Podróże

Jak obronić Polskę i Europę

Numer 214 - 23.05.2012
Strategiczna broń jądrowa jest podstawą bezpieczeństwa Europy. Polskę ochroni nie jedna, ale dwie tarcze antyrakietowe. Pomysły ekspertów ws. bezpieczeństwa stoją w drastycznej sprzeczności z propozycjami szefa polskiego MSZ-etu Radosława Sikorskiego.

Z jednego krańca Limy na drugi

Numer 210 - 18.05.2012
Gdyby przyjeżdżający po raz pierwszy do Limy mieli możliwość zapamiętania z całego miasta tylko jednej, najbardziej rzucającej się w oczy rzeczy, najprawdopodobniej byliby to właśnie oni. Naganiacze. – Halo! Stop! Stop! Chcę wysiąść! – z pasażerskiego tłoku słychać kobiecy głos. – Piękna, wcześniej z takimi życzeniami, wcześniej... – pada odpowiedź gdzieś z przodu.

Prokuratura działa

Numer 210 - 18.05.2012
SKANDAL Prokuratura Warszawa-Śródmieście zajmie się zawiadomieniem o możliwości popełnienia przestępstwa przez Stefana Niesiołowskiego. Po tym, jak poseł PO Stefan Niesiołowski zaatakował Ewę Stankiewicz, wydawca „Gazety Polskiej”, czyli Niezależne Wydawnictwo Polskie, skierował sprawę do prokuratury.

Postawił się po stronie ZOMO

Numer 209 - 17.05.2012
SOLIDARNOŚĆ Lech Wałęsa w rozmowie w Radiu Zet stwierdził, że na miejscu premiera Donalda Tuska spałowałby protestujących związkowców z Solidarności. Słowa te oburzyły byłych działaczy opozycji.

Most na rzece Kwai

Numer 204 - 11.05.2012
Znamy go z filmu. Jest rok 1943, II wojna światowa. Pojmani przez Japończyków brytyjscy żołnierze mają zbudować most. Ich dowódca, płk Nicholson, stawia sobie za punkt honoru udowodnić wszystkim wyższość moralną i techniczną Brytyjczyków nad resztą świata i osobiście pilnuje przebiegu prac – mimo że most ma służyć wrogowi.

Siódmego dnia Bóg odpoczął. Po kolacji jednak...

Numer 198 - 04.05.2012
Gigantyczna przestrzeń białej nicości. To tutaj się znaleźliśmy. Salar de Uyuni bez cienia wątpliwości zasługuje na miano, jeśli nie najpiękniejszego, to na pewno najbardziej fascynującego skrawka naszej planety. Prostota tego miejsca ogłusza wszelkie zmysły. – Jak we śnie, jak we śnie... – powtarzam w myślach.

Cud na Górce

Numer 194 - 27.04.2012
Dziś tylko na własnych nogach. To dobrze. Taki spacer smakuje inaczej. Lepiej. Drewniane rzeźby przykryte białymi czapami. Cudowne źródełko schowane pod soplową otuliną. Czuć, że nie spacerujemy tutaj sami.

W krainie poławiaczy pereł

Numer 188 - 20.04.2012
Ciepła. Bujna. Wręcz nienaturalna. Zieleń okolicy sprawia piorunujące wrażenie. A odbijające się w rzece Nam Ou kształty okolicznych skalnych ścian dopełniają bajkowej scenerii. I tylko ten warkot silnika naszej łodzi...

Nyköping – miasteczko, którego nie ma

Numer 182 - 13.04.2012
Nieznająca smaku wielkomiejskich pokus osada północnego wybrzeża Morza Bałtyckiego, z wyludnionymi uliczkami, kilkoma sklepikami, kościółkiem, ratuszem. I czymś tam jeszcze. Nieważne. To miejsce dla tych, którzy wychodzą z domu, wiedząc, że chcą dokądś iść, ale nie są pewni, dokąd.

Szósty dzień głodówki w Warszawie

Numer 175 - 04.04.2012
Od ubiegłego piątku trwa w Warszawie głodówka przeciwko rozporządzeniu Ministerstwa Edukacji Narodowej zmniejszającemu liczbę godzin historii. Protest w stolicy rozpoczął się w chwili zawieszenia protestu w Krakowie. Wczoraj w siedzibie Stowarzyszenia Wolnego Słowa, gdzie odbywa się głodówka, zorganizowano konferencję prasową, podczas której prof.