Opinie

Oligarchia w telewizji

Numer 137 - 20.02.2012
W sprawie przyznawania koncesji TV Trwam gołym okiem widać, że przeważyły inne kwestie niż tzw. dobro publiczne. Sprawa telewizji ojca Rydzyka jest wyjątkowo wymowna, ale nie jest to odosobniony przypadek. Widzimy próbę zagospodarowania przestrzeni medialnej i panowania nad publicznym obiegiem informacji.

Okradzeni emeryci

Numer 137 - 20.02.2012
Waldemar Pawlak, stwierdzając, że nie wierzy w emerytury wypłacane przez państwo, był szczery aż do bólu. Okazuje się, że ten, kto najpierw zepsuł, teraz się do tego przyznaje. Na początku, przed wyborami, PSL i PO kłamały bezustannie – dziś zaczynają mówić prawdę. Funduszy na emerytury nie ma, nie było i nie będzie. Tyle że nie zniknęły same z siebie. Pojawia się więc pytanie, kto je zagarnął.

Niezwykły RPO

Numer 136 - 18.02.2012
W czwartek swoje nagrody odebrali laureaci pierwszej edycji konkursu im. dr. Janusza Kochanowskiego dla młodych prawników. Na uroczystości nie było kamer prorządowych stacji, nie było dziennikarzy, którzy chwalą obecny ład. Nic w tym dziwnego, śp. Janusz Kochanowski to postać niezwykła, ale starannie pomijana w koncesjonowanych mediach.

Król jest nagi

Numer 136 - 18.02.2012
Ja i Polacy mieliśmy wyższe oczekiwania wobec rządu – ogłosił Donald Tusk i zapowiedział potrzebę przeprowadzenia przez premiera przeglądu pracy ministrów. Najwyraźniej szef rządu nie skonsultował z nim obsady gabinetu, powołując osoby niekompetentne. Ale Donald Tusk nie poprzestał na tej krytyce rządu. Nazajutrz ogłosił, że gabinet, decydując się na podpisanie ACTA, zrobił błąd.

102 dni do Euro

Numer 136 - 18.02.2012
Kto to powiedział? „Przyspieszymy budowę obwodnic i autostrad. Naszą ambicją będzie połączenie miast, głównych aren mistrzostw Europy 2012, siecią szybkich dróg”.

Tu chodzi o wolność

Numer 136 - 18.02.2012
Co łączy protest rodziców w obronie sześciolatków z walką lekarzy i aptekarzy z bałaganem w Ministerstwa Zdrowia? Jaki jest związek między protestami kibiców a protestami o emerytury, tymi, którzy walczą o państwowe lasy? Co sprawia, że tysiące młodych ludzi wyszły na ulice przeciw ACTA? Czemu już ponad milion czterysta tysięcy Polaków złożyło podpis w obronie telewizji Trwam?

Histeria na pokaz

Numer 136 - 18.02.2012
Jan Vincent-Rostowski, szef finansów, urządza drakę w Sejmie. Niby PiS mu podpadł, bo zamiast gnębić podatkami uboższych, chce sięgnąć do pękatej sakwy bankowców. Ale to rzecz wtórna. Naprawdę chodzi o to, że PO-wskie państwo się sypie. Mimo papierkowych sztuczek rządu ludzie widzą, że nadciąga finansowa i gospodarcza katastrofa. I to chce zakrzyczeć mistrz kreatywnej księgowości.

Putin w klatce

Numer 134 - 16.02.2012
Putin w klatce, sądzony za terroryzm – taki filmik robi furorę wśród rosyjskich internautów. O opinie w tej sprawie spytaliśmy najmądrzejszych Polaków. Oto one. Stefan Niesiołowski: „Stoją za tym kibole – bandyci i zwyrodnialcy wspierani przez Kaczyńskiego”. Tomasz Lis: „Chłoptasiom, którzy to zrobili, wydaje się, że są bohaterami.

Kongres futurologiczny

Numer 134 - 16.02.2012
W opowiadaniu Lema zebrała się grupa mądrych i debatowała o przyszłości, a na zewnątrz rozpylono chemikalia, żeby tłuszcza zbyt się nie rzucała. A ja sobie tak patrzę wkoło i myślę, że u nas jakoś podobnie. A nawet lepiej! Bo u nas już w przyszłości jesteśmy. Np. taka minister Mucha, czy istnieje ktoś, kto by piękniej oddawał wspaniałość naszego rządu?

Tusk jak Bierut

Numer 134 - 16.02.2012
Polityka ustępstw, udawania, że pada deszcz, gdy ktoś pluje nam w twarz, którą od jakiegoś czasu prowadziła wobec ekipy Donalda Tuska część polskich hierarchów, właśnie odniosła spektakularną – trudno już nawet zliczyć, którą – klęskę.