Publicystyka

Jak prawicę na futro przerobić

numer 1755 - 22.06.2017
Fasadowe organizacje, olbrzymi lobbing i „eksperci”, którzy prześcigają się w pomysłach, jak przekonać polityków i opinię społeczną do tego, że owiany złą sławą przemysł futrzarski to nasze srebro rodowe. Na odcinek polskiej prawicy ruszyła właśnie ofensywa propagandowa branży „zerwiskórów”. Mają pieniądze, wpływy i determinację. Gra idzie o miliony.


W przedpokoju u silniejszych

numer 1754 - 21.06.2017
W realiach III RP po raz kolejny powtarza się ten sam schemat: lewica radykalizuje się politycznie, społecznie i ideowo w czasach rządów Prawa i Sprawiedliwości. I nieledwie zamraża działalność, gdy rządzą tzw. liberałowie, czyli Platforma Obywatelska. Czy cokolwiek na tym wygra? Można wątpić.

Cień Berlina

numer 1753 - 20.06.2017
Na początku czerwca do gazoportu w Świnoujściu dotarł pierwszy statek z Ameryki. Wydarzenie, odnotowane skrupulatnie przez patriotyczne media, wyprzedziło kolejne informacje o tym, że Unia Europejska wbrew powtarzanym frazesom o solidarności stawia na współpracę z Rosją i na drugą nitkę Nord Streamu.


Modlitwa o trzeźwość

numer 1753 - 20.06.2017
„Wolni w Chrystusie” – pod takim hasłem odbyła się w ostatnią sobotę i niedzielę na Jasnej Górze 36. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości. Pątnicy modlili się o wolność od nałogów, uzdrowienie rodzin i wszystkich osób uzależnionych. Jasnogórskie spotkanie było ważnym elementem odbywającego się w tym roku Narodowego Kongresu Trzeźwości.


Damska wersja „Kac Vegas”

numer 1753 - 20.06.2017
Poczucie humoru najniższych lotów, wulgaryzmy i seksualne odniesienia w niemal każdej scenie – taki zestaw może budzić u wymagającego widza odrazę. Filmowi „Ostra noc” daleko do intelektualnego kina moralnego niepokoju. A jednak komedia zbiera znakomite recenzje i jest porównywana do „Kac Vegas”. W czym tkwi jej sukces?

​Tajemnica Wasilewskiego

numer 1753 - 20.06.2017
KONCERT W miniony weekend w legendarnym klubie jazzowym Herr Nilsen w Oslo wystąpił kwintet, którego główny trzon tworzyło trio Marcina Wasilewskiego. Wraz z nim zagrał wirtuoz gitary, Norweg Jacob Young, a całość na saksofonie dopełnił Trygve Seim.


​Treliński w Lublinie

numer 1753 - 20.06.2017
OPERA 22 i 24 września w Lublinie w Centrum Spotkania Kultur na scenie operowej wystawione będzie „Umarłe miasto” Ericha Wolfganga Korngolda w reżyserii Mariusza Trelińskiego. Czerwcowa premiera w Operze Narodowej w Warszawie była wielkim sukcesem twórcy.


Bez niespodzianek

numer 1753 - 20.06.2017
Rekordowo niska frekwencja i pewne jedynie jedno – kolejne reformy społeczne dokonywane w duchu „lewicowego postępu”. Taki obraz wyłania się z wyniku niedzielnych wyborów parlamentarnych. Macron triumfuje, ale spada na niego pełna odpowiedzialność.


Kosowo – zapach Wielkiej Albanii?

numer 1752 - 19.06.2017
Jestem znów, po blisko dekadzie, w jedynym państwie w Europie, w którym ludność wywiesza flagi obcego kraju znacznie chętniej niż własne. W państwie, w którym flagi tegoż sąsiada wiszą w szkołach dużo częściej niż flagi swojego państwa. A to wszystko nie tylko toleruje, ale wręcz wspiera władza.


Głos Europy czy chór Kremla?

numer 1751 - 17.06.2017
Złudna jest euforia polskich internautów oraz części mediów związana z tym, że twarde stanowisko polskiego rządu ws. relokacji emigrantów odbija się szerokim echem wśród „zwykłych Europejczyków”. Narracja polskiego rządu coraz częściej staje się bowiem orężem propagandy rosyjskiej, realizującej w ten sposób własne cele.