Publicystyka

Wymierająca Europa Środkowo-Wschodnia

numer 1930 - 20.01.2018
Duży spadek dzietności i masowa emigracja zarobkowa spowodowały, że liczba ludności niemal wszystkich krajów Europy Środkowo-Wschodniej w ostatnim ćwierćwieczu bardzo wyraźnie się obniżyła. Do 2050 r. w niektórych z nich może spaść niemal o połowę. 

Savoir-vivre na sali sądowej

numer 1930 - 20.01.2018
Nastał karnawał, czas koncertów, spektakli teatralnych, operowych. Warto skorzystać z tego w prawdziwym wymiarze, bo w moim odczuciu spektakl teatralny, operowy, a nawet film oglądany w domowym zaciszu, i to nawet na największym z możliwych ekranie telewizyjnym, traci. 

Odesłać futro do historii

numer 1929 - 19.01.2018
To będzie szok dla zwolenników krwawego biznesu, jakim jest hodowla zwierząt futerkowych. Mieszkańcy miejscowości opanowanych przez hodowców, aktywiści, a także konserwatywni europarlamentarzyści z Prawa i Sprawiedliwości wezmą udział w otwarciu wystawy „Make Fur History”, która w przyszłym tygodniu zostanie otwarta w europarlamencie.

Strzelnica w każdej wsi

numer 1929 - 19.01.2018
To nie pomyłka w tytule. Nie w każdym powiecie, ale w każdej jednej wsi. Nie chodzi jednak o obecne plany, lecz o przedwojenne. Jak widać, dzisiejsze próby wzmocnienia obronności państwa to nie nowość. 

Państwo z tektury (wciąż) ma się dobrze

numer 1928 - 18.01.2018
Rządy PO-PSL przyzwyczaiły nas, że wszelkie wątpliwości były rozmywane, odpowiedzialności nie ponosił niemal nikt, nawet gdy w grę wchodziła śmierć 96 najważniejszych osób w państwie. Niestety PiS w kwestii bezpieczeństwa rządzących idzie ścieżką wytyczoną przez poprzednią władzę.

Nie były to wesołe święta w Betlejem

numer 1928 - 18.01.2018
Droga z Jerozolimy do Betlejem niegdyś była prosta. Jedna górska ścieżka na szlaku do Hebronu, którą przez tysiące lat maszerowały karawany, wojska i pielgrzymi. Nawet Święta Rodzina idąca do Betlejem musiała tę drogę przemierzyć, mijając zapewne przy tym grób biblijnej Racheli, żony patriarchy Jakuba. 

W obronie interesów Rzeczypospolitej i jej obywateli

numer 1927 - 17.01.2018
Analiza doświadczeń ostatnich dwóch lat polskiej polityki zagranicznej, prowadzona w cyklu poprzednich pięciu artykułów, z uwagi na dynamiczny charakter prezentowanej materii – jej nieustanną zmienność w czasie – by być pełna, musi obejmować także próbę prognozowania ciągu dalszego – tzn. wyzwań, z którymi przyjdzie zmierzyć się dyplomacji RP w najbliższym czasie.

Morawiecki w Mlekovicie. A lemingi na prawicy

numer 1927 - 17.01.2018
Społeczeństwo Polska wieś i rolnictwo wciąż padają ofiarą najgorszych stereotypów
Jesteśmy jako społeczeństwo przeżarci kalkami myślowymi pierwszych lat transformacji. I stąd porównania wizyty premiera Morawieckiego w Mlekovicie do realiów z epoki Edwarda Gierka. Do tego dochodzą zwyczajowe uprzedzenia wobec wszystkiego, co się wiąże ze sprawami wsi.

Czarne pogubienie

numer 1926 - 16.01.2018
Nawet Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy nie zagłuszyła swoimi fajerwerkami lamentu, jaki od zeszłej środy towarzyszy opozycji parlamentarnej. Jeśli rok temu PiS straciło trochę przez początki feministycznego „czarnego protestu”, to tym razem parasolkami oberwały Platforma Obywatelska i Nowoczesna.

Głos halabardnika

numer 1926 - 16.01.2018
Miałem kiedyś szansę zostać gwiazdą filmową. Widzę niedowierzanie na twarzach Czytelników, więc opowiem całą historię od początku, by Państwa przekonać, że piszę prawdę. Otóż mój kuzyn pracował na początku lat 90. XX w.