Opinie

10 kwietnia wystąpię

Numer 174 - 03.04.2012
Wystąpienie tego dnia z moimi piosenkami na Krakowskim Przedmieściu jest dla mnie honorowym obowiązkiem. Długo nie umiałem znaleźć słów godnych wyśpiewania w tę rocznicę, ale teraz, gdy je odnalazłem, nie zamierzam siedzieć cicho.

Lisie standardy w kraju Tuska

Numer 174 - 03.04.2012
Tomasz Lis jest nie tylko jednym z reżimowych dziennikarzy, sowicie opłacanym przez podatników. Uosabia on problem funkcjonowania naszej władzy. Nieprzypadkowo Donald Tusk właśnie tego dziennikarza oznaczył jako „swojego człowieka”, występując na jednym z bankietów z maskotką lisa w dłoni. Identycznymi ludźmi otacza się w polityce.

Hieny rocznicowe

Numer 174 - 03.04.2012
Zaledwie tydzień dzieli nas od drugiej rocznicy pamiętnej katastrofy pod Smoleńskiem. Tymczasem już zaczęła się powtórka z festiwalu nienawiści. Kręcą faktami, kręcą portretem śp. Prezydenta. Temat został rzucony: jaki był „naprawdę” śp. Prezydent Kaczyński? Już parę dni po 10 kwietnia 2010 r. widzieliśmy wściekłość, że mówi się o nim dobrze.

Wielki Tydzień

Numer 174 - 03.04.2012
W Wielkim Tygodniu, który właśnie się rozpoczął, usłyszymy na nabożeństwach w kościołach niełatwe fragmenty Ewangelii. Obok spraw pozytywnych, jak np. wjazd Jezusa do Jerozolimy czy ustanowienie sakramentów Eucharystii i kapłaństwa, będą czytane także opisy zdarzeń negatywnych, takich jak np. zdrada Judasza, zaparcie się św. Piotra czy ucieczka wszystkich apostołów (z wyjątkiem św.

Strach Tuska

Numer 172 - 31.03.2012
Premier Tusk orzekł, że tylko wybitni przywódcy mają odwagę przeprowadzić najtrudniejsze reformy. Np. podnosząc wiek emerytalny tak, żeby większość przyszłych emerytów nie dożyła pierwszej wypłaty. Lecz mąż stanu wie, że wystarczy zadbać o kondycję na piłkarskim boisku, by zdrowia starczyło do późnej starości.

Droga eliminacji zagrożeń

Numer 172 - 31.03.2012
Polska eskadra F-16 wzięła udział w ćwiczeniach na pustyni Negew w Izraelu. Jaki był dokładnie powód zaprezentowania szyku Latający Smok nad pustynią, nie wiem. Być może świat chciał zobaczyć, czy nasze F-16 dolecą, bo gdyby wierzył w to, co sądzą o ich pilotach Bronisław i Donald, to nie powinny, a już na pewno nie w komplecie.

Cudowne odkrycie

Numer 172 - 31.03.2012
Zaraz po rozbiciu tupolewa Radosław Sikorski zadzwonił do Jarosława Kaczyńskiego, by mu zakomunikować, że nikt nie przeżył katastrofy, i że „był to błąd pilota”. Dziś twierdzi, że o ofiarach wiedział od obecnego na lotnisku ambasadora Bahra, a o winie pilota nic nie wspominał.

Polska–Rosja: Jeden zero

Numer 172 - 31.03.2012
Mecz odbył się na neutralnym gruncie. W Brukseli. Nie był to mecz piłkarski. Chodziło o coś znacznie ważniejszego, panie premierze Tusk. Chodziło o pamięć, szacunek dla tych, którzy zginęli, ich godność. Jako współorganizator publicznego wysłuchania w Parlamencie Europejskim w Brukseli stwierdzam z całą odpowiedzialnością, że w tym tygodniu ten mecz wygraliśmy.

Cholernie dziwny kraj…

Numer 171 - 30.03.2012
Stan zdrowia głodujących w Krakowie w obronie nauki historii poważnie się pogorszył. Żyjemy w cholernie dziwnym kraju, w którym młodzież uczy się najnowszej historii wszędzie, tylko nie w szkole. Teledyski raperów o Żołnierzach Wyklętych czy rotmistrzu Pileckim oglądają setki tysięcy internautów. Kibice urządzają patriotyczne oprawy i kluby dyskusyjne. Roi się od grup rekonstrukcyjnych.

Tam, gdzie modlił się Karol Wojtyła

Numer 171 - 30.03.2012
Coraz więcej Polaków dowiaduje się o krakowskim proteście głodowym w obronie edukacji. Lecz mało kto wie, w jak wyjątkowym miejscu trwa głodówka. To podziemia kościoła św. Stanisława Kostki na Dębnikach, w którym pierwsze msze odprawiał młody ksiądz Karol Wojtyła. Dębniki były podczas wojny domem przyszłego papieża. Mieszkał tu wraz z ojcem w budynku przy u. Tynieckiej 10, tuż nad Wisłą.