Opinie

Między tarczą a żyrandolem

Numer 279 - 08.08.2012
Artur Dmochowski

Jedna z ostatnich Kolumbów

Numer 278 - 07.08.2012
Teresa Bochwic

Marsz szlakiem I Kompanii

Numer 278 - 07.08.2012
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski Wczoraj z krakowskich Oleadrów wyruszył marsz szlakiem I Kompanii Kadrowej. Główna uroczystość odbyła się w Michałowicach, w których

To może być początek wielkiej afery

Numer 278 - 07.08.2012
Firmy z grupy Amber Gold działały od lat w Gdańsku – mateczniku rządzącej Platformy Obywatelskiej. Dlaczego prezydent Gdańska, założyciel PO, zachwycał się dynamizmem tej firmy? Dlaczego syn premiera pracował dla jej spółki córki (OLT Express) i przyjmował od niej pieniądze? Dlaczego służby mające ochraniać bezpieczeństwo państwa nie interweniowały, kiedy rozkręcano ten dziwny interes?

Niebezpieczny Sołtys

Numer 278 - 07.08.2012
Zwrot polityki zagranicznej na Wschód oraz odrzucenie polskiej polityki historycznej, kłamstwo smoleńskie, używanie świąt narodowych do realizacji swoich interesów i walki z opozycją sejmową i pozaparlamentarną. Wszystko to pod osłoną sumiastego wąsa i wizerunku może nieco nieudolnego, ale sympatycznego sołtysa. Taka jest arcybolesna prawda o dwóch latach prezydentury Bronisława Komorowskiego.

Rozdwojenie jaźni

Numer 277 - 06.08.2012
„Gazeta Wyborcza” nie ustaje w atakowaniu środowiska kibiców. W weekendowym wydaniu do walki z „kibolstwem” zaprzęgnięto historyka, socjolożkę (sic!), psychologa i Beatę Pilecką-Różycką, wnuczkę rotmistrza Witolda Pileckiego.

Buczenie na Platformę

Numer 277 - 06.08.2012
W lipcu 2009 r., gdy jeszcze żył prezydent Lech Kaczyński, pojawił się apel o „godzinę »W« bez polityków”. Na czele sygnatariuszy listu był prezes Związku Powstańców Warszawskich gen. Zbigniew Ścibor-Rylski. Ten sam, który parę dni temu stanął w obronie wybuczanej Gronkiewicz-Waltz. Dziś Lecha Kaczyńskiego nie ma, a więc generał nie ma już problemu z politykami na obchodach.

Funkcjonalność kłamstwa

Numer 277 - 06.08.2012
„A furda prawda, uczciwość – liczą się autostrady”. Ta refleksja, która przypomina włoską nostalgię za faszystowskimi czasami „punktualnych pociągów”, cechuje dzisiejszych pragmatyków broniących PO. Warto więc przypomnieć platońską intuicję – zapaść aksjologiczna rządzących degeneruje każdą przestrzeń życia obywatela.

Kto zrugał Komorowskiego?

Numer 277 - 06.08.2012
W autoryzowanym wywiadzie dla tygodnika „Wprost” Bronisław Komorowski stwierdził: „Naszym błędem było to, że przyjmując amerykańską ofertę tarczy, nie wzięliśmy w wystarczającym stopniu pod uwagę ryzyka politycznego związanego ze zmianą prezydenta. Zapłaciliśmy za to dużą polityczną cenę. Nie należy tego błędu powtarzać”.

Stracone miliony

Numer 276 - 04.08.2012
Kolejne nieprawidłowości w budowie zbiornika retencyjnego Racibórz, wskazane przez NIK, potwierdzają smutną konstatację, że współczesna Polska jest systemowo niezdolna do realizacji inwestycji strategicznych. W wyniku opóźnień koszt inwestycji mającej zabezpieczyć Dolny Śląsk przed powtórką z „powodzi tysiąclecia” wzrósł o kilkaset milionów złotych.