Publicystyka

Sukcesja w firmach rodzinnych

numer 1807 - 23.08.2017

PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ Trwają prace nad projektem ustawy o zarządzie sukcesyjnym. Nowe przepisy zapewnią bezpieczeństwo nie tylko przedsiębiorcom i ich rodzinom, ale także pracownikom i kooperantom firm rodzinnych w razie śmierci przedsiębiorcy.

​W obliczu nieszczęścia

numer 1806 - 22.08.2017
Z różnych powodów ubiegły tydzień obfitował w dramatyczne sytuacje zarówno w Polsce, jak i na świecie – u nas walczono ze skutkami klęski żywiołowej, zachodnia Europa kolejny raz, właściwie kilka razy, padła ofiarą terroru. Wnioski płynące z tych nieszczęśliwych wydarzeń również nie nastrajają optymistycznie.

​500+ ma się dobrze

numer 1806 - 22.08.2017
Pięćsetplusowy impuls rozwojowy jest solą w oku zjednoczonej opozycji. Stąd raz po raz słychać z tamtych okolic głosy, które próbują zdeprecjonować prorodzinny program Prawa i Sprawiedliwości. Ale to już się nie uda, bo nawet po stronie przeciwników rządu widać zdumienie efektywnością tego projektu.

Wojsko krańca Czarnego Lądu

numer 1805 - 21.08.2017

Tematem najbardziej nośnym medialnie są armie potęg, tj. Stanów Zjednoczonych, Rosji czy Chin. Kompletnie niedoceniane są wojska państw stabilnych, lecz leżących na innych kontynentach. Bez wątpienia do takich krajów zaliczyć możemy Republikę Południowej Afryki. Stąd w „Codziennej” przybliżamy całokształt sił zbrojnych RPA. 

Zejść z areny niepokonanym

numer 1805 - 21.08.2017
Kiedy Usain Bolt przejmował pałeczkę na ostatniej prostej sztafety 4 x 100 m, fani na całym świecie wstrzymali oddech, by po chwili przecierać oczy ze zdumienia, gdy z grymasem bólu skakał na jednej nodze i upadł na ziemię. Sport jeszcze raz pokazał swoje paradoksalne oblicze. Wielki zawodnik przegrał w ostatnim starcie z kontuzją. 

Widziałem Stalina, czyli hinduski powrót do przeszłości

numer 1805 - 21.08.2017
Odkryłem właśnie zupełnie nową twarz Indii. Inną niż wielomilionowa stolica New Delhi, informatyczna aglomeracja Bangalore, zawieszony pod Himalajami Nanital, historyczny Bombaj (Mumbai) czy europejskie, kuszące Goa. Kerala – stan rządzony „od zawsze” przez komunistów. 

Pani w białej sukni jaśniejsza od słońca

numer 1805 - 21.08.2017
Lubimy filmy, w których superbohater ocala świat od katastrofy. Hiszpański film „Fatima. Ostatnia tajemnica” należy do jednych z nich. W produkcji w reżyserii Andresa Garrigo nie brakuje wątków polskich. Film pod patronatem „Gazety Polskiej” w piątek trafił do kin.

Jesień pełna fortepianu

numer 1805 - 21.08.2017
MUZYKA Kompleksowe ujęcie geniuszu Fryderyka Chopina w dopełnieniu tym, co wynikało wprost z inspiracji jego dziełem, oraz minimalistyczne podejście do spuścizny zespołu ABBA – takie płyty będą nas cieszyły na przełomie września i października.

Lasy polskie w I wojnie światowej

numer 1804 - 19.08.2017
Ciekawe, czy to przewrotny sposób szukania usprawiedliwienia, bicie się w cudze piersi za własne przewiny? A może – i to jest bardziej prawdopodobne – nacechowane obłudą działania z tej dziedziny inżynierii społecznej, którą potocznie zwiemy mydleniem oczu lub robieniem wody z mózgu. 

III RP – strefa dyskomfortu

numer 1804 - 19.08.2017
Wzrost notowań Prawa i Sprawiedliwości po tzw. sądnym tygodniu potwierdza, że wyobcowanie liberalnych elit zaszło daleko. Nie działają ideowopolityczne kalki, z pomocą których zjednoczona opozycja próbuje społeczeństwu obrzydzić obecną władzę. Przeciwnicy PiS-u tłumnie wychodzą na ulice. Ale przytłaczająca większość społeczeństwa zostaje w domu.