Publicystyka

Emocje częściowo sterowane

numer 1783 - 25.07.2017

Od kilku dni trwa nowa fala protestów. Pretekstem stał się rzekomy zamach na trójpodział władzy, mający się dokonać za pomocą pakietu ustaw o sądownictwie. Demonstracje poprzedziła seria awantur w parlamencie, wywoływanych przez opozycję, która odniosła największy jak dotąd sukces w tej kadencji. 

Trzecia droga czy ślepy zaułek?

numer 1783 - 25.07.2017
Głęboko w cieniu wystąpień przeciw zmianom w systemie sądowniczym toczyła się wielotygodniowa desperacka akcja protestacyjna ratowników medycznych walczących zarówno o podwyżki, jak i poprawę warunków wykonywania zawodu. Kilka dni temu wreszcie udało się zawrzeć porozumienie między protestującymi i Ministerstwem Zdrowia.

Serbia jednak bliżej Zachodu, dalej od Rosji

numer 1782 - 24.07.2017
Serbia jest częścią Europy nie tylko w sensie geograficznym i jako taka powinna być częścią „Europy politycznej”. Nie nastąpi to zapewne ­wcześniej niż pod koniec przyszłej dekady.

Spitfire w ogniu

numer 1781 - 22.07.2017
„Dunkierka” Christophera Nolana z mocą torpedy wyprzedza kultowe filmy wojenne. Nolan ze znaną sobie bezwzględnością wobec widza nie tylko topi swoich aktorów w płonącym morzu (dosłownie), lecz także pokazuje dramat żołnierzy, którzy choć niemal widzą na horyzoncie swój dom, wiedzą, że do niego nie powrócą.

Zabił się w urodziny nieżyjącego przyjaciela

numer 1781 - 22.07.2017
POŻEGNANIE Wokalista Linkin Park Chester Bennington popełnił w czwartek samobójstwo. Jak podają amerykańskie media, muzyk zabił się w swojej prywatnej rezydencji w Los Angeles. Miał 41 lat. Osierocił sześcioro dzieci.

Złodziej ukradł, oddał łup i… przeprosił

numer 1781 - 22.07.2017
Przestępcy zazwyczaj idą w zaparte i nawet schwytani na gorącym uczynku krzyczą: „to nie moja ręka”. Niektórzy złodzieje, rabusie i innej maści rzezimieszki potrafią jednak zaskoczyć, gdy oddają, co ukradli, a nawet... przepraszają ofiary. Rzadko, ale się zdarza.

Rozbujać polską łódkę

numer 1781 - 22.07.2017
Obrona demokracji, wartości europejskich, porównania do kijowskiej „rewolucji godności”. Obrońcy III RP uderzają w najczulsze dla Polaków struny. To próba powtórki z 2007 r., kiedy udało się sztucznie wytworzyć w Polakach poczucie zagrożenia i potrzebę „świętego spokoju”.

Wielkie święto polskiej muzyki

numer 1781 - 22.07.2017
Wczoraj recitalem Pawła Kowalskiego, wybitnego polskiego interpretatora i erudyty chopinowskiej materii, rozpoczął się jubileuszowy, X Letni Festiwal Nowego Miasta. To impreza, która artystycznie idzie pod prąd. 
Czas wakacji to okres, kiedy bryluje raczej muzyczne profanum. Pojawienie się przed dekadą letniego festiwalu miał jednak logiczne fundamenty.

„Niezależne instytucje” i kontrola społeczna

numer 1780 - 21.07.2017
Spór o reformę sądownictwa to przejaw odwiecznego dylematu, czy większą władzę oddać w ręce niezależnych instytucji, czy demokratycznie wybranych polityków. Propozycja prezydenta dużo bliższa jest drugiej opcji, próbuje jednak ograniczyć jej słabości.

Nieoczywiste propozycje na wypoczynek

numer 1780 - 21.07.2017
Według danych Ministerstwa Sportu na 16 mln Polaków planujących urlop aż 12 mln chce spędzić go w kraju. Jednak większość uda się do zaledwie kilku ośrodków turystycznych, zwłaszcza nad Bałtykiem i w Tatrach. A przecież wciąż są w Polsce miejsca mniej uczęszczane, nieodkryte, choć już z dobrą bazą i doświadczoną obsługą.