Publicystyka

Czas zbliżenia z Polską

numer 1835 - 25.09.2017
W czasie wizyty w Waszyngtonie mieszkam w hotelu „Willard”, znajdującym się niedaleko Białego Domu. Gdy wracam do hotelu po kolejnym spotkaniu z przedstawicielami amerykańskiej administracji (tym razem z Danem Mullaneyem odpowiadającym za handel z Europą), wsiadam do windy, ale przytrzymuję drzwi, aby mogło wejść starsze amerykańskie małżeństwo oraz jakiś jankes w garniturze.

Polska Wschodnia i Północna – ziemie zapomniane?

numer 1835 - 25.09.2017
Rząd PiS‑u zwraca dużą uwagę na inwestycje na wschodzie Polski. To w dużym stopniu decyzja polityczna, ściśle związana z uwarunkowaniami podziału na Polskę A i Polskę B. Ale wiele wskazuje na to, że wkrótce to północne obszary kraju zaczną domagać się od polityków większego zainteresowania.

Uniknąć rozłamu

numer 1834 - 23.09.2017
Lada dzień światło dzienne ujrzą projekty zmian w sądownictwie przygotowane przez głowę państwa, a konsultowane z opozycją. Najbliższe dni będą więc jednym z najważniejszych testów dla obozu rządzącego. Odkąd prezydent Andrzej Duda zawetował ustawy przygotowane przez Zbigniewa Ziobrę, relacje na najwyższym szczeblu stały się chłodne jak nigdy wcześniej. 

Histeria zweryfikowana przez rzeczywistość

numer 1834 - 23.09.2017
Dzwonki rozlegają się w polskich szkołach, uczniowie są na lekcjach, nauczyciele w pracy. Tak wygląda rzeczywistość po wprowadzeniu reformy edukacji od 1 września. Zamiast katastrofy, wielkiego buntu pracowników placówek i rodziców, bankructwa oświaty – wszystko w pierwszych tygodniach wygląda po staremu. 

„Zapad-17” jako „szczepionka usypiająca”

numer 1833 - 22.09.2017
Rosyjsko-białoruskie manewry „Zapad-17”, prowadzone w dniach 14–20 września br. przez Zachodni Okręg Wojskowy Federacji Rosyjskiej i armię Białorusi u granic państw bałtyckich, Polski i Ukrainy oprócz wymiaru wojskowego (treningu procedur, sprawdzenia logistyki, rozwinięcia struktur dowodzenia, testowania reakcji NATO itd.) miały, jak zawsze, bardzo istotny wymiar psychologiczno-propagandowy.

Czy Polska jest kolonią Zachodu?

numer 1832 - 21.09.2017
W świecie globalnego kapitalizmu nie istnieje coś takiego jak stuprocentowa suwerenność gospodarcza poszczególnych państw. Nie przekreśla to podziału geoekonomicznej mapy świata na tych, którzy mogą więcej, i na tych, którzy mogą mniej. Gra o kontrolę nad rynkami poszczególnych państw to ekonomiczna wojna, która nigdy nie ma końca.

Raje podatkowe rozbijają UE

numer 1832 - 21.09.2017
Jeśli ktoś obecnie rozbija jedność Unii Europejskiej, to w pierwszej kolejności czynią to raje podatkowe, od lat funkcjonujące w najlepsze na jej terenie, czyli m.in. Luksemburg, Holandia i Irlandia. Jeszcze bardziej bulwersuje, że to kraje ojczyste ważnych europejskich decydentów.

Mówmy głośno o bohaterach

numer 1831 - 20.09.2017
Polska – najbezpieczniejszy kraj dla Żydów – mówił w Warszawie Jonny Daniels podczas uroczystości uhonorowania Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej. To prawda. Polska jest bezpieczna także dla tych wszystkich, którzy chcą spokoju, pokoju i wolności. Musimy o tym mówić.

Liberté, Égalité, Fraternité

numer 1831 - 20.09.2017
Jestem dumny z energicznej polityki gospodarczej prowadzonej przez Emmanuela Macrona! Jestem dumny z nieugiętej postawy rządu francuskiego! Chcę radośnie zakrzyknąć: „Vive La France”! Będę trzymał kciuki za dalszy rozwój sytuacji!

Mistrzowie ciętych ripost i trafnych bon motów

numer 1830 - 19.09.2017
HISTORIA Pilnie śledźmy kłamstwa

Jakże często zazdrościmy trafnego powiedzonka użytego w porę, podczas gdy nam przychodzi ono do głowy post factum. Niektórzy dzięki zdolności „odpowiedniego dawania rzeczom słowa” trafiają do encyklopedii, inni zarabiają duże pieniądze.