Polska

​Sejm uchwalił zmiany w Kodeksie wyborczym

numer 1904 - 16.12.2017
POLITYKA Od 2018 r. wybory samorządowe będą się odbywały na nowych zasadach. Urny mają być przezroczyste, a w lokalach wyborczych zostanie zainstalowany monitoring. Zmiany zakładają również dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

​TV Republika wśród liderów

numer 1904 - 16.12.2017
MEDIA Telewizja Republika znalazła się wśród pięciu najbardziej opiniotwórczych stacji telewizyjnych – tak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez Instytut Monitorowania Mediów. Warto przypomnieć, że TV Republika nie po raz pierwszy znalazła się w ścisłej czołówce rankingu Instytutu.

​Będzie ponowny proces sędziego Skwary

numer 1904 - 16.12.2017
PRAWO Sąd Najwyższy – Sąd Dyscyplinarny uchylił decyzję sądu I instancji o umorzeniu sprawy sędziego Cezarego Skwary, który porównał prezesa PiS-u Jarosława Kaczyńskiego do Adolfa Hitlera.

​Żłobki nie tylko w dużych miastach

numer 1903 - 15.12.2017
SPOŁECZEŃSTWO Małe dzieci wymagają stałej opieki – to żadna tajemnica. Mama, by wrócić do pracy z urlopu macierzyńskiego, musi więc mieć z kim zostawić swoją pociechę. Dzięki rządowemu programowi Maluch+ w wielu większych i mniejszych miejscowościach otwierane są kolejne tego typu placówki.

PO chciała zablokować prace Senatu

numer 1903 - 15.12.2017
Blokowanie mównicy przez Bogdana Klicha, nawoływanie do wykluczenia go z obrad, krzyki o skandalu w Senacie – takimi sposobami opozycja próbowała utrudniać prace izby wyższej parlamentu nad prezydenckim projektem ustawy o Sądzie Najwyższym.

Agresorowi sprzed Sejmu grożą trzy lata

numer 1903 - 15.12.2017

SKANDAL Warszawska prokuratura okręgowa wszczęła śledztwo ws. napaści słownej na dziennikarkę TVP podczas zeszłotygodniowych protestów przed Sejmem. Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z utrudnianiem wykonywania obowiązków służbowych złożyła Telewizja Polska. Agresorowi może grozić nawet do trzech lat więzienia. 

Ostatnia ekshumacja w tym roku

numer 1903 - 15.12.2017

SMOLEŃSK Wczoraj przeprowadzono ostatnią w tym roku ekshumację ofiary katastrofy samolotu Tu-154M. Prokuratura Krajowa, ze względu na wolę rodziny, nie ujawnia jednak ani tożsamości ofiary, którą ekshumowano, ani miejsca jej pochowania. W przyszłym roku ekshumowanych będzie 26 ciał. 

Będą zmiany w ordynacji wyborczej

numer 1903 - 15.12.2017
Prawo i Sprawiedliwość wycofało się z najbardziej kontrowersyjnych zapisów ustawy o kodeksie wyborczym. Do projektu wprowadzono 150 autopoprawek. – Zmieniamy kodeks wyborczy, bo szukamy kompromisu – mówił Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji.

​Trzeba zdelegalizować Komunistyczną Partię Polski

numer 1903 - 15.12.2017
POLITYKA Zdaniem dr. Jerzego Bukowskiego, rzecznika Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, to skandal, że w naszym kraju wciąż istnieje Komunistyczna Partia Polski. Porozumienie od lat domaga się jej delegalizacji – dzisiaj szanse na to są większe niż kiedykolwiek.

​Archeolodzy wrócą na Wołyń?

numer 1903 - 15.12.2017
POSZUKIWANIA Musi być przywrócona zgoda na badania, musi być przywrócona zgoda na ekshumację. Zarówno po jednej, jak i po drugiej stronie – powiedział w środę prezydent Andrzej Duda, który przebywa z oficjalną wizytą na Ukrainie.