Publicystyka

Edukacja mimochodem

numer 1954 - 17.02.2018
Konkurs na najbardziej popularne obecnie słowo, moim zdaniem, wygrać powinna „hańba”. Odmieniana przez wszystkie przypadki, a także stosowana w formie przymiotnikowej i czasownikowej we wszystkich osobach i czasach. Pojawia się nie tylko w medialnych wystąpieniach polityków czy posłów z mównicy sejmowej.

Chcemy lepszej Polski? Inwestujmy w prowincję

numer 1954 - 17.02.2018
PiS w sprawach społeczno-gospodarczych stoi przed rzadko spotykaną szansą. Ponieważ i tak nie dogaduje się z liberalnym mainstreamem, nic nie straci jako ambasador polskiej prowincji. Więcej jeszcze: może zyskać wdzięczność elektoratu przez dekady przyzwyczajonego do tego, że nikt się o niego faktycznie nie troszczy. 

Andrzej Duda w drodze po reelekcję

numer 1953 - 16.02.2018
Połowa kadencji to dobry czas do podsumowań. Jednak nie tylko, bo w wypadku polityka tak perspektywicznego jak Andrzej Duda to także czas precyzowania planów na przyszłość. A te nie mogą być inne niż marsz po reelekcję, zwłaszcza że najgorsze prezydent wydaje się mieć już za sobą.

Pętla polsko‑ukraińskich sporów z historią w tle

numer 1953 - 16.02.2018
W ostatnich 26 latach najczęstszym i najtrafniejszym zarzutem dotyczącym relacji polsko‑ukraińskich była ich deklaratywność. Publiczne oświadczenia o strategicznym partnerstwie obu krajów rzadko przekładały się na praktyczne materialne współdziałanie.

Niespełnione zaślubiny

numer 1952 - 15.02.2018
Właśnie minęła kolejna rocznica pierwszych zaślubin Polski z morzem. Jej uczestniczy marzyli i wierzyli, że nasz kraj zbuduje w przyszłości silną marynarkę wojenną. Niestety, kompletnie się to nie udało. Do II wojny światowej przystępowaliśmy jako kraj tak naprawdę bez floty.

Kto kogo w Unii i w kraju

numer 1952 - 15.02.2018
Na pochyłe drzewo wszystkie kozy skaczą. Tę mądrość przyswoiła sobie również nasza totalna opozycja i gdy rządy PiS-u zmagają się z przeciwnościami na arenie międzynarodowej, przedstawiła nową, rewolucyjną strategię walki o władzę. W wypadku Nowoczesnej plan polega na atakowaniu PiS-u oraz jego wyborców.

Gamardżoba, Sakartwelo!

numer 1951 - 14.02.2018
Tydzień temu przedstawiłem zarys historycznego kształtu pojęcia „prometeizm” oraz jego stopniowe przekształcanie w twór zwany Trójmorzem, czyli blok polityczno-militarny państw od wybrzeży Adriatyku po Bałtyk na północy i Morze Czarne na wschodzie – stąd w dobie manii skrótów takich jak G8, V4 itp., inna jeszcze nazwa, czyli ABC.

Brak pomysłu

numer 1950 - 13.02.2018
Muszę się Czytelnikom pożalić, że dopadła mnie niemoc twórcza. Łażę z kąta w kąt już trzeci dzień i nie wiem, co mam napisać. Mógłbym w sumie ten jeden tydzień odpuścić, ale strach, bo z roboty wyleją. Państwo myślą, że ktoś w redakcji się przejmuje losem takiego nieboraka jak ja? Gdzie tam! Dzwonią, nękają i cisną o terminy, a u mnie w głowie pustka! Przypomniała mi się stara maksyma mojego śp.

Cała nadzieja w skoczkach

numer 1949 - 12.02.2018
Znicz olimpijski już płonie, odpalony z pomocą wysuwanego z bryły lodu masztu. Ceremonia otwarcia była pełna symboli, z których najważniejszym był wspólny przemarsz zawodników obu Korei. Naszą reprezentację poprowadził Zbigniew Bródka.

Po brexicie Piętnastka zwiększy stan posiadania

numer 1949 - 12.02.2018
Doprawdy nie tylko „Czarneckigate” to temat, którym żyją europarlamentarzyści. W powodzi różnych rezolucji, które są ważne albo mniej ważne, zapadają decyzje naprawdę kluczowe. Na przykład te stricte polityczne dotyczące podziału mandatów po Brytyjczykach, którzy chcąc nie chcąc, żegnają się z Unią Europejską.