Podróże

Wieża Galileusza

Numer 263 - 20.07.2012
Jest rok 1602. 38-letni fizyk potrzebuje rozgłosu, by wreszcie ktoś zwrócił uwagę na jego badania. Jako wykładowca na uniwersytecie nie może ścierpieć, że ludzie wierzą Arystotelesowi. „Udowodnię wam, że nie macie racji” – szeptał pewnie do siebie, gdy jeszcze po ciemku, przed świtem, wspinał się na wieżę, z której miał zrzucać kolejne przedmioty swojemu asystentowi. Stefan Czerniecki

Między Wilkowem a Bobrownikami

Numer 251 - 06.07.2012
Wyżyna Lubelska, Powiśle, Podlasie, Polesie Lubelskie, Roztocze i Nadbuże. W tej kolejności. Przejście przez wszystkie te regiony zajmie nam około dwóch godzin. Zanurzając się po drodze w leniwie sielankową atmosferę staropolskiej wsi, takiej od Jana Kochanowskiego. Wsi spokojnej, wsi wesołej. Uchwyconej w Muzeum Wsi Lubelskiej.

Odmitologizować Casablankę!

Numer 245 - 29.06.2012
Ani tu pięknie. Ani tu ciekawie. Miejsce bez szczególnej historii, raczej koncentrujące się na teraźniejszości i przyszłości niż pielęgnujące świadectwa tego, co było. Największe miasto Maroka jest atrakcyjne raczej dla biznesmenów niż turystów tęskniących za prawdziwie arabską atmosferą.

Wybuchowe miasteczko

Numer 233 - 15.06.2012
Niektórzy z polskich turystów nazywają je „ekwadorskim Zakopanem”. Mocne nadużycie. Góry w Baños stanowią bowiem zaledwie cząstkę atrakcji, dla których przybywają tutaj setki tysięcy turystów rocznie. Dla większości z nich Baños to stolica rowerów, wybuchających wulkanów, skoków na bungee i wreszcie... gorącej kąpieli.

U zielonych wrót kojącej ciszy

Numer 227 - 08.06.2012
Gdy nachylimy się nad taflą wody, pozostając przez chwilę w bezruchu, bez najmniejszych trudności zauważymy błąkające się tuż nad dnem płotki. Oto znajdujemy się na środku przepięknego Jeziora Białego. W samym sercu Puszczy Augustowskiej. Atramentowej plamy rozlewającej się pośród szachownicy leśnych kęp, pól, łąk i drewnianych zagród.

Piękny, kojący i dumny

Numer 222 - 01.06.2012
Jest coś w tym mieście. Jakiś taki nieuchwytny czar roztaczający się nad dachami tutejszych domów. Bez różnicy, czy spacerujemy w deszczu, czy w słońcu. O świcie czy o zmroku. To bez wątpienia nie jest zwyczajna aglomeracja. W świadomości wielu to miasto pięknych kobiet.

8167 metrów Białej Góry

Numer 216 - 25.05.2012
W pewnym momencie zostaje ich sześciu. Reszta musiała zejść. Jeszcze inni pogubili się podczas podejścia. Pierwsza ekspedycja, której udało się wejść na szczyt. Sześciu ludzi. I tylko jeden dwuosobowy namiocik. Ścisk w środku jest tak koszmarny, że biorący udział w wyprawie Szerpa Nyima Dordjee decyduje się spędzić tę noc na zewnątrz. W samym tylko śpiworze.

Kaczyński: Bajka o brzozie

Numer 216 - 25.05.2012
Katastrofa tu-154 Polaków oszukiwano w sposób wyjątkowo cyniczny i bezczelny – mówi prezes PiS-u Jarosław Kaczyński. Prezes uczestniczył w czwartkowym posiedzeniu zespołu parlamentarnego badającego przyczyny katastrofy, na które przybył prof. Wiesław Binienda. – Liczę na aktywizację polskiego środowiska naukowego, co zresztą już następuje – powiedział Kaczyński.

Jak obronić Polskę i Europę

Numer 214 - 23.05.2012
Strategiczna broń jądrowa jest podstawą bezpieczeństwa Europy. Polskę ochroni nie jedna, ale dwie tarcze antyrakietowe. Pomysły ekspertów ws. bezpieczeństwa stoją w drastycznej sprzeczności z propozycjami szefa polskiego MSZ-etu Radosława Sikorskiego.

Z jednego krańca Limy na drugi

Numer 210 - 18.05.2012
Gdyby przyjeżdżający po raz pierwszy do Limy mieli możliwość zapamiętania z całego miasta tylko jednej, najbardziej rzucającej się w oczy rzeczy, najprawdopodobniej byliby to właśnie oni. Naganiacze. – Halo! Stop! Stop! Chcę wysiąść! – z pasażerskiego tłoku słychać kobiecy głos. – Piękna, wcześniej z takimi życzeniami, wcześniej... – pada odpowiedź gdzieś z przodu.