Polska

​Krótszy sen, dłuższy dzień

numer 1683 - 25.03.2017
ZMIANA CZASU Każdego roku w ostatni weekend marca przestawiamy nasze zegary na czas letni. Chociaż w nocy z soboty na niedzielę pośpimy krócej, od tej pory będziemy cieszyli się jeszcze dłuższym dniem.

​Prokurator bezkarnie może obrażać opozycjonistę

numer 1683 - 25.03.2017
PRAWO Prokuratorzy pozostają bezkarni i nie ponoszą odpowiedzialności dyscyplinarnej, co potwierdzają kolejne przypadki. Prokuratura odmówiła właśnie wszczęcia postępowania wobec prokuratora, który obrażał opozycjonistę w sądzie, sugerując, że mógł on celowo poddać się represjom w PRL‑u z zamiarem odebrania później wysokiego odszkodowania.

​Debata o Śląsku

numer 1683 - 25.03.2017
SPOŁECZEŃSTWO W sobotę o godz. 16 w warszawskiej siedzibie SDP przy ul. Foksal odbędzie się konferencja pt. „Ruch Autonomii Śląska – Śląsk polski czy niemiecki? Zaniedbania czy celowa polityka kolejnych rządów?”.

Brexit a polski interes

numer 1683 - 25.03.2017
Przyszłość Polonii zamieszkującej Wyspy Brytyjskie była głównym tematem rozmów podczas czwartkowego spotkania pomiędzy prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim a brytyjską premier Theresą May. – Uzyskaliśmy zapewnienia, że już w pierwszej fazie negocjacji Wielka Brytania będzie chciała pozytywnie załatwić te sprawy – powiedział po spotkaniu były premier Polski.

​Co ze śledztwem w sprawie Łączewskiego? Utknęło

numer 1682 - 24.03.2017
PRAWO Niemal rok temu ujawniono treść wpisów Wojciecha Łączewskiego, w których nawoływał do „powstrzymania PiS‑u”. Sędzia twierdził, że jego komputer został zhakowany, ale biegli informatycy podważyli taką wersję wydarzeń. Prokuratura w Krakowie trzy miesiące temu wyłączyła do odrębnego postępowania wątek ewentualnych fałszywych zeznań.

​Petycja ws. odwołania rektora UW

numer 1682 - 24.03.2017
WOLNOŚĆ SŁOWA Władze Uniwersytetu Warszawskiego nie zgodziły się na wykład amerykańskiej obrończyni życia Rebeki Kiessling, ale nie mają nic przeciwko genderowym wykładom m.in. Wandy Nowickiej. Fundacja Życie i Rodzina domaga się odwołania rektora uczelni.

Walka o polską prasę

numer 1682 - 24.03.2017
Od kilku dni toczy się gorąca debata na temat dekoncentracji rynku medialnego w Polsce. Według Pawła Lewandowskiego, wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego, problemem jest zdominowanie przez zagraniczne wydawnictwa zwłaszcza polskiej prasy, również tej lokalnej.

​Rodzice, uważajcie na swoje dzieci

numer 1682 - 24.03.2017
SPOŁECZEŃSTWO W sieci mnóstwo jest treści, które stanowią zagrożenie dla zdrowia, a często nawet życia dzieci. Ostatnio również w Polsce głośno jest o grze-wyzwaniu „Niebieski wieloryb”. Grające w nią dzieci muszą się okaleczać, a cała „zabawa” kończy się śmiercią.

Luksusy nie dla wszystkich

numer 1682 - 24.03.2017
Jerzy Sypniewski z Piotrkowa Trybunalskiego ma niewydolność serca. Lekarze wszczepili mu stymulator i założyli specjalne urządzenie pozwalające na zdalne monitorowanie jego stanu zdrowia. Do specjalisty jeździ tylko dwa razy w roku. Niewielu pacjentów może korzystać z takich „luksusów” – urządzenie nie jest refundowane.

​Jak prokuratura tropi antysemityzm

numer 1682 - 24.03.2017
PRAWO Warszawska prokuratura zajęła się tekstem Doroty Kani pt. „Fałszywe oskarżenia resortowego dziecka”, w którym autorka dystansuje się od treści antysemickich. Tymczasem zawiadomienie o łamaniu prawa dotyczyło komentarzy internautów, a nie tekstu dziennikarki.