Opinie

Odpowiedzialność Tuska

numer 1792 - 04.08.2017
Donald Tusk zeznawał w Prokuraturze Krajowej w sprawie niedopełnienia obowiązków przy przeprowadzaniu sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej. Taki miał oczywisty obowiązek, wynikający choćby z tego, że kluczowe decyzje w sprawie ekshumacji podejmowali jego najbliżsi współpracownicy: minister zdrowia Ewa Kopacz i szef KPRM-u Tomasz Arabski.

Reparacje wojenne

numer 1792 - 04.08.2017
Ciągle męczy nas sprawa 
– w pył zmielona Warszawa,
morze grobów aż po ziemi krańce.
Wprawdzie lata mijają, 
ludzie ciągle gadają:
ile winni zapłacić Germańce?!
Za Oświęcim, Majdanek, 
egzekucje nad ranem,
lata strachu, spodlenia, pogardy,
dzieła sztuki skradzione, biblioteki spalone,

Dobra wiadomość dla Polski

numer 1792 - 04.08.2017
Projekt nowych sankcji USA wobec Rosji, który Senat przedstawił prezydentowi Trumpowi, miał na celu przede wszystkim utrudnienie mu prób zniesienia sankcji dotychczasowych. Był to ruch wyprzedzający ponadpartyjnej grupy senatorów, którzy obawiali się, że Biały Dom może dokonać prorosyjskiego zwrotu.

Nie zniszczyć nadziei

numer 1792 - 04.08.2017
Ostatnio wiele osób dziwiło się, że publicysta znany z tak zdecydowanego wyrażania poglądów, jak ja, zajął tak bardzo koncyliacyjną postawę w sprawie sporu ministra sprawiedliwości z prezydentem o reformę sądów. Jeśli ktoś dłużej obserwuje moją publicystykę, nie powinien być zaskoczony. Zawsze nakłaniałem do jak najszerszego porozumienia po prawej stronie, bo tylko tak można coś osiągnąć.

To jest niebywałe!

numer 1792 - 04.08.2017
Kiedy dwa tygodnie temu na konferencji prasowej Grzegorz Schetyna przyznał, że jego partyjny kolega poseł Michał Szczerba był organizatorem grudniowego puczu w Sejmie, nikt jeszcze nie wiedział o dobrej znajomości Szczerby z Bartoszem Kramkiem z fundacji Otwarty Dialog.

Czterystu „służbowych”

numer 1791 - 03.08.2017
„Pierwszych czterystu pracowników było ze służb” – usłyszałem niedawno od byłego członka zarządu jednego z największych polskich banków. Wie, co mówi, bo pełniąc tę funkcję przez kilka lat, zdążył dobrze poznać sytuację. Posadę zresztą stracił z powodu znanej i wpływowej osoby związanej ze służbami.

Ubywatelom III RP

numer 1791 - 03.08.2017


Serce w serce, ramię w ramię
cała Polska czci Powstanie
i zastyga w jednym geście
w swoim nieulękłym mieście.
Nic zaszłości, nic podziały!
Spór współczesny jest zbyt mały,
aby zniszczyć polskie geny,
pamięć, która nie ma ceny…
Oczywiście nie dotyczy
to garsteczki wściekłej dziczy.

Koncesja na ciemne interesy

numer 1791 - 03.08.2017
Sprawa fundacji Otwarty Dialog wybuchła, gdy jeden z jej założycieli, Bartosz Kramek, nawoływał w czasie sporu o reformę sądów do protestów, które na wzór kijowskiego Majdanu mogłyby obalić rząd.

Gentiloni odrzuca inicjatywę V4

numer 1791 - 03.08.2017
W tym tygodniu we włoskim parlamencie toczy się debata, czy należy wysyłać w kierunku Libii jednostki marynarki wojennej. Miałyby one wspomagać libijską straż przybrzeżną w zatrzymywaniu łodzi przewożących nielegalnych imigrantów oraz zawracaniu ich na afrykański ląd. Należy jednak wątpić, że Włosi na takie rozwiązanie się zdecydują.

Pucz za niemieckie pieniądze

numer 1791 - 03.08.2017
Najnowszy tygodnik „Gazeta Polska” ujawnił informacje o finansach fundacji Akcja Demokracja, która od dwóch lat „nakręca” rozmaite protesty. Finansuje ją Europejska Fundacja Klimatyczna (EFK). Szefem rady nadzorczej EFK jest Caio Koch-Weser, były wiceminister finansów Niemiec, który załatwił Rosji pieniądze na budowę Nord Streamu.