Polska

​Protest w ciemno

numer 1905 - 18.12.2017
Legislacja Gdy Senat przyjmował bez poprawek ustawy reformujące Krajową Radę Sądownictwa i Sąd Najwyższy, trwały protesty tzw. obrońców demokracji. Okazało się, że ich uczestnicy nie wiedzą, czym jest KRS ani kto stoi na jej czele.

Platforma pozbyła się niechcianego balastu

numer 1905 - 18.12.2017
Hanna Gronkiewicz-Waltz nie jest już wiceprzewodniczącą PO. Oficjalnie politycy ugrupowania mówią, że to sama HGW zrezygnowała z pełnienia tej funkcji. W kuluarach zaś nikt nie ukrywa, że obecna prezydent stała się dla Platformy obciążeniem. Z tego powodu sceptycznie do współpracy z PO – w ramach wyborów samorządowych – podchodzi Nowoczesna. 

Jak się goli frajerów

numer 1905 - 18.12.2017

OBYCZAJE Na „stypendium wolności” dla Mateusza Kijowskiego zebrano już prawie 32 tys. zł. Jak widać, nie brakuje naiwnych, którzy wpłacają całkiem pokaźne sumki na byłego lidera KOD-u. Wraz z organizatorką akcji nagrał on krótkie wideo, w którym dziękuje za pieniądze. Kijowski mówi, że dzięki nim będzie mógł bez stresu przeżyć zbliżające się święta. 

​Trochę ciepła dla bezdomnego

numer 1905 - 18.12.2017
POMOC W Polsce – jak wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – żyje ponad 33 tys. bezdomnych. Okres zimowy jest dla nich szczególnie trudny. Pomocną dłoń do potrzebujących wyciągają Caritas Polska i warszawska Straż Miejska.

Niezłomni spoczęli w ziemi, której bronili

numer 1905 - 18.12.2017
W piątek i sobotę na Helu i w Gdyni odbyły się uroczystości pogrzebowe Stanisława Mieszkowskiego, Jerzego Staniewicza oraz Zbigniewa Przybyszewskiego, trzech komandorów Marynarki Wojennej zamordowanych przez funkcjonariuszy aparatu komunistycznego po sfingowanym procesie. Po ponad 65 latach ich szczątki spoczęły na cmentarzu Marynarki Wojennej.

​Gdańskie wotum za Niepodległą

numer 1905 - 18.12.2017
PAMIĘĆ W sobotę w Gdańsku podczas uroczystej mszy świętej koncelebrowanej przez metropolitę gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia nuncjusz apostolski w Polsce Salvatore Pennacchio poświęcił i pobłogosławił Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny. 

Dziś początek rekonstrukcji

numer 1905 - 18.12.2017
POLITYKA Dziś w Pałacu Prezydenckim odbędzie się uroczystość zaprzysiężenia najbliższych współpracowników premiera Mateusza Morawieckiego. Do stanowisk w rządzie przymierzani są poseł Marek Suski, a także Michał Dworczyk i Paweł Szrot.

Rugowanie komuny z ulic

numer 1904 - 16.12.2017
We wrześniu ubiegłego roku Sejm przyjął ustawę, na mocy której nazwy budowli i urządzeń użyteczności publicznej upamiętniające osoby, organizacje i daty związane z komunizmem lub innym ustrojem totalitarnym mają zostać zmienione. Tam, gdzie samorządy nie wypełniły jej założeń, proces mieli dokończyć wojewodowie.

​„Pucz”, który zmienił Polskę

numer 1904 - 16.12.2017
POLITYKA Rok temu Polska wstrzymała oddech. Opozycja stanęła na mównicy i zablokowała pracę Sejmu, chwilowo uniemożliwiając przyjęcie ustawy budżetowej. Mimo ogromnej mobilizacji opozycji i mediów PiS przetrwało, a dziś w sondażach ma 50 proc. poparcia.

Rosyjskie kontakty byłych szefów SKW

numer 1904 - 16.12.2017
Kontakty z rosyjskim rezydentem oraz działanie na rzecz obcego wywiadu – m.in. takie zarzuty usłyszeli byli szefowie SKW: Piotr Pytel, Janusz Nosek i Krzysztof Dusza. Tygodnik „Gazeta Polska” dotarł do treści nowych postanowień śledczych. Za czyny, które mieli popełnić szefowie SKW, grozi kara nawet do 10 lat więzienia.