Publicystyka

Zatrzymać to szaleństwo

numer 1751 - 17.06.2017
Masową emigrację do Europy trzeba jakoś zatrzymać. Tymczasem tzw. relokacja zachęca jedynie do napływu nowych migrantów. We Francji pewien lewicowy działacz i uczestnik rewolucji marksistowskiej z 1968 r., skazany niedawno na grzywnę za przemyt ludzi, znowu przeprowadził z Włoch do Nicei setkę migrantów z zachodniej Afryki.


Kryzys elit czy kryzys państwa?

numer 1750 - 16.06.2017
Komitet Obrony Demokracji jest w pewnym sensie najłatwiejszą opozycją dla Prawa i Sprawiedliwości. Suma wszystkich blamaży, jakie popełnili ludzie tego ruchu, pokazuje nie tylko fatalny stan opozycji. Wiele mówi także o tym, że liberalny mainstream pozbawiony instytucjonalnego zaplecza nie radzi sobie z rzeczywistością i jedyne, czego żąda, to III RP minus PiS.

Kaczyński jako Ziuk, czyli tandetne analogie

numer 1749 - 14.06.2017
Nastała osobliwa moda na objaśnianie obecnej polityki za pomocą ubierania jej współczesnych aktorów w historyczne kostiumy. Szczególnym wzięciem cieszą się porównania obecnej zjednoczonej prawicy do obozu sanacyjnego II RP, oczywiście w jego schyłkowym okresie. Jarosława Kaczyńskiego z kolei do Józefa Piłsudskiego.

​Nie rzucaj słów na wiatr

numer 1749 - 14.06.2017


KINO Promując w telewizji swoją nową książkę „Czym chata bogata!”, zamożny pisarz Jean-Etienne Fougerole stwierdza, że chętnie przyjmie pod swój dach bezdomnych Romów. Z zaproszenia postanawia skorzystać romska rodzina. Tymczasem z raz wypowiedzianych słów trudno się wyplątać, a zderzenie odmiennych kultur rodzi wiele skomplikowanych i zabawnych sytuacji.


Rozmowy o współpracy i przyszłości

numer 1749 - 14.06.2017
Mam nadzieję, że zwiększy się wymiana handlowa między Polską i Chorwacją, m.in. poprzez polskie inwestycje – podkreślił we wtorek prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej z prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović w Zagrzebiu. Duda zapowiedział, że dołoży wszystkich starań, aby poprawiła się współpraca gospodarcza i biznesowa między Polską i Chorwacją.

Wielki sukces Węgorzewskiej

numer 1749 - 14.06.2017
Trendy światowe zmierzają ku słuchaniu Mozarta i graniu jego dzieł na instrumentach historycznych – zapowiedziała koncertowe wykonanie „Don Giovanniego” w poniedziałek w Filharmonii Narodowej Alicja Węgorzewska. Dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej w sposób najszlachetniejszy z możliwych zainaugurowała tym samym 27. Festiwal Mozartowski w Warszawie.


​Tolkien w habicie

numer 1749 - 14.06.2017
KSIĄŻKA „Gar’Ingawi Wyspa Szczęśliwa” to dowód na to, że polska fantastyka ma się znakomicie. Autorką tej wznowionej niedawno książki jest Anna Borkowska – historyk i pisarka, a także... zakonnica, siostra benedyktynka, której twórczość porównuje się do dzieł samego J.R.R. Tolkiena.


​Wyborcze tsunami

numer 1749 - 14.06.2017
FRANCJA Porażka Frontu Narodowego, najniższa w historii frekwencja i wreszcie cała pula dla partii Emmanuela Macrona. Taki krajobraz rysuje się po pierwszej turze wyborów parlamentarnych we Francji. I choć Macron może się cieszyć, wyniki pokazują jasno – Francuzi tracą zaufanie do całej swojej klasy politycznej.

​Napływ kapitału z RPA i Azji

numer 1749 - 14.06.2017


INWESTYCJE Zagraniczni inwestorzy wierzą w polski rynek nieruchomości komercyjnych. W ubiegłym roku zainwestowali na nim 4,6 mld euro. W tym roku można się spodziewać podobnego poziomu inwestycji – prognozują eksperci zrzeszeni w Polskiej Radzie Centrów Handlowych (PRCH).


​Owoce, mleko i… internet dla szkół

numer 1749 - 14.06.2017


SZKOLNICTWO Rząd zaakceptował we wtorek projekt nowelizacji ustawy o Agencji Rynku Rolnego, który stwarza podstawy do wdrożenia od roku szkolnego 2017/2018 nowego programu dostarczania do szkół mleka, warzyw i owoców. Jest też zielone światło dla budowy Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej – „100 Mega na 100-lecie”.