Podróże

Nyköping – miasteczko, którego nie ma

Numer 182 - 13.04.2012
Nieznająca smaku wielkomiejskich pokus osada północnego wybrzeża Morza Bałtyckiego, z wyludnionymi uliczkami, kilkoma sklepikami, kościółkiem, ratuszem. I czymś tam jeszcze. Nieważne. To miejsce dla tych, którzy wychodzą z domu, wiedząc, że chcą dokądś iść, ale nie są pewni, dokąd.

Szósty dzień głodówki w Warszawie

Numer 175 - 04.04.2012
Od ubiegłego piątku trwa w Warszawie głodówka przeciwko rozporządzeniu Ministerstwa Edukacji Narodowej zmniejszającemu liczbę godzin historii. Protest w stolicy rozpoczął się w chwili zawieszenia protestu w Krakowie. Wczoraj w siedzibie Stowarzyszenia Wolnego Słowa, gdzie odbywa się głodówka, zorganizowano konferencję prasową, podczas której prof.

Policja nie jest gotowa na Euro

Numer 175 - 04.04.2012
Setki kibiców z całego świata zakłócających spokój mieszkańców polskich miast. Rozboje, kradzieże, gwałty, pobicia. Tak może wyglądać otoczka Euro 2012. Według raportu Najwyższej Izby Kontroli w czasie mistrzostw Europy w Polsce pojawią się prawdziwi stadionowi bandyci. Policja nie ma ich rejestru. Może dojść do dramatu – ostrzegają kontrolerzy.

W labiryncie kolosów

Numer 171 - 30.03.2012
Spacer tutaj skłania do uświadomienia sobie, że chyba wciąż nie doceniamy tego, co nam najbliższe. Wystarczy przecież krótka wędrówka do tak nieodległego parku, by poczuć się prawdziwie... sennie. Do takiego baśniowego snu serdecznie Państwa dziś zapraszam.

Górnicy i hutnicy nie dożyją emerytury

Numer 169 - 28.03.2012
Namiotowe miasteczko przed siedzibą rządu zasiedlili wczoraj górnicy i hutnicy. Ponad 500 członków Solidarności będzie protestowało przez całą dobę przeciw emeryturom do 67. roku życia. – Chodzi nam o to, by premier czuł presję. Żeby wiedział, iż nie godzimy się, aby ktoś bez nas decydował o naszych sprawach – mówi Dominik Kolarz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

Viva toro!

Numer 165 - 23.03.2012
Dokoła kolorowy festyn. Na trybunach piękne dziewczęta i przystojni panowie. A w centrum tego wszystkiego krwawa walka człowieka z bykiem – walka, której rezultat jest znany z góry. Korrida. Rozrywka człowieka budząca na całym świecie tak skrajne odczucia. Ale nie w Ekwadorze. Tutaj toreadorzy to celebryci, a zdychające byki to symbol męstwa i honoru.

Nie chcą zwiększyć bezpieczeństwa

Numer 157 - 14.03.2012
Według części ekspertów, gdyby na odcinku Psary–Kozłów działała samoczynna blokada liniowa (SBL), nie doszłoby do katastrofy w Szczekocinach. Inne zdanie mają władze Polskich Linii Kolejowych. Uważają, że obecne zabezpieczenia są wystarczające. Podobną opinię wyraził inżynier Kazimierz Frąk, prezes Zarządu Automatyki w przedsiębiorstwie Kombud SA, które modernizowało feralny odcinek.

Mhamid – brama do Sahary

Numer 153 - 09.03.2012
Dojechaliśmy. Koniec. Dalej drogi nie ma. Mhamid – ostatni przysiółek marokańskiej cywilizacji przed... No właśnie. Przed setkami tysięcy hektarów bezkresnej pustyni. Sprawdziłem na mapie. Gdyby po minięciu hamady wejść na piaszczyste pustkowie i kierować się cały czas na wschód, szlibyśmy tak w piachu przez dokładnie... 3828 km.

Skąd w Azji pingwiny?

Numer 147 - 02.03.2012
Bez wątpienia to właśnie wapienne skały Ha Long sprawiły, że wietnamska zatoka znalazła się w gronie szczęśliwej siódemki zwycięzców najnowszego rankingu cudów natury New 7 Wonders (nasze Mazury jako jedyne z Europy uplasowały się w pierwszej czternastce). Wapienne skały w połączeniu z obfitymi opadami okresu monsunowego sprawiają, że Ha Long to raj dla speleologów.

Będziemy pamiętali o bohaterach

Numer 146 - 01.03.2012
W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych nie będzie flag państwowych przy urzędach miejskich w Warszawie. Władze stolicy nie zobowiązały urzędników do wywieszania biało-czerwonych sztandarów.