Polska

​Pacjenci proszą o szansę na dłuższe życie

numer 1627 - 19.01.2017
ZDROWIE Chorzy w zaawansowanym stadium raka jelita grubego mogliby żyć dłużej. Nie trzeba nowych leków, wystarczy wdrożyć zmiany w systemie leczenia tego nowotworu i wcześniej wprowadzić odpowiednie terapie. W tej sprawie chorzy apelują do ministra zdrowia.

Wyborczy maraton w Strasburgu

numer 1626 - 18.01.2017
Wczoraj w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu trwało głosowanie nad wyborem nowego przewodniczącego PE. Już na początku z wyścigu o to stanowisko wycofał się wyjątkowo nieprzychylny Polsce Guy Verhofstadt. Ostateczny werdykt miał się rozstrzygnąć między dwoma włoskimi politykami – Alberto Tajanim i Giannim Pitellą.

Odtajniany zbiór zastrzeżony

numer 1626 - 18.01.2017
IPN Już od 23 stycznia br. akta, które do tej pory spoczywały w zbiorze zastrzeżonym IPN‑u, zostaną ujawnione i systematycznie udostępniane w czytelniach Instytutu.

Wszyscy potrzebujemy pojednania

numer 1626 - 18.01.2017
Hasłem przewodnim rozpoczynającego się dzisiaj Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan są słowa „Pojednanie – miłość Chrystusa przynagla nas”. – Hasło to wyznacza kierunek, w jakim mamy wspólnie iść – zaznacza biskup Krzysztof Nitkiewicz, przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski.

Premier zapowiada przegląd resortów

numer 1626 - 18.01.2017
POLITYKA Bezpieczeństwo, rodzina oraz sprawy społeczne – to priorytety rządu na przyszły rok. W sprawie nowych zadań premier Beata Szydło przez najbliższe dwa tygodnie będzie spotykała się z szefami poszczególnych resortów. Na pierwszy ogień pójdą Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej, oraz Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych.

Groził zgwałceniem córki posła

numer 1626 - 18.01.2017
KRYMINALNI Do biura posła Tadeusza Woźniaka zadzwonił mężczyzna, który zagroził, że zgwałci córkę polityka. Od tego szokującego wydarzenia minęło już kilka miesięcy, a bandzior nadal pozostaje bezkarny. Nawet nie usłyszał zarzutów. – Mamy wytypowanego podejrzanego, ale czekamy na billingi – twierdzi rzeczniczka policji w Kutnie.

Kara za żydowskie pochodzenie

numer 1626 - 18.01.2017
Stalinowski sędzia Stefan Michnik został zdegradowany do stopnia szeregowca przez generała Wojciecha Jaruzelskiego w 1975 r. na fali czystek antysemickich. Przez całe lata ten fakt był ukrywany w obawie przed wiązaniem Jaruzelskiego z antysemityzmem. Stefan Michnik w rozmowie z „Gazetą Polską” i telewizją Republika zaprzecza, by pozbawiono go stopnia kapitana.

Zmarł były rzecznik prasowy SLD

numer 1626 - 18.01.2017
PAMIĘĆ W wieku 37 lat odszedł były rzecznik prasowy Sojuszu Lewicy Demokratycznej Tomasz Kalita. Polityk przegrał walkę z chorobą nowotworową.
Koledzy partyjni wspominają Kalitę jako osobę niesamowicie pracowitą. – Był zdolny i życzliwy dla ludzi – mówi były poseł SLD Leszek Aleksandrzak. – Zapamiętam go jako osobę, dla której najważniejsza była idea – dodaje.

Pamięci Lucjana Wiśniewskiego „Sępa”

numer 1626 - 18.01.2017
HISTORIA W wieku 91 lat odszedł Lucjan Wiśniewski „Sęp”, powstaniec warszawski i żołnierz Armii Krajowej. Był jednym z ostatnich likwidatorów z AK. O jego śmierci poinformował syn.

Nauczą więźniów pracować

numer 1625 - 17.01.2017
RESOCJALIZACJA Skazani nie tylko będą pracowali, ale również podniosą swoje kwalifikacje zawodowe jeszcze w trakcie odsiadywania wyroku. Dzięki temu skazany po wyjściu na wolność będzie miał większą szansę na powrót do normalnego życia, z dala od ścieżki przestępczej.