Publicystyka

Oszukani nie są winni

numer 1761 - 29.06.2017
Klienci Amber Gold to nie ofiary nietrafionej inwestycji, tylko zwyczajnego przestępstwa. Doszukiwanie się jakiejkolwiek winy również po ich stronie to kreowanie społecznego przyzwolenia na oszustwo i łamanie prawa.

Strategia nadinterpretacji

numer 1760 - 28.06.2017
W akcie komunikacji językowej oprócz sześciu podstawowych elementów (nadawca, odbiorca, komunikat, kod, kontakt i kontekst) językoznawcy wymieniają dwa, które są bardzo ważne, by nadawca i odbiorca się zrozumieli. To intencja i interpretacja.

Oto folwark pani Hani

numer 1760 - 28.06.2017
Komisja weryfikacyjna dopiero rozpoczęła prace, a już jest gorąco. Hanna Gronkiewicz-Waltz długo usiłowała umywać ręce, gdy wskazywano na jej współodpowiedzialność za patologie stołecznej reprywatyzacji. Dziś przedstawia się jako ofiara politycznej nagonki, ale w rzeczywistości wpadła w pułapkę swoich zaniechań i własnego postępowania.


Lato gorących komisji

numer 1759 - 27.06.2017
Szef komisji weryfikacyjnej, wiceminister Patryk Jaki, w jednym z wywiadów mówił, że jej posiedzenia mogą być równie emocjonujące, co przesłuchania z udziałem jego kolegów i koleżanek zajmujących się wyjaśnieniem afery Amber Gold. Najbliższe dni pokażą, czy tak będzie naprawdę.

Otwarci i tolerancyjni. O Polakach

numer 1759 - 27.06.2017
Ostatni raz Polska była tak zróżnicowana etnicznie w czasach II RP, a tak otwarta w czasach świetności Rzeczypospolitej Obojga Narodów. To jest fakt, który jest dla „elit” szalenie niewygodny.


Europa nie jest supermarketem?

numer 1758 - 26.06.2017
No i prezydent Francji dał głos i to od razu w kilku europejskich gazetach. W tym gronie znalazła się też „Gazeta Wyborcza”, co więcej mówi o francuskiej polityce zagranicznej niż sam wywiad Emmanuela Macrona. Najważniejsze przesłanie, które wybrzmiało w tym wywiadzie to stwierdzenie, że „Europa nie jest supermarketem”. I jest to prawda, bo tam nie handluje się ludźmi, a czymże innym jest tzw.

Ustawianie chłopca do bicia

numer 1758 - 26.06.2017
Piramidalną wręcz ilość bzdur można usłyszeć podczas debaty na temat imigrantów, a właściwie podczas debat, bo uczestniczę zarówno w dyskusjach w polskich mediach, jak też mediach zagranicznych i instytucjach międzynarodowych.


Fenomen klubów „Gazety Polskiej”

numer 1756 - 23.06.2017
Wyjątkowość klubów „Gazety Polskiej” polega na tym, że jest to autentyczny ruch obywatelski. Nie powstał jako zakamuflowana partia polityczna, ale po to, by realizować ideę społeczeństwa obywatelskiego na prawej stronie sceny politycznej. To daje mu siłę, która pomogła wynieść do władzy prawicę i wspiera ją w realizacji konserwatywnego projektu politycznego.


Zapłacicie za tę hucpę

numer 1757 - 24.06.2017
„No to lipa, synek” – cicho westchnął Donald Tusk, gdy usłyszał swoje dziecko, Michała, zeznającego w środę przed komisją ds. Amber Gold. Powyższe to oczywiście licentia poetica. Równie dobrze były premier, a obecnie wysoki funkcjonariusz unijny, mógł po prostu głośno i szpetnie zakląć. Narracja Platformy o ośmiu latach własnej władzy rozsypała się jak domek z kart.

Gospodarka społeczna z nazwy

numer 1757 - 24.06.2017
Według konstytucji podstawą ustroju gospodarczego Polski jest społeczna gospodarka rynkowa. Niestety idea ta pozostaje wciąż na papierze – wiele konstytucyjnych przepisów i zasad, które miały być urzeczywistnieniem tego modelu gospodarczego, od początku traktowanych jest z przymrużeniem oka.