Opinie

Różowa wyspa

Numer 141 - 24.02.2012
Minister Rostowski pochwalił się ograniczeniem deficytu za ubiegły rok. Wyniósł on rzekomo nie 40, ale 25 mld zł. Niestety, sukces ministra można włożyć między bajki, podobnie jak wiele jego dotychczasowych opinii. Po pierwsze, zachwycanie się tym świadczy po prostu o złym planowaniu – najpierw znacznie zawyżono planowany deficyt, żeby później móc obwieścić sukces.

Co Tuskowi zaszkodziło?

Numer 141 - 24.02.2012
Czy w Polsce rządzi ten sam premier, co kilka lat temu? Może widzimy jego nieudany klon? Czy rząd marzeń wszystkich Polaków został nagle podmieniony przez sobowtórów?

Idzie nowe

Numer 141 - 24.02.2012
Jeszcze niedawno nasza sytuacja wydawała się przesądzona. Klimat jednak się zmienia. Ktoś zawiesił sobie zdjęcie satrapy z Kremla, mruknął: „You are a dead man!” i w Moskwie protestują setki tysięcy osób, Rosja traci dziesiątki ludzi w starciach na Kaukazie, a w Abchazji ostrzelano z granatników prorosyjskiego prezydenta.

Bezkarni mordercy

Numer 141 - 24.02.2012
Oprawcy z politycznego nadania zazwyczaj żyją długo i w dostatku, w przeciwieństwie do rodzin swoich ofiar. Nie dosięga ich ręka ludzkiej sprawiedliwości i zaw-sze mogą liczyć na medialnych obrońców.

Prawda i ściema

Numer 140 - 23.02.2012
Waldemar Pawlak, mówiąc o tym, że niezbyt wierzy w państwowe emerytury oraz że oszczędza i liczy na wsparcie dzieci, nie powiedział niczego zdrożnego. Każdy wie, że polskie państwo wypłaca zwykłym obywatelom głodowe emerytury (w odróżnieniu od tych, które dostają np. pracownicy aparatu PRL-u) i że trudno liczyć na dostatnią starość, opierając się na ZUS-ie.

Ani słowa o zdrajcach

Numer 140 - 23.02.2012
Bez złości – te wszystkie Bieruty powinny być kiedyś wygnane na zawsze z Polski, aby po prostu przywrócić ład w terminologii, aby wiedziano, że »zdrada« to »zdrada«” – pisał na emigracji w swoim „Dzienniku” Jan Lechoń, poeta symbolizujący ducha przedwojennej Polski.

Musimy robić to częściej

Numer 140 - 23.02.2012
Redaktor porannego programu TVN24 Jarosław Kuźniar postanowił we wtorek wykazać „chamstwo” internautów i przeczytał list, w którym ktoś poddał krytyce jego dziennikarskie zdolności. Kuźniar zapowiedział, że jeśli dostanie 1000 podobnych listów – to odejdzie z pracy. Najwyraźniej nie spodziewał się takiego efektu swoich słów.

Polską rządzi piar

Numer 140 - 23.02.2012
Nie na darmo Donald Tusk zatrudnił zaraz po objęciu rządów ponad sto osób, tworząc sobie (za nasze podatki) potężny wydział propagandy, zwanej z angielska PR. Ten właśnie ruch dał mu już pięć lat władzy. Tusk trafnie założył, że żyjemy w mediokracji, nie demokracji, i de facto rządzą media narzucające większości sposób myślenia.

Do salonu za kaucją

Numer 139 - 22.02.2012
Co łączy 23-letniego Jacka T., który podpalił w Warszawie 10 samochodów, z gen. Gromosławem Cz. i dawnym donosicielem „Bolkiem”? Nie tylko to, że nie zawsze możemy używać ich pełnych nazwisk, ale też przynależność do kasty nietykalnych.

Potrzeba wizji

Numer 139 - 22.02.2012
Ostatnio rząd zaliczył serię wielkich kompromitacji. Spójrzmy na to z dystansu. Dziś walka o władzę toczy się w obozie rządzących – nie między rządzącymi a opozycją. „Rząd i PO są do niczego – mówią ludzie – ale nie ma alternatywy”. Przez ostatnie lata Polacy nauczyli się bowiem przyjmować bieg spraw z fatalistyczną rezygnacją.