Opinie

Zdefiniowanie celów

numer 1645 - 09.02.2017
Już widać pozytywne efekty wizyty kanclerz Angeli Merkel. Po pierwsze, Polacy dowiedzieli się, że nie każde życzenie Berlina w kwestii polityki europejskiej musi być przez polityków nad Wisłą spełniane. Na temat poparcia Donalda Tuska niemiecka polityk usłyszała uprzejme „nie”, z poważnym uzasadnieniem, którego nie sposób zlekceważyć.

Kolejny watażka „odszedł” bez sądu

numer 1645 - 09.02.2017
Z padołu łez w okupowanym przez prorosyjskich terrorystów Doniecku zszedł wczoraj dowódca batalionu Somalia Michaił Tołstych, znany jako „Giwi”. W jego biuro trafił pocisk wystrzelony najprawdopodobniej z miotacza ognia Trzmiel. To kolejny watażka (po m.in.

Trybunał dla Michnika

numer 1645 - 09.02.2017
Dziś Społeczny Trybunał Narodowy zajmie się oceną działalności Stefana Michnika, stalinowskiego sędziego i prokuratora. Instytucja ta powstała po to, by przynajmniej symbolicznie osądzić zbrodnie popełnione przez komunistów w latach 1944–1989.

Potrzebujemy „cyberarmii”

numer 1645 - 09.02.2017
W Polsce powinna powstać wyspecjalizowana jednostka zajmująca się tylko obroną przed atakami w cyberprzestrzeni. Departamenty teleinformatyki w poszczególnych służbach specjalnych, CERT czy NASK to dziś za mało. Pojawiające się od kilku miesięcy informacje o atakach hakerskich na rządowe strony różnych państw, w tym na USA, powinny dać sporo do myślenia.

Męki Łukaszenki

numer 1645 - 09.02.2017
Miast miłości ton rezerwy,
wśród zarzutów – szantaż, zdrada.
Tu kordony, tam manewry,
ZBiR się kłóci i rozpada.
Już napięcie całkiem spore,
agentura w kraju szumi.
Białoruski dyktatorek
chętnie uciekłby do Unii…
Może Polska poda rękę,
gdy w Brukseli ślepi głusi
– Putin dusi Łukaszenkę,

Nadzwyczajna kasta, zwyczajne pendrive’y

numer 1644 - 08.02.2017
Sędzia Robert Wróblewski postanowił wynieść pendrive’y ze sklepu z elektroniką. To kolejny dowód na to, że polskiej Temidzie mentalnie bliżej do struktury przestępczej niż do pojęć takich jak honor czy sprawiedliwość. Sprawa jest jednak bulwersująca na kilku poziomach.

Adrian Stankowski

numer 1644 - 08.02.2017
Rządząca w Warszawie od dziesięciu lat PO stawia sprawy na głowie, twierdząc, że systemowe złodziejstwo, jakiego na masową skalę dopuszczała się działająca pod skrzydłami Hanny Gronkiewicz-Waltz kamaryla, było skutkiem braku ustawy reprywatyzacyjnej, która ex lege zakazywałaby kraść mienie publiczne.

Cyberwojna już trwa

numer 1644 - 08.02.2017
W kontekście planowanych na marzec wyborów parlamentarnych w Holandii szef tamtejszego MSW Ronald Plasterk oznajmił, że używany do ich obsługi system informatyczny ma wiele słabych punktów i „istnieją przesłanki, że

Prawda i logika prawnika

numer 1644 - 08.02.2017
Konstytucjonalista prof. Marek Chmaj zakwestionował ustawę dezubekizacyjną, dowodząc, że jej zapisy dotyczą osób pełniących „służbę na rzecz totalitarnego państwa”, a przecież „ustroju Rzeczpospolitej Polskiej (sic!) panującego w latach 1944–1990 nie można nazwać totalitarnym”, bo takie są przecież ustalenia nauki.

Trąd w pałacu sprawiedliwości

numer 1644 - 08.02.2017
Skandal wstrząsnął Wrocławiem
i miejscowym sklepem,
sędzia wynieść pendrive’a
chciał... pod immunitetem.
Sądził, że nie podlega
sam zasadom rynku,
lecz został na gorącym
złapany uczynku.
Dziś w sądzie konsekwencje
ponieść ma być gotów
– no cóż, elektronika
jest nie dla idiotów.
Piękne czasy, gdy służby