Opinie

Strach przed mediami

Numer 146 - 01.03.2012
Minister Sikorski grozi sądem dziennikarzom – właśnie ogłosił, że zlecił „Romkowi” Giertychowi pisanie pozwów przeciw „Codziennej” i „Rzeczpospolitej”. Ale metoda straszenia dziennikarzy prokuraturą i sądami została przyjęta najwyraźniej szerzej jako strategia rządowa.

Maskotka polskiego sportu

Numer 146 - 01.03.2012
Joanna Mucha znowu błysnęła i poleciła, by zwracać się do niej „pani ministro”. Nawet Donald Tusk odniósł się do pomysłu sceptycznie, wszak zaraz kobieta na stanowisku premiera będzie premierką, a jego ministrowie zaczną się nazywać ministrantami.

Goń z pomnika bolszewika

Numer 146 - 01.03.2012
1 marca upamiętniamy Żołnierzy Wyklętych, a jednocześnie dowiadujemy się, że w Warszawie nadal ma tkwić monument dla ich oprawców. A przecież wreszcie można usunąć ze stolicy upokarzającą pamiątkę sowieckiej dominacji – pomnik tzw. braterstwa broni (czterech śpiących). Z powodu budowy metra został on zdemontowany, ale władze Warszawy zamierzają przywrócić go na dawne miejsce.

Monidło Karnowskiego

Numer 145 - 29.02.2012
Wreszcie zapadł wyrok w aferze sopockiej! Przesłuchanie kilkudziesięciu świad­ków, w tym znajomych oskarżonego z podstawówki oraz drukarzy z całego Pomorza, a nawet wniosek do firmy Google o ujawnienie jego skrzynki e-mailowej – takim zadaniom musiał sprostać sąd. I sprostał: politologa Jakuba Świderskiego skazał na 3 tys. zł grzywny. Za co? Z art. 212 kk.

Do czego służy Kutz

Numer 145 - 29.02.2012
Wszystkim, którzy oburzali się na „brutalizację języka polityki” w roku 2007, polecam ostatni wywiad Kazimierza Kutza dla Onetu. Jakoś teraz żaden autorytet językoznawczy nie oburza się na język, którego używa ten artysta, obwieszczając, że Kościół „szerzy nienawiść” i „żyje z kłamstwa”, a zarazem chwaląc Palikota i eutanazję.

Wywieśmy flagi narodowe

Numer 145 - 29.02.2012
Zaledwie od dwóch lat 1 marca oficjalnie upamiętniamy bohaterów antykomunistycznego podziemia. Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych apeluje, byśmy oddali hołd tym, którzy nawet wobec przeważających sił represji mieli odwagę bić się o Niepodległą Polskę.

Prestiż ministra z Azerbejdżanu

Numer 145 - 29.02.2012
Śledząc sprawę ministra Grasia i jego działalności gospodarczej, przypomniałem sobie, jak kilka lat temu w czasie wizyty w Azerbejdżanie delegacja rządowa, której byłem członkiem, zatrzymała się na obiad w przestronnej restauracji w centrum Baku. Mój rozmówca łamaną angielszczyzną pochwalił się: to restauracja naszego ministra...

Sobowtór

Numer 144 - 28.02.2012
Wyszła na jaw prawda okrutnie ponura, że Lechu Wałęsa miewał sobowtóra. A może by ruszyć sprawę na całego i wyznać, że miewał i to niejednego? Sobowtór, rzecz jasna, był Bolkiem agentem. Jest jedno pytanie: Kto był prezydentem?

Krwawy pulpet

Numer 144 - 28.02.2012
Agnieszka Holland nie otrzymała Oscara. No i dobrze. Gdyby jej słaby artystycznie film zdobył jakimś cudem tę nagrodę, zostałaby ona przez „Gazetę Wyborczą” i pogrobowców z UD wylansowana na tzw. autorytet moralny. A nie jest tego warta. Przypomnę, jej udział w nagonce na świetne dzieło Mela Gibsona „Pasja”, zorganizowanej przez ks. Adama Bonieckiego i „Tygodnik Powszechny”.

Sól i rządź

Numer 144 - 28.02.2012
Włosy stają dęba na głowie. Zlikwidowano 60 proc. punktów weekendowej pomocy w szpitalach i przychodniach, liczne poradnie i ogniska dla dzieci, 20 proc. schronisk dla trudnej młodzieży. Z innej beczki – pękają nowe nawierzchnie autostrad. A teraz niejadalna sól. Niejadalna czy wręcz trująca? Na soli przeznaczonej do posypywania gołoledzi zarobili oszuści.