Publicystyka

To przez nią wpadli „Inka” i „Zagończyk”

numer 1662 - 01.03.2017
Czas jakby się zatrzymał w otulonym wrześniowym słońcem pokoju. Ciszę przerywały tylko przejeżdżające pod oknami mieszkania samochody i zegar popychający rytmicznie wskazówkę sekund.

Sami musimy opowiedzieć o swojej historii…

numer 1661 - 28.02.2017
Niedzielny koncert „Żołnierze Niezłomni! Upominamy się o was!” poświęcony pamięci bohaterów powojennej partyzantki antysowieckiej zgromadził tłumy, które szczelnie wypełniły warszawskie Palladium. – Sami musimy opowiedzieć światu o naszej historii, nikt za nas tego nie zrobi – mówił podczas koncertu Dariusz Malejonek.

Klątwa opozycji

numer 1661 - 28.02.2017Gdy znika debata publiczna

numer 1661 - 28.02.2017
Używanie rynsztokowych epitetów wobec politycznych przeciwników, sugestie o skłonnościach homoseksualnych, żarty z narodowych tragedii, medialna histeria zamiast krytyki. To dziś specjalność nie tylko hejterów, lecz także elity dziennikarzy i „oświeconych” ludzi z tytułami profesorskimi. Współczesna debata publiczna to obraz pola bitwy, w której nie ma zasad.

Tusk patrzy wilkiem na Warszawę

numer 1660 - 27.02.2017
Choć kadencja Donalda Tuska na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej kończy się dopiero w maju, to już na początku marca unijni przywódcy muszą się zdecydować, czy udzielą mu poparcia na kolejne lata. Nie wydaje się, by tak się nie stało. Tusk jest dla elit unijnych szalenie wygodnym „prezydentem UE”.

Rosyjski diabeł miesza w ukraińskim kotle

numer 1660 - 27.02.2017

Wtorkowy wieczór w Kijowie. Puste miejsca wokół sceny na majdanie, na której kiedyś politycy, duchowni, piosenkarze, XXI-wieczni atamani aktywiści występowali przeciwko Janukowyczowi. Nie ma ludzi i tamtej atmosfery. Są tylko portrety tych, którzy wtedy zginęli. Zaczepia mnie młoda dziewczyna, prosząc o datek dla rannych w szpitalach.

Przyroda jak niepodległość

numer 1659 - 25.02.2017

W potocznym przekonaniu dbałość o przyrodę to domena „lewactwa” i „ekooszołomów”. Katolik, patriota, konserwatysta ustawiany jest w roli niemalże wroga ekologii. Na to, że jest to nieprawda, można jednak znaleźć wiele przykładów zarówno w przeszłości, jak i obecnie. Warto powrócić do tradycji i harmonii z przyrodą.

​Kibice w hołdzie Żołnierzom Wyklętym

numer 1659 - 25.02.2017
Od kilku dni w różnych miejscach Polski są organizowane uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Cieszy, że w znacznym zakresie zaangażowane są w nie obecne władze centralne. W Sejmie RP, w Sali Kolumnowej, 28 lutego odbędzie się już po raz kolejny konferencja pt. „Podziemna Armia powraca!

Troska o wieś

numer 1659 - 25.02.2017
Jeszcze w pierwszej połowie lutego rząd premier Beaty Szydło opracował Strategię na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, obejmującą perspektywę do 2030 r. Jednym z istotnych celów programu jest wyrównanie poziomu jakości życia między obszarami wiejskimi a miastami. Oby dokument nie pozostał jedynie zadrukowanym mądrymi słowami papierem.

​Bułhakow na celowniku Hollywood

numer 1658 - 24.02.2017

FILM W Hollywood trwają prace nad ekranizacją „Mistrza i Małgorzaty”. Rosyjska producentka Swietłana Migunowa-Dali zdradziła, że filmowa adaptacja słynnej powieści Michaiła Bułhakowa może kosztować nawet 100 mln dolarów.