie. Biskupi z Ghany wydali dokument w sprawie adhortacji papieskiej „Amoris laetitia”, a w nim ani słowa o osobach rozwiedzionych żyjących w ponownych związkach i dopuszczaniu ich do komunii świętej. Brawo Ghana!

​Wygrana bitwa o budżet UE

numer 1892 - 02.12.2017
Parlament Europejski przyjął budżet UE na rok 2018. Polska – wbrew groźbom greckiego komisarza Awramopulosa, który nas i Węgry chciał karać za odmowę przyjęcia imigrantów, ale i wbrew pohukiwaniom różnych polityków, w tym niemieckich – nie otrzymała ani euro mniej, niż otrzymać miała.

Wielka roszada

numer 1892 - 02.12.2017


Sensacja niezwykła 
już po mediach pluska,
że Angela Merkel 
chce zastąpić Tuska.
Unijna caryca 
w miejsce figuranta
to jak silnik porsche 
pod maską trabanta.
Europejczycy 
już się strasznie cieszą,
że stary kontynent 
będzie IV Rzeszą.

Odtajnić FOZZ

numer 1892 - 02.12.2017
Wszystkie utajnione dotychczas dokumenty związane z aferą Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego (FOZZ) powinny być ujawnione. Nie ma żadnego powodu, aby zalegały w tajnych kancelariach państwowych instytucji. Polacy powinni poznać prawdę o największym skandalu III RP, zwanym matką wszystkich afer.

​Silne przywództwo, silna demokracja

numer 1891 - 01.12.2017
Nie jest prawdą, że silny rząd jest groźny dla demokracji. Dwa najstraszniejsze ustroje totalitarne (komunizm i niemiecki nazizm) powstały w krajach o bardzo chwiejnej demokracji. Tam, gdzie demokracja miała dłuższe tradycje – USA, Wielka Brytania, Francja – totalitaryzm nie miał szans. Te państwa zabezpieczały zdolne przeciwstawić się zagrożeniom silne rządy.

Wieczory przy świecach

numer 1891 - 01.12.2017

Już bardziej wyjątkowej 
kasty nie wymyślisz,
niezależni sędziowie są i niezawiśli,
nieprzekupni i zawsze 
twardzi w swym morale,
do brudnej polityki 
nie garną się wcale…
Skąd zatem ich ekspresja 
i w słowach, i gestach,
wypowiedzi jątrzące 
i udział w protestach?

​Święta w Białym Domu

numer 1891 - 01.12.2017
W Białym Domu zagościły świąteczne dekoracje, choinki oraz bożonarodzeniowa szopka ze Świętą Rodziną. Po raz pierwszy od dłuższego czasu na świątecznych kartkach z Białego Domu pojawiły się życzenia „Merry Christmas and a Happy New Year”. Na filmie pokazującym przygotowania do świąt Bożego Narodzenia widać Melanię Trump, która osobiście dogląda dekorowania pięknych choinek.