Opinie

Niewinne hobby

Numer 96 - 02.01.2012
Jesteśmy dumni, że mogliśmy współpracować z instytucją przestrzegającą najwyższych standardów – oświadczyli redaktorzy „Tygodnika Powszechnego”: ks. Adam Boniecki i Piotr Mucharski. Ta instytucja to koncern ITI, właściciel TVN-u. Stefan Kisielewski pisał w „Dziennikach” w 1969 r.

Do siego roku!

Numer 96 - 02.01.2012
Kancelaria Prezydenta postanowiła na fasadzie Pałacu Prezydenckiego złożyć życzenia Polakom przechodzącym Krakowskim Przedmieściem. W noc sylwestrową iluminacja świetlna prezentowała najpierw butelkę szampana, po chwili pojawiał się rysunek baloników, by wnet przemienić się w napis na całą fasadę pałacu: „Dosiego roku”! Prezydent się bawi i wam, rodacy, życzy roku... no właśnie.

Praga–Warszawa, wspólna sprawa

Numer 96 - 02.01.2012
Nie milkną głosy krytyczne z powodu zbyt małego zaangażowania naszych władz w pogrzebie Václava Havla. Tymczasem pani prezydent Gronkiewicz-Waltz również zapragnęła pomóc, tak jak potrafiła najlepiej.

Zatrute źródło

Numer 97 - 03.01.2012
Sprawę domniemanego zagrożenia terrorystycznego, do którego miało dojść podczas zaprzysiężenia śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, komisja weryfikacyjna WSI ocenia jednoznacznie. Była to próba zdyskredytowania ówczesnej głowy państwa przez WSI. Służyć temu miały informacje uzyskane z tzw. zatrutego źródła, celowo wprowadzającego w błąd.

Kozły ofiarne

Numer 97 - 03.01.2012
Ostatnie ataki premiera na lekarzy to dość typowa taktyka tego polityka, polegająca na przerzucaniu odpowiedzialności za aktualne problemy na te grupy, które w jakiś sposób się wyróżniają. Łatwo je zaatakować, więc często znajdują się na celowniku. Ostatnio tego typu kozłem ofiarnym stali się lekarze i aptekarze, ponieważ ich interesy są rozbieżne z projektami rządu.

Prezenty od rządu

Numer 97 - 03.01.2012
Rząd lubi niespodzianki. Obywatel dowiaduje się nagle, że musi posłać 6-letnie dziecko do szkoły, że do Gdańska będzie jechał 8 godzin, nie wejdzie już do lasu, musi finansować greckie trzynastki, a ostatnio – że zapłaci 100 proc. za zniżkowe leki. Wysłuchałam ministra zdrowia. Widzę dziki bałagan, gdzieś umyka istota sprawy. Dlaczego np. MZ do dziś nie ma bazy danych?

Błogosławionych Świąt!

Numer 97 - 03.01.2012
Wierni Kościoła katolickiego obrządku łacińskiego oraz wspólnot protestanckich w tym tygodniu uroczystościami Trzech Króli i Chrztu Pańskiego kończą radosny obchód świąt Bożego Narodzenia. Jednak w tym samym czasie wierni Cerkwi prawosławnej i obrządku greckokatolickiego dopiero rozpoczynają swoje święta.

Żałoba po „prezydęcji”

Numer 97 - 03.01.2012
Według najnowszych standardów językowych zamiast o bólu powinniśmy mówić o „bulu”, a w sylwestra życzyć sobie „dosiego roku”. Dlatego też o minionej prezydencji tysiąclecia trudno pisać inaczej niż „prezydęcja”. Wiadomo, że to niezmiernie ważne wydarzenie dla kanclerz Angeli Merkel, Donalda Tuska, przyszłego przewodniczącego europarlamentu Martina Schulza, Platformy Obywatelskiej i jej akolitów.

Urzędnicza armia PO

Numer 95 - 31.12.2011
W pierwszych trzech latach rządów PO liczba urzędników w Polsce wzrosła o ponad 70 tys. I rosnąć nie przestała. W rezultacie jest ich teraz ok. 500 tys. Lawinowo biurokratyzując państwo, rząd PO obiecuje, a jakże, urzędnicze redukcje. Rośnie cała masa intratnych stanowisk. Kto na nie wskakuje? Fachowcy. Żadna tam ideologiczna ciemnota z prawicy.

Rok rozwianych miraży

Numer 95 - 31.12.2011
Przed nami nowy rok. Na ogół łączymy to ze zmianą, zazwyczaj na lepsze. Raczej nie będzie tak i tym razem. Zręczni w lapidarnych opisach Polacy wymyślili powiedzenie: „Lepiej już było”. Sformułowanie trafia w sedno, takiego powiewu pesymizmu nie notowaliśmy chyba od lat 80. XX w. Są narody wielkie, małe, wesołe i smutne. My staliśmy się narodem zawiedzionych ambicji.