Podróże

Londyńska Mila Kwadratowa

Numer 1354 - 26.02.2016
Canary Wharf to centrum finansowe Londynu. Można zaryzykować twierdzenie, że także centrum finansowe Europy. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że niedaleko stąd znajduje się Square Mile – Mila Kwadratowa, czyli kolejne centrum finansowo-biznesowe miasta.

To miejsce pozwala odpocząć

Numer 1350 - 22.02.2016
Położony 99 km od Warszawy Sokołów Podlaski sprawia wrażenie, jakby czas tu się zatrzymał. Jeśli chcemy odetchnąć od zgiełku wielkich miast, nieco zwolnić nasze zabiegane życie i pożyć innym rytmem, to miejsce idealne.

Żaganna, wnuczka Kraka

Numer 1349 - 20.02.2016
Według legendy Żagań został założony ok. 700 r. przez słowiańską księżniczkę Żagannę. Była ona, jak niesie podanie ludowe, córką Wandy, a wnuczką króla Kraka. Dziś jej imię nosi jedna z głównych ulic miasta. Miasto miało burzliwą historię – wchodziło w skład wielu państw. Dziś to procentuje w postaci licznych zabytków i osobliwości.

Monastyr z Włócznią Przeznaczenia

Numer 1348 - 19.02.2016
Chrześcijaństwo przyjęto tutaj 12 lat przed tym, zanim cesarz Konstantyn Wielki zaprzestał prześladowań chrześcijan w starożytnym Rzymie. Tak, Ormianie byli pierwsi na świecie. A tutejszy monastyr Geghard wybudowano jeszcze wcześniej. A po co wy właściwie pchacie się do tej Armenii? – pyta nas dobroduszny kierowca, którego udało się nam złapać na stopa.

Polska stolica Karkonoszy

Numer 1344 - 15.02.2016
Położona u stóp pasma Karkonoszy Jelenia Góra stanowi znakomitą bazę wypadową – zimą dla narciarzy, latem dla miłośników górskich wędrówek. Samo miasto oferuje piękne widoki, imponuje zabytkami i licznymi festiwalami, na które warto wracać.

Nie tylko solanki

Numer 1343 - 13.02.2016
Położone w województwie świętokrzyskim Busko-Zdrój jest najstarszym polskim uzdrowiskiem solankowym. Pierwsze badania nad wykorzystaniem wód do leczenia przeprowadził w 1808 r. pińczowski lekarz Jan Winterfeld. Od tamtego czasu na leczenie w stylowych wnętrzach XIX-wiecznych sanatoriów przyjechały tysiące osób.

Kraj miodem i winem płynący

Numer 1342 - 12.02.2016
Gdzie można spróbować najlepszego polskiego wina? Na pewno w Lubuskiem. Szczepów, odmian i smaków jest tu pod dostatkiem. A Gorzów Wielkopolski, jedno z głównych miast regionu, położony jest, podobnie jak Rzym, na siedmiu wzgórzach.

Ponad starym światem

Numer 1342 - 12.02.2016
Zimowa biel w naszych Tatrach jest niepowtarzalna. Porannego spaceru między przykrytymi kilkunastocentymetrową warstwą białego puchu gałęziami kosodrzewiny w Hali Gąsienicowej nie można z niczym porównać. To troszkę jak otwarcie drzwi do tajemniczej Narni. Którędy prowadzi szlak?

W Świętokrzyskiem jak w Raju

Numer 1339 - 09.02.2016
KOZIOŁEK MATOŁEK I ŚWIĘTOKRZYSKI PACANÓW OPOWIEŚĆ KORNELA MAKUSZYŃSKIEGO Niegdyś Pacanów słynął z kowalstwa. Ciekawostką jest to, że owym rzemiosłem zajmowali się kowale, z których najlepsi byli bracia o nazwisku Koza. Możliwe, że właśnie to zainspirowało Makuszyńskiego do stworzenia postaci Koziołka Matołka, który wędrował do Pacanowa, aby się podkuć.

Głowy w kapturach

Numer 1330 - 29.01.2016
Kandovan nazywają często irańską Kapadocją. Trudno się dziwić. Tutejszy pejzaż faktycznie przypomina słynną turystyczną atrakcję środkowej Turcji. Ośmielę się nawet stwierdzić, że jest znacznie ładniejszy od swojego słynnego osmańskiego krewnego.