Opinie

​Zandberg i Smoleńsk

numer 1747 - 12.06.2017
„Tak kończy się wmuszanie ludziom teorii spiskowych: najpierw zakłamaniem, potem niesmacznymi żartami z ofiar” – tak zdjęcie z imprezy w KGHM-ie skomentował Adrian Zandberg, lider Partii Razem. Jak rozumiem, to próba ustawiania się przez lewicowego lidera gdzieś pomiędzy światem biznesmenów z PO od porsche cayenne oraz naszym światem „sekty smoleńskiej”.

O klimacie w Katowicach

numer 1747 - 12.06.2017
Dobrze, że to Katowice będą gospodarzem szczytu klimatycznego ONZ-etu w 2018 r. Stolica Górnego Śląska nadaje się do tej roli bardzo dobrze, bo skupia w sobie wszystkie sukcesy, porażki i wyzwania Polski w zakresie dbałości o środowisko, klimat i czyste powietrze. Z jednej strony jest przykładem, jak wielką pracę wykonała Polska w ostatnich 27 latach, by poprawić jakość powietrza.

Polska rodzina rodzinie syryjskiej

numer 1747 - 12.06.2017
Pewna zaprzyjaźniona rodzina z czwórką dzieci uradziła, a właściwie była to decyzja samych dzieci, że jedno 500+ będzie oddawała na potrzeby rodziny z Aleppo. To poruszająca i inspirująca ilustracja tego, jak działa program Caritasu „Rodzina rodzinie”. Przytoczona kwota odpowiada miesięcznemu budżetowi rodziny, jaki przyjęto w programie.

​Post scriptum

numer 1747 - 12.06.2017
Gdy pisałem czas temu o knajpie u Sowy,

przychodził był do głowy mi Las Stumilowy.

I snułem analogie – niezbyt trudne raczej,

kim był Bartuś Puchatek czy Radek Prosiaczek.

Kangurzyca ze Śląska, tudzież cała klika

Krewnych oraz znajomych Donalda Królika.

Twierdząc, że jak podsłuchów się szybko nie zatka,

Kasa i przyjaciele (z PO)

numer 1747 - 12.06.2017
Opublikowane kilka dni temu kolejne nagrania z restauracji Sowa i Przyjaciele przywracają właściwy obraz postkomuny. Ludzi Platformy Obywatelskiej łączy jedno – kasa. Każda instytucja, każde stanowisko jest obsadzane z myślą o tym, ile z tego można wyciągnąć. Państwo dla tej ekipy to wielkie żerowisko. Rządzi się po to, aby mieć. Weźmy choćby taki przykład.

​Lekcja z ks. Sowy

numer 1746 - 10.06.2017
Bywają takie rozmowy, których nie powinno się prowadzić, by potem nie trzeba było się wstydzić, gdy ujrzą światło dzienne. Niewątpliwie taką rozmową jest ta nagrana w restauracji Sowa i Przyjaciele z ks. Kazimierzem Sową w roli głównej.

Krucjata Jamesa Comeya

numer 1746 - 10.06.2017
Przesadą byłoby stwierdzenie, że góra urodziła mysz, ale zeznania byłego szefa FBI przed senacką komisją ds. wywiadu nie wniosły niczego do oskarżeń stawianych Donaldowi Trumpowi. Nie pojawiły się nowe dowody na współpracę członków sztabu Trumpa z wywiadem rosyjskim, natomiast w kwestii utrudniania działań wymiarowi sprawiedliwości mamy słowo przeciw słowu.

​May day

numer 1746 - 10.06.2017
Zagrała pokerowo
Angielka Theresa.

Chciała rządzić jak Thatcher,
a tutaj siurpryza.

Przegrywa, choć wygrywa.
Oto koniec marzeń

tych, którzy bezkrytycznie
patrzą na sondaże.

Parę znaczeń może mieć
„May day”, jak wiadomo
– krzyk triumfu, lecz częściej
wołanie: „Na pomoc!”


Skandaliczna impreza

numer 1746 - 10.06.2017
Niedawno jedna z dużych państwowych spółek zorganizowała huczną imprezę, która będzie długo (na pewno niezbyt dobrze) pamiętana. Wszystko za sprawą wystroju barku z alkoholami. Chcących wypić drinka witała makieta fragmentu samolotu dziobem wbitego w ziemię. Obok stały uśmiechnięte hostessy przebrane za stewardesy.

​Brytyjska lekcja

numer 1746 - 10.06.2017
Warto wyciągnąć wnioski z brytyjskich wyborów. Rządzący od sześciu lat konserwatyści zachęceni sondażami rozpisali wcześniejsze wybory. Mieli nadzieję zwiększyć przewagę nad lewicą w Izbie Gmin i przedłużyć swoje rządy o co najmniej dwa lata. Gdy dwa miesiące temu premier Theresa May ogłosiła datę wyborów, miała 20 proc. przewagi nad Partią Pracy.