Polska

​Co ze śledztwem w sprawie Łączewskiego? Utknęło

numer 1682 - 24.03.2017
PRAWO Niemal rok temu ujawniono treść wpisów Wojciecha Łączewskiego, w których nawoływał do „powstrzymania PiS‑u”. Sędzia twierdził, że jego komputer został zhakowany, ale biegli informatycy podważyli taką wersję wydarzeń. Prokuratura w Krakowie trzy miesiące temu wyłączyła do odrębnego postępowania wątek ewentualnych fałszywych zeznań.

​Petycja ws. odwołania rektora UW

numer 1682 - 24.03.2017
WOLNOŚĆ SŁOWA Władze Uniwersytetu Warszawskiego nie zgodziły się na wykład amerykańskiej obrończyni życia Rebeki Kiessling, ale nie mają nic przeciwko genderowym wykładom m.in. Wandy Nowickiej. Fundacja Życie i Rodzina domaga się odwołania rektora uczelni.

Walka o polską prasę

numer 1682 - 24.03.2017
Od kilku dni toczy się gorąca debata na temat dekoncentracji rynku medialnego w Polsce. Według Pawła Lewandowskiego, wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego, problemem jest zdominowanie przez zagraniczne wydawnictwa zwłaszcza polskiej prasy, również tej lokalnej.

​Rodzice, uważajcie na swoje dzieci

numer 1682 - 24.03.2017
SPOŁECZEŃSTWO W sieci mnóstwo jest treści, które stanowią zagrożenie dla zdrowia, a często nawet życia dzieci. Ostatnio również w Polsce głośno jest o grze-wyzwaniu „Niebieski wieloryb”. Grające w nią dzieci muszą się okaleczać, a cała „zabawa” kończy się śmiercią.

Luksusy nie dla wszystkich

numer 1682 - 24.03.2017
Jerzy Sypniewski z Piotrkowa Trybunalskiego ma niewydolność serca. Lekarze wszczepili mu stymulator i założyli specjalne urządzenie pozwalające na zdalne monitorowanie jego stanu zdrowia. Do specjalisty jeździ tylko dwa razy w roku. Niewielu pacjentów może korzystać z takich „luksusów” – urządzenie nie jest refundowane.

​Jak prokuratura tropi antysemityzm

numer 1682 - 24.03.2017
PRAWO Warszawska prokuratura zajęła się tekstem Doroty Kani pt. „Fałszywe oskarżenia resortowego dziecka”, w którym autorka dystansuje się od treści antysemickich. Tymczasem zawiadomienie o łamaniu prawa dotyczyło komentarzy internautów, a nie tekstu dziennikarki.

Opozycja broni niemieckich mediów

numer 1681 - 23.03.2017
Niemiecka dyplomacja uznała, że list szefa koncernu medialnego Ringier Axel Springer Marka Dekana, który miał sugerować swoim pracownikom publikowanie artykułów przychylnych Donaldowi Tuskowi, przewodniczącemu Rady Europejskiej, był niefortunny. Posłowie opozycji nie widzą jednak w tym nic kontrowersyjnego.

​UOKiK nie reagował ws. Amber Gold

numer 1681 - 23.03.2017
AFERA Kiedy media oraz Komisja Nadzoru Finansowego informowały o podejrzanej działalności Amber Gold, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie podjął żadnych działań, by ostrzec klientów inwestujących w złoto. – Przed 2012 r. nie wiedzieliśmy, że Marcin P. działa nielegalnie – stwierdziła Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, była prezes UOKiK‑u.

​Popieramy dobrą zmianę

numer 1681 - 23.03.2017


ROZMOWA Popieramy ten rząd, zwłaszcza teraz, kiedy wprowadza fundamentalne zmiany dotyczące systemu sądownictwa – z Adamem Borowskim, opozycjonistą w czasach PRL‑u, szefem warszawskiego Klubu „Gazety Polskiej”, rozmawia Magdalena Piejko.

W jakim celu warszawski Klub „Gazety Polskiej” zorganizował manifestację przed Sejmem?


​Mordercy wpadli przez instrukcję do telewizora

numer 1681 - 23.03.2017
KRYMINALNI „GP” Trzech bandytów bestialsko zamordowało śmiertelnie chorego mężczyznę. To była zbrodnia prawie doskonała. Wpadli, bo popełnili jeden błąd. Najmłodszy z zabójców zostawił swoje DNA na instrukcji obsługi telewizora, który chcieli wynieść – dowiedziała się „Codzienna”.