Publicystyka

Jeszcze lepsza zmiana

numer 1905 - 18.12.2017
Ośmioletnie rządy PO zaczęły niebezpiecznie oddalać nas od uznawanego przez Polaków świata wartości. W tym zakresie rząd Beaty Szydło był przełomowy, bo przezwyciężył mity dotyczące sprawowania władzy. To sprawia, że przed premierem Mateuszem Morawieckim sporo wyzwań. Ale coraz więcej wskazuje na to, że „dobra zmiana” może się zamienić w „jeszcze lepszą”.

Polska ofensywa

numer 1905 - 18.12.2017
Grudniowy szczyt Rady Europejskiej w Brukseli w ostatni piątek był debiutem nowego premiera Rzeczypospolitej na arenie międzynarodowej. Oczywiście szef rządu w Warszawie nie jest na europejskich salonach postacią anonimową, bo przez przeszło dwa lata regularnie uczestniczył w Ecofin, czyli strukturze grupującej ministrów finansów krajów członkowskich UE. 

By polski głos był słyszalny

numer 1905 - 18.12.2017
Mija już 10 lat istnienia telewizji Biełsat. Niewiele brakowało, żeby nie było co świętować – w tym roku MSZ poważnie rozważało, czy nie przestać finansować stacji. Ostatecznie Biełsat został wpisany do budżetu państwa i ma zapewnioną stabilność. Znów bohatersko rozwiązaliśmy problem, który sami sobie stworzyliśmy. Pozostaje jednak pytanie: co dalej? 

Zwolnieni z moralnej odpowiedzialności

numer 1904 - 16.12.2017
16 grudnia 1981 r. byłam świadkiem zdarzeń, które pozostaną na zawsze w mojej pamięci. Mieszkałam wtedy w pobliżu kopalni Wujek w Katowicach. Wyspecjalizowane oddziały ZOMO trzeciego dnia po wprowadzeniu stanu wojennego spacyfikowały strajkujących górników.

Polacos w Katalonii, Catalanes w Polsce

numer 1904 - 16.12.2017
Katalończyków przywykło się nazywać Polacos. Obserwując postawę wielu naszych dziennikarzy i polityków wspierających kataloński separatyzm, można jednak dojść do przekonania, że w Polsce jest również wcale niemała grupa Catalanes, którzy mniej lub bardziej świadomie działają na rzecz rozbicia jedności Hiszpanii.

Plan Morawieckiego – blaski i cienie

numer 1903 - 15.12.2017
Mateusz Morawiecki okazał się sprawnym ministrem finansów, jednak nadzieje związane z przedstawionym przez niego planem modernizacyjnym wciąż jeszcze nie zaczęły się spełniać. Jak na razie lepsze efekty przynoszą reformy społeczne, z programem 500+ na czele.

Trzecia droga premiera Morawieckiego

numer 1902 - 14.12.2017
Zacznijmy od parafrazy klasyka: „Daremne żale, próżny trud” opozycji. Exposé nowego premiera pokazało, że Prawo i Sprawiedliwość nie zlekceważyło zwykłych ludzi. Prospołeczna polityka, choć teraz z mocniej zaakcentowaną strategią rozwoju, to wciąż priorytet obozu władzy.

Dyskusja o tożsamości

numer 1902 - 14.12.2017
Krzyże w miejscu publicznym, szopki bożonarodzeniowe czy ogólnie chrześcijańskie korzenie Francji są od wielu miesięcy przedmiotem debaty publicznej, ale i konkretnych sporów, a nawet rozstrzygnięć prawnych. W tej sprawie zorganizowano nawet w Paryżu na placu Palais-Royal 12 grudnia manifestację w obronie symboli chrześcijańskich, którą wsparł także miejscowy klub „Gazety Polskiej”.

Z pewnością jeszcze może być rekonstrukcja

numer 1901 - 13.12.2017
Po powołaniu rządu Morawieckiego fachowcy od nowoczesnego słownictwa powiedzieliby, że narracja się posypała. Posypała się ona zarówno Tomaszowi Lisowi, który jeszcze przed kilkunastoma dniami przekonywał z okładki „Newsweeka”, że premierem zostanie z pewnością Jarosław Kaczyński, jak i wszystkim, którzy w poniedziałkowym powołaniu rządu chcieli widzieć głęboką rekonstrukcję.

Skok jakościowy i atak mainstreamu

numer 1901 - 13.12.2017
Mijają dwa lata od wyborów do Sejmu i Senatu, które przyniosły samodzielną większość koalicji, której rdzeniem jest PiS. 16 listopada 2015 r. ukonstytuował się wyłoniony przez tę większość rząd pani premier Beaty Szydło. Dziś stery władzy dzierży Mateusz Morawiecki. Także ta zmiana to dobry moment, by pokusić się o bilans działań dyplomacji RP w okresie dwóch ostatnich lat.