Publicystyka

Karuzela z uchodźcami

numer 1730 - 23.05.2017
Nie ma wątpliwości. W kwestii uchodźców Platforma trzyma się zobowiązań z czasów rządu Ewy Kopacz. Cała reszta zaś to tylko pusta retoryka, która przez chwilę obliczona była na zdezorientowanie skołowanych wyborców.

Wielka nadzieja i mały bunt

numer 1729 - 22.05.2017
Przed krakowskim Narodowym Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej odbyła się w sobotę manifestacja pod hasłem „To jeszcze nie koniec” w związku z zapowiadaną zmianą na stanowisku dyrektora. Kadencja obecnego, Jana Klaty, upływa z końcem sierpnia. Konkurs wygrał krytyk teatralny Marek Mikos.

Rozmowy o światowym krajobrazie politycznym

numer 1729 - 22.05.2017
Londyn, 22 marca br., pierwsze minuty po zamachu terrorystycznym. Były minister spraw zagranicznych w rządzie PO-PSL Radek Sikorski robi zdjęcia, aby za chwilę umieścić je na portalach społecznościowych.

Polska broni fundamentów

numer 1729 - 22.05.2017
Ostatnio zrobiło się głośno o „solidarności europejskiej ws. uchodźców”. Doszło do presji Komisji Europejskiej w sprawie przyjęcia przez Polskę imigrantów, a nawet konkretnych gróźb. Premier Beata Szydło zapowiedziała, że nie ma w tej chwili możliwości, by do Polski byli przyjmowani uchodźcy.

Prowokatorzy

numer 1728 - 20.05.2017
Przez niemal siedem lat comiesięczne wizyty Jarosława Kaczyńskiego w krypcie na Wawelu pozostawały jego prywatną sprawą i niewiele osób o nich wiedziało. Bo i sam Jarosław Kaczyński unikał wszelkiej ostentacji i nadawania publicznego, a tym bardziej politycznego znaczenia chwili skupienia i modlitwy przy grobie najbliższych mu osób.

Światy niewspółmierne. Jak pamiętać?

numer 1728 - 20.05.2017
Wielokrotnie już nagradzany najnowszy film Siergieja Łoźnicy „Austerlitz” to refleksja nad kultywowaniem pamięci o Zagładzie przez społeczeństwa hiperkonsumpcji.

Brzydkie, a przyciąga

numer 1727 - 19.05.2017
Pozostałości po upadłych fabrykach. Niedoświetlone dzielnice. Dom, w którym mieszkał owiany ciemną legendą Marc Dutroux. Wreszcie – straszące ruiny po metrze widmie. Ktoś zapyta więc, jaki turysta tu przyjedzie?

Bieganie od prawa do lewa

numer 1727 - 19.05.2017
Jakiś czas temu któryś z „opozycyjnych tygodników” napisał, że przeciwnicy rządu PiS‑u z rozpaczy uciekają w gotowanie i uprawianie sportu. Gdyby traktować ten tekst poważnie, to konsekwentnie należałoby uznać, że owo gotowanie i uprawianie sportu to cechy zwolenników opozycji, a bezruch, otyłość i jedzenie poza domem to cechy zwolenników rządu.

Wszystkie oblicza diabła

numer 1727 - 19.05.2017
Czytelników „Codziennej” nie trzeba przekonywać do tego, że antykomunizm nie jest archaiczną i wyczerpaną formułą. Przeciwnie – postawa radykalnego (by zacytować Adama Michnika – „zoologicznego”) antykomunizmu wyróżnia środowisko Strefy Wolnego Słowa na tle innych. I bardzo dobrze.

​Nie tylko McCoy Tyner

numer 1727 - 19.05.2017
NAGRODY Światowe stowarzyszenie dziennikarzy zajmujących się jazzem ogłosiło listę laureatów nagród, które wręczono za wybitne osiągnięcia w roku 2016. Specjalną nagrodę za dorobek życia otrzymał gigant fortepianu, wieloletni członek zespołów Johna Coltra­ne’a – McCoy Tyner.