Polska

Bezmyślny chuligan znieważył bohaterkę

numer 1709 - 26.04.2017
W nocy z 20 na 21 kwietnia pijany 21-latek w asyście trzech kolegów zniszczył tablicę przy pomniku Danuty Siedzikówny ps. Inka w Gdańsku. Policja zatrzymała wszystkich czterech mężczyzn, a jednemu z nich postawiono zarzut znieważenia pomnika. Co więcej, policjanci zakwalifikowali jego działanie jako czyn o charakterze chuligańskim, co spowoduje wyższy wymiar kary.

​Kremlowska zdrada kontrwywiadu

numer 1709 - 26.04.2017
KRAJ W tej sprawie w jednym chórze śpiewają politycy PO, oficerowie WSI oraz… Władimir Putin. Nic dziwnego – łączą ich wspólne interesy. Chodzi o ukrycie prawdy o „współpracy” pomiędzy FSB a polskim kontrwywiadem wojskowym. Współpracy, która czyniła Polskę bezbronną w starciu z rosyjskimi służbami, a za którą odpowiada Donald Tusk.

​Spadek po sowieckich uczelniach

numer 1709 - 26.04.2017

NAUKA W polskich instytutach badawczych i na uczelniach wyższych pracuje ponad 500 osób, które tytuły i stopnie zdobywały w ZSRS i republikach posowieckich. Posłanka PiS‑u Dorota Arciszewska-Mielewczyk podkreśla, że ciche przyzwolenie na posługiwanie się w sferze publicznej tytułami często po prostu kupionymi w ZSRS negatywnie rzutuje na stan polskiej nauki.

​Tajemnica blaszanych ptaków

numer 1709 - 26.04.2017
PODKOMISJA SMOLEŃSKA Drzewa w okolicach miejsca katastrofy smoleńskiej były pokryte drobnymi blaszanymi częściami oderwanymi od samolotu. Szczątki te leżały na gałęziach, co jest cechą charakterystyczną katastrof, w których do dekonstrukcji maszyny dochodzi w powietrzu. Podkomisja zrobiła na ten temat eksperymenty z tzw. blaszanymi ptakami.

Nagroda za polityczne zaangażowanie

numer 1708 - 25.04.2017
Dwóch sędziów w najbliższym czasie może zostać członkami Sądu Najwyższego. Jeden z nich – Wojciech Kocot – zasłynął inicjatywami na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego uderzającymi w rząd PiS‑u.
W trakcie zmian w wymiarze sprawiedliwości w Sądzie Najwyższym, wolą jego prezes Małgorzaty Gersdorf, mają się znaleźć nowi sędziowie. Profesor zgłosiła pięć miejsc do obsadzenia.

​Kolejna prowokacja wobec ministra Szyszki

numer 1708 - 25.04.2017

SKANDAL Nieznani sprawcy zniszczyli 30 drzew na posesji ministra środowiska prof. Jana Szyszki. – Policja prowadzi niezbędne czynności w celu ustalenia sprawców tego czynu – mówi nam młodsza aspirant Beata Budzyń z Komendy Powiatowej w Wałczu.

Bodnar straszy torturami w komisariatach

numer 1708 - 25.04.2017
Nie wiem, jakie intencje miał Rzecznik Praw Obywatelskich, ale twierdzenia o torturach na policji są nadużyciem – mówi „Codziennej”, nie ukrywając irytacji, podinspektor Andrzej Szary. To reakcja na kuriozalną informację RPO opisującą incydentalne wypadki przemocy, a opatrzoną tytułem „Tortury na policji”.

​Bez PRL-u w mediach publicznych

numer 1708 - 25.04.2017
LUSTRACJA Rada Mediów Narodowych chce, aby szefowie mediów publicznych rozwiązywali umowę o pracę z byłymi funkcjonariuszami komunistycznych służb lub przenieśli takich pracowników na niższe stanowiska. – Musimy odciąć się od PRL-u
– przekonywała Joanna Lichocka, posłanka PiS-u.

​Przywracanie pamięci o niemieckim obozie

numer 1708 - 25.04.2017

HISTORIA W niedzielę odbyły się uroczystości związane z 72. rocznicą wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück pod Berlinem. Zamordowano tu ponad 90 tys. kobiet i dzieci. – Niemcy niechętnie o obozie wspominają, tak było w PRL‑u, tak jest i teraz – mówi Wojciech Woźniak z Fundacji Polskich Wartości ze Szczecina. – Najchętniej w ogóle by ten obóz zamknęli.

Destrukcja w powietrzu

numer 1708 - 25.04.2017

PODKOMISJA SMOLEŃSKA Według danych podkomisji smoleńskiej rozpad samolotu rozpoczął się w powietrzu jeszcze przed zderzeniem z „pancerną brzozą”. Drzewo to było pierwszą istotną przeszkodą terenową, na którą trafił Tu-154M.


CYBERBEZPIECZEŃSTWO