Opinie

Przyszłość Francji?

numer 1891 - 01.12.2017
Od 1993 do 2017 r. ponad tysiąc dzieci urodzonych we Francji otrzymało od swoich rodziców imię Jihad (dżihad). Chodzi o 700 chłopców oraz 340 dziewczynek (forma – Jihade). Francus-

Co widać w sondażach

numer 1891 - 01.12.2017
Najnowszy sondaż Instytutu Badań Pollster po raz kolejny potwierdził dominację PiS-u nad resztą sceny politycznej. Przy 47 proc. poparcia oddala się od będącej na drugim miejscu Platformy Obywatelskiej aż o 30 pkt. Dużo się mówi o tym, dlaczego partia rządząca jest tak silna, a opozycja słaba.

Quo vadis, Petru?

numer 1890 - 30.11.2017
Gdzie pójdzie Ryszard Petru, 
ta chluba narodu?
Do Muzeum Satyry, 
a może do KOD-u?
Przygarnie go Schetyna 
w obawie przed Tuskiem,
dostanie etat w jakiejś 
firmie białoruskiej?
Kukiz się ulituje, 
PSL – przytuli,
Episkopat zatrudni 
w święto Sześciu Króli…?

​Hipokryzja totalna

numer 1890 - 30.11.2017
Politycy totalnej opozycji rozdzierają szaty nad przygotowanym przez PiS projektem zmian w ordynacji wyborczej. Oskarżenia są z dyżurnego pakietu: „łamanie demokracji”, „upolitycznienie”, „podporządkowanie wyborów interesom PiS-u” itp. Generalnie targowica twierdzi, że PiS chce manipulować wynikami wyborów, bo boi się, iż je przegra. Politycy PO, głosząc to, sądzą po sobie.

Ochrona ostródzkiej notariusz

numer 1890 - 30.11.2017
Niedawno Izba Notarialna w Gdańsku odmówiła mi udzielenia odpowiedzi na przesłane pytania. Ich zakres dotyczył informacji, które powinny być powszechnie znane. Otóż zapytałem m.in. o to, kiedy i u kogo aplikację notarialną odbyła Agnieszka Sinkiewicz, obecnie prowadząca kancelarię notarialną w Ostródzie. Gdańska Izba nie odpowiedziała, uznając, że… nie są to informacje publiczne.

​Przedwyborczy płacz PSL-u

numer 1890 - 30.11.2017
Sejm właśnie proceduje nad projektami ustaw z zakresu prawa wyborczego. Głównym celem jest zwiększenie transparentności, przeciwdziałanie wszelkim możliwym fałszerstwom i danie obywatelom rzeczywistego wpływu na władze samorządowe. Nie wszystkim jednak to się podoba, zwłaszcza plany dotyczące ograniczenia do dwóch kadencji sprawowania urzędu przez prezydentów miast, burmistrzów i wójtów.

Machina się zacina

numer 1889 - 29.11.2017
Co Moskwa chciała osiągnąć, zatrzymując i wyrzucając z kraju prof. Henryka Głębockiego? Oficjalny komunikat rosyjskiego MSZ-etu stwierdza, że to retorsje za wyrzucenie z Polski podejrzewanego o pracę dla FSB rosyjskiego naukowca (a może „naukowca”, jak sugeruje polski rząd) Dmitryja Karnauchowa, oskarżanego o werbowanie w polskim środowisku naukowym i prowadzenie „wojny informacyjnej”.

Generałowie

numer 1889 - 29.11.2017
Mundury mieli ciężkie od orderów, ciała poorane bliznami z bojów wyniesionymi. Podczas licznych batalii okryli się sławą, tak pośród żołnierzy, jak i elit. I sami elitą się stali. A jednak… skundlili się. Zginęli z rąk chłopców, którzy byli ich podkomendnymi. W listopadową noc 1830 r.

Kto dzieli społeczeństwa

numer 1889 - 29.11.2017
W czasie audycji radia Fox News Talk prowadzący zapytał słuchaczy, powołując się na badanie opublikowane w „Wall Street Journal”, dlaczego społeczeństwo amerykańskie jest podzielone jak nigdy od czasów wojny secesyjnej. Cóż, odpowiedź jest taka, że przyczyną jest to samo co w Polsce czy na Węgrzech.

Zapłacisz Kijowskiemu

numer 1889 - 29.11.2017
Mateusz Kijowski jest swoistym przeciwieństwem Midasa. Czegokolwiek się dotknie, natychmiast robi się z tego kabaret. Tak było z Komitetem Obrony Demokracji i protestami w Polsce, tak jest i teraz, gdy okazuje się, że konieczna jest zbiórka publiczna, by utrzymać byłego lidera KOD‑u. Według jego własnych słów nie stać go już nawet na bilet na kolejkę podmiejską.