Publicystyka

Jak wyjść z kryzysu

numer 1803 - 18.08.2017
Rząd może znacznie ograniczyć obecny kryzys polityczny. Nie musi przy tym wcale rezygnować ze swojego programu. Wystarczy, że zamieni młot pneumatyczny na bardziej wyszukane narzędzia.

Polska lekkoatletyczną potęgą?

numer 1802 - 17.08.2017
Mistrzostwa świata w lekkoatletyce potwierdziły, że Polska należy do światowej czołówki. Nie do końca oddaje to miejsce w klasyfikacji medalowej, w której znaleźliśmy się na 8. miejscu z ośmioma medalami, w tym dwoma z najcenniejszego kruszcu. Czwarte miejsce w tabeli punktowej, które jest naszym rekordowym wynikiem, lepiej oddaje rzeczywisty układ sił.

Duże kłopoty średnich miast

numer 1802 - 17.08.2017
Problemy prowincji i rejonów peryferyjnych nie zaczęły się w Polsce dziś. I nie skończą się nagle jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, dlatego trzeba o nich rozmawiać. Jest jednak coś wymownego w tym, że tytuły takie jak „Newsweek” dopiero teraz widzą problem. Dla nich to przede wszystkim okazja, żeby przyłożyć obecnemu rządowi.

Bo zwierzak przeszkadza w wakacjach

numer 1801 - 16.08.2017
Co roku prośby, apele, błagania... Niestety, nie pomaga nic, nawet groźby i coraz surowsze wyroki orzekane w sądach. W wakacje ludzie nadal porzucają psy, koty i inne zwierzaki, bo wyjeżdżają na urlop. Niektórzy obchodzą się z nimi w okrutny sposób. Przerażająco barbarzyński.

Święto, polityka i dramat

numer 1801 - 16.08.2017
Święto Wojska Polskiego oprócz wymiaru patriotycznego i wspólnotowego zyskało w tym roku również znaczenie praktyczne. Ministerstwo Obrony Narodowej, wzmocnione sondażowym poparciem Polaków, ogłosiło plany reform zmierzające do stworzenia armii mogącej samodzielnie bronić kraju. 

Horror z katolickim przesłaniem

numer 1801 - 16.08.2017
Twórcy horroru „Annabelle” nie zniechęcili się falstartem i nakręcili prequel, który pozytywnie przyjęli i widzowie, i krytycy. Następczyni laleczki Chucky, w porównaniu z pierwszą częścią, nareszcie straszy, ale oprócz dreszczyku film serwuje nam ważną naukę, z którą od lat próbuje się przebić Kościół: o tym, że szatan istnieje realnie, a zagrożeń duchowych nie wolno lekceważyć.

Nie taki ten jazz straszny

numer 1801 - 16.08.2017
Od wielu lat w rozmaitych okolicznościach spotykam się z pytaniami: w jaki sposób rozpocząć przygodę z jazzem? Od jakich płyt inaugurować spotkanie z tą muzyką, który krążek warto włożyć do odtwarzacza po to, aby rozbudzić w sobie głód dobrego jazzu, a nie wpłynąć na rafę niszowego wydumania, wymagającej erudycji awangardy?

Pieniądze oligarchów i międzynarodowy lobbing

numer 1801 - 16.08.2017
„Niech państwo stanie, wyłączmy rząd!” – te słowa Bartosza Kramka ponownie zwróciły uwagę na Fundację Otwarty Dialog. Analitycy internetowej społeczności „Rosyjska V kolumna w Polsce” opracowali raport przedstawiający genezę powstania, powiązania i zaskakujące fakty dotyczące Otwartego Dialogu.

Wspaniałe dzieło mistrza Wita Stwosza

numer 1801 - 16.08.2017
Tysiące pielgrzymów zdążających co roku do jasnogórskiego klasztoru w Częstochowie, by uczcić i modlić się 15 sierpnia w święto Wniebowzięcia NMP, z pewnością mają w oczach jej znane plastyczne wizerunki. W Polsce bez wątpienia do najsławniejszych takich przedstawień należy ołtarz mariacki w krakowskiej świątyni pw.

​Komedia do schrupania

numer 1801 - 16.08.2017
PREMIERA „Gang Wiewióra 2”, który na ekrany kin wchodzi 18 sierpnia, to bardzo zabawna opowieść o woli walki i o przyjaźni. Choć jej reżyser Cal Brunker nie ma imponującego dorobku artystycznego, stworzył ciekawą animację, która powinna przypaść do gustu widzom w każdym wieku.