Opinie

List otwarty

Numer 338 - 17.10.2012
Docierają dramatyczne informacje o planach sprzedaży budynku Teatru Polskiego Radia. W latach 80. zostały tam stworzone unikatowe na skalę europejską studia nagrań. To tu powstają znane od lat produkcje: „Matysiakowie”, „W Jezioranach”, słuchowiska nagradzane na festiwalach. Są one wizytówką Polskiego Radia na całym świecie. Planowana sprzedaż uniemożliwi dalszą realizację wybitnych dzieł.

Sukces na Litwie

Numer 338 - 17.10.2012
Z Wilna przyszła dobra wiadomość. Akcja Wyborcza Polaków na Litwie po raz pierwszy przekroczyła 5-proc. próg wyborczy i znacznie zwiększy swoją reprezentację w litewskim sejmie. Oczywiście nie oznacza to, że w stosunkach Litwy z Polską nastąpi od razu nowe otwarcie. Nigdy nie były one w pełni zadowalające, a najbardziej zepsuł je zwrot Tuska i Sikorskiego ku Rosji.

Politkowska i Tusk

Numer 338 - 17.10.2012
Komitet Śledczy Rosji ogłosił, że zakończył śledztwo przeciwko oskarżonym o zabójstwo Anny Politkowskiej. Zastrzelono ją w 2006 r.

Niezwykły dzień w październiku

Numer 337 - 16.10.2012
Rocznica wyboru Jana Pawła II zawsze przypomina mi tamtą chwilę, gdy w Gdańsku już zmierzchało i padał deszcz, a ja w euforii biegłem po Długim Targu i krzyczałem, że Karol Wojtyła został papieżem. Pamiętam, że ludzie nie bardzo rozumieli, a może nie wierzyli… Polak papieżem? Wtedy wyglądało to przecież zupełnie niewiarygodnie.

Cały pogrzeb na nic

Numer 337 - 16.10.2012
Pierwsze sondaże po dziwnym kolejnym exposé Donalda Tuska pokazują, że niestety cały pogrzeb na nic: Platformie zamiast wzrosnąć, spadło poparcie. PiS-owi wzrosło za to jeszcze bardziej, do rekordowych 40 proc.

Smutna rocznica na Ukrainie

Numer 337 - 16.10.2012
W tych dniach przypada 70. rocznica powstania Ukraińskiej Powstańczej Armii, powołanej przez jedną z frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. UPA, zamiast walczyć z niemieckim okupantem, swoje ostrze skierowała przeciwko bezbronnej ludności wschodnich województw Drugiej Rzeczypospolitej.

Bez szachrajstwa i manipulacji

Numer 337 - 16.10.2012
Szachrajstwo to symbol dzisiejszej Polski. Kłamią jak z nut politycy i samorządowcy, oszukują przedsiębiorcy, a marketing to często sztuka wciskania kitu. Manipulują dziennikarze.

Wszystko przestaje działać

Numer 336 - 15.10.2012
Zastanawiam się, o czym teraz myślą prominentni działacze partii rządzącej. Czy o piątkowym wotum zaufania, czy może o tym, co będą robili, gdy PiS wróci do władzy? Mrzonki pisowców? No, nie za bardzo. 40 proc. poparcia w sondażu dla opozycji jest trudne do zignorowania. Najgorsze, że straszenie Polaków „bajką o złym PiS-ie” przestało działać.

„Codzienna” pisze rzeczy, które warto wiedzieć

Numer 336 - 15.10.2012
Jestem stałą czytelniczką „Gazety Polskiej Codziennie”. Teksty są przygotowywane rzetelnie. „Codzienna” to jedna z nielicznych gazet, która pisze o tym, co warto wiedzieć. Opisuje takie fakty, do których nie sposób dotrzeć, czytając media głównego nurtu. Jestem także fanką wierszy Marcina Wolskiego. Uważam, że są dowcipne i celne.

Pseudoopozycja kocha PO

Numer 336 - 15.10.2012
Spadające notowania rządu i Tuska osobiście są szansą nie tylko dla prawdziwej opozycji, czyli Prawa i Sprawiedliwości. Gdy Jarosław Kaczyński i ruch społeczno-polityczny skupiony wokół niego tworzy program i merytoryczne zaplecze dla nowego rządu, to w tym samym czasie pseudoopozycja przebiera nogami, żeby do tego słabnącego rządu wejść.