Opinie

Farsa bez końca

Numer 66 - 26.11.2011
Kiedy szedłem na przesłuchanie, ogarnął mnie niepokój – nie wiedziałem, czego się spodziewać i co może się wydarzyć.

Zamordysta Komorowski

Numer 66 - 26.11.2011
„Nie popieram harcerstwa, odkąd 14-letni harcerz zgwałcił staruszkę na podchodach” – usłyszał Tadeusz Nowakowski. „Ale ilu nie gwałciło!” – replikował pisarz. Projekt prawa o zgromadzeniach zgłoszony przez prezydenta po 11 listopada zakłada, że wszyscy harcerze to gwałciciele. Choć prowokacje wskazują, że gwałciła krzycząca wniebogłosy staruszka.

Zduszanie kolejnej afery

Numer 66 - 26.11.2011
Prokuratura pozwoliła, by Gromosław Cz. wyszedł na wolność za kaucją. W przypadku generała, któremu zarzucono przyjęcie łapówki w wys. 1,4 mln euro, prokuratura zadowoliła się niewygórowaną kaucją w wysokości 1 mln zł.

Kaczyński miał rację

Numer 66 - 26.11.2011
Gdy blisko 10 lat temu Prawo i Sprawiedliwość domagało się ujawnienia w Sejmie RP umowy sprzedaży przez państwo polskie firmy STOEN, duża większość mediów i polityków śmiała się z tego lub milczała. Okazało się wtedy zresztą, że ówczesny minister skarbu z SLD sprzedał tę przynoszącą zyski i strategiczną z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego państwa firmę Niemcom.

KATUSZE ZA MILION

Numer 66 - 26.11.2011
Jeszcze wczoraj chciałem zacząć swój minifelieton od „Aresztowanie Gromosława Cz. może być początkiem trzęsienia ziemi lub kolejną cyrkową sztuczką, za pomocą której magik odwraca naszą uwagę, w czasie gdy jego kolega doliniarz wyciąga nam z portfela stówę”. Dziś ten początek się zdezaktualizował. Stówę co prawda mam, sprawdziłem, ale ja przezornie mieszkam ponad 1000 km od magika z doliniarzem.

Debata zamordowana

Numer 65 - 25.11.2011
Zabójca Marka Rosiaka powiedział, że chciał zabić Jarosława Kaczyńskiego. Zabójca Gabriela Narutowicza zeznał, że prawdziwym celem jego zamachu był Józef Piłsudski. „Zanim Gabriela Narutowicza zamordowano kulą – zamordowano go słowami. A wraz z nim zamordowano ducha demokratycznej debaty” – pisał Adam Michnik.

Ułomna prywatyzacja

Numer 65 - 25.11.2011
Zatrzymanie Gromosława Cz. nie odsłoniło nic, czego nie wiedziałoby od dawna wielu ludzi biznesu, władzy, policji i tajnych służb. Co najwyżej odsłonięto przed naiwnymi to, jak wyglądają kulisy prywatyzacji w Polsce. Gdy w grę wchodzą tego typu nieformalne powiązania biznesowe, najczęściej liczą one znacznie więcej ogniw niż piątka zatrzymanych.

Sikorski i satrapa

Numer 65 - 25.11.2011
Białoruski sąd skazał Alesia Bialackiego – niezłomnego obrońcę praw człowieka – na 4 i pół roku więzienia o zaostrzonym rygorze. Usatysfakcjonowany może być nie tylko Łukaszenka, ale i Radosław Sikorski. Bez kierowanego przez niego MSZ satrapa w Mińsku nie dostałby dowodów, na których oparłby proces opozycjonisty.

Rosja grozi USA

Numer 65 - 25.11.2011
W ostatnich latach stosunki Stanów Zjednoczonych i Rosji opierały się na wierze administracji amerykańskiej w to, że Moskwa może być ważnym partnerem w rozwiązywaniu problemów w Afryce Północnej i Azji. Nie wiadomo, czy bilans tej współpracy jest dla USA korzystny. Kreml tradycyjnie lubi rozwiązywać te problemy, które sam wywołał.

Rosjanie podziękowali Tuskowi

Numer 65 - 25.11.2011
Miedwiediew w ostrym orędziu zagroził Europie i zapowiedział m.in. ulokowanie przy granicy z Polską rakiet Iskander. Ma to być reakcja na rzekome tworzenie w Polsce oraz innych krajach tarczy antyrakietowej. Tymczasem projekt ten już dawno został sprowadzony do szczątkowej formy – także za sprawą postawy obecnych polskich władz, które nie chciały drażnić Rosji.